HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel, Ráduly Csaba - 2017. október 21.

Őszi levelek – csapatbajnokság 2017 6. forduló

Túl vagyunk a fordulók felén, lassan alakul a tabella, illetve a kétcsoportos osztályokban már csak egy kanyar, és szétválik a mezőny alsó és felső ágra. Nézzük, miként alakultak az eredmények, és mi várható a jövő héten!

I/A
Bár rangadónak kiáltottuk ki, kicsit mindenki talán úgy gondolta, hogy az eddig a viszonylag gyengébben álló csapatok ellen sokat gyűjtő Galimot most majd „helyre teszi” a nagy esélyes GAMAX – de ez pont fordítva történt! A Galim magabiztos játékkal, IMP-t is alig engedve a címvédőnek (68–14!) győzött, így megerősítette a helyét a tabella élén, és fő bajnokesélyessé lépett elő. Csütörtökön előrehozott rangadót játszott a Dumbovich ellen – nos, lapzártakor le is játszottuk a meccset, amelyet 26 ponttal megnyertünk (ez azonban egy óvás miatt még változhat, a Galim javára). Ezzel a Dumbovich feljött a harmadik helyre, néhány ponttal az Elastron mögé. Ha a következő meccseken a szeniorok vagy a mi csapatunk sok pontot szerez, behozhatja akár a Galimot. Izgalmas hajrára van kilátás már most! És persze ott a GAMAX is…

Az Elastron hozta a kötelezőt a nyeretlen Printech ellen, utóbbinak ezúttal nem jutott pont, ezzel a szeniorok (akik Dombi Gergővel erősítettek, és ő a betegségéből felgyógyulóban levő Jakab Sanyival alkotott máris sikeres párt) tartják második helyüket.

A mi meccsünk (SZTAKI–Dumbovich) sajnos személyes okokból elmaradt, de továbbra is reménykedünk a dobogóban.

A forduló másik rangadóján a már sok nehéz meccsen túl levő Visoft küzdött az eddig váltakozóan, hol jól (Galim elleni győzelem), hol rosszul (Elastron elleni nagyobb vereség) játszó FÉSZEK ellen, és ezúttal a művészek a hullám tetején voltak, magabiztosan győztek, ezzel is megerősítve igényüket az első hatba kerülésre.

A Budaörs 17 új világcsúcsot állított fel, hiszen hat forduló alatt harmadszor nem játszottak a hivatalos időpontban. Kíváncsian várjuk, mikor érik utol magukat (pénteken – a szerk.), mert egyre nagyobb restanciába jönnek… A tabella így elég furán néz ki, van, akinek 4, van, akinek 7 lejátszott meccse van már, talán a VP-átlag segít, hogy hogyan is áll a mezőny igazából.

Rangadók:  A Royston–SZTAKI (akár tetszik, akár nem) a kiesés elkerüléséért folyó csata lesz, aki itt sok pontot szerez, akár meg is kapaszkodhat, vagy odaérhet az osztályozós helyre. A GAMAX–FÉSZEK arról szól, hogy kinek sikerül a dobogó közelébe kerülnie újra, míg a Galim–Budaörs17 (ha lejátsszák, az elővárosiaknál ezt sosem lehet tudni...) egy újabb nehéznek tűnő akadály a hullámosok célja felé, hogy megnyerjék a bajnokságot – azonban ne feledjük, a vendégek kevés meccsén eddig elég jó átlagot hozott.

19. leosztás
Mráz Máté hívta fel a figyelmünket erre a partira.

6 kőr Észak részéről, treff indulás, amit kézben veszel az ásszal, majd adut hívsz. Miután ütnek az ásszal, és pikket hívnak vissza, már nincs gondod, mert adu, adu után még a 4–2 káróra is jó vagy (nyilván nem adod meg a pikk impasszt). De felmerül a kérdés, hogy vajon hogy kell viselkedni, ha az ellenfél treffet hív vissza? Akkor még nem tudni, hogy az adu 2–2 vagy 3–1. Sőt, egy adu hívás is megnehezíti a dolgod, pedig akkor kiderül a 3–1, de akkor a káró nehézkessé válik, mert 4–2-nél simán bukhatod, ha magasításra játszol. Persze azt meg tudod csinálni, hogy treff-treffre eldobsz kárót, majd káró ász káró lopás, adu, káró király után vagy jön a dáma, vagy még mindig ott van a pikk impassz, de eléggé szerteágazó a felvétel. Az adott hívásra nincs gond, hiszen az extra treff híd segít a káró felmagasításában – aktuálisan pedig nincs nehéz dolgunk.

