HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. január 30.

A hét játszmája – MP-bajnokság I/A 7. forduló

A 7. fordulóban ezúttal 30 leosztásban mérték össze erejüket a játékosok. A Homonnay Géza–Winkler Gábor páros 59,89 százalékkal nyerte a futamot, és ezzel óriási lépést tettek a bajnokság megnyeréséhez, mert hat és fél topszkórral vezetnek, így szinte behozhatatlan előnnyel kezdhetik az utolsó fordulót. A dobogó második helyére a Dumbovich Miklós–Talyigás Péter pár jött fel úgy, hogy ebben a fordulóban Talyigás Pétert Szász György helyettesítette. Szorosan mögöttük a Fischer Brigitta–Macskásy Gábor kettős a harmadik.

A sok érdekes leosztás közül ezúttal két játszmára esett a választásunk.

10. leosztás
Az egyik a 10. parti, amelyben mindenütt a Kelet–Nyugat vonal játszott. Három asztalon kis szlemet buktak, ezeken az Észak–Dél párok 93,33 százalékkal írták fel az osztott topszkórt. Az egyik asztalon licitfélreértés miatt csak 3 pikket játszott a felvevő, de nagyon el lehetett keseredve, mert azt is olyan rosszul, hogy nála kevesebbet senki sem ütött. Öten 4 pikket teljesítettek egy szürrel, mely átlag körüli pontokat ért, két Nyugat tizenkét ütést hozott össze pikkben, ők a 680-nal 83,33 százalékot írtak. Négy asztalon 3 szan volt a felvétel, ketten két szürt csináltak, míg az egyik felvevő tízet, a másik pedig tizenkettőt ütött, utóbbi eredmény 93,33 százalékot hozott a konyhára. Kelet–Nyugaton az osztatlan topszkórt Macskásy Gábor szerezte, neki 6 szant sikerült teljesítenie. De kezdjük az elején.

Nyugat helyén 3 szanban Szilágyi László két pikket, Kolosi Tamás egy pikket és egy treffet adott ki kőr kezdés után. Fazakas Gergely Kelet helyén játszotta a felvételt, Riesz András a peches kis kőrrel indult, ütött a bubi. A felvevő mély impasszt adott pikkben és sikerrel járt, mert öt pikket, három kőrt, három kárót és egy treffet vitt haza 690-ért.

A negyedik 3 szan ellen Winkler Gábor a treff hatossal kezdett.

Kotányi Balázs kicsit tett, ütött a király. Homonnay Géza pikkre fordult, dáma, király, kettes. A treff nyolcas folytatást a tízes vitte, és a felvevő ismét pikk impasszt adott. Ekkor érdekes dolog történt. Winkler a treff bubit tette az ütéshez és tíz ütést terítettek. Nyugat talán azt hihette, hogy a pikk bubi vitte el a tízest (fekete lap, a treff hasonlít a pikkre), de az is lehet, hogy szemüveg nélkül játszott. Nem tudjuk, mert nincs róla filmfelvétel vagy fénykép. Mindenesetre szokatlan, hogy vége lett a játéknak, mert ha Kotányi tovább játszik a második szürért, akkor kétoldali beszorítással tizenegyet üthetett volna. Nézzük meg, hogyan!

A pikk ászra kőrt dob az asztal, majd üt a káró ász. A káró dámát átüti a király, és következnek a treffek, a kéz kétszer pikket, egyszer kőrt dob. Ez lesz a háromlapos végállás:

A káró bubira Dél kőrt dob. Biztos, hogy nála van a pikk bubi, így csak egy kőrje marad, ezért a pikk kilences értéktelenné válik. Az is biztos, hogy Észak két maradék lapja közül az egyik a magas káró tízes, tehát ő is csak egy kőrt tarthat. Így akárhol is van a kőr király, az ászba bele fog esni.

Hittmann László 6 szan felvétele ellen Szász György káróval kezdett. A felvevő impasszt adott a treff dámával, ütött a király. Dél újra kárót hívott, ezután már nem lehetett teljesíteni, egyszer nem.

Macskásy Gábor is 6 szant játszott, de ő Nyugat helyén ült.

Fogaras András a kőr hetessel kezdett, nyolcas, tízes, dáma. Nyugat lehívta a káró ászt, a káró dámát átütötte a királlyal és mély impasszt adott a pikk tízessel. Észak pikk királya ütött, az újabb kőr hívásra kimagasodott a kilences, így a treff ász és káró bubi ütések után az újabb pikk impasszal a szlem könnyen teljesült.

A pikk felvételek kicsit érdekesebbek voltak. Treff kezdésre csak látnoki felvevőjátékkal lehetett tizenkettőt ütni. Treff ász, három nagy káró, a harmadikra a kéz treffet dob. A sikeres kőr impassz és kőr lopás után a nyerő játék az, ha a felvevő a pikk ászba beejti a királyt. Ezt régebben zsiráf nyakkal talán még ki lehetett silabizálni, de a tabletes korszak már nem kedvez a kukkolóknak, így nekik csak a magasles maradt vagy a női napozó. Azonban ott, ahol kőrrel indultak, felcsillant a tizenkét ütéses remény.

