HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Fazakas Gergely, - 2019. augusztus 26.

Piaci körkép – csb 2019

Hagyományainkhoz híven az idei szezonrajt előtt is körbenézünk, hogy mi változott a csapatok összeállításában, kik milyen reményekkel várják a hamarosan kezdődő csapatbajnokságot. Összeállításunk utolsó frissítéséből többek között kiderül, hogy kik azok a Koboldok, hogy fiatalított a Csillagvirág, és hogy hány Csipka van a Csipkában.

Fogaras András: Nem akartunk elfogyni (I/B)
– Történtek változások a P-T csapat-összeállításában?
– Lassan elfogytunk. Bárány Gyuri elment, Kovács András elment, Szász Doma nem nagyon játszott, Tóth István már keveset akar, szerencsére Hittmann Laci és Szőnyi Gyuri jelentkezett, és én örültem nekik.

– Mennyire borítja fel az új pár az eddigi csapategyensúlyt?
– Mindenképp jó, hogy jöttek. Nálunk kiabálni senki senkivel nem szokott. Ami a játékmennyiséget illeti Gerő István és Vinkler Laci nem szeretne sokat játszani, Tóth István szintén nem, tehát hely van nálunk. A feljutással kapcsolatban bizakodó vagyok, főleg, ha nekem is újra jól fog menni a játék. (IX. 17.)

Csipka Szilvia: A Csipka csapat nem lehet Csipka nélkül (II. osztály)
– Ki most a csapatfőnök?
– A csapat névadója és csapatkapitánya az édesapám. Dörnyei Gábor emailcíme és Germadics Vilmos telefonszáma van megadva kontaktnak, de igazából én szervezem a csapat életét. A Csipka csapatnév már majdnem 60 esztendős, ez már komoly brand.

– Édesapád, Csipka Tamás mennyit fog játszani?
– Sajnos, most egészségügyi problémák miatt a bajnokság jelentős részét ki fogja hagyni, emiatt párja, Germadics Vilmos is eligazolt egy évre a Lufthansából. A régi csapatból csak ők ketten maradtak – Magyary Zoltán, Vajna Zsolt, Ragályi István, Komjáthy Jóska voltak a csapattársaik.

– És most hogy álltok fel?
– Dörnyei Gábor már hosszú ideje Kovácsi Annával játszik, én Bunth Ágival szoktam össze, és sikerült egy új, fiatal párt összeültetnem: Bekő Zsófi Frisch Tamással fog játszani. (IX. 17.)

Spielmann János: Izgulunk az első komoly megmérettetés előtt (II. osztály)
– Honnan ered a Koboldok csapatnév?
– A koboldok, kedves, kicsi, rejtőzködő lények – mint mi vagyunk a másodosztályban. Idén jutottunk fel, és megilletődötten néztük a sorsolásunk.

– Akkor egyfajta sötét ló lehet a ti csapatotok?
– Nem-nem, nagyon nehéz lesz bentmaradni a csoportban. A két régi párunk, Faragó Judit és Pintér Judit, valamint Palotás István és jómagam a Palatinus klubban kezdtünk pár éve játszani, és a klubszintről csak nemrég léptünk a hivatalos versenyéletbe. Erősítésként érkezett idén Pásztor Ákos és Lukácsi András – ők is klubtagok, de már régebben versenybridzselnek. Összességében úgy érezzük, egy ígéretes versenykarrier elején tartunk csak – még jó húsz évünk könnyen adódhat. (IX. 17.)

Szetei Zsolt: összeszokott fiatalokkal erősítettünk (I/B)
– Mi idén a csapatfelállás a Csillagvirágnál?
– A két stabil párunk maradt, a Hoffmann Tamás–Magyar Ádám pár és Zalai Ági velem. Hittmann Laci és Lajos Hanka alkalmi harmadik pár volt, a szétülésük után új tagok után néztünk.

– Hogy sikerült a Hodosi Péter–Mérei Balázs párt megszereznetek?
– Egyrészt sokan kerestek meg minket, hogy szívesen játszanának a csapatunkban. Ugyanakkor úgy látjuk, hogy ők a fiatal párok közül az egyik legösszeszokottabb páros, ugyanakkor kellemes csapattagok is. Ráadásul az átlagéletkorunk is csökkent. (IX. 17.)

Böszörményi Katalin: Számos lapszámos (I/B)
– Hány párral vág neki a Lapszámosok a csapatbajnokságnak?
– Hatan vagyunk, de ez csak két pár. Kuttner Zoltán és Keszthelyi Kristóf az egyik pár, a másik pár pedig négy főből áll: Karajannisz Manolisz, Szabados Julianna, Hajnal Dániel és én fogunk benne játszani.

– Egyenlő arányban?
– Valószínűleg nem. A legjobban mi ketten vagyunk összeszokva Manóval. Juli le fog jönni, amikor el tud jönni. Dani is velünk játszott tavaly, de pár nélkül maradt, mert Dudás Szilárd abbahagyta a versenyzést.

– Hogy látod a bentmaradási esélyeket?
– Frissen jutottunk fel a másodosztályból, Daniéknak is és a mi párunknak is elég jól kijött a lépés. Bravúr lenne, ha bent tudnánk maradni. (IX. 17.)

