HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2010. október 28.

Ne kapkodj! (VII.) - csb I/A 7. forduló

Ebben a rovatban az utólag könnyen átlátható, de élőben mégis könnyen elrontható partikat szoktam elemezgetni, most kivételesen jöjjön egy-két bonyodalmasabb is.
 
 
 
 
 

A 3. leosztásban ellenlicit nélkül jutottunk el a 6 pikkig, indulás a kőr bubi.


Ütünk, és kétszer aduzunk.
Ha mindenki adott _vagy az elsőbe esett a tizes_, akkor gyakorlatilag csak annyi kell, hogy a kőr ne legyen rosszabb, mint 5
2 _a kárót nemigen fogják ellopni_, és egy adu figurával történő lopás lesz a tizenkettedik ütésünk.

Ha 4 1 a pikk és nem volt szingli a tizes, akkor leaduzás után valami nagyon ravasz beszorítással lehet a tizenkettedik ütést megszerezni _még nem adtunk ki ütést, és amikor ki akarjuk adni, akkor a közlekedésünket igencsak bántani fogják_.

Ha a szingli pikkesnél a négyes kőr, a négyes káró mellett ott van a treff  KQ is, azt viszont ütéskiadás nélkül is meg lehet szorongatni _egy káró fellopása után a negyedik adu hívására megadja magát_. Van más esély is? Valami adubeszorítás féle, esetleg egy átmenetváltásos kétoldali álbeszorítás?

Ezen gondolkozzanak a virtuózok, mi keressünk valami egyszerűbbet. Két eset van:
1_ tőlünk jobbra van a négyes pikk
2_ tőlünk balra van a négyes pikk

1_ Ha a négyes pikk mellett az ellenfelünknek van legalább három kőrje, két kárója és egy treffje, akkor van játékunk. A három kőr, a két káró és a treff ász lehívása után kárót lopunk a kézben, és ezek maradtak:


Kőrt lopunk az adu dámával, és a maradék két adunk is ütni fog…

2_ Most sajnos az is kell, hogy a négyes pikk mellett ott legyen vagy a hosszabb káró, vagy a treff KQ _a treff király is elég lehetne, ha az ellenfelünk a végsőkig ragaszkodna hozzá_. Ugyanez a végállás, hívjuk a kőrünket, és ha fennáll valamelyik feltétel, akkor furcsa beszorítás áldozata lesz az ellenfelünk.

Ha megszabadul a magas lapjától, akkor úgy adja meg a hiányzó ütést, ha megtartja, akkor meg ő fog hívni a kétlapos végállásban. Természetesen ki kell még találnunk, hogy a kedvező esetek közül melyik áll fenn. Ha ebbe az utolsó kőrbe például a treff királyt teszi, akkor lehet, hogy a treff dáma maradt nála, de az is lehet, hogy az utolsó káró _vagy egyik se, de akkor mindegy_.

Nem túl bonyolult játék egyik sem, csak észre kell venni. Persze az adott kiosztásban 3 2 volt az adu, de ez nem lesz mindig így.

A  11. leosztásban is a felvevőjáték van terítéken, pedig a nagyobb probléma az ellenjáték ebben a partiban.


Az ellenfél a treff ász-király lejátszása _jobbról páratlan számút jeleznek_, és némi szenvedés után a pikk dámát hívja, majd a második aduba treffet dob. Minél gondterheltebbnek mutatjuk ezek után magunkat, annál elégedettebben somolyog, tehát arra következtetünk, hogy a pikk bubi nincs nála. Ha hármas pikkünk és dubló kárónk lenne, akkor mi lennénk vidámabbak _mert nem hívta meg a kárót_, így viszont komoly hátrányból indulva kell a gémet teljesítenünk.

Megvan a terv? A káró biztos nem lesz 5
2, tehát a dubló figura elleni játék nem jön szóba.

Az az esélyünk, hogy kint hagyjuk az utolsó adut és megpróbálunk valami részleges eliminációt:
Pikk ász,  pikk lopás, kézből kis káró – ha feltételezzük, hogy esetleg a harmadik pikk dámáját vágta ki és a káró KQ nála van.
Pikk ász és kis káró a bubihoz – ha a dubló pikk dámát tesszük hozzá, és káróból a figura-kilences kombinációt.
Pikk ász és a káró hetest körbeengedjük – ha a dubló pikk dámát tesszük hozzá, és káróból egy figurát a kilences nélkül.

Az adott partiban az első két eset nyer, a harmadik nem.


Egy helyen bukott el ez a 4 kőr, de nem tudom, hogy a felvevő nem találta el a játékot, vagy az ellenjáték volt olyan, amire nem is lehet teljesíteni. A nyerő ellenjáték a licitnél kezdődhet, ha Észak kontrázik a 2 treffre, és Kelet 3 treffet licitál _vagy rekontrázik_. Ekkor a treff ász után kis treffet kell hívni, és a többi már gyerekjáték. A két magas treff lehívása után viszont nagyon könnyen kárót lehet hívni _ha jól belegondolunk, talán azt is kell..._.

