HUEN

Kezdőoldal

Szalay György - 2011. április 12.

Még négy(száz) csapás – értékelés

Az utolsó kupafordulóban játszott leosztások ihlette feladványok értékelése következik. Négy gém, sok-sok buktató, lássuk, hogy lehet közöttük a lehető legnagyobb biztonsággal és eséllyel ellavírozni a célig. Azaz a teljesítésig.
  

1. Kifulladásig
 
Az első lövés nem nehéz: nyilván a treff dámát kell tennünk. Amennyiben a felvevő ezt megüti, azonnal vége van: mindkét piros színt kontrolláljuk. A gondos Dél azonban _megmutatjuk, hogy miért_ átlát a szitán, és kihagyja. És most jön a sorozatvető: kis kőr! Ahogy Csipka Szilvia észrevette, a partner kőr dámája már buktat: amikor ütünk a káró királlyal, lehívhatunk ötöt. A sorozatvetőt emlegettük, és csak egyszer hívtunk. Hogyan lehet ez?

Nagyon egyszerű: a kis kőr akkor is buktat, ha partnerünknél nincsen kőr magasfigura, elég a pikk király is. _Ezért sorozatvető: egyszer töltünk, kétszer tüzelünk!_ Inkább előbb, mint utóbb ütünk a káró királlyal, és lehívjuk ászainkat, majd… Ha a jelzések és/vagy a játék nem arról győzött meg minket, hogy kimagasodott egy kőrünk, asztalra tesszük a felvevőt a káróval, és partnerünk még üt a pikk királyával, ha volt neki.

Ez a játék, tekintve, hogy Dél passzal indult, majdnem tuti: csak akkor nem sikerül, ha a felvevőnél van a pikk király, a kőr mariázs és a treff király is.

Honnan tudjuk, hogy pikkek segítségével nem tud teljesíteni? Mert nálunk a pikk tízes, így ha ügyesen pikkel kezdené, akkor is legfeljebb két pikket, öt kárót és egy kőr tud ütni. Mivel kis kőr hívásunkkal elvágtuk a kezétől, és a treff királyát nem üttettük meg. Az eredeti kiosztás is alátámasztja, hogy miért nem jó a treff ász-dáma, majd kőr játék: ekkor pikk impasszal van kilenc ütése.

Most térünk vissza arra, hogy miért kell kihagyni felvevőként a treff dámát. Ha megütnénk, csak akkor teljesíthetnénk _így buktak többen hármat_, ha dubló káró király és a pikk király van Nyugatnál: káró impassz, majd ász, a harmadik káróval kézbe a pikk impasszért.

Ez a játék azonban nem konzisztens a licittel!
Eltekintve attól, hogy sok párnál a treff bubi indulás tagadja a magasabbat _így biztosan ki kell hagynunk a dámát_, a fenti játékkal arra bazírozunk, hogy:
1. Kelet üres dámával átüti a treffet és
2. Nyugat 11 ponttal végig passzolt.
Akkor már jobb esély a hátsó szingli királyra alapozni: pikk impasszt adni, és lejátszani a káró ászt!

2. Bolond Pierrot


A valóságban sztenderd egy treff indulás volt, és Kelet passzolt az 1 kőrre. _A licit maradék része megfelel a leírtnak; a 2 pikk mindenképpen jobb mondás, mint az 1 pikk: pontosan ezt a lapot írja le._

A második treffet lopjuk _még visszatérünk rá, hogy mivel!_, és tervet készítünk.
Nyilván érdemes lenne eltalálni az adut, és mivel úgy láttuk, hogy Nyugatnál nem lesz két magasfigura, azt hittük, nagyon okosak vagyunk, hogy a pikk ász után kis káróval folytattuk: ha ül az expassz, megadjuk a pikk impasszt. Ha a káró bubi nem szökött, bármikor lehívhatjuk a másik magas pikket. _És ezzel azt is elértük, hogy 3–1 adu esetén még három kárót kell ütnünk._ Megfeledkeztünk arról a régi sakk-közhelyről, hogy: „Ha látsz egy jó lépést, próbálj találni egy még jobbat!