Szappanos Géza: Nem ismerjük az erőnléti problémát mint kifejezést (I/A)
– Tavaly egy ideig az kiesős és az osztályozós helyen tanyázott az Elastron, és végül nem jutottatok a rájátszásba. Mik az idei esélyeitek?
– Hát, kártyázni nem felejtettünk el, inkább egészségügyi problémák befolyásolhatják az eredményünket, de nem ismerjük az erőnléti problémát mint kifejezést. Tavaly az elején volt pár rosszabb meccsünk, de aztán a rájátszásba bejutó csapatokat is megvertük. Tavalyelőtt pedig egyetlen meccspontnál kevesebbel maradtunk a GAMAX mögött a második helyen. Azt hiszem, a GAMAX-ban van annyi erő, hogy címet védjem, magunkat a 3–7. hely közé várom.

– Szó volt arról, hogy Dumbovich Miklós is veletek játszik majd.
– Igen, valóban rebesgették ezt. De azt gondolom, a magyar bridzssportnak is sokat számít, ha Winkler Gáborral egy párt tud alkotni – ott, ahol Gábor játszik, és addig, amíg megy nekik így.

– Hogy fogtok felállni?
– Általában Csepeli Miklós kezd Kovács Misivel és én Magyar Péterrel, a második félidőben pedig Misi velem és Linczmayer Lajos Péterrel fog játszani. De miután Miklós annyira nem motivált már, és nem biztos, hogy mindenki rá fog érni, megkértük Zoller Robit, hogy húzzon ki minket alkalomadtán a csávából, ha nem tudnák kiállni, én már sokat játszottam vele, például a Royston csapatban. (IX. 12.)

Budai László: Mitől igazi a Durostone? (I/B)
– Minek köszönhető a névválasztás?
– Az I/B-ben már nevezett a Líra-Durostone csapat, melyben Keresztény Andrea képviseli a padlóipari vállalkozást. De mivel az én páromhoz, azaz Révai Ákoshoz köthető igazán a cég, ezért az igazi Durostone mi vagyunk. Nagyon reméljük, hogy a sorsolás egy ágra terel minket, és az asztalnál is meg tudjuk majd mutatni, melyik csapat jogosult igazán a névviselésre.

– Hogy állt össze a csapat?
– Négyen fogunk játszani, Bekő Marcsi Révai Hannával, én meg Révai Ákossal. Miután Ákos szétült Klein Lacitól, Bakó Dani pedig idén nem fog játszani, mindketten párt kerestünk – és Hanna hozott minket össze, meghívott a csapatukba. Eredetileg a Cyanban játszottunk volna, Ákos volt csapatában, aztán az ifi lányok helyében gondolkodtunk a másodosztályban, de mivel a Pál csapat helye az összeolvadással felszabadult, és a csapatból egyedül én kértem a helyünket, az I/B-ben fogunk játszani. (IX. 12.)

Welker Jácint: well, Lowel (I/B)
– Ismét hatan játszotok?
– Igen, miután Mezei Kati és Fehér Péter szétült, egy ideig a négyesben való játék gondolatával is eljátszottunk. De aztán okosabbnak tűnt, ha három fix párral vágunk neki, az új párunk Jakab Sanyi és Sztrapkovics László.

– Mi a feljutási esélyetek?
– Nem tudom, nem sok. Egyszer feljutunk, aztán megint kiesünk, de hát ez nem baj, szeretünk játszani.

– Magdival sokszor voltatok női válogatottak, vállaljátok még az ilyen megméretést?
– Nem igazán. Jöjjenek a fiatalok, mi eleget szerepeltünk a nemzeti csapatban. Ettől még sokat foglalkozunk briddzsel, a mi precíziós rendszerünkbe is néha berakunk, néha elveszünk elemeket.

– A csapat másik névadója, a Bridzsélet volt főszerkesztője, Lovász Péter fog játszani?
– Nem, Péter már csak házi partikban játszik velünk. (IX. 12.)

Talyigás András: Mit jelent az RR? (I/B)
– Sinkovicz Andrea azt mondta, hogy csapatnevetek, az RR a Rueful Rabbit nevet takarja Victor Molo bridzskönyvéből.
– Ez igaz, de Andrea nem utalt a másik értelmére: RR, azaz relé rendszer.

– Akkor a volt Relé csapattal ez az összekötés?
– Igen, de úgy éreztük, a név nagyon kötődik Hittmann Lacihoz, aki már nem játszik velünk.

– Hány párral játszotok?
– Réti Zsuzsa a reaktivált Aczél Palival fog játszani – idén az I/A-t is megjárták. A Sinkovicz házaspárral is régi a bridzskapcsolatunk, Péterrel és Andreával külön-külön is. Az én partnerem, Budinszky András pedig ismét Magyarországon lesz, jó, az első két fordulóban nem, de utána végig igen, úgyhogy a három pár között igazságosan elosztjuk majd a játékperceket. (IX. 12.)

Vidóczy Tamás: szenior Benjámin (II. osztály)
– Milyen összeállításban játszik a Szeniorok csapat a bajnokságon?
– Két párral, Torday Kálmán Retteghy Istvánnal, én pedig Walkó Miklóssal játszom. Retteghy Istvánt kell csak talán bemutatnom, ő Orsi papája. Sajnos, a Szeniorok név teljesen reális, én mint a csapat Benjáminja vagyok a kapitány, de már én is 70 fölött járok – a többiek a 80-at is betöltötték. És hát ez azzal is jár, hogy kényszerű veszteségek érnek minket – az idén két csapattagunk is elhunyt.

– Bírjátok-e majd állóképességgel négyesben?
– Biztos kell majd helyettes, ha szükségessé válik, majd be is nevezzük őket – de az alapfelállással bízunk a bentmaradásban. (IX. 4.)

