HUEN

Kezdőoldal

Talyigás Péter - 2020. augusztus 21.

Döntés a folytatásról és annak előzményei

Augusztus 17-én az Elnökség ülésezett, és a következő döntéseket hozta a budapesti bajnoksággal kapcsolatban:
– A budapesti bajnokságsorozatot határozatlan ideig felfüggesztettük. Az Elnökség a jövőben minden ülésén napirendre tűzi a folytatás kérdését.
– A 2020-as Magyar Kupa befejezésének módjáról a folytatással egyidőben hozunk döntést.
– A VRB az Elnökség kijelölt tagjaival együttműködve kidolgozza offline és online bridzsversenyzés lehetőségét is.
A döntést megelőző kérdőívet 193 játékostársunk töltötte ki. Ez a szám jelentősen meghaladta várakozásainkat, nagyon köszönjük az aktív együttműködést (ezek feltételrendszeréről Elnökségi határozat született).

A kutatás módszertana
Az elkészült kérdőív linkjét Magyar Ádám, az MBSZ főtitkára megküldte az összes olyan csapat kapitányának, akik a kupára neveztek. A kísérőlevélben megkérte a kapitányokat, hogy a saját játékosaik számára juttassák el a kérdőív linkjét és ők töltsék ki. Az összes kapitánytól azt is kértük, hogy adjanak egy „jelet” a játékosaiknak, amivel ő szükség esetén be tudja azonosítani a saját játékosát. (Ezzel az volt a célunk, hogy ha nagyon kevesen töltenék ki a kérdőívet, akkor meg tudjuk mondani egy kapitánynak, hogy tőle csak a „káró” jelű töltötte ki, noszogassa a többieket – de erre végül nem volt szükség.)
A kutatás ily módon mindenki számára anonim maradt. A játékosok kb. 12%-a így sem töltötte ki a csapatnevet (figyelmetlenségből vagy az anonimitáshoz történő ragaszkodásból, nem tudni).

Eredmények
A kérdőívet kb. 260 embernek lett volna módja kitölteni, jelenleg 193 válasz van a rendszerben, ami az összes válaszadásra jogosult játékos 74%-ának felel meg. (Ha valaki nem járatos a hasonló kutatások világában, akkor itt muszáj megjegyezni, hogy ez kivételesen magas részvételi arány, az online kérdőívek kitöltési aránya 30% alatt van.) Ha az alábbi grafikonokon azt látjátok, hogy a válaszadók kevesebben vannak, mint 193, annak az az oka, hogy nem mindenki válaszolt minden kérdésre.

Összegezve: a válaszadók 48%-a azt mondta, hogy kevéssé izgatja a koronavírus (1, 2, 3 válasz), 35,4 % mondta azt, hogy veszélyeztetnek gondolja magát (7–10 válaszok), a maradék 16,6% válaszadó többé-kevésbé bizonytalan a kérdésben (4–6 válaszok). 


Az előző válaszhoz képest talán meglepetés lehet, hogy a kitöltők 52,9%-a jelezte, hogy mindenképpen szeretne megnyugtató körülményeket a járvánnyal kapcsolatban, és „csak” 36,6% válaszolta azt, hogy mindenképpen jön.

Hogy kontextusában értelmezni tudjuk a helyzetet, megvizsgáltuk, hogy mi a helyzet az első két kérdésre adott válaszok kapcsolatában. Azért érdemes ezt a diagramot alaposan megnézni, mert sokféle tanulságot tartalmaz.

 

A fenti ábrán az látható, hogy akik saját maguk veszélyeztetettségét 1-esre vagy 2-esre minősítették, azoknak a 20%-a is elvárja a biztonságos körülményeket, ami érthető, hiszen tekintettel akarnak lenni a többi sporttársra.

A következő ábrákon érdemes elolvasni a számokat is, nem csak az ábrákat nézegetni, mert optikai csalódás áldozatai lehetünk. Egymással nem arányosak az ábrák, csak az egyes ábrán belül működik az arányosság (az első ábrán a 48,7% kb. olyan magas, mint a másodikon a 26,2%!), de minden ábra önmagában működőképes.

Ezen a grafikonon látható, hogy ebben a vonatkozásban egyértelmű a játékosok véleménye, mindössze 18,3% válaszolt az 1–5 tartományban, és nekik is a harmada ötössel.

Kevésbé egyértelmű a védőtávolság megítélése. Itt már a játékosok 28,2%-a adta le voksát az 1–5 tartományban.

Talán az egész kutatás egyik legfontosabb grafikonja. A válaszadók szélsőséges véleményeit jól mutatja az „U” alakú grafikon. Ennek a grafikonnak a legfontosabb üzenete, hogy akik nem tartják fontosnak a maszkot, azoknak a nagy része kifejezetten tiltakozik is ellene, miközben középen számosan vannak, akik elfogadnák ezt és azt a megoldást is.

Mint látható, a gumikesztyű kérdésben viszonylagos egyetértés van, bár az ábra által sugalltnál azért kisebb: itt is van 13,1%, aki a 6–10 tartományban adta le a szavazatát, és 10,5%, aki szemmel láthatóan el tudná fogadni.

