HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. január 9.

A hét játszmája – MP-bajnokság I/A 4. forduló

Az év első játéknapján annyi változás történt az élen, hogy a Homonnay Géza–Winkler Gábor páros növelte előnyét és jelenleg 3 és fél topszkórral vezet, míg a Dumbovich Miklós–Talyigás Péter pár a gyengébb napot kifogó Fischer Brigitta–Macskásy Gábor kettőst megelőzte, így jelenleg ők állnak a második helyen. A 4. fordulót 58,88 százalékkal a Marjai Péter–Szabó Csaba páros nyerte. Ezúttal a 21. leosztás érdekességeit mutatjuk be, melyben a kőr szín elosztása szélsőséges eredményekhez vezetett. A parti tanulságos abból a szempontból is, hogy előbújik a bridzs igazi szépsége, azaz a licitből és az ellenjátékból levont helyes logikai következtetés, a kártyaolvasás művészete.

21. leosztás
A legnépszerűbbek a pikk felvételek voltak Kelet–Nyugaton. Négy pár 4 pikket bukott 10,9 százalékért, két pár teljesítette a gémet (67,77%), két asztalnál 140-írt Kelet–Nyugat (32,23%), egy pár 170-es részírása pedig 42,9 százalékot ért. Négy asztalon 3 szant játszottak Nyugat helyén, ketten kilencet ütöttek, mellyel átlag körül írtak, a másik két felvevő azonban tíz ütést szerzett, így ezzel verték az összes pikk felvételt, ami 82 százalékos eredményhez vezetett. Két asztalon Észak–Dél játszott 2 kőrt rekontrával, és a háromszori buktatás az igen ritka 1600 pontot és osztott topszkórt (96,23%) eredményezett Kelet–Nyugat számára.

Kelet 1 pikk indulása után Dél dilemmája az volt, hogy közbeszóljon-e jó hatos kőrjével vagy nem. A szkórhelyzet kedvezőtlen, ami óvatosságra int. A bölcsek – akik már láttak vendettát bellben – passzoltak, néhányan a bátrak közül azonban 2 kőrrel közbeszóltak. Akadt olyan asztal is, ahol 3 kőrrel lépett be Dél, és megúszhatta volna, ha az ellenjátékban nem hibázik, így végül 18 százalékos írással zárt, mert 430-at írt az ellenfele. Ott, ahol Dél passzolt, Nyugat helyén legtöbben kényszerítő 1 szan választ adtak, melyre Kelet vagy 2 pikket vagy 3 pikket mondott. Rendszertől függően néhány Nyugat passzolt a második pikk licitre, de tíz asztalon gémet játszottak.

A négy 3 szant játszó Nyugatnak alapból kilenc ütése volt felülről lefelé. Hodosi Péter káró indulására a felvevőnek nem sok esélye maradt a szürre, korán terített is, bár húzhatta volna tovább a pikket, hátha történik valami. A kilenc ütéssel bő átlagot lehetett írni. Gulyás Dániel a 3 kőrrel közbeszóló partnerére alapozott, ezért szingli kőrjével kezdett. Kotányi Balázs nem tudott Nyugat ötös kőrjéről, ezért kiengedte az ütést, így a felvevő, Lajos Hanka szürt csinált 82 százalékért. Welker Jácint és Winkler Gábor a treff királlyal kezdett, az asztal kivárt, Topolyi Magdolna és Homonnay Géza a kilencessel negatív jelzést adott, védekezve az esetleges Bath-coup* ellen (nagy lap nem kér). Egyik Észak sem találta meg a szürgyilkos kőrre fordulást, Jácint kárót hívott, Gábor pikket. A káró váltás automatikus szürhöz vezetett. Ütött az ász, pikk ász, káró király, pikkek következtek, majd a treff ász lehívása után Délnél csak kőr maradt, így a kőr nyolcas kiszállással a dáma még ütött. Harangozó Lászlónak nem sikerült a tizedik ütés megszerzése, mert a végén nem a káró ász, káró király sorrendet választotta, így ő is csak az átlagot írta fel.