Eleve nem teljesen sansztalan játék két magas pikkel kezdeni: ha Keletnek egyke aduja volt, de nála a kőr király, és a legfeljebb harmadik káró dáma, teljesítünk.

Van azonban egy sokkal jobb játék! Minden 3 3 kőrre _is_ terített a leosztás. Engedjük körbe a kőr dámát, vegyük a káró folytatást, majd kőr ász, és kőr lopás a pikk bubival. És most _már elárulhatjuk: az első pikket is a tízessel loptuk, hogy maradjon két kis adu a kezünkben!_ adut hívunk az asztali pikk 98 felé: nem tudják megakadályozni az 5 adu mellé a három kőr és két káró ütésünket. _Ha nem 3 3 volt a kőr, még mindig lejátszhatjuk a magas pikkünket._

Átmenetek a semmiből.

3. A kis katona


Látszólag evidens aduzni, de ezzel két baj is van: ha Kelet üt az adu királlyal, akkor is buktat, ha Nyugat szingli treffel kezdett _vagy kétszer tudja lopatni Nyugatot, vagy csak egyszer, de akkor marad egy aduütése!_, de akkor is, ha egyszerűen visszahívja az adut: nem tudjuk lelopni pikkünket, mivel Nyugat bölcsen nem fedi le a kézi figuránkat, és nincs kézi hídunk a pikk lelopásához, a treff meg blokkol.

_Sok asztalon úgy tömték bele a felvételt, hogy Kelet a kőr dáma után pikket hívott. Volt, hogy kőr ász-expassz – Kelet kiaduzott – után is teljesült a 4 kőr, mert az asztalról kétségbeesetten kihívott káró dámára mindkét ellenfél kicsit tett! A felvevő lehívott egy magas kárót, mi ezzel a gond?!_

Kézből káróval kezdeni látszólag értelmetlen valami, mégis több célt szolgál: egyrészt magasítani tudjuk a színt, ha Nyugatnak harmadik figurája van, valamint a szingli treff indulás esetén szétvágtuk az ellenfeleket: a szabvány olló-csel.

A mi asztalunknál Nyugat már az első káróba elment az ásszal, így tuti lopimpasszt adhattunk volna, ha rákényszerülünk. Szilágyi ellen ezt a hibát nem követték el, de Kelet pikk folytatásra is könnyen teljesített: most már_!_ lehetett aduzni, és pikket lopni is.

4. Éli az életét


Egy olyan leosztással kezdtük, ahol nem kell ütni az első ütésben szanzaduban. Itt is ilyenről lenne szó? Egyáltalán nem. Első ránézásre semmi gond, van 9 magas lapunk: négy káró, három kőr és két fekete ász. Apró probléma azonban, hogy ha valamelyik ellenfélnél hosszú káró ász van, nem tudjuk lehívni ezeket, meg kell adni a treff impasszt. És most látjuk, miért kell megütni az első pikket, ahogy Zoller Róbert is tette.

Ha kihagyjuk az indulást _jegyezzük meg, mindegy mi van Kelet, pontosan tudhatja, hogy nekünk dubló ászunk pikkből!_, Kelet treffre fordul, és most el kell  döntenünk, hogy a treff impasszt adjuk meg, vagy a rövid káró ászra játszunk. Nem lehet mindent egyszerre, ez hasznos tanács az életre azoknak is, akik esetleg nem tudnak bridzsezni, de olvassák ezeket a sorokat. Ahogy szűk féléve írtuk _
/hu/bridzselet/egy_marek_aranyert_hallo_wien_achtung_baby_-_csb_ia_7_fordulo _:

Aki tanult harcászatot, tudja: kevés megérkezni a folyóhoz. A sikerhez a
hídon át kell menni .

Ki kell lépni a mantrák és a megszokások teréből: gondoljanak a harmadfokú egyenletre! Bár a valós számok körében keressük a megoldást, elkerülhetetlenül ki kell lépnünk a komplex számsíkba. Mernünk kell _meg_kérdezni!

Ezekkel a szavakkal is köszönjük Kerti István és Fülöp Zoltán értékes gondolatait és kívánunk minden kedves sporttársunknak sikeres versenyeket, fellépéseket!