A 26. parti egy igazi kapkodós ellenjáték:


Első ütés: kőr tizes, bubi, király, nyolcas.
Második: kőr ász, hetes, ötös, kilences.
Harmadik: kőr négyes, hatos, pikk hármas, kőr dáma.

És a negyedik?


A kőr négyes bármilyen kicsinek látszik, a kintlévő legnagyobb kőr, tehát a partnerünk káró hívást szeretne. Mit hívjunk? Gondoljuk meg jól, most lehet a dolgot elkapkodni…
Hármat már ütöttünk, és a káró ász a partnerünknél van, akkor min problémázunk? Hogy mégis inkább kis treffet hívjunk? Lehetséges, hogy csak arra bukik a parti ha nyolc pikkje és két kis treffje van a felvevőnek. D e csúnyán meg is tömhetjtük – ha hét pikkje van és harmadik treff dámája.

Meggondoltuk már, hogy mit hívjunk? Aki a jövő héten is a partnerével akar játszani, az ilyen helyzetekben inkább azt hívja, amit a partner kér. Ha így tömjük bele a partit, az balsors. Ha mást hívunk, mint amit a partnerünk kért, és azzal tömünk, az viszont szörnyűség…

Tehát valószínűleg kárót fogunk hívni, és még mindig nem értjük, mi itt a gond. Ha a felvevőnek van egy-két kárója, akkor mindegy, hogy melyik kárót hívjuk. De ha nincs egy se, akkor nagyon nem… Megvan már?

Ha kárót hívunk, akkor a dámát kell hívni, nehogy a kis káró hívásunkba a partnerünk üresben elmenjen az ászával és utána szépen beszoruljunk a káró dámánkkal és a treff királyunkkal. Ha kis treffet hívtunk volna, akkor is valami hasonló történt volna. A felvevő elengedi a dámájához, majd később az asztalról a káró királyt híva átteszi a káró tartást a mi kezünkbe, és szépen beszorít minket.

Van valakinek még jobb ötlete, mint a káró dáma? Bizony van! A treff király hívás a tuti, az minden esetben buktat, amikor lehet. Csak a partnerünknek hinni kell bennünk, hogy káró dáma nélkül meghívtuk volna a kárót, és nem szabad kapkodnia, ha kis kárót hívnak az asztalról.


Végül a 16. partiban a licit az érdekes, ezeket a lapokat markoljuk _bellben mans ellen_:


Partnerünk az első helyen 1 káróval nyit, az 1 kőrünkre meg 1 pikket licitál. Nem kapkodjuk el a dolgot egy elhamarkodott gémbemondással, mert akkor nem lesz mit mesélnünk...

3 pikk licitünk a megállapodásunk szerint szleminvit lenne _nem tévedés_, a 4 treffünk meg még szingli kárót is mutat a  legalább négyes pikk mellett. Melyiket válasszuk?
Ha így teszem fel a kérdést, akkor természetesen egyiket se. Lehet a partnerünknek hármas kőrje, és akkor inkább 4 kőrt kellene játszani, és lehet olyan lapja is, amivel szemben talán jobb, ha mi törhetünk a szlemre. Mondjunk 2 treffet, majd csak történik valami…

3 szan jön szemből és máris mindent tudunk. Partnerünknek 1 szan indulásnyi lapereje van _15
17_, és akkor igen valószínű, hogy van egy szinglije, ami csak a kőr lehet. A kőrön kívüli színekben viszont annyi pontunk van kettőnknek együtt, amennyi elég lehet a szlemhez, tehát megérkeztünk.

A lapjai ismerete nélkül is tudhatjuk, hogy ha fragmentet licitáltunk volna, nem ment volna rá a szlemre, hiszen a szingli kőrjét nem értékelné nagyra, ásza nem sok van, viszont felesleges káró figurája annál több.

Pontosan ez volt a helyzet, kedvenc partneremnek szingli kőrje volt 14 ponttal, de ezen a napon nála ez már 1 szan indulásnyi erőnek számított. A sokadik 14 pontos indulása után csak azért nem ajánlottam neki, hogy szállítsuk le a 15
17 pontot 14 16 pontra, mert akkor legközelebb már egy pofás 13 pont is elég lesz neki, aztán meg…


Ez volt a két lap, és úgy is egész jó kis szlembe keveredtünk, hogy a partneremnek nem volt 15 pontja, és káróból se az ideális figurákat hozta.

A játékunk meg az indító kijátszás függvénye lesz, adu indulásra kiadjuk a kárót, és hiába hívnak még egy adut, valószínűleg még így is le tudjuk lopni a két rossz lapunkat. Treff indulásra van elég ütésünk, ha megtaláljuk az adu dámát, vagy azt csináljuk, mint kőr indulásra megpróbáljuk a harmadik treffre ledobni a kárónkat, és keresztlopással teljesíteni _ez történt_. Egyedül a káró indulás kellemetlen egy kicsit, de azzal fognak a legkevésbé indulni, és még akkor is megélhetünk, ha az adu dáma jó helyen van.

Nekünk szerencsésen alakult a licitünk, de azt nem gondoltam volna, hogy egyedül mi írjuk fel a mezőnyben ezt a szlemet.