Ottlik Géza Hugh Kelsey közreműködésével írt világhírű műve, az Adventures in Card Play 1979-ben jelent meg, sajtóbemutatójára április 12-én került sor Londonban. Később a skót társszerző saját bridzsrovatában visszaemlékezéseket közölt a közös munkáról, melynek másolatát elküldte Ottliknak. Mondhatni véleményezésre, mert ő – szokásához híven – a vágatot angol nyelvű jegyzetekkel látta el. Fordításunk ezekre is kitér.
Csaknem egy éve indítottuk az Ottlik 110 sorozatot. A cikkek sok eddig nem ismert, frissen elért kutatási eredményt bemutattak. A sorozat mostani darabja sem kivétel ebben a tekintetben, különlegességét az adja, hogy a hazai B/bridzséletben egykor fontos szerepet betöltő szerző több évtizedes távollét után a sorozat hatására jelentkezett szerkesztőségünknél Ottlik Géza bridzsmunkássága szempontjából meghatározó emlékeivel és egy levéllel, ami... Aminek jelentőségére mindjárt fény derül.
A harmadik nappal lezárult a Magyar Kupa budapesti selejtezője. A magasan kiemelt csapatok már egymás ellen küzdöttek a csoportokon belül, hogy minél jobb helyezésükkel kiemeltek lehessenek a főtáblán, ahol a küzdelem jövő héten kezdődik.
Noha Ottlik Géza lejátszástechnikai találmányai újságcikkekbe és könyvbe merevedtek – nagy szerencsére –, semmiképp nem halott hagyományok azok. A megoldásokra mi magunk is rábukkanhatunk akár egy szürke hétköznap esti bajnoki fordulón, és ilyenkor még az is előfordulhat, hogy alváltozatra, sőt, újabb technikára lelünk. Így történt ez szerzőnkkel is, aki ugyan csupán egyetlen passz erejéig volt aktív a partiban, de tágra nyílt szemekkel követte a végjátékot, ami végül egy Rio de Janeiro impassz-szerű valamibe torkollott. Mindenesetre Ottlik-módra gyorsan nevet talált neki.
A nyolcadik, utolsó fordulóval véget ért az idei MP-párosbajnokság minden osztályban. Az első osztályt a Dumbovich Miklós–Winkler Gábor pár nyerte, akik ezúttal Dezső Kende segítségét vették igénybe, így az ifjúsági játékos nem hivatalos bajnoknak is vallhatja magát. Hosszú hajrát kezdett néhány fordulóval ezelőtt a címvédő Szalka Tamás és Czímer Csaba, akik az utolsó fordulóban nagyon közel kerültek az élen álló párhoz. A játéknapot a harmadik helyről kezdhették, de Homonnay Géza és Lakatos Péter viszonylag gyenge napi eredménye miatt (46 százalékos játékukkal végül harmadik helyen végeztek) hamar a második helyre kerültek, sőt, az utolsó partiban a győzelemre is volt esélyük…
75 éves korában eltávozott közülünk Pelikán Jocó, a legokosabb emberek egyike, akit valaha ismertem. A legendás, első Fazekasos matematika-tagozatos osztály tanulójaként az akkoriban a szocialista tömbben szerveződő Nemzetközi Matematikai Diákolimpiákon hallatlan módon már első osztályos korában is részt vett és négy éven át volt a magyar csapat egyik legjobbja, negyedikesként maximális pontszámmal lett aranyérmes.
A hétvégén rendezték Prágában a 4. Közép-Európai Ifjúsági Bajnokságot. A versenyen a régió országai képviseltették magukat, magyarok, csehek, lengyelek, szlovákok, németek. Pénteken 36 pár egy mezőnyben, de a három korcsoportban (U16, U21, U26 külön díjazva), szombaton és vasárnap pedig két kategóriában 17 csapat versenyzett. Országunkat 18 ifi játékos képviselte, és két felnőtt kapitány-edző is elkísért minket. Nem is volt véletlen, hogy hazánknak sikerült a legjobban a hétvége, a 4 kategóriából ahol érdekeltek voltunk (U16 páros, U21 páros, U16 csapat, U26 csapat), háromban magyar győzelem született, és ezeken kívül még két dobogós helyezést is elértünk. (Fotók: Kovács Gergely)
Pénteken 54 partis párosversenyt játszottunk három fordulóban, aminek a végén 3 kategóriában osztottak díjakat.
Párosverseny, 3. forduló 16. leosztás
Mindössze 3 asztalon vették fel a szlemet, ebből 2 magyar pár, Argay Zsolt és partnere, valamint a Kovács Artúr–Tőkés Dénes páros. Nálunk a következőképp alakult a licit:
Miután megtudta a kőr siként, és a minimum 5–4-es fitet, Zsolt elég erősnek értékelte a lapját, hogy szlemre menjen, és felvettük az elvehetetlen 6 pikket, amivel 94 százalékot írtunk. (Magyarok a magyarok ellen: Harmati László, Zábrádi Benjámin, Horváth Balázs, Dezső Kende)
Hétvégén 10 csapatos csapatversenyt játszottunk, szombaton egy körmérkőzés (mindenki ellen 6 parti) döntött arról melyik 4 csapat juthat be az A döntőbe. Itt 4 csapatban voltunk érdekeltek, 3 teljesen magyar csapat (Hungary Red/White/Green), valamint a félig cseh CZE-HUN U21. Én a Hungary U20 Red csapatban játszottam Aragy Zsolttal és a Jánosik Máté–Márki-Zay János párral. Nagyon jól ment a játék mindkét párunknak, a kezdetektől fogva az élmezőnyben tanyáztunk, és magabiztosan jutottunk be az A döntőbe.
Vasárnap a 4 csapatos döntőben újabb körmeccset játszottunk, ezúttal 10 leosztásokat. Végül itt is nagyon jól kijött a lépés és több mint 14 VP-vel megelőzve a 2. helyezettet megnyertük a versenyt.
Csapatverseny, rájátszás, 11. leosztás
Mindkét asztalon jól oldottuk meg a feladatunkat:
A két lapból az optimális felvétel a 6 treff, mert vagy a pikket tudjuk kimagasítani lopással, vagy a kőrjeinket tudjuk ellopni az asztalon, Jani és Máté meg is találták, és teljesítették is. A mi asztalunkon az ellenfelek 6 szant játszottak elég rövid licitmenet után, és Zsolton volt a sor, hogy elinduljon. Arra gondolt, hogy ebben a partiban aktív indulásra lesz szükség, mert különben az ellenfélnek lehet ideje kimagasítani a színeit, ezért a kőr kettest tette az asztalra. Ez jó gondolatmenetnek bizonyult, és a felvevő végül kétszer elbukta a 6 szant, ezzel fontos 14 IMP-t írtunk. (A párosverseny U21-es érmesei)
Csapatverseny, rájátszás, 4. leosztás
A négybe be nem jutó csapatok a B döntőben játszottak a minél szebb helyezésekért. Itt került Zábrádi Benjámin kezébe ez a 6 szan.
A legnehezebb ellenjátékot kapta, hiszen nem hívtak bele egyik színébe sem, csak passzívan hagyták ütni, és egyedül kellett megoldania a partit. Először a kőr 3–3-mat próbálta ki, majd mikor kiderült, hogy Északnál van a négyes kőr, elkezdett beszorításban gondolkodni. (A nagyok versenyében a legjobb csapat: Argay Zsolt, Márki-Zay János, Kemény Márk, Jánosik Máté)
A pikk bubit hívta, és mikor azt nem fedték, Északra tette a pikk dámát is. Lehívott a kezéből egy treffet, majd a második magas pikkjét is. Ekkor az utolsó treff hívásra Észak eldobott egy második kárót is (nem tudta, hogy hol van a pikk tízes), így show-up squeeze állt elő, ugyanis most amikor káró király, káró hívás következett, és Észak a káró tízest tette bele, pontosan (ha ott a pikk dáma) tudtunk még 2 lapot Északnál, ezért ez lesz az utolsó kárója, akkor pedig a dáma ejtésére kell játszani. Beni így is tett, és ezzel 13 IMP-t szerzett csapatának a lengyel U26-osok ellen. (K. M.)
Megvillantak az U16-osok is
Márk szerényen nem részletezte a magyar sikereket, íme hát!
Az U21-es vb-ezüstérmes párunk (ő és Argay Zsolt) végig harcban volt a párosverseny első helyéért, végül kis hátránnyal zártak a második helyen. De a díjakat úgy is korosztályok szerint osztották; az őket megelőző Rosikiewicz Ryszard–Tokarczuk Oskar lengyel pár lett az U26 győztese, Zsolték pedig az U21-é. A Dezső Kende–Zábrádi Benjámin pár egy hajszállal elmaradva a harmadiktól végzett az összesített rangsor negyedik helyén (nemrég az ifibajnokságon hasonlóan jártak), természetesen az U21-ben nekik is járt az érem, méghozzá az ezüst, szóval kettős volt a magyar siker, erre jött még a nagyoknál szerzett csapatarany. (Zábrádi Zsófia és Szabó Ginus a párosversenyt megnyerték a legkisebbeknél.)