Tibor Tamásék, az osztályon kívüliek (I/B vagy II. osztály)
– Melyik osztályban indul a No Trump?
– Nem tudjuk, mi a pontos szabály. Tavaly osztályozós helyen végeztünk a másodosztályban, és nagy csatában, egyetlen IMP-vel kaptunk ki a Durostone-Lírától. Mivel egy I/B-s hely a legfrissebb hírek szerint felszabadult, vagy mi, vagy a Cyan fog ott játszani.

– Mi az összeállítás?
– Bárány Judit testvérével, Péterrel játszik együtt, én meg Baka Tiborral. Mindannyian a Kibic alapítói vagyunk, és már jó tíz éve játszunk ebben a felállásban.

– Mik a tervek?
– Ha I/B, akkor szeretnénk bentmaradni. Ha II. osztály, akkor minimum az osztályozós hely, de legalább 2 IMP-vel jobb eredményt szeretnénk elérni a legutóbbi osztályozónál. (IX. 4.)

Beck Panniék mindenkire pikkelnek (II. osztály)
– Hogy áll fel a Pikk?
– Három párunk van, én testvéremmel, Trencséni Ágival játszik, a Gyulay–Kotányi házaspár együtt, valamint Tóth András vagy a lányával, Andreával, vagy Csépán Gáborral.

– Ti mióta játszotok együtt?
– 1990-ben kezdtem versenybridzselni, és az első évet leszámítva végig Ágival, az akkor kialakított, sztenderdizált precíziós rendszerüket. De a Gyulay–Kotányi pár még sokkal régebb óta játszik együtt.

– Mit vártok az elsőosztályú Csépán–Tóth párral kiegészülve?
– Ha jól értettem, ők olyan sokat nem kívánnak játszani, de a biztos bentmaradás talán így biztosítva lesz. (IX. 4.)

Fekete István: szülinapi meglepetés (II. osztály)
– Hányan vagytok a Madarász csapatban?
– Hatan maradtunk. Továbbra is maradt a Saródy–Mahder pár és én Madarász Imrével játszom. Személy szerint nagyon sajnálom a Ferenci–Hajdú páros távozását, de a fiatalítás, a Csapó – Dénes pár talán új színt hoz a csapatba.

– Tavaly hogyan végeztetek?
– A másodosztály felsőházában az ötödik helyen zártunk – ugyan ez jól hangzik, de a feljutásra semmi esélyünk sem volt. Viszont idén csapatunk névadója, Madarász Imre pont az első játéknapon ünnepli 82. születésnapját, úgyhogy győzelemmel szeretnénk meglepni. (IX. 4.)

Pölöskei Petra: már nem hiányzik a málna ( I/B)
– Kikből áll a Hiányzó Málna?
– Idén is három párral állunk ki. A fiúknak, András öcsémnek és Székelyhidi Tamásnak idén jól kijött a lépés, a Kibic Openen nagyon sokáig vezettek és az IBBF B-csoportját is megnyerték. Vikor Attila és Tubak Dani távozott, illetve szétült, de nem maradtunk Vikor nélkül, mert Dani és Fehér Péter érkezett. A harmadik pár Retteghy Orsival én leszek, Besenyei Mara pedig nagyon keveset fog játszani. Mi, lányok eleve kevesebbet fogunk játszani, de többet szervezni. Nagyjából ez a felosztás – a fiúk mindig szeretnének játszani, a szervezést meg én úgyis megcsinálom.

– Honnan ered a csapatnév?
– András, Mara, a kedvese és én mindig is egy csapatban szerettünk volna játszani – a többiek adódtak. A hiányzó málna ténylegesen, a hűtőben megtörtént családi eset. (IX. 4.)

Barna Csaba: kompenzációs rendszer (II. osztály)
– Hogy áll fel a Slambuc csapat?
– Egy kis változtatás lesz tavalyhoz képest. Erdős Tibor, azaz Reddy már nem Szalma Jóskával, hanem velem fog játszani, az én volt párom, Kiss Krisztina pedig Zwada Ildikóval.

– Miért ültetek szét?
– Tavaly Krisztával sokat morogtunk egymásra, most Reddyvel tesszük ugyanezt. Egy kompenzációs rendszert játszunk – ő felüllicitálja a lapját, én inkább alá, sőt, az ő túllicitjeit eleve kompenzálni szeretném, de sajnos ő is tudja ezt, és ezért még inkább túllcitál – ebből szeretnénk kikerülni. A jó szándékú morgáshoz egyébként hozzá vagyok szokva, talán kevesen tudják, hogy Hittmann Lacival összeülve kezdtem annak idején a 80-as évek végén a versenyzést.

– Tavaly feljutottatok, kiestetek, maradtatok, alsóház, felsőház?
– Őszinte leszek. Fogalmam sincs. (Alsóház 3. helye, azaz sima bentmaradás – a szerk.)

– Miért Slambuc a csapat neve?
– Kiejtésben nem Slambuc, Szlembuc. Más ételnév nem jutott eszünkbe, amelyben ez benne lett volna. (IX. 4.)

Hermányi Annamária újoncot avat (II. osztály)
– Hogyan áll fel az idei bajnokságban a Next csapat?
– Reichardt Géza fog játszani Antal Péterrel, Járai Zsigmond Varga Lászlóval, míg jómagam Vajda Krisztivel, neki ez lesz az első megmérettetése a Böszin.

