HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2012. október 19.

Osztálytalálkozó – csb 6. forduló I/A, I/B

Kedden az I/B osztályba ültem le kicsit kibicelni. Azt kellett tapasztalnom, hogy ott is elbánnak a kiosztott 52 lappal – és nem is akárhogyan… Már az első partiban megmutatkozott az I/B mezőnyének ereje.
 
 

 
1. leosztás _I/B_

 
A treff dáma indulást ütötte az ász, és a kőr kettes jött vissza, amit az ásszal kell ütni. A kis adu hívásba balról jön a dáma, ütünk a királlyal és…
 
A korlátozott választás elvét a felvevők többsége abszolút helyesen alkalmazta: Nyugatnál valószínűbb a rövid pikk, és a dáma megjelenése után valószínűbb a szingli dáma, mint a dáma-bubi – mert abból tehette volna a bubit is. A többség jól vizsgázott, csak két felvevő játszott ebben a partiban a matematikailag kisebb esélyre _igaz, 2 vagy 3 pikkben további öten_ – persze ők teljesítettek, a többiek meg buktak…
 
5. leosztás _I/B_

 
Jó felvétel a 6 treff ebben a partiban, a mezőny nagyobbik fele meg is találta _csak kőr indulásra bukik_. Két helyen még kőr indulásra is megélt – mindkét helyen Dél volt a felvevő, valószínűleg a szerintem kissé erőltetett 3 szan–6 treff pároslicit után.
 
Egyáltalán nem reménytelen a felvétel, csak a kőr KD mellett ne legyen ott a pikk ász. Két út is járható:
– Fancsali képpel _és elég gyorsan_ kihagyjuk az első kőrt, Nyugat boldogan folytatja egy kicsivel, és ezzel előállítja a kétoldali dobáskényszerhez vezető állást. Elment két kőr, és jön nyolc treff, marad a végére három lap. Keletnek tartania kell a pikk ászt, Nyugatnak meg egy kőrt _az asztalon ott a kőr nyolcas_, tehát három kárója senkinek se marad.
– Megütjük az első kőrt, és jöhetnek a treffek. Most négy lap marad a végére, és ha Kelet ragaszkodik a harmadik káró dámájához _és persze a pikk ászához is_, akkor kőrje már nem marad – a felvevő pedig tart két pikket és két kárót.
– Abban bízunk, hogy a pikk ász a kőr mariázs mellett van és esik az első körben a treff bubi: ütünk a kőr ásszal, a két magas káróra pikket dobunk, pikk lopimpassz, ha fedték, magas adu, és ha tényleg jött a treff bubi, akkor a treff kilencessel vissza a magas pikkért, amire elmegy egy vesztő kőr.
 
14. leosztás _I/B_

 
Dél mögött csücsülve figyeltem ezt a partit – és nagyon csóváltam a fejem, amikor a 6 treffre még 6 kárót is licitált, miután a partnere a 4 treff szleminvitjére nem mozdult rá, pedig lett volna rá lehetősége. Ha ebben a partiban szlem van, megeszem a kalapom – mormoltam magamban. Még szerencse, hogy nincs kalapom, különben még most is rágódhatnék rajta… Csak épp a másik vonal tud tizenkettőt ütni, ha Észak a „tuti” indulást választja. Kovács Misi mesélt egy ehhez nagyon hasonló partiról, amikor az indító kijátszásra azt lehet mondani: el fogom lopni, de még nem tudom, hogy melyik kézben… Mindenesetre utólag el kell ismernem: zseniális licit volt Dél 6 kárója!
 
A második félidőre átültem játszani az I/A-ba, az már közel sem volt olyan egyszerű, mint az asztal sarkáról figyelni az eseményeket.
 
17. leosztás _I/A_

 
Ezt a „terített” 6 kőrt például nem könnyű belicitálni és teljesíteni, ha az ellenfél nem segít _nálunk 5 kőrig így ment a licit, aztán ott véget is ért_. A szlemet nem nagyon lehet elbukni, mivel Dél 5–5 elosztása az ellenfelek licitjei alapján igen valószínű.
 
Ha végig passzolnak, akkor minden sokkal nehezebb.
 
És közvetlenül utána jött az ellenpélda:
 
18. leosztás _I/A_

 
Ezekből a lapokból 6 kárót akkor könnyebb bemondani, ha végig passzol az ellenfél. Az ábrában látható licitmenet természetesen fiktív _és elég idétlen_, de a parti akkor érdekes igazán, ha valamiért 6 szanra vállalkozunk _bármelyik kézből_ és elindulnak treffel. Az adott kiosztásban Keletnek lett volna szép feladata: úgy kellett volna leszingliznie az egyik királyát a sok káró lehívásakor, hogy a felvevő erre ne jöjjön rá könnyen. A jó dobási sorrend például: treff, pikk, kőr, treff, pikk, kőr – majd a végén nagy sóhajtással a kőr bubi… Persze egy okos felvevő ellen ez se segít – az tudja, hogy ha mindkét nemes király egy kézben van, akkor az egyiket le kell szingliznie az ellenfélnek. Ezek után nem is kell igazán figyelnie a dobásokat _csak úgy kell tenni, mintha figyelne_, és a végén le kell hívnia a két ászt. A még okosabb ellenfél viszont tudja, hogy a felvevő is tudja – és így tovább…
 
31. leosztás _I/A_

 
Talán a legérdekesebb parti volt ebben a félidőben ez a 4 kőr – mind a nyolc asztalon Dél játszotta _káró vagy treff indulásra_. Négyen kilencet ütöttek benne, négyen pedig tízet, de a játék közben bőven billeghetett a dolog – azaz állhatott bukásra az, aki végül teljesített, vagy fordítva.
 
Az indító kijátszások közül a káró figura 5–3 arányban nyert a treffel szemben, nézzük először azt.    
 
1_ Megütjük _jön a kilences vagy a tízes_, treffel kézbe, káró nyolcas – és még akkor se reménytelen a helyzet, ha Nyugat erre hidegvérrel kicsit tesz, és mi az 5–1 káró elosztás ellen játszva hagyjuk ütni Keletet. Keresztlopással ebben a fekvésben könnyen ütünk 7 adut a 3 minor ütésünk mellé – ha meg Kelet adut hív, akkor treff lopás, adu ász, treff lopás _magas a treff_ és most adjuk ki a kárót.
 
2_ Kihagyjuk az indító kijátszásként kitett káró figurát, Kelettől jön egy középlap. Látható, hogy ebben az elosztásban három ütésünk van ebből a színből – és az előzőekben kielemeztük, hogy a teljesítéshez egy káró ütés is elég. Csak azt kell elkerülnünk, hogy az ellenfél üssön két kárót, miközben mi egyet sem.
 
Treff indulásra picit más a helyzet, talán könnyebb tévútra kerülni. Ha kihívjuk a pikk királyt és dobunk rá egy kárót – majd treff magasításra játszunk, akkor baj lehet. Látszólag csak egy kárót, egy pikket és egy adut adunk ki – de könnyen elronthatjuk a tempót, és akkor még egy adut üt az ellenfél. Ha egy mellékszín magasítására játszunk, akkor lehetőleg időben aduzzunk – ezt az egyszerű szabályt kell követni...   
 
Ki lehet próbálni, hogy melyik tempó a jobb – először kiadni az adu királyt és utána magasra lopni a mellékszínt, vagy először lopkodni és utána aduzni, amikor már nyitva van ajtó-ablak… Ha ez utóbbit választjuk, rátalálhatunk azon kevés végállások egyikére, amikor elbukjuk a partit.

 
Ez akkor alakulhat így, ha a pikk ász ütés után barátságosan treffet hívnak vissza – lopjuk a kézben, pikk dámára kárót dobunk, káró ásszal asztalra megyünk, és „óvatosságból” a kőr bubival lopjuk magasra a treffet. Ha most a kőr dámát hívjuk, akkor a kőr hetest adjuk ki, ha kis kőrt hívunk a tízeshez, akkor káró hívások után az adu nyolcas lesz az ellenfélé.
 
Ha a pikk ász ütés után pikket vagy kárót hívnak vissza, még ennél is cudarabb helyzetbe kerülhetünk, ha először a treffet lopjuk magasra és az aduzást a végére hagyjuk. Persze utólag és a négy lap ismeretében minden sokkal könnyebb.