HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Gulyás Dániel - 2018. november 24.

Barangolás Oktáviában – csapatbajnokság 2018 10. játékhét

Bár még csak a III. osztályú bajnokság ért véget, már az I/A-ban is megvan a bajnok, hiszen hiába játszik az első GAMAX a második Galimmal a zárófordulóban, akkora az éllovas előnye, hogy már képtelenség megelőzni. A legalsó divízióban a Libella győzött. A 11 etapos túra utolsó szakasza következik.

I/A (IT)
Bajnok a GAMAX! – ez azok számára, akik végig követték a bajnokságot, nagyjából olyan kijelentéssel ér fel, hogy kék az ég. Homonnay Gézáék egy vereséget gyűjtöttek be eddig, s persze hátravan még a Galim, a jelenlegi második, de már nem előzheti meg őket: a címvédés elmarad. Gál Péterék után viszont még mindig nem teljesen tiszta, hogy ki áll, hiszen VP-átlagban a FÉSZEK a harmadik, csak hogy egy mérkőzéssel kevesebbet játszott (információim szerint vasárnap fognak összecsapni a .Böszörménnyel).

A jelenlegi harmadik a Dumbovich, látszólag őket a Budaörs 17 követi, de ez sem teljesen igaz, mert a Visoftnak jobb az átlaga, csak hát ők is lógnak egy mérkőzéssel az Elastron ellen. Ez eddig hat csapat, a kérdés az, hogy valaki odaérhet-e rajtuk kívül? Végülis Hajdu Péterék átlag felett vannak, tehát erre a kérdésre nyilván vasárnap lehet pontosabb választ adni, a Honyek Andrásék elleni mérkőzés után.

De még elöl is lehetnek izgalmak, ugyanis a Dumbovich még beelőzheti a Galimot, a FÉSZEK ugyanúgy lehet második, mint harmadik, szóval van itt kuszaság rendesen.

Tipp az élbolyra:
1. GAMAX
2. Galim
3. FÉSZEK
4. Dumbovich
5. Visoft
6. Budaörs 17

A Lowel tuti kieső, s úgyszólván a Csillagvirág is – Lajos Hankáék egyedül úgy tudnák elkerülni a biztos búcsút, ha az utolsó mérkőzésen kvázi maximális győzelmet szereznek az Interface ellen. Ugyanis Holyinka Péterék állnak jelenleg osztályozós helyen, de előttük 15 pontja van a Szigethy csapatnak, s ugyan látszólag fél VP-n belül van az Elastron, de Kovács Mihályéknak még van egy halasztott meccsük a Visoft ellen.

Tipp a hátsó traktus végeredményére:
9. Szigethy
10. Interface
11. Csillagvirág
12. Lowel

16. leosztás (GD)
Büszkeséggel tölt el, hogy elmesélhetem, milyen remekül játszott csapattársam, Talyigás Péter egy felvevőjátékot, mert tankönyvbe illő.

Meglepően kevés asztalon mondták be ezt a szép szlemet, pedig a két lapból a nagyszlem nagyon jó esélyű. Volt, ahol a 3 kőrt buktatták el 50 pontért, de 230-as is írás is található, mi pedig partneremmel elhittük, hogy van kőr fogása a felvevőnek, így meglett a 3 szan, szóval, sok minden történt. De nézzük, hogyan ment a játék a 6 pikkben!

A kőr ász indulást lopta, és gondjaiba merült. Ha 7 pikk lenne a felvétel, nem lenne kérdés: adu az ászhoz, kőr lopás, még egy adu, és 3–2 elosztás esetén van 13 ütése.

De a felvétel 6 pikk, azaz egy ütést ki lehet adni – és mi van, ha 4–1 a pikk? Ha felülről aduzik, a kárók hívása után egyszerűen jókor lop az ellenfél, és már sosem jut hozzájuk.
Mi hát a megoldás? Adut hívott, és az asztalról a nyolcast kérte! Ha ezt megütik, nem lehet baj, bármit hívnak, üti, fellop még egy kőrt, kiaduzhat, és megüti a káróit is biztosan. Bravó!

Ráadásul a pikk bubi-tízes elöl volt, így ezzel a technikával is 13-at ütött, mintegy véletlenül.

I/B (IT)
Felsőház
Csere történt az élmezőnyben, köszönhetően annak, hogy a Dienes győzött (a Balásy ellen), miközben a SZTAKI kikapott (a Relétől). A különbség nem nagy, mindössze 3 VP, és ahogy már utaltam rá korábban, a következő játéknapon pont a fordítottja lesz a mérkőzéseknek, hiszen a Dienes játszik a Relé, míg a SZTAKI a Balásy ellen. Nyilván Marcin Lászlóék vannak könnyebb helyzetben, hiszen nekik elég összeszedegetni 17,5 VP-t, és akkor a másik meccstől függetlenül bajnokok – ennyi pontot azért nem könnyű szerezni egy olyan csapat ellen, ahol van egy Homonnay és egy Vikor. Ennek ellenére szerintem sikerülni fog megtartani az első helyet a jelenlegi éllovasnak.

No, de ki lesz a harmadik, avagy ki ér oda az osztályozós helyre? A kérdést megsaccolni lehetetlen, hiszen a 3. és a 6. között 6 VP van csupán. Nyilván a legnagyobb esélye a Pál csapatnak van, és nemcsak azért, mert jelenleg ők állnak elöl, hanem, mert ellenünk (Ecosoft) fognak játszani, márpedig, ahogy nekünk manapság megy a kártyázás, abban nincs sok köszönet... A többi csapat közül talán a Printechnek van a legkönnyebb dolga, miután ők az utolsó előtti Izobau ellen fognak játszani – az osztályozó eléréséhez elég lehet, hogy 5 VP-vel többet szerezzenek, mint Szőnyi Györgyék.

Tipp az élbolyra:
1. Dienes
2. SZTAKI
3. Pál
4. Printech
5. Relé

Alsóház
A versenykiírásból idézve: „osztályozót játszik a bennmaradásért a 13. helyezett csapat; kiesik a 14-16. helyezett csapat”. A nagy különbségek miatt szerintem a Cyan, valamint az Ifik már lélekben készülhetnek arra, hogy jövőre a hétfői játéknapon fognak játszani. Ám a Bóc sincs könnyű helyzetben, igaz, ők épp a sereghajtó ellen meccselnek, egy nagy győzelem esetén egyet előzhetnek is, odaérve ezzel az osztályozós helyre.

Fontos mérkőzés lesz a Líra-Durostone–Artemix összacsapás is, itt Keresztény Andreáék akár meg is előzhetik Sztrapkovics Lászlóékat, a tét nem kicsi, hiszen ha a Bóc csapat nem nyer nagyot, akkor kettejük közül az egyik osztályozóra kényszerül, a másik bennmarad az I/B osztályban.

Tipp a hátsó traktus végeredményére:
12. Líra-Durostone
13. Bóc
14. Artemix
15. Ifik
16. Cyan

2. leosztás (GD)
Ne mentsünk, ne mentsünk! Újabb ékes példája, hogy mi történhet, ha megtesszük. Látszólag ideális a helyzet: van fit mindkét vonalon, mansban vagyunk bell ellen, nem lehet drága…

Lehet, hogy így megy a licit, ha Kelet kicsit agresszívan elindul amúgy tetszetős 11 pontjával.
A kulcs itt a partner passza a 3 kőrre: ha annyira akarna menteni, talán mondana 4 kárót, ne döntsünk helyette! Már elmondtuk, hogy sok kárónk van, és gyenge lapunk, nincs több teendőnk. „Never tell the same story twice!”

A 4 kőr simán kettőt is bukhat, miközben örülhetünk, hogy megússzuk az 5 kárót 500-ból.

II. osztály (IT)
Felsőház
Az ELTE újabb győzelmével megtartotta első helyét, viszont miután a Hiányzó Málna kikapott a No Trumptól, ert már nem vagyok arról meggyőződve, hogy ez a két csapat lesz az első két befutó, ugyanis a Lapszámosok egy nagy győzelemmel 1VP-re megközelítették őket, és ha ez nem lenne elég, akkor 6 VP-n belül vannak Bárány Péterék is, akiknek elég 5 VP a biztos osztályozóhoz.