Szabados Erzsébet kőr négyesét fedte a bubi, a király és az ász. Tóth István lehívta a kőr dámát, és ő is úgy tett, mint a legtöbb asztalon a felvevők, kőrt lopott a rövid aduval. Eltalálta, hogy a pikk mély impassz lehet a nyertes, a tízest ütötte a szingli király. Most kell Északon vigyázni! A „biztonságos” kőr hívás ugyanis nem jó, mert úgy rövidíti a felvevőt, hogy az később be tudja állítani a végállást az adu coup-hoz. A hibás kőr folytatást lopta a kéz, a pikk ászra kiderült, hogy látszólag elfoghatatlanná vált az adu bubi. Tóth István azonban nem adta fel. Lehívta a káró ászt, a káró dámát átütötte a királlyal és az alábbi végállást hozta létre.

A káró bubira a felvevő kézből treffet dobott, majd ellopta a káró kilencest. A treff ász ütött az asztalon és csak két-két adu maradt Délen és Nyugaton. Keleten volt a hívás sora, az adu coup előállt. Szép játék, megérdemelt 83 százalék. Jó ellenjátékkal azonban a coup nem működik. Hasonló helyzetben, azaz a pikk király ütése után a helyettesként játszó Harsányi József ki is találta, hogy nem szabad kőrt hívni, okosan treffre váltott, így a felvevő csak tizenegyet tudott ütni.

Érdekes volt a 30. játszma is.

30. leosztás
Észak–Dél vonalon a licitben nem vitézkedtek a párok, mert a legnépszerűbb felvétel a bukós 3 szan volt, amely ellen kis treff kezdés után az ellenjátékosok lehívtak öt treffet és ütött még a kőr ász, kétszer nem. Kelen Károly is treffel indult, de amikor Hegedüs Orsolya a treff király után a treff bubit hívta és azt fedte a dáma, Kelen buktatásra játszott, mert kivárt az ásszal. Mivel Nyugaton nincs külső beütés, az volt a gondolat, hogy ez a játék nyerő lehet, ha Keletnél eredetileg KJx volt treffből és a felvevőnek nincs zsinórban kilenc ütése. A manőver azonban nem sikerült, az eredmény topszkór helyett közel nullás parti. Azt is érdekes megemlíteni, hogy néhány Dél a 18 pontos lappal az ortodox 1 szan indulást választotta.

Az egyik legjobb felvételben a Fris Miklós–Kovács Gergely páros landolt, ők kiderítették a vonal treff gyengeségét, így a kiváló Moysian fites* (4–3-as adu) 4 pikk felvételben kötöttek ki.

A kőr dáma elfogásával a pikk gém szürrel teljesült, topszkór Észak–Délnek.

Mivel a kőr felvétel is sokkal jobb volt a 3 szannál, a Kovács András–Tóth István páros is remek eredményt ért el a kőr részjátékkal, melyben tizenkét ütést szereztek úgy, hogy 26 figuraponttal a vonalon nem is mondták be a gémet.

Pár asztalon káró töredéket játszottak, volt, aki tizenegyet ütött, de volt olyan is, aki 3 káróban csak nyolc ütést szerzett, és kissé igazságtalanul, az egy bukással is 60 százalékos partit írt. 5 káró ellen Fischer Brigitta a hosszú adu–hosszú szín elv alapján treff ász, treffel kezdett, hogy rövidítse a felvevőt.

Jalsovszky Janka lopott, ütött a káró dámával, és adut hívott az ászhoz. Amikor kiderült a rossz elosztás, akkor tervet kellett volna váltani, mert a kőr ász még kint volt, így a treff lopás nem segít, mert utána vagy kirövidül a felvevő, vagy leaduzik, és csak tíz ütést visz haza. Janka az utóbbi játékot választotta a 60 százalékért.

Szilágyi László is 5 kárót játszott, de ő Észak helyén próbálkozott.

Kelet pikkel indult, ütött az ász. Syl nagyon helyesen, azonnal a mellékszín magasításával kezdett, a kőr bubit fedte a dáma és a király. Kolosi Tamás azonban nem ütött az ásszal! Ez a játék bejött, mert gyors aduzásra serkentette a felvevőt, és a kétszeri aduhívás bukáshoz vezetett. Szilágyi javítani próbált és kőrt hívott, Kelet ütött és folytatta a színt. Az asztal persze magasan lopott, de Csiby Éva eldobta pikkjét, így a pikk lopás miatt bukott a gém. Szép és tanulságos ellenjáték volt. De hogyan kellett volna játszani? Janka esetében a kőr folytatás a jó, nem a treff lopás. Szilágyi is jobban jár, ha egyáltalán nem aduzik, hanem rögtön újabb kőrt hív, hogy kimagasítsa a színt. Ekkor kibírja a 4–1-es aduelosztást is, mert lesz elegendő tempója bármilyen ellenjátékra, ha az ellenvonalon nem szingli a pikk.

Sokszor hallottam azt, hogy a bridzs az ászok és királyok játéka. A mondás áthallásos, mert átvitt értelemben is igaz lehet. De szerintem nem ez a legjobb definíció. Amint a legnagyobbaknál is gyakran látjuk, a bridzs nem az ászok és királyok, hanem a hibák játéka. Itt szép esetleg lehetsz, de okos...

*Moysian fit
Sonny Moyse, a Bridge World legendás szerkesztője, maga is kiváló játékos és nagyszerű szerző, szokása volt, hogy előszeretettel játszott szín felvételeket 4–3-as adutalálkozással. Olyannyira, hogy róla nevezték el a 4–3-as fitet. Kevesen tudják, hogy anno az amerikai újságokban napi rendszerességgel megjelenő és Ely Culbertson nevén futó szindikalizált bridzsrovatokat valójában ő írta, pestiesen szólva „néger” szerzőként.