Az U16-osoknál két magyar pár indult. Szabó Ginus és Zábrádi Zsófia jó kezdés és végig kiegyensúlyozott játékkal 54,96 százalékot elérve 11.-ek lett, ezzel ők nyerték a korosztályuk aranyérmét! A 13 évükkel még ebben a korosztályban is az ifjabbak közé tartoznak, élmény volt nézni a játékukat végig a versenyen. Sokat viháncolnak együtt, de ha kártya kerül a kezükbe, nem ismernek tréfát.
A 14 éves Kovács Artúr–Tőkés Dénes párral (legalábbis Artúr is hamarosan betölti) alkottak Hungary U15 néven csapatot a szombat-vasárnapi versenyre. A hétcsapatos hétleosztásos körmérkőzést öt győzelemmel kezdték, az utolsó fordulóban viszont kikaptak a cseh U16-tól. Egy másik cseh csapat jutott elsőként a legjobb négybe, a mieink másodikként, az őket legyőzők harmadikként, a németek a negyedik helyen kerültek be. (A csapatezüstöt hazahozó 13-14 évesek: Tőkés Dénes, Kovács Artúr, Zábrádi Zsófia, Szabó Ginus)
Vasárnapra a szombati pontokat felezték, a négy döntős tízpartis körmérkőzést játszott. A magyarok a csehektől, majd a németektől is kiskülönbségű vereséget szenvedtek, majd alaposan helyben hagyták az alapszakaszt megnyerő Gekom nevű cseh csapatot, ezzel az U16-osok csapatversenyében másodikok lettek.
U16-os csapatverseny, döntő, 3 forduló, 8. leosztás
Ez volt a hétvége utolsó előtti előtti leosztása.
A kőr kilences indulás után simának tűnik a parti, ha nem 4–0 az adu. Leaduzunk az asztalon végezve, aztán a kőrökre eldobunk minden pikket és pár treffet a kezünkből, majd megadjuk a treff impasszt a szür reményében. Ha 4–0, akkor az asztali átmenetet elvágó kőr kezdés miatt igen korlátozottak az esélyeink.
Nem 4–0 volt az adu, mégis lett egy kis gikszer. A felvevő kézben ütött a kőr tízessel, káró ászt, majd káró dámát játszott, és nyúlt a kis káróért az asztalon, mert partnere kiment a mosdóba. Ekkor derült ki mindenki számára, hogy a káró hatosnak nézett lap igazából kőr hatos…
Az U16-osok csapatversenyét különleges eszközökkel játszották. Az asztolok közepén egy osztódoboz állt. Két pakli kártyával működött. Kezdésként kiadta négy felé az első parti lapjait a játékosoknak, aztán magában leosztottak a második partit, és amikor az első után a teljes paklit egyben beletették felülről, kiadta az új kezeket. Az ötletes technikával két gond járt. Nehezítette a kiltást a túloldalon rakott lap irányába, főleg az alacsonyabb játékosok számára, és itt valamiért ugyanolyan színűek voltak a kőrök és kárók, illetve a pikkek és treffek, nem úgy, mint manapság mindenhol (a nagyok csapatversenyében is), hogy a káró narancsszínű a piros helyett, a treff meg szürke és nem fekete. Ebből sok tévesztés adódott, ebben a 6 káróban az egyik tanúja lehettünk.
Sajnos felvevőnket megzavarta a váratlanul nyakába zúduló jeges víz, hirtelen nem kalibrálta újra a partit, az aduk számát, és elbukott.
Két felvevőjáték kínálkozik a 26 lap ismeretében. Az egyik, hogy két aduzás után az asztalon végezve megpróbáljuk eldobni mindkét pikkünket bízva a 3–3 kőrben, vagy abban, hogy annál van a hosszú kőr, akinél a hosszú káró. Ha ez összejött, már ne is adjunk impasszt: pikk lopással kézbe, kiaduzás, treffek, és már csak a treff király üt. (A húszfős prágai magyar küldöttség)
A másik, hogy csak egy pikket dobunk el, ezután treff bubi, treff impasszt játszunk bízva abban, hogy a treff király jól ül, legföljebb harmadik, és meg tudjuk adni az impasszt annyiszor, ahányszor kell anélkül, hogy ellopnák.
Frissítés: Szilágyi László hívta fel a figyelmet arra a játékra, ami minimum focizik az előbbi kettővel: nulla aduzással egyből hívjunk le három magas kőrt pikkeket dobálva.
Most mindhárom játékmód arannyá vált volna a kezünkben – csak a káró hatos változott kőr hatossá, amint hozzányúltunk. (K. G.)
További fotók a versenyről a Bridzsélet Facebook-csoportban láthatók.
Ha még nem, de érdekli egy társasági játék, szellemi torna kártyával, várjuk jelentkezését! Kezdő tanfolyamaink indulásáról az alábbi linkre kattintva tájékozódhat.
Tovább