HUEN

Kezdőoldal

xÍnyenc fogások ebédre VII. – Átmeneti nehézségek

Sorozatom előző részében feltettem a kérdést, hogyan kellett volna játszanom azt a bizonyos 6 szant? A kőr impassz mindenképpen szükséges. Kelet káró tízeséből és szingli treffjéből következőleg 3-4 kőrje van. Negyedik kőr királya ellen csak az áldozatos átmenetbeszorítás segít, három kőr ellen pedig nem veszít. Az átmenetbeszorítást Ottlik Géza alaposan kielemezte, fantasztikus példákat találunk a Kalandos hajózás a bridzs ismeretlen vizein című Hugh Kelseyvel írt könyvében.

Nem a pikk kettest ütjük a királlyal, hanem a dámát! Lehúzzuk a treffeket, és most ötlapos állást kapunk:

Nem adhatunk ki. Hívjuk a treffet.

Ha Kelet pikket dob, kőrt hajítunk. Kőr impassz, pikkel le, kőr impassz. Ha Kelet kőrt dob, elmegy a kis pikk, és kőr tízessel kezdve négy kőrt ütünk.

A bemutatott kiosztás az átmenetbeszorítások ütéskiadás nélküli esete. Ütéskiadással igen változatos példák is előfordulnak. Nézzünk egyet a félvér színre. A megnevezés a saját találmányom, olyan színről van szó, melyet az egyik védő gyorsütéssel véd, a másiknak belső védelme van. Példánkban ilyen a pikk. Nyugaton az ász, Kelet védelme a kilences ellen való.

6 treff a felvétel, a licitben nem mutattunk négyes mellékszínt, és indirekt 6–3–3–1-es elosztást ígértünk. Nyugat kis káróval kezd, lapszám szerint. Megúsztuk az egyértelműen buktató kőr támadást. Első közelítésben a pikk szöktetésben reménykedünk. Ezért káróból az ásszal ütünk, négyszer aduzunk, asztalról két kőrt dobunk. Nyugat pikk hetessel jelzi ászát. Kelet egy kőrt és egy kárót dob. Még korai a pikk szöktetése, egy treffet le kell húznunk, hogy nyomást gyakoroljunk a védőkre. Nyugat kárót ad. Mit dobjon az asztal? Minthogy a pikkek az asztalon vannak, kőrt teszünk. Nekünk 7, Keletnek 8 lapja van. Hármas kőrjéből nem dobhat, ha pikket tenne, elvérezne középlapjaival. Eszmeileg szorul, amikor kárót dob.

Most hívunk pikket, Nyugat kicsit tesz, mert ha az ásszal ütne, két ütést adna. Pikket lopunk, ez volt a tervünk. Esik Kelet tízese. Jöhet a káró dáma. Kelet átmenet adásában szorult, mert amint a káró dámát átütjük a királlyal, esik Kelet bubija. Az átmenetet adó eszmei facsarást egyszerűen átmenetbeszorításnak hívjuk, és most Kelet volt a szenvedő fél. A pikk dáma hívásával ejtjük a bubit, és a káró tízes híd lesz a magas pikkhez.

Bevallom, kitalált a példa. Nyílt lapokkal sem könnyű, ha nem ismerjük a védők kiosztását nemigen teljesítünk.

Szintén a nyílt lapok kedvelőinek adom a következő feladatot. Itt az átmenetváltás és az átmenetbeszorítás kapcsolatát firtatom.

6 szan a felvétel. Nyugat pikk dámával indul. Megadjuk a treff impasszt, ül, de Nyugat kőrt dob. Van 4 treff, 2 pikk, 2 kőr, 3 káró ütésünk. Első ránézésre Kelet szorítható treffben és kőrben, ha ő tartja a kőrt. Kőr ász. Kelettől esik a bubi. Nyugat dobása és Kelet bubija alapján a kőrt Nyugat védi. A pikket is, tehát a nemesekben Nyugat szorítható. Ebben az esetben az ütéskiadás szükséges lenne, csakhogy amikor Kelet üti a kiadott treffet, pikkel jön, és elszedi a hidat.

Ilyenkor a kétszínű ellen az átmenetváltásos prés jó. Késői ütéskiadással. Hol váltunk? Káróban. Ha eddig eljutottunk, akkor már hívjuk is a káró nyolcast, a blokkoló lapot. Asztalról treff, és végeredményben viszünk négy treffet.

Nyugat mindenképp három pikket tart, egyébként kiengedéssel magasítunk. Ha két kőrt és egy kárót tartana, kőrre játszanánk. Ott magasítunk, és az eső káró miatt átmenetünk is van. Nyugat eldobja a „semmire se jó” káróit. Ezt kapjuk:

Káró kettes. Ha Nyugat kőrt dob, a hetessel ütünk, asztalra kell a híd. Ha Nyugat pikket dob, ásszal ütünk. Pikket magasítunk, és van hozzá közlekedésünk.

Ha már az átmenetváltásról volt szó, akkor a következő alkalommal megismerkedünk ezzel az állatfajjal is. Remélem, mindenki tudja, ezt a beszorítást is Ottlik Géza kutatta és tárta fel a mélyen rejtőző titkokat. Magam inkább rendszereztem és egy picit kiegészítettem.