HUEN

Kezdőoldal

xA KOLIBRI-program anyagi támogatása

Idén az élet minden területére keményen rányomta a bélyegét a világjárvány, sosem látott kihívásokkal szembesültünk, aggódunk és gyászolunk, keressük a fényt az alagút végén. Nehéz ilyenkor alkotni, gondolkodni, a jövőre cizelláltan tekinteni, hosszú távú perspektívákért küzdeni. Mégsem tehetünk másképp, csüggedésből ház még fel nem épült.

Ezzel a koronamentes szemellenzővel tettük a dolgunkat idén a bridzs utánpótlásának építése terén. A digitális oktatással vegyített élő közösségépítés és fejlesztés első, meghatározó szakaszán túljutottunk. Letisztulóban vannak a toborzás, tudásalapozás, csapatépítés, versenyeztetés keretei. Több mint 50 fő 12–19 éves tanulóval dolgozik aktívan jelenleg a KOLIBRI és az Unokabridzs-program. Ez több, mint a 10 százaléka a jelenlegi aktív versengedéllyel rendelkező sportolói létszámnak. Aki nem próbálta, az esetleg mondhatja, hogy nem olyan sok az az 50 gyerek, hiszen vannak ennyien egyetlen korosztályos fociedzésen egy fővárosi külső kerületben naponta. Miért is nem lehet beszámolni 500, 1500 főről?

A bridzs „eladása” az ifjúságnak összetett a feladat, mert versenyeznünk kell a gyerekek figyelméért, motivációjáért, elköteleződéséért és ebben a versenyben mint digitális játék és mint sport is nagyon távolról, a nagy ismeretlenségből érkezünk. Azt is el kell fogadjuk, hogy a népszerű fizikai sportokkal összehasonlítva (amelyekhez sok gyerek korán elég érett lesz), a bridzshez szükséges érett logikai alapokkal, gondolkodásmóddal rendelkező gyerekek száma sokkal kisebb. Feladatunk a bridzset modern kihívásként és időtöltésként prezentálni, magunkat pedig vonzó közösségként megmutatni, ahol nyitott ajtókra találnak a gyerekek. Ahol arra számíthatnak, hogy szimpatikus felnőttek aktívan törődnek velük és menő kvártélyban korrekt ingyen koszttal is vendégül látják őket. Ez így kellően trendi tud lenni számukra, hogy az identitásuk büszke részévé válhasson, és végül kimondják a mondatot: „Én bridzsező vagyok.” (Kolibrik)

Összetett a feladat, mert ennek a folyamatnak az infrastrukturális, szakmai és személyi feltételeit is párhuzamosan kell felépíteni nagyon kis bázisról, hogy a fenti kép ne pusztán kirakat legyen, hanem valós hosszútávú program növekedési lehetőséggel mind mennyiségben, mind minőségben. Ez az építkezés pedig pénzbe kerül. Az önkéntességen és lelkesedésen alapuló első szakasz is már pénzbe került, mert a pizzát, gyümölcslevet, benzint, BKV/MÁV/Volán-jegyet, szállásbérlést stb. nem ingyen mérik és sok kicsi sokra ment már idén is (35 élő klubnapot tartottunk 10-25 fős létszámokkal). Tehát a fenti feltételeknek már az alapjai is pénzbe kerültek. Nem szedünk részvételi díjat a gyerekektől, mert a leírt vonzó értékajánlattal nem tartottuk összeegyeztethetőnek az első fázisban ezt (az ismeretlenből érkező, nehezen értelmezhető portékáért pénzt kérni) és bőven lesznek olyan aktivitások a jövőben is, amit önerőből kell megfinanszíroznunk.

Nem szedhetünk díjat például iskolai szakkör megtartásáért, pedig ahhoz kell tananyag, képzett pedagógus, licitdoboz, tok, kártya stb. Kiemelt törekvésünk, hogy országos középiskolai szakköri hálózatot építsünk fel, ahol az MBSZ által akkreditált helyi pedagógusok az MBSZ által biztosított szakmai tartalom (nyomtatott és digitális tanórák, tudásbázis weboldal felhasználói belépéssel tanulónak, oktatónak egyaránt stb.) alapján végzik a gyerekek alapképzését. Ezt pilotprogramként már elindítottuk néhány iskolában idén. A népszerű fizikai sportokban sokkal értelmezhetőbbek a piaci viszonyok, mégis elképesztő támogatásokban részesülnek a TAO rendszer formájában, evidencia az is, hogy egyénileg fizetni kell a sportfelszerelésért, ugyanakkor a Messi- és Ronaldo-mezek mítoszával sosem fogjuk tudni felvenni a versenyt.

Idén az MBSZ, a bevételei jelentős megcsappanása ellenére (az alapköltségei szinte változatlansága mellett), megoldotta önerőből az első szakasz finanszírozását, köszönhetően a szokásos összeget idén jelentősebb mértékben kiegészítő állami támogatásnak. Minden okunk meg van rá, hogy abban bízzunk, 2021-ben is sikerül a büdzsé kiegészítése célzott támogatással – elsősorban utánpótlás képzésre. Ezeknek a támogatásoknak a természete, a költségtípusok elszámolhatósága (pl. koszt költség nem számolható el csak a piaci bevétel kis töredéke erejéig, mint a céges gazdálkodásban a reprezentációs költség – az ebből adódó problémák gyorsan átláthatók) és erős utófinanszírozási időzítése ugyanakkor erős korlátokat is jelentenek a mennyiségi és minőségi növekedés megfelelő tempójának biztosíthatósága tekintetében.

Hozzátok fordulunk, a magyar bridzsezők közösségéhez és a jelenlegi tanulók szüleihez is. Meghirdetünk egy támogatói kampányt idén év végéig, melynek bevételét dedikáltan, 100 százalékban az utánpótlás-fejlesztésre fogjuk elkölteni. A befolyó összeget publikussá tesszük és időszakos (kb. negyedéves) elszámolást mutatunk be a támogatóknak. Bármekkora támogatásért köszönetet mondunk!

A nevesített támogatást Kolibri közleménnyel utalásban az MBSZ számlájára tudunk fogadni:
MBSZ-számlaszám:10102093-56560200-01004005

Lehetőséget biztosítunk majd anonim támogatásra is, de ennek még nem készült el a csatornája, amint meglesz, jelezzük.

Az utánpótlás 2020-as fejleményei témájában itt találhatjátok a korábbi cikkeket, versenyeredményeket:

zártkörű junior versenyek

három junior csapat KOLIBRI-MTK néven, 15 tanulóval szereplésével

Cikk az oktatásról I.

Cikk az oktatásról II.

Cikk a KOLIBRI-projektről I.

Cikk a KOLIBRI-projektről II.

Végül egy videó a programról: