HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. április 26.

Dentist Coup, avagy a 22-es csapdái

Az I/A IMP-bajnokság 3. fordulójában kibiceltem éppen, amikor az alábbi asztalon a 22. leosztásban érdekesen alakultak az események.

Szívem szerint ezt a partit választottam volna a hét játszmájának, azonban a 21-es a szlemzóna miatt sokkal látványosabb volt a munkáslevelezők szempontjából, így amellett döntöttem. Pedig...

Meglepően sok Dél elindította a lapot, voltak közöttük gyenge szanosok, erős treffet játszók (akiknél minden 11 figurapont indulóerő), és a kedvező szkórhelyzetben „mindent elindítók, ha majdnem normál indulásuk van” típusú játékosok is. Nyugat helyén általában közbeszóltak kőrrel, végül sok helyen Észak lett a felvevő 2 pikkben. Azoknál az asztaloknál, melyeknél Dél passzal kezdte a licitet, Nyugat indult 1 kőrrel. Számos „modern” Észak a jónak tűnő (de annyira azért mégsem jó) ötös színével az agresszív 2 pikk bemondással vétette magát észre, így több helyen ott is ez lett a végső felvétel.

A leosztásban mind az ellenjáték, mind a felvevőjáték tartogatott csapdákat. Néhány Kelet partnere színével, kőrrel kezdett. Ez volt az első csapda. Az összes Nyugat bele is esett, mert ütöttek az ásszal, így a felvevők kalandos vagy sallangmentes módon teljesítettek (ezek is megérnének egy-két misét, mert a buktatáshoz nem könnyű jól játszani). Pár Kelet azonban máshogyan képzelte az ellenjátékot, ők a káró királlyal néztek körbe, hátha akad némi látnivaló. Akadt. Gyorsan leküzdötték az első akadályt, mert az egyetlen buktató treff folytatást választották, a bubit ütötte a király. A felvevők közül azok játszottak jól, akik nem kőrt (arra Kelet könnyen be tudta volna jelezni a lapszámot avégett, hogy mikor üssön az ász), hanem pikket hívtak. Kelet most simán elbuktathatta volna a felvételt, ha berohan az ásszal és treffet hív. Ezt ütni kell az ásszal, de ha leaduzik a felvevő, akkor az a gond, mert kiad három kárót egy pikket, egy kőrt és egy treffet. Ha nem aduzik le, akkor a treff dámára eldob egy kőrt Kelet, és kőr lopás után két pikk, egy kőr, két káró és egy treff kiadó. Winkler Gábor azonban kis pikket tett, ütött az asztali bubi. És itt is megjelent a fent említett első csapda, mert a felvevő a kőr királyt hívta ki. Dumbovich Miklós tőle szokatlan módon hosszasan töprengett, igaz, nem volt könnyű helyzetben. Azt tudni lehetett, hogy Kelet nem szingli kőrrel született, mert akkor eleve kőrrel indul, vagy ha mégsem, akkor másodszorra nem treffet, hanem kőrt hív. Szóval az biztos, hogy vagy dubló, vagy hármas kőrje van Keletnek. Ha hármas, akkor ütni kell az ásszal, nehogy elessen a csatában, ha dubló, akkor viszont ki kell várni az ütéssel, hogy a treff ászon és az adun kívül ne legyen másik átmenet az asztalra. És itt álljunk meg egy pillanatra! Tételezzük fel, hogy Nyugat kivár a kőr ásszal és csak másodszorra üt. Most kőrt kell hívnia, Észak treffet dob, Kelet lop. Ezek a lapok maradnak:

Ha Kelet most kárót hív az ászhoz az újabb kőr szürku végett, akkor a kőr lopatás nem segít, mert Észak a pikk királlyal belop, és akármit tesz Kelet, már csak a pikk ásza fog ütni. A helyes játék a pikk ász lehívása! Csak ezután szabad káróra váltani. Nyugat üt az ásszal és ismét kőrt hív, de most hiába lop be a pikk királlyal Észak, Kelet eldobja treffjét. Ha ezután leaduzik a felvevő, akkor ki fog adni még egy kárót. Ha pedig kárót lop, Kelet treffet fog lopni a pikk kilencessel.