– Mik a célok? Hogy készültök?
– Reményeink szerint megmaradunk a II. osztályban. Páronként készülünk, mindenki a saját párjával edz, ahogy ez máskor is lenni szokott. (IX. 2.) (Fotók: Bozzai Bence)

Összebútorozik a Pál és a Vida (I/B)
Korábbi bejegyzéseinkből kiderült, hogy a Pál és a Vida csapatok hasonló cipőben járnak az I/B-ben: egyikük sincs meg. A párkeresés végül egyesülésbe torkollott, így fest majd az összevont csapatok felállása: Vida Mihály (csk), Marczona Mariann–Minarik Attila, Kovács Balázs–Scharnitzky Péter. Híreink szerint Vida Mihály igazából NPC lesz, nem fog tudni keddenként játszani, a csapat végleges nevét még nem találták meg. Az összeolvadás miatt megürül egy hely az I/B-ben, ezt a No Trump csapat kaphatja, a II. osztályban pedig a Budaörs indulhat, ez a két csapat vesztett az osztályozókon, de még nincs VRB-döntés a helyekről. Feltéve, hogy tényleg így lesz, mert az is elképzelhető, hogy a tavalyi Pál csapat valamelyik tagja vagy tagjai neveznek a helyre. (IX. 2.)

Demeter Gábor: Egy nyugodt szigeth (I/A)
– Hogy áll fel a Szigethy a következő idényre?
– Egy nagyon összeszokott, egy összecsiszolódott és egy egymást tapogató párral állunk fel. A Bíró–Demeter páros évtizedek óta stabil tag, Mirk Gábor és Kepecs Gábornak együtt nagyon jól kijött a lépés, és a kivált Harangozó Laci helyére az olimpiai bajnok szeniorcsapat kapitányát, Bárány Gyurit szerződtettük – ő Fazakas Gergővel játszik majd. De keresztbe is szinte mindenki mindenkivel fog játszani tudni.

– Mit vártok az idei idénytől?
– A 7–9. hely elérése a reális várakozás – vagyis a rájátszásba nem valószínű, hogy be tudunk jutni, de az osztályozós és kieső helyet szeretnénk idén is elkerülni.

– Ki fogja szerinted nyerni a bajnokságot?
– Annyi változásról hallottam az idei szezonban, az összeállítások felfordulásáról – szerintem a Galim a változatlan felállásának köszönhetően lesz a bajnok. (IX. 2.)

A Kuttner–Zöld páratlan páros (I/A)
– Mi a helyzet a legjobb vidéki csapatnál, a Budaörs 17-nél?
Kuttner György: Nagyon készülünk és jelentősen átalakult az eddig is dobogós csapat, hiszen csatlakozott hozzánk a Szőts Gábor–Harangozó László páros.

– Mi az elvárás velük szemben? Miért lett a döntés a +1 páros?
Zöld Ferenc: Egyenes jó játékot várunk tőlük. Valamint velük elkerülendő a helyzet, hogy négyen kelljen végigjátszani a bajnokságot, kisebb lesz a nyomás. Az egyik oldalról ez jó dolog, hiszen ha valakinek fejfájása van, az hazamehet, másfelől meg, ha mindenki épp formában van, akkor mindenki játszani szeretne természetesen.

Kuttner György kiegészítő összefoglalója: „Fiatal csapatunk két sikeres bajnoki szereplés után (6., majd 3. hely) megengedhette magának, hogy a bevált ötösfogat (Kuttner György–Riesz András–Zöld Ferenc, Fris Miklós–Kovács Gergely) mellé klasszis párt igazoljon, Harangozó Lászlóval és Szőts Gáborral. Idén matematikailag nem lehetséges a korábbiakhoz hasonló ugrás felfelé, a másik irányt pedig nem ambicionáljuk, így megcélozzuk a »legjobb vidéki csapat« díját. Ami a bajnoki címet illeti, nem ismerjük a többi csapat felkészülését, így nem bocsátkozunk találgatásokba, de a mezőny figyelmébe ajánljuk, hogy a minapi Kibic nagypároson, 10 parti után (igaz, egy minőségi helyettessel) az első három helyet foglaltuk el, ami a sporttörténészek szerint eddig világversenyen csak öttusában és vívásban fordult elő magyarokkal.” (IX. 2.)

Bozzai Bence: Az Ecosoft nem puha (I/B)
– Hány fős lesz az Ecosoft csapat?
– Öten maradtunk, Vági Máté és Kovács Marci, valamint Kiss Gábor, Surányi Marcell és jómagam. Mi egy Deep Pink alapú rendszert fogunk hármasban játszani, Konky-konvenciókkal. Nagyjából a két pár tehát így fog kinézni, bár én Mátéval és Marcival is játszottam már együtt. Argay Gyula és Siba Gergő csak egy évre volt velünk, ők most egy ellenfelet erősítenek majd.

– Hogy látod a feljutási esélyeiteket?
– Az I/A-ból való kiesésünk után a csapatbajnokság nem megy igazán jól, viszont a kupában az elmúlt négy évben háromszor is bejutottunk a nyolcas döntőbe. A csapaton is javul a teljesítményünk: két éve az alsóház tetején voltunk, tavaly a felsőház alján. Meglátjuk, reméljük, a kupaformát a csb-n is hozni tudjuk.  (IX. 2.)

Ráduly Csaba: le ne, esetleg fel! (I/B)
– Mik a tervek az Artemix háza táján az idei csb-t illetően?
– Nem volt igazán csapatmegbeszélés erről, de elsősorban célunk a bennmaradás, másodsorban pedig a feljutás. Az összeállításunk: Kerényi Isván–Ráduly Csaba, Sándor Judith–Kovács Julianna, Vass Kata–Blancz Tamás.