I/B
Ez az osztály is meglepetésektől hangos, legalábbis az A-csoportban. Már biztosnak látszott az első négy hely két fordulóval az alapszakasz vége előtt, azonban váratlan eredmények sora tette nyílttá a továbbjutást. A Dienes alaposan elverte a Pált, Bakóék két rivális elleni nagy vereség után (a hét közben lejátszott Vida elleni halasztottat sem élvezhették felhőtlenül) egyenesen már a felső ágért kell ki-ki meccset játszaniuk jövő héten a Bóccal! A Bóc csapat ugyanis szinte közel maximumot szerzett, ezzel ott liheg a Leó nyakán. Ennek oka, hogy a Leó ellen a Gyuri csapat (Gyuri bá felhők fölül érkező támogatásával) megtáltosodott, és az összes pontot megszerezte, amivel maguk is esélyt kaptak a felsőházra. A harmadik és a hatodik közt mindössze 4 VP van, ember legyen a talpán, aki meg tudja mondani, ki melyik ágon folytathatja majd.

A B-ben kevésbé zavaros a helyzet, sőt. Itt két csapat jutott már biztosan tovább, ezúttal kéz a kézben (közel remi lett a Szigethy–Lowel), de a negyedik csapat előnye is több mint 14 pont az ötödik előtt, nem valószínű már helycsere.

Rangadók: A B-ben a Cyan-Hodosi érdekes, Klein Laciéknak közel az összes pontot meg kell szerezniük, hogy megelőzzék Méreiéket – abban nem bízhatnak, hogy az Izobau betlizik az utolsó helyen álló Wellner ellen. A nagy csaták azonban az A-ban várhatóak, a sors ugyanis úgy hozta, hogy Pál–Gyuri és Leó–Bóc meccseket rendeznek, azaz a négy feljutásért erősen küzdő csapat egymás ellen harcol! Itt fog majd percről percre változni, hogy ki jut a felső, és ki az alsó ágra… Gömböm szerint Pálék tartják majd pozíciójukat (bár drukkolok IT-éknek), a Bóc azonban előzni fog az utolsó pillanatban.

II. osztály
Jól drukkoltam, az Ifik, azaz a vb-re készülő junior lányok megnyerték a Puffin elleni rangadót, és már virtuális elsők lettek. Berkes Márton önkritikus jelentése a rangadóról: "Hannáék ellen 15 parti után 37–0 volt az állás, ami meglehetősen demoralizáló". Az Ifik–Pikk pótláson játsztott 78–40-gyel pedig nem csak virtuálisan, de valójában is átvették az első helyet a csajok, szép volt!

A B-csoportban már tiszta a helyzet: az első négy megváltotta jegyét a felsőházba, hiszen a negyedik és az ötödik közt több mint 18 VP van, ezért az Ördögszekérnek két csodára lenne szüksége: hogy a maga meccsén közel 20 pontot szerezzen, ugyanakkor a Lufthansa ne szerezzen pontot.

Rangadók, „A” csoport: a Pikk-Puffin meccsen a bejutás a tét – aki nagyon kikap, könnyen kicsúszhat a 6-ból, bár ehhez a mögöttük állók közt is jelentősebb különbség kell, ugyanis Maui Jim-Madarász meccs is lesz. Az első kettő, azaz az Ifik és a Lapszámosok már csak a továbbvitt pontokról (és az alapszakasz elsőségről) döntenek, már továbbjutottak.

Mákosnudli–Artemix 7,05–12,95 (R. Cs.)
Az Artemix csapat számára a 6. forduló feladata egyértelmű volt: meg kell enni a Mákosnudlit. Pistával szokás szerint a zárt teremben játszottunk; a nagyobbik oktávval kezdtünk.

10. leosztás

Pikk indulás után a felvevő nekilátott a kőrnek. A rosszul ülő kőr helyett a jól ülő káró szolgáltatta a tizenharmadik ütést, –1470. Csapattársaink 1 kőr indulás után csak 3 szanig jutottak. +720, –13 IMP.

11. leosztás

A felvevő kiadott 2-2 feketét és 1-1 pirosat: –2, +300. A másik teremben is 3 kőr bukott kétszer, de kontra nélkül, +5 IMP.

12. leosztás

Pistával az a megállapodásunk, hogy ha az ellenfél egy ismert és egy ismeretlen színt jelez (mint most, vagy például kapcsolt 2-es indulásnál) akkor azt egyszínűnek tekintjük. Az „egyszínű” 2 treff után választhattam a passz (0–4 pont vagy csapda), a kontra (5–8 pont 5-ös szín nélkül) és a 3 szan (9+ pont treff fogás) közt. Nem tetszett a kontra (könnyen 4–2-es pikkben köthettünk ki), így inkább passzoltam. A 2 pikk után veszélyes volt a helyzet, mert ha az indulónak nem rossz 16 pontja van, könnyen gém lehet benne. Végül passzoltam, gondolván hogy a treff színemet nem lehet majd kihasználni (még ha csak négyes a közbeszóló treffje). Treff indulás, visszahívás, aduzás, kőr expassz után a magas treffre elment a vesztő káró – maradt egy pikk, egy treff és két kőr: egy szür. Odaát az ellenfél 4 pikket mondott és bukott: +140, +100, +6 IMP.

13. leosztás

Miután az ellenfél nem hívta meg a treff lopást, Pista lement az asztalra, és kiadta a szingli adu királyt. Emellett legfeljebb az szólhat, hogy Nyugat azért nem hívott treffet, mert Keletnek nincs aduja, de ez nem az Európa-bajnokság, és a felvevőt sem Macskásy-nak hívták... Az impassz ellen szerintem több az érv:
1. Kelet aligha kontrázik sikénnel
2. Nem hívja meg a bizonytalan szingli treffet, amikor zárt kárója van
3. Ha Kelet pikkje sikén, akkor csak a kőr dáma kell nála legyen hogy szlemjük legyen benne, akkor pedig a –500 nagy írás. Gém ellen viszont jól jön a –200
4. Zia Mahmood tippje: ha nem fednek, nincs náluk, ez tudott 11 adunál persze csak vicc

A nyílt teremben csapattársaink rámondták az 5 kőrt, és treff indulás után szürrel teljesítettek. –500 és +680, +5 IMP.

1. leosztás
A mi asztalunknál a Keszthelyi Kristóf–Kuttner Zoltán pár 2 káró indulása induló erő alatti háromszínű lapot jelent minimum négyes pikkel. Ezt többször is alkalmuk volt elsütni.

Az ellenfelek talán a legkényelmetlenebb hétlapos színükben landoltak. A felvevő nem bízott a 3–3 káróban, így csak kilenc ütést vitt haza, miután kitalálta a kőrt. Csapattársaink 3 szant buktak kétszer. –110 és –100, –5 IMP.

A 2. partiban mindkét csapat kihagyta a teljesíthető 6 pikket.

4. leosztás

Nyugat 4 kárója talán csak küzdelmi szándékú volt. Kelet 4 pikkje jelentősen emelte a tétet. Ütve a második pikket eszembe jutott Tóth Andris átmenetromboló játéka, és gyorsan kőrt hívtam. A felvevő nekilátott a kárónak. Loptam a másodikat, de megzavart Pista káró sorrendje (dáma-bubi). Úgy tűnt, nincs már nálunk káró, ezért lehívtam a treff dámát és lemondóan kőrt hívtam. A felvevő terített, mondván hogy magas az asztal. Amikor kiderült, hogy még nálunk van a káró tízes, elkönyveltünk egy bukást. Csapattársaink 3 káró +2-t játszottak. +100 és +150, +6 IMP.

6. leosztás

A nyílt teremben 4 kőrt vettünk fel, két bukás. Nálunk Pista előre mentett, szintén két bukás. –300 és –200, –11 IMP.

7. leosztás

A kőr bubi indulás után passzívan figyeltem amint Kelet kiaduzik, megadja a treff impasszt és egyet bukik. +100 és +620, +12 IMP.

Az első félidőt 37–31-re megnyertük.

27. leosztás

Kelet nem találta el a pikket, így kiadott két adut, egy kőrt és egy treffet. A mezőny egyharmada teljesített, köztük csapattársaink: +50 és +420, +10 IMP.

29. leosztás

Nyugat a nagyon gyenge kőrrel nem mert szlemre menni, pedig tudhatta, hogy az AKQJ-ból maximum kettő hiányozhat. Pista nem számolt azzal, hogy a felvevőnek ennyi aduja van, és egy nem egészen átgondolt csel gyanánt a királyt tette az első menetbe. Innen már nem lehetett hibázni. –680 és +650, –1 IMP. Szegény Fekete Pista és még két felvevő, nekik a szlemben kellett megoldani kiadó nélkül az adut, és mindannyian esésre játszottak (52 százalékos esély az impassz 48-ával szemben).

32. leosztás

Azért mondtam 2 kárót, hogy segítsem Pistát, ha neki kell indulnia. Ugyan deltaropit játszunk (legalább kettővel több kárót ígér mint kőrt), de ez akkor nem jutott eszembe. Az 1 szan után tudtam, hogy mindkét vonalnak kettős színtalálkozása van (az ellenfélnek is tudottan legalább 18 fekete lapja van), így mentettem. Kiadtuk a négy ászt, és felírtuk a két bukást. Csapattársaink rámondták az 5 pikket és treff indulásra szürrel teljesítettek. –300 és +680, +9 IMP.

19. leosztás

Fölsejlett emlékeimben Rixi Markus tippje: dubló figurából kicsivel is lehet indulni. Meg is lett a hatás: Pista a pikk bubit a felvevőhöz tette, így a szín lekerült a terítékről. Szerencsénkre Kelet saját maga nem mert ráhívni a treffre, így csak hét ütést szerzett. Csapattársaink csak 2 szanig jutottak, ami csendben egyet bukott. +500 és –100, +9 IMP.

