HUEN

Kezdőoldal

Talyigás Péter - 2010. november 2.

Kömaré Csaba jelenti – csb I/A 7. forduló

Ma először mélyen szántok, azután, ígérem, könnyedebb vizekre evickélek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Esetleg lehetnek olyanok, akik már hallották az angol mondókát: „six–four, bid more!”. Úgy magyarosítanám, „five–five, licitálj!”. Mint látható, a pikk és a káró szín is egyenletesen volt elosztva, a teljesítés nem okozott gondot _még az is belefért, hogy nem találtam el az adu tízest_. Az asztalnál felmerült _mindig mondom, két parti között sose elemezzetek!_, hogy ha az ellenjáték három menet aduval kezdődne, akkor nem lehetne magasra lopni a kárót _amúgy abszurd a feltételezés, hiszen dubló királyból ki hívna adut?_. A meglátás jogos, de három adu meghívása után a felvevő ütne, és eldobhatná vesztő kőrjét treffre _ezt követően magasítható a káró, és már csak egyet ad ki_. Szemfüles double dummy elemzők azonnal kiszúrhatják, hogy az ellenjátékosoknak lehetőségük van a kőr eldobását és a káró magasra lopását is megakadályozni: három aduhívás közben/előtt le kell hívniuk a kőr ászt. A felvevő vonalnak így csak kilenc ütés marad _három pikk, három treff, két káró és egy kőr_.
–­ Vagyis nyílt lapokból nincs benne a felvétel – hangzott a két Péter verdiktje a gyorselemzést követően.

Pedig ahol van kilenc ütés, ott lesz egy tizedik is. Valamilyen beszorítás csak összehozható… Ránézésre kicsit zavaró, hogy a kőrt mindkét ellenfél tartja, a kárót dubló dámával is fogja Észak, hiszen Dél harmadlagos tízese is elég megállítani a kárók garmadáját, de nem muszáj nekünk fennakadni minden apróságon. Az kétségtelenül jó hír, hogy a treffet tartó ellenfél jó helyen, az asztal hosszú színe előtt ül. De elég ez? Halványodó emlékeinkből felmerül valami compound coup nevű rémálom _az egyik ellenfél három színben, a másik ellenfél két színben szorul be…_, amit már a feladványok között is utáltunk _mikor fordul elő élő partiban ilyen képtelenség?_.

Az első hat ütés így fest _sorrend változhat_: kőr ász, pikk király, pikk az ászhoz, végül a harmadik pikk, amit a felvevő folytat a negyedikkel és az ötödikkel. Délnek nincs nehéz dolga, treffeket dobálhat gondtalanul. Az asztalról nekünk is könnyű dobásaink vannak: előbb egy kőr és utána… de várjunk csak! Észak előttünk dob. És Észak könnyen elveszítheti a fonalat: treffet nem dobhat, az asztal negyedik treffje lenne a felvevő tízedik ütése. Ha eldob két kárót, akkor magasodik a szín _mivel a káró ász és bubi után a treff dámával kézbe lehet jönni_. Ezért vagy egy kárót és két kőrt dobhat, vagy három kőrt. Mivel Észak a hatodik ütésben sem hagyta magára a káró dámát, így mi eldobhatjuk az asztalról a kis kárót a bubi mellől. Nézzük, mi történik, ha Észak egy kárót és két kőrt dobott:


Következzenek a treffek! A másodikra Dél még dob egy kőrt, de a harmadikra?


A treff király után a kőr hatos vagy a harmadik káró legyen magas?

Most úgy tűnik, Észak feleslegesen dobott kárót, még ha akkor ezt azonnali ütésveszteség nélkül meg is tehette. Könnyítsünk Dél helyzetén azzal, hogy levesszük róla a káró szín terhét. Észak az összes pikkre nyugodtan dobhat kőrt, Dél úgyis az asztal mögött tartja a színt _más dolga sincs_. A kőr ász és öt menet adu után tehát itt tartunk:


Mint az előző változatban, most is a treffek következhetnek. Dél könnyű szívvel válik meg az utolsó treffjétől és egy kőrtől. A harmadik treff azonban már kicsit rosszul esik neki, s minthogy még egy kőrt nem dobhat, egy kárótól válik meg:


A tizedik ütésben a kőr királyt választjuk Keletről, és Északkal az a csúfság esik, hogy eredetileg négyes színében a második menet beszorítja.

Még hogy nem fordul elő élő kiosztásban…

_Az együttgondolkodásért köszönet Szilágyi Lászlónak._

A BM jelenti: minden felvevő tízet ütött, aki pikk adu mellett tett vállalást _gondolom mindenhol compound volt a coup_, és a mezőny fele be is mondta a terített gémet.

A következő licit bridzsversenyen – különösen screennel ellátott versenyen – ritkán látható. 15. leosztás:

_Okos jószág ám a mi leosztás-megjelenítőnk, nem engedi beírni az elégtelen licitet, így az ábrán jobb híján 3 kőrt adtunk meg a valóságban leadott 2 kőr helyén – a szerk._

Nem, kedves Olvasó, nem nyomdahiba történt. Észak és Kelet, amikor rájuk került a sor, nem húzták át a tálcát teljesen, és valamiért azt hitték, hogy Dél 1 pikkel indult. Azt hiszem, a szabályok azt mondják, hogy ilyenkor az elégtelen licitet elfogadottnak kell tekinteni, de nem történhet mindig minden a szabályok szerint… _várom a szabályértelmezők azon hozzászólásait, akik majd elmondják, hogy a mezőnnyel szemben milyen igazságtalanság történt: bár általában magam is érzékeny vagyok az ilyesmire, jelen esetben nem hiszek benne_. Visszatoltuk a tálcát, és javasoltuk, hogy korrigáljanak _később megkérdeztük a zsűrit, aki azt állította, hogy ő is így ítélt volna…_.