– Kerényi Istvánnak precízióst jászotok, miért tartjátok jobbnak ezt a rendszert?
– Egyfelől bizonyos licitmeneteket könnyebbé tesz. Másfelől szerintünk a precinek két gyenge pontja van, az 1 treff, valamint, a 2 treff indulás, míg a standardnak jóval több, méghozzá az 1 treff, az 1 káró, az 1 kőr, az 1 pikk és a 2 treff indulás. Tiszta haszon, nem igaz? (VIII. 30.)

Kovács András – Miért pont .böszörmény? (I/A)
– Miért .böszörmény a csapat neve?
– Nem tudom, friss igazolás vagyok. Talán eredetileg Hajdu Péter találta ki.

– Mi lesz a csapat összeállítása?
– Els Toutenel és Szentandrási Gergő játszik együtt, mi meg Hegedüs Orsival és Kelen Csárlival alkotjuk a másik párt. Az ültetést nyilván befolyásolja majd, hogy ki tud eljönni, hiszen ötfős csapatban nehéz az összeállítást előre megtervezni.

– Hajdu Péter mennyit fog játszani?
– Saját információim alapján semennyit, ígérete szerint a Böszörményi úton nem szeretne többet játszani. Csak tiszteletbeli kapitány.

– Milyen eredményre számítasz?
– Ha mindenki mindig el tudna jönni és az asztalnál is ott van, a hatos döntőbe illene bekerülnünk. (VIII. 30.)

Kelen Károly: Miért pont .böszörmény? – kiegészítés (I/A)
– Miért pont pontböszörmény lett a csapat neve?
– Ezt szerintem könnyű kitalálni. Na jó, segítek: két fogalmat párosítottunk össze és ez egy város neve.

– Aha, akkor Hajdu Péter a névadó?
– Igen, de őt olyan méltánytalanság érte a szövetség részéről, hogy többet nem kíván játszani. Annyiban kiegészíteném Csapi interjúját, hogy Hegedüs Orsi lesz a jolly joker, azaz nemcsak velünk, hanem az Els–Gergő párral is játszani fog igény szerint. (VIII. 30.)

Bódis Gyula: vegyesítés a Visoftnál (I/A)
– Talán a Ti csapatotok változott a legjobban.
– Az egész úgy kezdődött, hogy Talyigás Péter és Szilágyi Laci összeült, és dönteni kellett, hogy vagy a volt Dumbovich (idén TMX), vagy a mi csapatunkban játszanak. Végül is Macska és Brigi ment át Balázsékhoz, de én remélem, hogy Balázsék mással is össze tudnak ülni, és a közeli jövőben újra tudunk majd Brigiékkel együttjátszani. Az én két partnerem pedig Lajos Hanka és Szűcs Villő lesz. Reménykedtem, hogy Honti Lacival egy csapatban maradunk, dacára az iszonyatos Butler-szezonunknak – tök utolsóként estünk ki. Laci végül elment a frissen feljutott Dienes csapathoz.

– Hogy látod az esélyeket a mély vízbe dobott lányokkal kiegészülve?
– Szerintem a mi lányaink, azaz Brigi, Villő és Hanka a jelenlegi női mezőny legtehetségesebb tagjai, úgyhogy az első négy csapat közé várom magunkat, de a dobogót is reálisnak látom. Az én elképzelésem az, hogy egy nemzetközi színtéren is ütőképes vegyes csapatunk legyen, és ehhez most már minden adott. (VIII. 30.)

Nyárádi Gáboréknál nemcsere (I/B)
– Hogyan áll fel majd a Leó csapat a következő idényre?
– Sajnos, nélkülem. Én annyira a kártyával játszott változatot szeretem, hogy csak ezekre a versenyekre fogok fókuszálni. Vagyis marad a Nagy István–Papp Csaba és Kelen László–Kelen Botond pár, és Ibolya vagy Csabáékkal játszik majd, vagy besegít Gabriella is. Azaz egy Nyárádi Gabi maradni fog a csapatban.

–  Mit vársz a csapattól a kupabeli idei gyönyörű menetelés után, ahol a GAMAX-ot is kiverve jutottatok egyből a döntőbe?
– Nem vagyunk profik, egyszer jól kijön a lépés, másszor lefele jön egy váratlan eredmény – a feljutás reális esély lehet. (VIII. 30.)

Bárczy Péter: a labda gömbölyű (I/A)
– Új párossal bővült a FÉSZEK, méghozzá a Tubak Dani–Gellér János duóval. Mit vártok tőlük?
– Rendkívül sokat, hogy tehetségük révén befussanak. Először kineveljük, majd később eladjuk a transfermarkton őket.

– És hogyan tekintetek előre a bajnokságot illetően?
– Természetesen rendkívül bizakodón és optimistán, habár egy szponzor azért jó lenne. No, meg a mezünk színét illetően még viták vannak, de majd ezek is megoldódnak. (VIII. 30.)

Klein László – Ez a méreg! (II. osztály)
– Tavaly kiesett az I/B-ből a Cyan. Visszajuttok?
– Sajnos csak remélni tudom a visszajutást. Erősen megváltozott a csapatösszeállításunk, és az biztosan nagy veszteség, hogy Révai Ákossal nem csak szétültünk, de Ákos végül új párjával, Budai Lacival nem a mi csapatunkat választotta.