Utóbbi csapat pont a mögöttünk lévő Csipka ellen fog játszani, utóbbi minden mindegy alapon játszhat, hiszen voltaképpen nincs már esélye a feljutásra (ahhoz az kéne, hogy kvázi maximális győzelmet arasson, miközben a második vagy a harmadik helyezett 0-ra kap ki), de az osztályozós helyre még odaérhetnek egy 18–2-es győzelemmel.

De összpontosítsunk a nagy csatára, azaz Quittner Pálék és Pölöskei Andrásék összecsapására. Itt alapvetően az első hely a cél, ám egy döntetlen közeli eredmény esetén beelőzhetnek Csiby Éváék is, igaz, ehhez nekik nagyarányú győzelmet kell aratniuk a Lufthansa ellen. Amúgy az éllovas 7 ponttal vezet, tehát a fiatalabbaknak 13–7-es győzelemnél kell jobban szerepelniük. Ez nem lesz könnyű, lévén az egyetemisták eddig csak kétszer kapituláltak, s magabiztosan vezettik osztályukat.

Tipp az élbolyra:
1. ELTE
2. Lapszámosok
3. Hiányzó Málna
4. No Trump
5. Csipka

Alsóház
Ne feledjük, miután a III. osztályban 12 csapat indult, így ezen osztály utolsó három csapata mindenképpen búcsúzni kényszerül, míg a 13. helyezett osztályozót játszhat a bennmaradásért. Ebből kiindulva az Expassz sorsa nagyjából megpecsételődött, hiszen csak akkor előzhetnék meg a Wellnert (amely már lejátszotta utolsó mérkőzését), ha kb. 20 VP-t szereznek, amire szerintem kicsi a sansz, lévén eddig mindössze két mérkőzésüket nyerték meg. Viszont az előttük lévő csapatok pont kikerülhetnek a pont nem kieső/osztályozós zónából, hiszen a Kaskad nagyjából egy döntetlennel is előzhet, a többieknek meg még kevesebb kell.

Az ábra azért nem ilyen egyszerű, hiszen a Kaskad (15. hely) a Pikkel (13. hely) csap össze, míg az Ördögszekér (14. hely) a már említett Expasszal (16. hely). Szóval, aki ebből a hármasból nyer, az megelőzi a Wellnert. Sőt, ha például a Kaskad 11–9-re veri a Pikket, akkor mind a két csapat bennmarad, míg Reich Ágiék nem hogy az osztályozóig zuhannak, hanem egyenesen ki is esnek.

Tipp a hátsó traktus végeredményére:
12. Örödgszekér
13. Pikk
14. Wellner
15. Kaskad
16. Expassz

5. leosztás (GD)

És újra a lapértékelésről. Annak idején vérre menő vitákat folytattunk Hümérrel (Koltai Gáborral, RIP), hogy a lapértékelés vonatkozik-e az egyenletes lapokra is. Az elosztást figyelembe lehet venni adujátéknál, de hogy egyenletes lapoknál mitől változna a Work-pontos értéke a lapnak? – kérdezte ő. Hát, talán attól, hogy nem mindegy, milyen figurakombinációink, sőt, milyen figuráink vannak. Talán nem eléggé köztudott, hogy a Work-féle számítás kicsit torzít. A magasabb figurák kicsit alul, a kisebbek kicsit túl vannak értékelve (pontosabban: az ász többet ér 4-nél, a király is kicsit többet háromnál, és ugyanez visszafelé: a dáma kicsit kevesebbet kettőnél, a bubi még kevesebbet egynél).

Ennek megfelelően a sok (átlagosnál több) ász, esetleg király emeli, míg ellenkezőleg, a kisebb figurák csökkentik a lap értékét. Persze tudjuk, hogy az sem mindegy, hogy van-e esetleg tízesünk, vagy hogy rövid, vagy hosszú színben van-e a figura, szóval sok mindent figyelembe lehet venni még egyenletes lapoknál is.

Ha megnézzük Észak lapját, akkor két dolog tűnhet fel: egyrészt, ez 22 figurapont, és ha úgy vesszük, ez kb. megfelel a 2 szan indulásnak is. Ha viszont azt nézzük, hogy ötös színünk is van, már eleve erősebb a lap. Ha a 4 ász+2 király lapot pedig bárki 22 pontnak gondol, erősen téved!