Most nézzük a licitproblémát.

Már a 4 szan után is felmerült, hogy 6 kárót licitáljunk, hiszen a partnernek legalább tíz minor lapja van, ezért legfeljebb három pikkje, ami azt jelenti, hogy az ellenfeleknek legalább kilenc pikkjük van, mégsem azt licitálják. Ha a partnernek csak két pikkje lenne, akkor Észak a tízes pikktalálkozás ellenére a kőrjét erőlteti? Nem valószínű. Ha viszont Keletnek sikén a kőrje _ahogy ezt a licit valószínűsíti_, akkor elképzelhető, hogy csak egy pikk ütés áll ki K–Ny lapjaiból káró adu mellett. Lehet-e, hogy É–D üt még az egyik minor színben is? Igen, lehet, ne felejtsük el, hogy a partner mansban licitált bell ellenében, ezért nem kizárt, hogy csak mentésnek szánta a 4 szant. 

Rendben, elsőre 5 kárót licitálunk a teljesítés biztos tudatában, és azt hisszük, hogy a tortúra itt véget ér _kontrával vagy anélkül_. Nincs szerencsénk, az 5 kőr után újra döntési helyzet előtt állunk. Tipikus „biztosítási” ügylet, amibe keveredtünk. Mondanunk kell 6 kárót. Lehet ugyanis, hogy mindkét felvétel bukik egy kicsit _5-8 IMP-s veszteség licitálni_, de lehet, hogy mindkét felvétel benne van _20-26 IMP-s veszteség, ha nem mondjuk_.

Mielőtt azonban döntenénk, vizsgáljunk meg még valamit. Van-e jogosulatlan információnk? Ha van, akkor az merre befolyásolna minket? A válasz: igen, van. Az információ _amit elvileg nem használhatunk_ arra utal, hogy a partner eredetileg nem akarta vállalni az ötös magasságot, csak a négyest: kevesebb ütése van, mint azt a 4 szan licit sugallná. Ez a tudás a 6 káró ellen szól. Annál inkább küzdenünk kell tovább: még csak a gyanúja se merüljön fel annak, hogy használtuk a jogosulatlan információt.

És a feladványok még nem értek véget. Észak a kőr ásszal indul, és a királlyal folytatja…


Egyetlen gondolat foglalkoztatott: hol vannak a pikkek? Észak négyes pikkje mellett nyolcas zárt kőr lakik? Vagy Délen hetes a pikk, és Észak zárt kőrjében jobban bízott, mint a 6–3-asnak _6–4-esnek?_ vélelmezett pikkben? A treffet meg fogjuk oldani, miután kiderült Észak káróinak a száma, de az aduval kezdeni kellene valamit. Ezek az elosztások jönnek szóba Északi féltekén:

  • 4801: ásszal kell lopni és kettős impasszal próbálkozni.
  • 4810: ásszal kell lopni, aduzni a KD-val, de túlélhetjük a 10-essel is a lopást, ha Észak szinglije a bubi.
  • 3802: ásszal kell lopni és kettős impasszal próbálkozni.
  • 3811: ásszal kell lopni, aduzni a KD-val, de túlélhetjük a 10-essel is a lopást, ha Észak szinglije a bubi.
  • 3820: ásszal kell lopni, aduzni a KD-val, de túlélhetjük a 10-essel is a lopást, ha Dél szinglije nem a bubi.
  • 3703: 10-essel is elég lopni, de működik az ász, majd a kettős impassz.
  • 3712: 10-essel is elég lopni, de működik az ász, majd aduzás.
  • 3721: 10-essel is elég lopni, de működik az ász, majd aduzás.
  • 3730: 10-essel kell lopni.

Az asztalnál úgy döntöttem, hogy már a fentiek elegendő biztosítékot adnak arra, hogy a 10-essel lopás a leggyakrabban jó döntés _a négyes pikk, hetes kőr esetéről nem is beszélve_. A nyolcas kőr valószínűbb mint a hetes, kétségkívül, önmagában az ásszal lopás gyakrabban jó, mint a tízes, de még ezeknek az esetekben egy részében is túlélhető a lopás a tízessel. Ám a lényeg az, hogy az ász után még mindig további válaszút előtt állunk: kettős impasszra játsszuk az adut, vagy esésre? A tízessel lopást nem az ásszal kell összemérni, hanem az ász majd kettős impasszal, illetve az ász majd KD-val külön-külön! _Érzéseim_!_ szerint a tízes 40%-ban jó, míg az ász, kettős impassz és az ász, majd aduzás egyaránt 30-30%-ban lehet jó. Akinek van kedve, modellezzen, mert magam is kíváncsi lennék az eredményre._

Adott esetben csak az ász, majd kettős impassz nem működött volna:


A BM jelenti: Három helyen engedték valamelyik nemes színű gémet teljesíteni, két helyen megtalálták a másik nemes lopásához vezető utat az ellenjátékosok. Egy helyen 3_!_ kőr volt a felvétel _teljesült…_. Egy 5 kőr mentés megúszta kontra nélkül és egy bukással, míg egy másik asztalon a 6 kőr mentés hármat bukott a kontrával. A 6 kárók közül egyet nem kontráztak meg, ez elbukott, hármat megkontráztak, ezek teljesültek… Jelentkezzen, aki szerint a bridzs nem szerencsejáték!