– Hogy álltok akkor fel?
– Maradt a csapatban Moussong Gábor, ő Gyárfás Andrással játszott idáig. András sajnos bejelentette, hogy elfáradt, maximum helyettesként jönne el, úgyhogy én fogok újra Gáborral játszani. Szerencsére közös, jól kidolgozott rendszerünk van már régóta. A másik asztalon Jalsovszky Pali és Nádasi Tibor játszik majd, velük szintén régebbi az együttműködésünk.

– Milyen szereplést vársz?
– A mi párunkról tudok nyilatkozni. Gábor nagyon nyugis bridzset játszik, én a kreatív megoldásokat kedvelem – ha a partnerem tudja ezeket kezelni, és jól sülnek ezek el, akkor rajtunk nem fog múlni az osztály megnyerése. (VIII. 30.)

Balásy István: hetesben szép az élet (I/B)
– Változott-e a tavalyi a Balásy csapat összeállítása?
– Nem, senki nem ment el és senki nem jött. Egy hármas és egy négyes párunk lesz: Szabados Erzsi, Szalka Juli és Kalmár Zoli az egyik párunk, Tihanyi Kati, Nieland Dániel és mi ketten Péter bátyámmal alkotjuk a másik egységet. Ha valaki nem ér rá, nem gond, vagyunk elegen beugrani.

– Milyen esélyeket látsz a feljutásra?
– Tavaly éppen nem sikerült a felsőházba jutnunk, de a kieséstől távol voltunk. Szerintem nekünk ez a realitás, az I/B osztály. Nem a végsőkig való küzdeni akarás, hanem a közös játék szeretete, ami csapatunk fő összetartó ereje – és ez a szeretet mindnyájunk több évtizedes pályafutására jellemző. Nyugdíjas csapat vagyunk…

– Igaz ez Nieland Danira is?
– Nem, Dani kreativitást, kockázatvállalást, új megoldásokat hozott, próbáljuk követni és megérteni a megoldásait, és valóban, friss, fiatal szemléletet ad át nekünk.

– Kalmár Zoli és Nieland Dani megnyerte a párosbajnokságot. Ők ketten milyen gyakran fognak együttjátszani?
– Nyilván a csapat eredményességének jót tenne, ha ők ketten összeülve jó eredményt hoznának. De mi a játék kedvéért jövünk, és csak a győzni akarásért nem fogjuk felborítani a megszokott leülést. (VIII. 30.)

Kolosi Tamás: könyvkiadóipari padlókészítők jövőre is tabletre vágynak! (I/B)
– Marad a „cégvegyület”, avagy a Líra-Durostone csapat a tavalyi felállásban? Célok?
– Tulajdonképpen igaz, hiszen Dazsián Éva továbbra is Nagy Enikővel fog játszani, míg Keresztény Andrea Pál Sándorral, én viszont idén már Csiby Évával kártyázom, Kádár Katalin helyett. Az elmúlt évben csak osztályozón maradtunk benn, de ezt az osztályozóbéli megrázkódtatást szeretnénk idén elkerülni és inkább a legjobb nyolc között végezni.

– Örülsz, hogy idén már az I/B-ben is tabletes játék lesz?
– Igen, végül is örülök, mert habár tavaly kiestünk az I/A-ból az IMP-bajnokságban Évával, kellemes élményt nyújtott, mert gyorsan lehet látni az eredményt és jó nyomogatni. (VIII. 28.)

Bambi: egyszerre retró és nagyon fiatal (II. osztály)
A legfiatalabbakból és fiatalokból áll a Bambi, ezzel a csapattal állnak ki: Argay Zsolt, Bőhm Dániel, Burlacu Péter, Hajdara Botond, Kemény Márk, Nagy Kartal. (VIII. 28.)

Scharnitzky Péter: Pálfordulás (I/B)
– Milyen összeállításban játszik a Pál csapat?
– Semmi pozitívat nem tudok mondani. A tavalyi három párunkból csak a mi párunk, azaz Kovács Balázs és Scharnitzky Péter a biztos. Bakó Dani a LoveBridge fejlesztésével fog foglalkozni, párja, Budai Laci egy ificsapatba igazolt. A Szőnyi–Quittner duó szétült, és nem tudjuk, hogy bármelyikük az új párjukkal velünk játszana-e.

– Ki lesz akkor a másik párotok?
– Nem tudom még, most kezdtük el csak a szervezést, a kérdezősködést, azt hiszem, mi Balázzsal igazán sok mindenkivel el tudjuk képzelni a közös játékot. (VIII. 28.)

Hodosi Péter – új csapatban a korábbi névadó (I/B)
– Mi volt az oka, hogy a neveddel futó csapatból kiszálltál, kiszálltatok?
– Miután nagyon régóta, 10-12 éve van együtt kvázi ugyanaz a csapat, érzésem szerint a csapatdinamika megfáradt. Ellentétben a partnerdinamika Mérei Balázzsal, hiszen vele léptem tovább. A partnerségünk is kb. ugyanennyi ideje tart, látványosan nem fáradtunk meg, ráadásul már tovább bírjuk, mint egy átlagos magyar házasság.

– Gondolom, a Csillagvirággal a feljutás a cél. A Hodosi csapattal ennyi idő alatt hányszor szerepeltetek az I/A-ban?
– 4-5 éve kétszer már jártunk ott, mindkétszer eléggé kicsin múlott a kiesés – az egyik alkalommal például csak az egymás elleni eredmény miatt estünk ki. Bízom abban, hogy a Csillagvirág mint I/A-ból kieső csapat nem gyengül, hanem inkább erősítés leszünk Hoffman Tamás–Magyar Ádám és Zalai Ágnes–Szetei Zsolt számára. (VIII. 28.)

