HUEN

Kezdőoldal

Ráduly Csaba - 2019. október 14.

Az olvasó szemével – csb I/B, 4. forduló

A csapatbajnokság I/B osztályának alapszakaszának középső fordulójából az Artemix–Grand Slam mérkőzés tudósítása következik.

1. leosztás

Mindkét asztal a nyilvánvaló 3 szan felvételt játszotta. Argay Gyula kis treffel támadott. Sándor Judith ütött az asztali bubival, de elmulasztotta deblokkolni a kilencest. A kőr felmagasítása után nem mert ráhívni a pikkre, de a blokkoló treff kilences miatt a végén már csak a 3–3 treffben bízhatott. Ez azonban a ki treff indulás miatt nem volt reális esély. Egy bukás.

Kerényi Pista a sokkal hasznosabb káró indulást választotta. Fülöp Zoltán is a kőr magasításra játszott, ez azonban a bukást jelentette, mert elegendő kézi átmenet híján már nem lehetett négy treff ütést szerezni. Pista azonban egy nem túl átgondolt csel érdekében eldobott két treffet, és a felvevő már nem hibázhatott. –400 és –50, –10 IMP.

5. leosztás

Az 1 káró–kontrára passzolni nem volt jó ötlet, mert Észak lapjából aligha volt alternatívája a büntető passznak. Ebben három bukás volt, de csak egy sikeredett. A nyílt teremben Kelet–Nyugat a 4–3-as treffel próbálkozott, ami ellen csak nyílt lapokkal lehet két bukást írni, de a kontra hiányában az egy és két bukás között nem volt nagy különbség. A 2 treff is egyet bukott, –2 IMP.

6. leosztás

A nyílt termi licitek jelentését nem tudom, úgyhogy csak feltételezéseim vannak. A 4 treff valószínűleg ORKC, de a korábbi 3 treff talán megzavarta Keletet, aki ötös kőrt feltételezhetett Nyugatnál és passzolt a feltehetően ászkérdésnek szánt 4 kőrre.

Nálunk a zárt teremben kalandosabb volt a licit, mert a precíziós 1 treffet követő 1 kőrre (két egyforma alakú szín) Rózsa Tamás nem kopogott. Valami megzavarhatta, mert nyilvánvalóan mesterségesnek szánta az 1 kőrt és végig meg volt győződve arról, hogy kopogott is rá. A természetes(nek tűnő) 1 kőrre az 1 szan legalább kilenc pontot ígért és legalább egy ötös színt. Az ernyő másik oldalán azonban volt kopogás, és Pista a helyes felvilágosítást kapta. Az ismeretlen színeket tartalmazó közbeszólásra az 1 szan azonban egyenletes lapot ígér, és Pista a nyolc kontrollos lapjával nem látott fantáziát a szlemben. Én azonban igen, sőt a mezei Gerberre adott ászválasz után még a nagyszlem gondolata is felmerült, de a zavaros licitmenet miatt nem próbálkoztam vele. +1370 és –650, +12 IMP.

10. leosztás

A 3 káróra nem akartam a hét vesztős 5–3–3–2-vel közbeszólni, és emiatt kimaradt a némileg szerencsés gém (gyakorlatilag az kell, hogy a kizáró indulónál legyen a kőr király). A nyílt teremben a 2 káróra könnyebb volt közbeavatkozni, és Kelet egyből gémet mondott. –620 és +100, –11 IMP.

11. leosztás

A nyíl teremben megszaladt a licit, és Kelet–Nyugat 5 treffben kötött ki, ahol ki kellett adni két adut, egy kárót és egy kőrt, két bukás.

A 6. parti afférja után nálunk mindenki tudta, hogy az 1 kőr mesterséges. A kontra 5–8 pontos lapot mutatott, bármilyen elosztással. A 2 kőr passzolj vagy igazíts!, kőr-treff esetén a kőrt választja, pikk-káró esetén később mondja meg, hogy melyik tetszik jobban. Ismeretlen kétszínű lappal szemben általában a „rosszabból a jobb” elvet szokták alkalmazni; ezen elv szerint 2 káró lett volna
a helyes licit.

A 2 kőrre mondhattam volna 3 treffet, de szerettem volna mindkét színt bemutatni. Kontra nem jött szóba, mert az inkább rövid kőrt jelent mint hosszút. A passznak meg az volt a baja, hogy úgy éreztem, még nem mondtam el a lapomat. Ezért a 3 káróra 3 kőrt mondtam, pedig itt lett volna az ideje a kontrának. Ha Pista lemond a pikkről (hiszen azt az ellenfél licitálta) és passzol a kontrára, nagyot írhattunk volna. A 3 kőr a kirövidülés miatt elbukott.

Írtunk a partin 2 IMP-t, de nagy lehetőséget szalasztottam el.

21. leosztás

Siba Gergely bízott abban, hogy partnere öt ütést hoz, és 15 pontjával 3 szant mondott Észak 3 pikkjére. A helyén Kerényi Pista nem volt ennyire optimista és passzolt. Észak eggyel többet bukott a kelleténél, de így is 6 IMP lett oda.

24. leosztás

A nyílt teremben Blancz Tamás egyszínű lapot jelzett, de sajnos a rossz színt mutatta be és a licit ott helyben véget ért. A zárt teremben Rózsa Tamás bemutatta kétszínű lapját, majd a négy vesztős lappal gémet mondott. +140 és –420, –7 IMP.