A 4 pikk felvételek ellen nem csoda, hogy senki sem találta meg az egyetlen buktató káró kezdést, mindenki a magas kőrrel indult. Sztrapkovics László treffre váltott, a Kelet helyén ülő Kovács Gergely kivárt az ütéssel. Ha Észak kárót hív, akkor megnehezíthette volna a felvevő dolgát, aki kézben üt, de ekkor nem folytathatja treffel, mert Dél valamikor eldobja második káróját és lop egy kárót. Jakab Sándor azonban a treff királlyal folytatta. Kelet ütött az ásszal és visszahívta a treffet, mely után adut kell hívni, nehogy treffet lopjon a pikk ász. Így is történt. Kovács Gergely kőr lopással kézbe ment, és kialakult a klasszikus kétoldali háromszínű beszorítás. Az ütésszám beállt egy vesztőre, és bizonyossá vált, hogy a bal oldali ellenfél tartja a kőrt, a jobb oldali a treffet. A pikkek lehívása után tehát egyikük sem tudja majd védeni az esetleges közös fenyegetést, a kárót.
A 4 lapos végállás:

A pikk tízes hívására Dél kénytelen kárót dobni, hogy ne legyen magas a kőr dáma. Az asztal eldobja a feleslegessé váló kőrt, ezután Észak kerül bajba. A treff dámát nem dobhatja el, mert magas lesz az ötös, ezért ő is egy kárótól válik meg, így az utolsó ütést a káró kilences viszi. Hogy nem ez volt a pontos végállás, az nem von le semmit Kovács Gergely szép játékából, az eredmény ugyanez lett volna akkor is, mint most. Ha Észak a harmadik ütésben pikkel folytatja, akkor kőr lopás, aduzás és treff kiengedés következik, így a kétoldali beszorítás feltételei ismét előállnak.
A második ütésben a treff hívás tehát rossz. Ha Dél a kőr ász után a kőr bubit hívja, akkor Kelet lop és kienged egy treffet. (Treff ász, treff nem jó, mert Észak üt és kárót hív, majd az újabb treffre Dél eldobja második káróját és lop egy kárót.) Ezúttal sem nyer, ha az ellenvonal folytatja a treffet, mert üt az ász és újabb treff jön. Ekkor adut kell hívni a treff lopás miatt, így a fent említett beszorítás működik.

Most nézzük meg, hogy mi történik, ha a kőr ász után Dél (Szűcs Villő, Lakatos Péter, Szilágyi László, Udvari Szabolcs) a sokkal erősebb pikk hívással folytatja. A jó felvevő kőr lopással kézbe megy, kiderül a 6–1-es kőr elosztás. Ha Dél csendben maradt, akkor az is szinte biztosra vehető, hogy a hiányzó figurák többsége Északnál lesz, mivel ilyen jó hatos színnel és némi külső erővel Dél közbeszólt volna. Így aduzás után treff kiengedés következik, majd káró visszahívásra az alábbi öt lapos végállásra kell játszani, mert a treff valószínűleg nem húz, hiszen kilenc nemes színű lapot árult el Dél, szingli káró esetén pedig káróval folytatta volna, nem pikkel:

A pikk tízesre Dél és Nyugat kőrt dob. De mit dob Észak? Ha kárót, akkor magas lesz a kilences és az lesz a tizedik ütés. Ha Észak treffet dob, akkor Kelet treffet hív és a végén kimagasodik a treff ötös.

Érdekes és csavaros a végjáték, ha Kelet első kis treffjére Dél a négyest, Nyugat pedig a bubit teszi. Ekkor a fenti végjáték nem működik, mert Észak üt a dámával és kárót hív. A felvevő a királyt teszi és jönnek a pikkek. Most ez lesz az öt lapos állás:

Kelet a pikk tízest hívja, Dél és Nyugat most is kőrt dob. Az ügyes Észak azonban eldobja a treff királyt! Ekkor a treff kiengedés nem jó, mert Dél ütni tud a kilencessel és a magas kőrökkel kétszer buktat!