Hasonlóan egyértelműnek látszik, hogy a létszámcsökkentés a többség által támogatott (itt 15,9% van inkább ellene, és 9,6%-nak mindegy).

Noha a pozitív oldal többsége egyértelmű (darabra a második legtöbb, a fertőtlenítés után), ezen az ábrán azért az is megfigyelhető, hogy a negatív válaszok erősebbek.

Itt az látszik, hogy a tabletet támogatók körében sem egyértelmű a külön asztalhoz ültetés ötletének támogatottsága, de nem is vetette el teljesen a közösség (45,0% van a negatív oldalon, 41,7% a pozitív oldalon, ha a 13,2% 5-öst semlegesnek tekintjük), és ahogy az ilyenkor lenni szokott, az ellenkezés hevessége nagyobb, mint a támogatók magabiztossága.

A fenti grafikonokat ábrázoltuk az első kérdés függvényében is:

A fenti ábrát így kell olvasni: azok a játékostársaink, akik 4-est adtak arra a kérdésre válaszul, hogy mennyire érzik magukat veszélyeztetettnek, átlagosan 7 pontot adtak arra a kérdésre, hogy mennyire fontos a védőtávolság, illetve négynél kevesebbet a kétasztalos megoldásra.
Ennek a szakasznak az utolsó kérdése arra vonatkozott, hogy van-e olyan intézkedés, amely megakadályozná a megkérdezetteket abban, hogy eljöjjenek.

A játékosaink 15,8%-a (29 ember) nem jön, ha a maszk kötelező lesz, 21,9% (40 fő) nyilatkozott úgy, hogy nem jön, ha a kesztyű kötelező lesz, valamint 6,8% (13 fő) nyilatkozott valamilyen formában arról, hogy a játéknapon nem szívesen változtat. Ezek között a válaszok között van valamekkora átfedés, összesen 58 ember (30%) jelezte, hogy ezeknek a szigorításoknak valamelyike nem elfogadható számára.

Noha terveztünk olyan elemzéseket is, amelyek a csapatok élő mesterpontátlagának függvényében ábrázolta a válaszokat, semmilyen összefüggést nem találtunk, ami azt igazolná, hogy a válaszok során a játékerőnek bármilyen jelentősége lenne.

A tervekről
Az utolsó szakaszban vázoltuk, hogy mit tervezünk:
„Hogy megkezdjük-e szeptemberben a játékot vagy sem, az nagy mértékben azon múlik, hogy ennek a kérdőívnek mi lesz az eredménye. Egyelőre azt tervezzük, hogy az alábbi intézkedéseket fogjuk megtenni mindenképpen, és ezt fogjuk pontosítani a kérdőívre érkezett válaszok alapján:
– Minden munkanapon (hétfőtől péntekig) lesz játék, annak érdekében, hogy minél kevesebb ember legyen egyszerre a versenyteremben. A mezőny teteje kedden, a következő csoport hétfőn, a harmadik csoport csütörtökön, a negyedik csoport szerdán, a mezőny vége pénteken).
– Minden játéknap előtt fertőtlenítünk minden játékeszközt, minden falat, padlót, széket
– Minden játéknap közepén alaposan szellőztetünk
– Tablettel játszunk azokban a mezőnyökben, ahol a többség ezt választja
– Kötelező lesz a maszk viselése: ennek a szabálynak a megszegését VP-büntetéssel fogjuk szankcionálni.”

Nem túl meglepő módon annak a 23 játékostársunknak (12,4%), akinek az volt a véleménye, hogy a fenti intézkedések inkább riasztóak, mint vonzóak, eléggé hasonlítanak egymásra a válaszaik a többi kérdés vonatkozásában (de nem teljesen egyformák). Egyetlen egy van közöttük, aki veszélyeztetettnek gondolja magát és minden javasolt intézkedést maximálisan támogatna (fertőtlenítés, maszk, kesztyű, tablet, mindenre 10 pontot adott), ő tehát még mindezen intézkedéseket sem tartja elegendőnek, de a többiekre inkább az jellemző, hogy (hármójuk kivételével) leírták, hogy ha kikényszerítjük a maszkot, akkor nem jönnek (és az a három is egyest adott a maszkra).

A kérdőívből kimaradt a kézfertőtlenítés kérdése, köszönjük, hogy erre többen is felhívták a figyelmünket. (Külön megjegyezzük, hogy a kutatással párhuzamosan kaptunk olyan levelet, amelyben arról értekezik a szerző, hogy tilos online versenyt szervezni, míg a kommentek között számos említi a BBO-t, mint megoldást a folytatásra.)