A hosszú gondolkodás után Dumbovich elsőre beütött ásszal. Kis káróval folytatta, ütött a nyolcas. Winkler Gábor kőrrel jött vissza, mert világosan látta, hogy treff folytatásra könnyebben teljesíthet a felvevő. Szabó Csaba ütött a dámával és az adu hetest hívta, a királyt elvitte az ász. Most sokan treffet hívtak volna, de Winkler másképp gondolta, és ezúttal ő állított csapdát a felvevőnek. Ha treffet hív, akkor kitalálható, hogy ütni kell az ásszal, a kőr bubira kárót(!) dob a kéz, és Kelet hiába lop, a káró dob-lop hívást a felvevő kézben lopja, majd a pikk tízessel elveszi az utolsó pikket és a kőr tízesre elmegy a vesztő treff tízes. Ezért Gábor a káró dámát hívta! Az asztal pikk tízese vitte az ütést és ezek a lapok maradtak:

Amikor Szabó Csaba transzba esett, nekem az angol fogorvos jutott eszembe, annak ellenére, hogy nemcsak az angol, hanem a magyar fogorvosoktól is félek. Izgatottan vártam, hogy a felvevő a magas kőr lehívása előtt lehívja-e a treff ászt, hogy ne kerüljön később ön-szürkuba. Csaba azonban nem járt mostanában angol fogorvosnál, mert kőrt hívott, kézből treffet dobva. Winkler lopott, és az okos treff hívással kibújt, hogy bezárja a kelepcét. Ütött az ász, de ezután Észak szürkuba került, és Kelet a pikk kilencessel elbuktatta a felvételt.

De mi köze van mindezeknek az angol fogorvosokhoz? Az éjszaka folyamán Talyigás Péterrel csetelve felhívtam a figyelmét a partira és erre az érdekes ötlapos végállásra. Azonnal kapcsolt és rávágta: “Ez a Dentist* Coup!” Valóban. Szóval az volt a lényeg, hogy a fenti végállásban le kell hívni először a treff ászt, hogy Kelet, miután ellopta a kőr bubit, ne tudja asztalra tenni és szürkuba hozni a felvevőt. A Dentist Coup lényege, hogy elvegyük az ellenféltől a biztonságos kibúvó lapot. Aki jobban bele akar mélyedni a témába, annak itt a referencia a Coup történetéről egy olyan játszmán keresztül, melyben három(!) Coup is található: a Bath Coup, a Merrimac Coup és a Dentist Coup. Hármasbefutó, Coup világrekord!

Szűkebb körben levelezni szoktunk a partikról. Amikor Kuttner Gyurinak említést tettem a 22-esről és a Dentist-ről, neki nem az angol, hanem a hatvanas-hetvenes évek Eötvös klubjában kártyázó fiatal „fogorvosok” jutottak eszébe. Akkoriban az egyetemisták éjjel-nappal zsugáztak a klubban, nagyban ment a bridzs is. Persze gyakran cukkolták is egymást. És az angol Dentist Coup-ról mit sem tudva kitalálták a Fogorvos-cselt, ráadásul megspékelték még a Színész/Zenész-csellel is. Náluk fogorvos lett a partit „tömő”, és Színész/Zenész a partit „eljátszó” játékos. Fenti leosztásban nagyon sok „fogorvos” játszott, „zenész” úgyszintén. Ebből is láthatjuk, hogy mindkét „csel” gyakori manapság is, és szinte minden harmadik partiban előfordul valamelyik. Sokszor láttam a Fogorvos-cselt és a Zenész-cselt menők által előadva, gyakran ugyanabban a partiban többször is, de jómagam is gyakran játszottam a fogorvos szerepét különböző bridzs színdarabokban. És mivel több hangszeren is játszom (basszusgitár, fésű+selyempapír), sokszor voltam zenész is. Gondolom az olvasók között is akad jó néhány fogorvos és „szintén zenész”**, aki hasonló cipőben járt már.

* fogorvos angolul

** A „szintén zenész” bemondás Szőke Szakáll (ő játszotta a Casablanca-ban a főpincért!) Vonósnégyes című bohózatában fordul elő és szállóige a mai napig. Aki még nem látta a darabot, ne sajnálja rá az időt, nem fog csalódni, ha megnézi itt:
https://www.youtube.com/watch?v=PCrJnrpvEu4
vagy Salamon Bélával itt:
https://www.youtube.com/watch?v=vhIKAdnYw2g