Vida Mihály: még nincs ok vidámkodni (I/B)
– A Vida csapat a harmadosztályból indult, és tavaly az I/A-ba való feljutás is esélyesnek tűnt.
– Igen, ezt a csapatot a nulláról azért szerveztem, hogy egy saját csapattal a legfelső osztályba jussunk, és játékoserőben szerintem az I/B-t folyamatosan meghaladtuk. Mind az öten rutinos, a legfelső osztályt sokszor megjárt játékosok voltunk.

– Voltunk? Ez mit jelent?
– Sajnos, csak hárman vagyunk jelenleg. Tóth András és Csépán Gábor távozott – András velem és Gáborral is jó eredményeket ért el. Minimum tehát nekem egy partner vagy inkább egy komplett pár, akire várunk.

– Hogy állsz a szervezéssel?
– Pár emberrel beszéltem, de még senki nem köteleződött el. Olyan csapatot szeretnék, amelyikkel ismét jó eséllyel tudunk a dobogós pozíciókba beleszólni. (VIII. 28.)

Varga István: maradunk arccal egymás felé (I/A)
– Hogy sikerült az Interface tavalyi szezonja?
– Jobb szezont vártunk. A kupán két kellemetlen zakó miatt a Kőr kupa döntőjét játszottuk csak, a csb-n pedig osztályozót játszottunk a bentmaradásért – de minden jó, ha jó a vége, ezt megnyerve bentmaradtunk.

– Lesz-e változás az összeállításban?
– Nem, maradunk a fix három párral való felállásban: Cziffra–Holyinka, Csehó–Dörnyei és Udvari–Varga. A párokat nem szoktuk felborítani, de ha szükséges, én szinte mindig tudok jönni. Zolival, Andrással is játszottam már a bajnokságban oktávokat.

– Hogy látod az idei esélyeiteket?
– A nagyok dolgába nem fogunk tudni beleszólni, szerintem idén GAMAX–Galim versenyfutás lesz. Reálisan a 8. hely környékére várom magunkat, ha szerencsénk van, akár az OCSB döntőjébe is bejuthatunk, és az osztályozósnál rosszabb helyet nem várok magunktól. (VIII. 28.)

Hámori Zsusza: Grand Slam? (I/B)
– A volt Hodosi csapat közül nagy a bizonytalanság. Ki ment, ki jött?
– A névadó Hodosi Péter és Mérei Balázs távoztak, és végül információim szerint a Csillagvirággal próbálnak meg visszajutni az I/A-ba. A két másik pár maradt, azaz Rózsa Tamás és Fülöp Zoli, valamint Jakus Lacival jómagam. Harmadik párnak Argay Gyula és Siba Gergő érkeztek.

– Marad Hodosi a csapatnév?
– Az ő kiválásukkal ez is változni fog, de még nem döntöttünk, talán Grand Slam lesz a csapat neve, nemcsak a tenisz okán.

– Mennyit edzetek és hogy látod a feljutást?
– Argay–Siba a nyáron is jó eredményeket szállított (megnyerték a Kibic Opent), és Zoliék is sokat játszottak. Azt gondolom, hogy hat csapat tud reális eséllyel a feljutásért küzdeni, köztük mi is. (VIII. 28.)

Bendek Béla: dolce vita! (I/B)
– Az elmúlt évben osztályozót játszhattatok a feljutásért, de alulmaradt az Izobau az Interface csapatával szemben, mit vársz a mostani idényben?
– Bizakodó vagyok az iránt, hogy nem fogunk kiesni, de a feljutás eléggé nehéz lesz…

– Idén új partnerrel próbálod meg, név szerint András Imivel, miért lett ez a csere?
– Mindenképpen szerettem volna fiatalítani a csapaton, s szerintem Imivel azon túl, hogy minőségi változás lett, még szép is lesz az élet! A másik két pár: Andrási Miklós–Kardos János, Hegyi András–Lévai Ferenc. (VIII. 28.)

Nádas András: keddhez van kedv (II. osztály)
– Hogy áll fel idén a Bóc csapat?
– Sajnos azzal, hogy kiestünk az I/B-ből tavaly, átkerültünk keddről hétfőre, és ez azért baj, mert Kocsis Jóska hétfőnként sakkversenyre jár, tehát ő nem fog velünk játszani. A két Gábor, Soproni és Petravich veszik a szárnyaik alá Makara Klárit, én meg Bárdossy Danival játszom továbbra is, ahogy az elmúlt nyolc évben, amióta Pisti meghalt, mindig is.

– Mik a szezonra az elvárásotok?
– Egyértelműen a visszajutás a cél, már csak Jóska kedvéért is. De ha nem sikerül, az sem tragédia, annyira komolyan mi nem vesszük ezt a játékot. (VIII. 28.)

Molnár László: „Küzdeni fogunk, mint egy oroszlán!” (I/A)
– Várható-e idén valami változás a SZTAKI csapatnál?
– Nem, maradunk úgy, ahogy évek óta: Kislazsó játszik Liska Tibivel és Bodnár Jánossal hármasban, ők beosztják hármuk között az alkalmakat. Én meg Kaderják Leventével minden alkalommal megyek.

– Hogy látod a formátokat?
– Én sajnos a nyáron nem tudtam játszani, de szezonban végig edzünk, és mi Leventével minden forduló után kielemezzük a partikat Szilágyi Laci segítségével. Azt hiszem, mi Butler-specialisták vagyunk, a párosban is az I/A közepén végeztünk.