21. leosztás

Pista nem látta a tizedik ütést (a treff kilences esése után a zárt treff szolgáltatta volna), és kivárásra játszott, de az ellenfél elvitte az első négy ütést mielőtt az ihlet megérkezett volna. –100 és –620, –12 IMP.

24. leosztás

Az utolsó partit sikerült jól elrontanom. A kontra ugyanis nem ígért túl nagy erőt. Szerencsésebb lett volna a kárót ígérő 2 pikk (fésű), amire Pista is közreműködött volna. Amikor a 3 kőr visszaérkezett hozzám, akkor jöttem rá, hogy nem tudom bemutatni a lapomat. Így 6 kárót mondtam, bízva a kőr indulásban, gondolván hogy az esetleg kiadó pikkeket majd eldobom a kőrre. A kőr indulást meg is kaptam, csak éppen kiadó nem volt. +940 és –1440, –11 IMP. Ennél már a büntető kontra is jobb lett volna. Négy menet aduzás után nyolc bukást és 2000 pontot írhattunk volna (+11 IMP a –11 helyett).

A második félidőt így is megnyertük 42–33-ra, mert a 8 IMP fölötti partikból 4–2 arányban részesültünk.

III. osztály
Bár a Slambuchoz könnyen csúszott a Fröccs, a hét meccse a Next–Szeniorok szuperrangadó volt, és az elvárt nagy csatát, szoros eredményt hozott. E két csapat egy meccsnyi előnyben van (igaz, egy meccsel többet is játszottak), a harmadik Expassz és a negyedik Slambuc előtt, a Fröccs nagy vereségével pedig már csak hatodik. Mivel itt is még elég sok forduló van hátra, persze még sok kérdés nyitott.

Rangadók: mivel a Next már előrehozta az ebben a fordulóban esedékes meccsét, a Szenioroknak pedig ezúttal talán nem kell megizzadniuk a hátsó zónákba tartozó 4 Versio ellen, ezúttal az Ernyő Alatt–Slambuc meccset emeljük ki, hiszen itt az ötödik a negyedikkel küzd – aki itt nyer, lépéselőnybe kerülhet, míg a vesztesnek kapaszkodnia kell majd. Gömbünk szerint a jó formába lendülő édességesek nyerik a rangadót.

31. leosztás
Mivel ezúttal csütörtökön játszottunk csak, innen hoztam egy izgalmas partit. Mostanában sokat ostoroztam magam, ezúttal egy szép(nek tűnő) megoldás következik, bár közös munkában.

A mini szan miatt Nyugat lett a felvevő 3 szanban. Az azonnali buktató pikk bubi indulást talán csak partnerem találta volna meg, én egy picit biztosabbat kerestem, és a treff tízessel indultam. A felvevő ütött az asztalon, és partnerem a lebeszélő nyolcast tette (ennek később jelentősége lesz!). A kőr király és egy kis kőr következett, amit partnerem bubija vitt, aki most jobb híján kibújt a treff bubival. Ezt megint az asztal vitte, majd jött a kőr magasítás, az ászra Dél és Nyugat egyaránt pikket dobott, majd Dél pikket, Nyugat kárót, és én ütöttem. Mivel a partnerem kérte a pikket, biztosnak látszott, hogy ezt kéne hívni, de melyik címletet? Ha esetleg mégis a felvevőnél a nyolcas, talán baj lehet a bubiból, ezért kicsit hívtam. A felvevő tette a dámát, a királyt pedig kihagyta. Balázs a kilences láttán persze a tízest hívta, ász, tőlem jött a bubi. A felvevő káróval asztalra ment (tőlem a hetes – fordított lapszámjelzés mellett!), és az utolsó, magas kőrt hívta. Balázs a káró királytól vált meg, én pedig egy kis kárótól, és az illúzió (szinte) tökéletes volt: nyilván egyre több káróm és pikkem látszik, hiszen „bizonyára nálam” a pikk 8-as, hiszen nem a bubit hívtam elsőre, valamint a káróban sem lehet négy, a négy kőröm mellett nálam már nem lehet a treff kilences… A felvevő töprengett, hiszen addig hívtuk-dobtuk a treff középlapokat, hogy lehetősége lett a kilences elleni impasszra, amit hosszú töprengés után meg is adott: kétszer nem. Talán azt nem gondolta át, hogy Balázs miért tette volna a J983-ból az első treffbe épp a nyolcast? Ez talán rávezethette volna a helyes megoldásra. A másik asztalon az erős kézből káró király indulásra simán teljesített a felvevő (bár a pikk sem lett volna nagyobb siker), +11 IMP