25. leosztás

Nálunk a zárt teremben Rózsa Tamás abban bízott, hogy az 1 pikknek nagyobb kizáró hatása lesz. Ezzel pont az ellenkező hatást érte el, mert az 1 pikkre könnyű volt kontrázni. Fülöp Zoltán passzolt (és állítólag kopogott), de aztán küzdeni akart a 2 kőrre. A kontra több lehetséges felvételt kínált volna, ő azonban bízott partnere színében és vállalta az 5–2-es(nek gondolt) aduszínt, bár a kontra után az egyenlőtlen adueloszlás volt valószínűbb. Ráadásul most még egyenlőtlenebb volt, mint gondolhatta. A 2 pikk nem volt egy daliás felvétel és az ellenjáték egy ideig jól haladt a három bukás felé, Pista azonban túl korán lopott (pedig láthatta a lapszámot). Ez még önmagában nem lett volna baj, de a pikk tízes lehívása két ütést ajándékozott a felvevőnek, mert még volt átmenet a kárókhoz. Így megúszták egy bukással.

A nyílt teremben Blancz Tamás a normális 1 treffel indult, és Argay Gyulának dubló pikkel passzolnia kellett. Siba Gergely ultra könnyű kontrájára viszont jogosan gondolhatta, hogy van tartaléka, és gémre ugrott. Vass Kata nem tudott ellenállni a kedvező manshelyzetnek, és a bukó 4 kőrt lementette. +50 és –300, –6 IMP.

26. leosztás

A nyílt teremben Siba Gergely a számomra értelmezhetetlen 1 szannal indult, és a bridzsisten most büntetett: az 5–3 helyett az 5–1-es adut kellett játszania. Két bukás.

A zárt teremben az 1 pikkre precíziós rendszerben passzolnom kellett volna, de meg akartam nehezíteni az ellenfeleknek, hogy belépjenek a licitbe. Ez sikerült is, de a 2 pikk már buktatható volt, egészen addig, amíg Észak el nem mulasztotta meghívni a pikket. Dél már csak két menetet tudott hívni, így maradt egy adu káró lopásra, ami egyben átmenet volt volt a kőr ászhoz, amire elment az utolsó káró. +110 és +200, +7 IMP.

28. leosztás

A nyílt teremben Kelet–Nyugat a normális 2 kőr felvételt játszotta, ami a rossz adu elosztás miatt bukásra volt ítélve.

A zárt teremben Dél hívásirányító szándékkal mondott kárót, partnere azonban ezt Multi Landynak gondolta és passzolj vagy igazíts! 2 kőrt mondott. A screen megóvta Delet az erkölcsi dilemmától – mivel nem tudhatta, hogy partnere félreértelmezte a licitet, rezignáltan passzolt.

Pista aduval indult, ami azonnali siker volt: az asztali lopásnak lőttek. Most lehívtam a treff ász-királyt, és Pista a pikk hármast dobta (páratlan kér). A pikk hívás kényelmes két bukást eredményezett volna, én azonban folytattam a treffet (nem gondoltam, hogy ennyi adunk van). Pista lopott, és most már csak a nehezen kitalálható káró dáma vezetett volna két bukáshoz (a felvevő nem tud lejönni az asztalról anélkül, hogy kiadna egy káró lopást vagy ütéssé növelné a pikk királyt). Pikk vagy kis káró egy bukást eredményezett volna,  ő azonban meghívta az egyetlen színt, amire a felvétel teljesíthető: kőrt. A felvevő folytatta az aduzást, és már csak az volt a kérdés, hogy meg meri-e adni a káró impasszt. A kőr király után Pista pikket hívott, ezért később beszorult (szívbajos beszorítás*) és a felvevő nem hibázhatott. Így a nevetséges felvétel teljesült: +50 és –110, –2 IMP.

29. leosztás

A nyílt teremben Vass Kata invitet adott, pedig a licitből több jel is arra utalt, hogy a káró figurák értéktelenek (mögötte van az erősebb lap, és az összeemelt káró rövidséget valószínűsít a partnernél). Blancz Tamás a szellős minimummal gémet mondott, egy bukás.

A zárt teremben Fülöp Zoltán szerényen, mint az ibolya, csak 3 pikket mondott, pedig partnerének nagyjából 50 százalék eséllyel lehetett volna káró mellékszíne. Neki lett igaza, a 3 pikk éppen teljesült. –140 és –100, –6 IMP

31. leosztás

A nyílt teremben Siba Gergely kőrrel indult, Argay Gyula pedig kárót hívott vissza. Kata hiába találta el a kárót, az ellenfél folytatta a színt és kimagasította a bukást jelentő ütést.

A zárt teremben Pista treffel indult, ami tempót adott a felvevőnek. Ez még nem volt végzetes; a buktatási esély akkor foszlott szét, amikor elengedte a második menet pikket (bár a pikk dáma után csak a nehezen kitalálható kis káró hívás buktat). A felvevő kényelmesen deblokkolta a treffet, és már csak a kárót kellett eltalálnia. Amikor ez sikerült, el tudta dobni a vesztő káróját treffre.
–100 és –620, –12 IMP.

32. leosztás

A licit alapján úgy tűnik, Siba Gergelynek eggyel több kőrje volt mint Kerényi Pistának, ezért ők felvették a 4 kőrt. +130 és –620, –10 IMP.

27–79 lett a mérkőzés végeredménye, ellenfelünk ezzel 17,69 VP-t szerzett.

* szívbajos beszorítás (squeeze pour le cardiaque/show-up squeeze): olyan beszorítás, ami csak akkor működik, ha ül az impassz, de megvan az az előnye, hogy az impassz megadásánál a hiányzó figura megjelenik, így nem kell „idegeskedni” amiatt, hogy ül-e az impassz vagy sem (illetve megadja azt az extra esélyt, hogy ha nem jön elölről a figura, hátulról beejthető, amennyiben rövid – a szerk.).