E szép kitérő után térjünk vissza az eredeti helyzetre. A legerősebb ellenjáték az, ha a kőr ász után Dél kárót hív! Ezt sajnos senki nem találta ki. Ekkor ugyanis az egyetlen jó folytatás az, ha a felvevő kézben üt, pikk ász, kőr lopást játszik, és hívja az aduit. Az alábbi hét lapos végállás alakul ki:

Kelet a pikk bubit hívja, Dél és Nyugat kőrt dob. Ha Észak a treff nyolcastól válik meg, akkor a felvevő treff ász, treffet játszik, és ezután már csak egy treffet ad ki, mert magas lesz a kéz ötöse. Ha Észak kárót dob, akkor káró ász, káró következik, melyre a kéz treffet dob, és Észak a már fent említett Bath-coup áldozata lesz. A treff királyt vagy a kis treff hívást Kelet kihagyja és a treff bubi elvisz majd egy ütést.

Végezetül képzeljük el azt a helyzetet, amikor Dél 2 kőrrel közbeszól és kőr ász, pikkel kezd. Most a felvevő joggal gondolhatja azt, hogy a licit alapján Délnél van egy treff figura, azaz cseréljük ki a treff négyest a királyra vagy a dámára. Kelet kőr lopással kézbe megy, kétszer aduzik és ez a nyolc lap marad:

A helyes játék most az, ha a felvevő levetkőzteti Délt, azaz lehívja a treff ászt, a káró királyt és a káró ászt, majd az asztalról kis treffet hív. Ha Dél üt, akkor előbb-utóbb az asztal kőr dámája ütni fog, mert Kelet nem lopja el a kőr királyt. Ha Észak beszalad a treff királlyal, akkor káró dámát lopja a kéz és a treff bubi lesz a tizedik ütés. Ha Dél a végjáték elkerülése végett a treff ászba bedobja a dámát (vagy a királyt), akkor a felvevő tervet vált, és először a pikk bubit, majd a káró királyt hívja le. Ezek a lapok maradnak:

Kelet kárót hív, üt az ász. A káró kilencest Észak viszi, Kelet treffet dob, így az asztal treff bubija még ütni fog.

2 kőr közbeszólás után tehát az eredeti lapokkal nehéz megtalálni a nyerő felvevőjátékot, mondhatjuk úgy is, hogy szinte lehetetlen. A legjobb megoldás azonban az, ha Nyugat csapdapassza után a szkórhelyzetet is figyelembe véve Kelet kontrával nyitja újra licitet. Ezzel nem veszít sokat, mert Nyugat esetleges káró licitjére megismételheti kiváló pikkjét, a büntetőpassz pedig bellben nem lehet nagyon rossz. Ez történt két asztalnál is, melyeknél a Kelet helyén ülő játékosok, Dumbovich Miklós és Czímer Csaba kontrával nyitottak újra. Hogy az Északon ülő játékosok miért adtak segélykérő rekontrát, előttem rejtély...

* Bath-coup
Ez a cseljáték nagyon régi, már a whistben is ismerték és állítólag az angol Bath nevű városban találták fel, ezért ered innen a neve. Az alaphelyzet a következő:

Nyugat a királyt hívja, mellyel ígéri a dámát. Ha Dél kivár az ásszal, akkor a szín folytatása esetén kettőt üt a színben. Hasonló helyzet az alábbi is:

Ha a királyt nem üti az ász és Nyugat folytatja a színt, akkor a bubi ütni fog.

A cseljáték ellenszere az attitűd jelzés, azaz Kelet a bubi vagy az ász birtokában pozitív jelzést ad, ezek hiányában negatív hozzáállást mutat.