A gurmanoknak figyelmébe ajánlom ezt a lapértékelőt – bár verseny közben nem lehet elővenni, az elvek jól kivehetők.

Itt ez a fenti lap 25,25 pontot kap! Több mint három(!) ponttal többet, mint a Workben. Ennyit arról, hogy nem számít más, csak a figurapontok. Annyira kevés kell a gémhez, hogy pontokban szinte nem is mérhető, a pikk hosszúság és a káró bubi önmagában már esélyes gémet hoz.

Hogy miért írok erről a partiról? Mert a szkórlapból látszik, hogy két Észak is 2 szannal indult (és talán egy harmadik is, hiszen 3 pikkben álltak le valahogyan), hiszen minden más esetben 4 pikkbe hajlik a licit, ami a partner felesleges treff dámájával is szürrel teljesül.

III. osztály (IT)
Itt már az utolsó fordulót játszották, ráadásul nem az volt kérdés, hogy ki lesz a bajnok. Ezúton gratula a Libella csapatának, veretlenül játszották végig a bajnokságot (erre még a GAMAX se volt képes). A második helyre a Bambi futott be, köszönhetően annak, hogy kedden a pótolt mérkőzésen legyőzték a Vasdobot, valamint az utolsó fordulóban is magabiztos (20–0) győzelmet arattak a Törekvés ellen. Szép volt, fiatalok! Bekő Zsófiék csak egyszer kaptak ki, kitalálható, melyik csapat gyűjtötte be a skalpjukat.

A harmadik feljutó helyre a végig jól szereplő, ám a végére talán kicsit elfáradó Koboldok értek oda, akik rendre ott voltak az élbolyban, egyszer álltak negyedik helyen, jár a gratuláció!

Ami pedig a negyedik helyet illeti: hát, elég izgalmas volt. Az Ernyő Alatt ugyanis mindent beleadott, és hozta az általam megjósolt 20–0-ás győzelmet a Solymár ellen – azaz, ők mindent megtettek. Ám ez is kevés volt, mivel a Budaörs valamivel több mint 18 VP-t szerzett a Lujzák+1 ellen, így Fazekas Mártáék kicsivel kevesebb, mint 2 VP-vel előzték meg Németh Andrásékat, és ők kapják meg az esélyt, hogy jövőre a hétfői napon kártyázhassanak. A történeti hűséghez hozzátartozik, hogy a Lili csapat is nagyon közel volt – nekik valamivel kevesebb, mint 3 VP hiányzott, ami 352 lejátszott parti után nagyon szorosnak mondható.

3. leosztás

Melyik színben játsszunk? És egyáltalán szlemet vagy csak gémet?

A licitet Dél indítja 1 pikkel, amire Észak, a biztos színtalálkozás tudatában a közvetett emelésre készül. Új szín a 2-es magasságon, majd 4 pikk lezárja a licitet, míg új szín a 2-esen, majd 3 pikk (legalább enyhe) szleminvitet takar. Ám Dél 3 kőrrel véteti észre magát, azaz a dupla fit deklarált, no, de melyik színt preferáljuk? Szerintem azért jobb a kőr mellett letenni a voksunkat, mert ha netán mind a két színből kilenc van (6–3 és 5–4), akkor a pikkben lévő hosszúság jobban jöhet az esetleges dobásokra.

Ha már ennyire erős, akkor Észak akár az ászkérdést is választhatja: de óvatosnak kell lenni, és meg kell beszélni, hiszen, ha most 4 pikket licitál, lehet, hogy a partner leállásnak veszi és lepasszolja az ászkérdést. Amiből persze akkora katasztrófa nem származik, hiszen nyilván teljesíteni fogjuk, csak a szlemet nem fogjuk felvenni ezután. Ha szerencsések vagyunk, és a partner ászkérdésnek veszi, esetleg még jól is válaszol, akkor nincs megállás 6 kőr alatt.
A játék pedig elvileg nem okozhat gondot, hiszen a kőr királyon kívül nem kell mást kiadni, miután a pikkben szerencsére ül az impassz a dáma ellen.