Új információk
Az elnökségi ülés napján jutott el hozzánk az a dokumentum, amely az egyetemek számára előírja a folytatásra vonatkozó követelményeket. Ebben a teljesség igénye nélkül az alábbi előírások találhatóak egy olyan intézmény működtetéséhez, melynek látogatói jellemzően fiatalok. Az egyetem polgáraitól elvárják
– a gyakori szappanos kézmosást vagy alkoholos kézfertőtlenítést (ebből következően az MBSZ-nek ezt biztosítania kell),
– a köhögési etikett betartását, illetve az arc felesleges érintésének kerülését (ezt kommunikálni és betartatni szükséges),
– valamint a szájat és az orrot eltakaró eszköz (továbbiakban: maszk) használatára vonatkozó szabályok betartását.
– A sorban állás szabályait figyelembe véve a várakozók között 1,5 méteres távolságot kell tartani, amelyet jól látható jelzéssel (felfestéssel, figyelemfelhívó táblákkal) szükséges biztosítani (könyvtárakban, büfékben, vendéglátóterekben, tanulmányi irodákban stb.). (esetünkben tehát a büfé, a mosdók és a zsűriasztal vonatkozásában is érvényesíteni kell ezeket az előírásokat)
– A munkaállomások és fogadóterület egymástól 1,5 méter távolságban történő kialakítása kötelező. (Esetünkben tehát a versenyasztalok távolságára kell értelmeznünk ezt a rendelkezést – miközben tudjuk, hogy a screen azonos oldalán ülők nem lehetnek 1 méternél messzebb)
– Fokozottan kell ügyelni az oktatási, sport, könyvtári, levéltári, múzeumi létesítmények tisztaságára, megfelelő (virucid) kézfertőtlenítőszerek, valamint szintén virucid hatású felület-fertőtlenítőszerek és takarítószerek használatára. A virucid hatású fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kell felhasználni. A megfelelő kéz- és felületfertőtlenítőszerek folyamatos rendelkezésre állásáról, beszerzéséről gondoskodni szükséges. Ennek dokumentálása, ellenőrzése a felsőoktatási intézmény feladata. (Lefordítva: A kéztisztítási lehetőségek biztosítása mellett hozzáértő takarító személyzet felvétele és finanszírozása szükséges.)
– Zárt térben az esetleges kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre. Mesterséges szellőztetés esetén, amennyiben nyithatók az ablakok, javasolt a minél gyakoribb természetes szellőztetés egyidejű alkalmazása.
– A gyakran érintett felületeket rendszeresen – legalább két óránkénti – fertőtleníteni (ajtókilincs, liftgombok, kapcsolók, fogantyúk, korlátok stb.) kell. (Esetünkben tehát a versenynapon belül hosszú szünetet kell tartani, melyet nem csak szellőztetésre, hanem fertőtlenítésre is használni kell. A tabletek tisztítása megoldható.)
– A jelenléti tanórákat úgy kell megszervezni, hogy a tanterem kapacitásának figyelembe vételével lehetőség szerint a 1,5 méteres védőtávolság betartható legyen. Amennyiben a 1,5 méteres védőtávolság nem tartható, maszk viselése kötelező, 1,5 méteres védőtávolság megtartása esetén, a tanórákon részt vevő hallgatók számára a maszk viselése ajánlott. (A bridzsasztalok mellett a másfél méter elérhetetlen távolság. A maszk viselését tehát kötelezővé kell tennünk.)
– A hallgatók beiratkozásakor javasolt, hogy tegyenek írásbeli nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy az elmúlt két hét során jártak-e külföldi országban. Ha igen, a hallgatót nyilatkoztatni kell a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 341/2020 (VII.12.) Korm. rendeletben foglalt szabályok betartásáról. (Esetünkben: minden egyes versenynap előtt…)
– Az írásbeli dolgozatok 24 órás várakozás után biztonságosan javíthatók a higiénés szabályok betartásával. (Számunkra ennek az az üzenete, hogy a szakértők szerint papíron 24 órán át elélhet a vírus.)

Konklúzió
Az Elnökség a felmérés válaszait feldolgozva arra a következtetésre jutott, hogy nem szervezhető olyan verseny, amely kevés kivétellel minden résztvevő számára elfogadható lenne. Ennek az a következménye, hogy lennének olyan csapatok, amelyek nem állnának ki – akár így, akár úgy folytatjuk versenysorozatainkat. Abban egyetértés volt az Elnökség tagjai között, hogy nem szervezhető olyan verseny, amelynek hatására megszerzett jogokat elveszíthetnek játékosok (pl.: kiesik a másodosztályból valaki, mert nem tudott megjelenni a versenyen).

A tavasszal szervezett Korona Kupa és a MOB (Maradj Otthon Bajnokság) egyaránt azt célozta meg, hogy minél nagyobb közösség számára mutassuk be az online bridzsben rejlő lehetőségeket. A továbbiakban törekedni fogunk arra is, hogy homogénebb mezőnyök jöjjenek létre.

Mindezeket figyelembevéve bízta meg az Elnökség a VRB-t azzal, hogy készítsen tervet az online és az offline versenyekre is gondolva. Az online bajnokság keddenként, az offline várhatóan szerdán és/vagy csütörtökön lesz a Böszörményi úton.

A várható (tervezett) kezdési időpont a pulai fesztivál utáni hét (a szeptember 14-ével kezdődő héten).

Még egyszer köszönjük mindenkinek, aki kitöltötte a kérdőívet és véleményével segítette a döntéshozatalt.