HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2012. október 12.

A-tallózó – csb I/A 5. forduló

Volt néhány érdekes leosztás ebben a csapatbajnokság ötödik fordulóban _is_ – talán érdemes megemlíteni egyet-kettőt közülük.
 
 
 
 
 
14. leosztás
       
Nyugat helyén bajban vagyunk a gyenge szan indulás után: ha partnerünknek ötös nemese van, akkor jobb lenne nemes gémet játszani, ha nincs, akkor meg jobb lenne gyorsan 3 szant licitálni a 2 treff gémforsz helyett, amire könnyen jöhet egy hívásirányító kontra. Miután mindenki előtt világos lett, hogy nincs treff fogás a vonalunkon, 5 káróban landoltunk – indulás a treff ász.
 
Egyszerűnek látszik a parti, de azért gondoljuk át: lopjuk  a második treffet, leaduzunk, és körbeengedjük a pikk nyolcast. A kőr visszahívást megütjük az ásszal, és lehívjuk a királyt is. Ha ebbe nem esik a dáma, akkor a pikk királynak kell jól ülnie – 75 százaléknál is jobb esélyt játszunk meg. 
 
Ez rendben is volna, de Észak nem hívott másodjára treffet, hanem a pikk hatost tette az asztalra. Ha ez szingli, akkor ütni kellene az ásszal, és csak a barátságos kőr elosztásban lehetne reménykedni. Mi inkább az eredeti elképzelésünk szerint kicsit teszünk – kiüt a bubi, és jön egy újabb treff. Ellopjuk. és elmélázunk…
 
A királya mellől hívta ezt a pikket Észak, vagy a kis lapjaiból? 10:1 arányban az utóbbira szavazunk, és Cipi bácsi szavaira emlékezve „csapást váltunk”. Elképzeljük a pikk királyt Dél kezébe – így persze a kőr dámának is ott kell majd lennie, ha nem Északon van szingliben. Tehát kőr ász, adu ász, adu királlyal asztalra, kőr impassz, majd lehívjuk az összes adut. Ez marad a kézben és az asztalon:
T8       A
K         T9
-          -
-          -
 
Hogy mit tartott Dél, azt abból találjuk ki, hogy elhisszük Észak dublóját pikkből…
 
Talán a legérdekesebb a dologban az, hogy Észak szemszögéből kimondottan jó ellenjátéknak tűnik a pikk hívás a második ütésben – mégis ez után lehet csak a 11 ütést eredményező játékot meglelni _a mezőnyben senki nem ütött ennyit káró adu mellett_.
 
30. leosztás
 
A 2 pikk indulás ötös színnel már mindennapos dolog, lassan kötelező lesz. A másik lappal viszont nem kötelező emelni – de ami történt, megtörtént…
 
Szerencsére indulásként a káró dáma került az asztalra – és úgy fest, hogy a harmadik dáma-bubiból. Ha így van, akkor nem vagyunk esélytelenek, de hogy kezdjünk hozzá? Ha a kőr királyunk jól ül, akkor kiadhatunk két pikket is, de ha nem, akkor jó lenne megúszni az adut egy kiadóval. Ütünk a káró királlyal, majd hívunk egy treffet, hogy majd asztalra kerülve impasszt adjunk a pikk tízesre. Ez jó terv, de tőlünk jobbra üt a treff ász, kárót hívnak, és most már elbukhatjuk a partit a jó helyen lévő kőr ász esetén is – ha kiüt a pikk tízes, és lopnak egy kárót az eredetileg dubló figurából. De az se elég, ha a pikkünket csak figurával tudják ütni. Most kőrt fognak hívni, leütik a két kőrt, és ha nincs olyan szerencsénk, hogy az összes magas kőr az ász mellett van, akkor még a káró lopás is kiáll.
 
Jobb játéknak tűnik most pikk ász-kis pikket hívni _osztott figurákra játszva_. Ha ezt tőlünk jobbra ütik a dubló figurával, akkor még a rosszul fekvő kőr király esetén is megélünk –  hiszen időben el tudunk dobni egy kőrt. De ezt Észak ki tudja védeni azzal, hogy az ászba bedobja a figuráját, ezért mégis az a jó, hogy lemegyünk az asztalra treffel, és onnan hívjuk a pikket, amire ha Észak kicsit tesz, az ásszal ütünk, és megvagyunk, ha meg figurát tesz, akkor kicsit teszünk. Most jön Dél pillanata: Észak dámáját _az volt neki az élő partiban_ át kell ütnie a királlyal. Ha dubló király lenne Északnál, bukhatatlan lenne a parti.
 
29. leosztás
     
Ebben a partiban többnyire Kelet–Nyugat játszott kőrt _két helyen mentett az ellenfél_, nekünk persze sikerült a legrosszabb magasságon landolni… Treff indulásra vagy pikk indulás utáni treff hívásra bukik az 5 kőr, ha nem húz a káró – és benne van a 6 kőr is, ha húz. A káró szín kezeléséről annyit, hogy szerintem jobb esély elsőre a dámával elmenni _úgy kalkulálok, hogy a 4–0 elosztás eleve kevésbé valószínű, mint a 3–1 vagy a 2–2, ráadásul ahhoz előbb ki kell aduzni, ami 3–1 adu esetén elég zűrös_.
 
Persze el lehet bukni a 4 kőrt is _két helyen sikerült_ – de nem könnyű. Tulajdonképpen azért került ide ez a parti, mert Kovács Misi egyik kedvenc története jutott eszembe róla.
 
Bemondtak ellene csapatversenyen – valamikor régen – egy 6 pikket, amit az adott fekvésben simán benne volt, csak egy-két impasszt kellett megadni. Egyeztetésnél kiderült, hogy a csapattársai elbukták – a gémet!
Szokásától eltérően Misi megkérdezte:
– Hogy sikerült elbukni ezt a 4 pikket, amiben 12 ütés van?
– Biztonsági játékot játszottam...