HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2015. szeptember 7.

Kezdődik a szezon – beszélgetés Homonnay Gézával

A bridzsvilág pezseg, újabb csalásgyanús esetre derült fény, és a legújabb hírek szerint az Európa-bajnok izraeli csapat nem vesz részt a szeptember 26-án kezdődő világbajnokságon (Bermuda Kupa) Indiában.* Nálunk is indul a szezon, és bár ilyen szenzációval szerencsére nem szolgálhatunk, néhány kérdést megbeszéltem Homonnay Gézával, a Magyar Bridzs Szövetség elnökével.

 

1. Magyarország rendezi a 2016-os Európa-bajnokságot

Az elnök szerint a rendezésre készen állunk, megfelelő ígéretek vannak a körülbelül 75 millió forintos költségek előteremtésére. Az állami hozzájárulás végleges összegére csak a jövő év elején derülhet fény, de várhatóan több lesz 40 milliónál. A többi pénz szponzoroktól jöhet, az elnök minden összeköttetését megmozgatja ennek érdekében.

Az Európai Bridzs Ligával (EBL) aláírt szerződés az összes felvetődő kérdést rendezi. Az EBL a teljes felszerelést és szervező gárdát hozza magával, amihez magyar részről csak a termeket, néhány technikai eszközt (például fénymásológépek) és kiegészítő személyzetet kell hozzáadni.

A magyar szervező bizottság elnöke Szappanos Géza. Az Eb helyszínét a Groupama Aréna (azaz a Fradi-stadion) kongresszusi termeiben alakítják ki, a tárgyalások a végükhöz közelednek. Bulletin is lesz, a nemrég lezajlott Eb-jéhez hasonlóan csak online formában. Ebben egy oldalt magyarul is készíthetünk.

 

2. Honlap

Nagy vita folyt és folyik a bridzsszövetség honlapjával kapcsolatban. Homonnay Géza további átalakításokat ígért. A megszüntetett fórummal kapcsolatban kompromisszumos megoldást találtak ki. Hamarosan lesz a szövetségi honlaptól elkülönülő, de onnan elérhető blog, amelyen vitatkozhatnak egymással a magyar bridzsezők.

Arra az utalásra, hogy a Fischer–Schwartz-ügyben az Amerikai Kontrakt Bridzs Liga elnöke, Suzi Subeck is kommentelt a bridgewinners.com-on (megígérte, hogy komoly vizsgálatot folytatnak le az ügyben), az elnök azt mondta, ő és az elnökség tagjai is meg fognak szólalni a fórumon, ha szükség vagy igény van rá.

 

3. A fal elhagyása az alacsonyabb osztályokban

Amikor elnökké választották tavaly, Homonnay Géza megígérte, hogy a Böszörményi úti versenyteremben akár a saját költségén is levehető választófalat (screen) fog felszereltetni, mert az alacsonyabb osztályú játékosok nem szeretnek fal mögött játszani. „Igen, de azóta azt tapasztaltam, hogy nem tiltakoznak a fal ellen, sőt ragaszkodnak hozzá” – mondta most, vagyis ebben a kérdésben megváltoztatta a véleményét.

 

4. Nemzetközi Budapest Bridzs Fesztivál

Az IBBF-en az idén 34 páros és 15 csapat vett részt. Én még emlékszem, amikor majdnem 300 párnak kellett a hely a margitszigeti Termál szállóban, és Belladonna–Garozzo is asztalhoz ült. „Ez a legnagyobb problémánk – jelentette ki az elnök. – Egyszerűen elfogynak a versenyjátékosok, nem tudunk nagy versenyt rendezni Magyarországon. Az országos párosbajnokság döntőjére sem nevez még 64 páros sem, pedig valamikor majdnem 200 közül került ki a szuperdöntő mezőnye.”

Homonnay látja, hogy az utóbbi néhány évben új tendencia körvonalazódik. Kevesebben vesznek részt versenyeken, viszont a klubokban népes mezőny gyűlik össze, az amatőrök egyre többen vannak, és jól érzik magukat a menők nélkül.

„Abban reménykedhetünk, hogy majd az ő gyerekeik is megszeretik a játékot, és közülük kerülnek ki az új, tehetséges versenyzők – mondta Homonnay Géza. – Mindamellett kidolgozunk egy klubmesterpont-rendszert (Amerikában ez nagyon jól működik), amelyik azért összeköti a kétféle bridzsezőt.”

 

5. Balett-teremből nem lesz klub

A Böszörményi úti versenyterem alatt lévő balett-terem központi klubként való hasznosítására pályázatot is kiírt a szövetség, de az elnök most úgy látja, még sincs igény rá (akceptálja, hogy fölösleges konkurenciát is teremtene a jól működő kluboknak), ráadásul olyan drágán lehetne csak bérelni, hogy képtelenség volna a díj kigazdálkodása.

 

6. Marketing-oktatás

„Többféle ötleten törjük a fejünket – mondta az elnök –, egyelőre a legfontosabb eredmény, hogy szeptembertől egy budaörsi iskolában tantárgyként funkcionál a bridzs!”

 

7. GAMAX-kupa

A beszélgetés a Homonnay Géza vezette GAMAX irodájában folyt, és a GAMAX csapat kapitánya ült velem szemben, mindenképpen rá kellett kérdeznem arra, hogyan volt lehetséges, hogy az első nap után a négyes visszalépett az I. GAMAX-kupa küzdelmeitől, miután nem jutottak be az első helyért játszó csoportba. (Mit szólna például ahhoz, ha az I. osztályú csapatok mindegyike éppen azon a kedden nem érne rá, amelyiken a GAMAX ellen kell játszania?)

„Két játékosunknak is váratlanul el kellett utaznia – jött a válasz. – A szabályok akkor a visszalépést következmények nélkül megengedték. Ezt most már nem tartom helyesnek, és az új szabályok szerint nem is lehet majd megtenni.”

 


 

* Lotan Fishert és Ron Schwartzot, a legerősebb izraeli párost Boye Brogeland norvég világbajnok gyanúsította meg csalással, egyúttal lemondott a 2014-es észak-amerikai bajnokságokon (Spingold és Reisinger) a két izraelivel egy csapatban szerzett aranyérméről. Vagyis saját csapattársuk állítja róluk, hogy nem tisztán játszottak. Brogeland története itt olvasható, de érdemes körülnézni a a bridgewinners.com-on (Ishmael Del'Monte szerint ez volt a kód, ez pedig Kit Woolsey elemzése a partikról). És itt az izraeli szövetség bejelentése, hogy nem indul a csapat a vébén. A Fisher–Schwartz pár egyébként állítólag pert indít Brogeland ellen, és egymillió dollárt követel tőle. A Bridge World szeptemberi száma Fantoni–Nunes (a világranglista első és második helyezettje) egy játszmáját mutatja be, amelyik szintén nem tűnik teljesen tisztának (erre utalást tesz Brogeland is a cikkében).

 


További cikkek ebben a témában