– Akkor Leventével már egységesen látjátok a helyzeteket? Mennyire érvényesülnek a Molnár Laci-féle kreatív megoldások?
– Nagyon tévedsz, a párunkban Levente adja a kreatív megoldásokat, és én inkább a megbízható unterman vagyok – sok kompromisszumot kötöttünk, de működik a párunk. Azt ígérhetem, hogy küzdeni fogunk, mint egy oroszlán a bentmaradásért.

Liska Tibor csapatkapitány kiegészítése: „A csapat hangulatát tudnám kiemelni – senki senkit nem szokott kritizálni, sem a páron belül, sem az egyeztetéseknél. Ha kiesnénk, akkor ez biztos nem a csapat egységének hiányára vezethető vissza. De már legalább négy éve pendlizünk az I/A és az I/B között: feljutunk, aztán egyből kiesünk, megint feljutunk. A csapatnevünk története különben legalább húszéves. Akkor hárman is a SZTAKI-ban dolgoztunk, és együtt játszottunk Kalmár Zolival és Gyárfás Andrással, mint régi SZTAKI-sokkal. Azóta egyrészt mindnyájan nyugdíjba vonultunk, másrészt már csak én maradtam a fiatalokkal. De a név patinás és megtartottuk.” (VIII. 28.)

Sinkovicz Andrea: Álmok Victor Mollo nyomán… (I/B)
– Miről álmodsz, ha a csb-ről álmodsz?
– Egy jó és összetartó csapatról, valamint arról, hogy feljutunk az I/A-ba. De még arról is, hogy legközelebb egy csapatban játszhassak Gábor Hannával! (Az interjú a Kibic Open IMP-verseny 5. fordulójában történt, melyet később megnyert a két hölgy – Kismorgó)

– Hogy fog felállni a csapat, marad a Relé név?
– Réti Zsuzsa Aczél Pállal, Talyigás András Budinszky Andrással, én pedig Sinkovicz Péterrel játszom majd. A csapatnév valószínűleg RR lesz, ami a Rueful Rabbit névre utal. (VIII. 26.)

Két igazolás a címvédő GAMAX-nál (I/A)
Homonnay Géza tájékoztatása szerint a tavaly a bajnokságot óriási fölénnyel megnyerő GAMAX-ot elhagyja Hegedűs Gál, érkezik viszont Dumbovich Miklós és Homonnay Bálint. Két trióban áll fel a címvédő: Dumbovich Miklós–Homonnay Bálint–Winkler Gábor, Homonnay Géza–Lakatos Péter–Nikolits Tamás. A csapatkapitány azt várja, hogy a GAMAX megvédi bajnoki címét. (VIII. 26.)

Dénes István a Madarászban jobbat vár, mint tavaly volt (II. osztály)
– Tavaly a csapatoddal nem sikerült túl jól a csb. Mik az idei tervek?
– A Madarász csapatban fogok játszani Csapó Szabolccsal. Természetesen a névadó Madarász Imre Fekete Istvánnal játszik. Állítólag lesz még egy harmadik páros is a csapatban, de még nem tudom, kik.

– Milyen reményekkel vágsz neki a II. osztálynak?
– Hogy biztosan bennmaradjunk a II. osztályban. Ehhez nyilván kell, hogy vagy felsőházasok vagy az alsóház tetején legyünk. A feljutást nem tartom túl esélyesnek. (VIII. 26.)

Akasztanak-e érmet Gál Péterék nyakába? (I/A)
– A tavalyi kisiklás – „csak” negyedikek lettetek a csb-n – után mi az idei cél a Galimnál? Túl nagy volt a nyomás rajtatok?
– A minimum cél az érem, de nyerni szeretnénk nyilvánvalóan. Nyomás, teher nem volt rajtunk tavaly, ahhoz már azért rutinosabbak vagyunk, egyszerűen csak így jött ki a lépés.

– És hogyan készültök, hogy idén ténylegesen érmesek legyetek? Új konvenciók?
– A párok, rajtunk kívül Szabó Csaba–Marjai Péter és Czímer Csaba–Szalka Tamás külön készülnek. Nekünk Kemény Gyurival nincs úgy megállapodás a tárházunkban, már-már inkább leépítjük a rendszert, semmint, hogy új dolgokat hozzunk be. (VIII. 26.)

„Fiatalít” a Lufthansa (II. osztály)
Lénárt Zoltán beszámolója a csapatáról: „Gráf Gábor már nem vállalja, a fiatalítás jegyében Germadics Vilmos jött hozzánk, de csak egy, maximum két idényre. A csapat-összeállítás: Gyulai András–Lénárt Zoltán, és Halusz Galina, Koroknai Erzsi, Bőhm András, Germadics Vilmos szabadon. Mi ketten ugyan összeszokott precíziós páros vagyunk, de a többiek négyen mind egy kicsit másféle sztenderdet játszanak. Tavaly a II. osztály felső házába jutottunk. Idén ez is már jó eredmény lenne, de elsősorban az osztályban maradást tekintjük célnak. (VIII. 26.)

Dálya János: reszkessetek, jön az Ördögszekér! (III. osztály)
– Összetartó csapat a Tied! Legalábbis emlékezetem szerint már jó ideje – vagy talán mindig? – ebben a felállásban indultatok. Idén is?
– Igen, ez már több éve alakult így, eléggé megszoktuk egymást a Meskó Géza–Pós Tibor párral. Igaz, a tavalyi év nem sikerült túl jól, lévén kiestünk a II. osztályból, de most jó szereplést várok el a csapattól, s reménykedem a visszajutásban.

– Partnereddel, Ligeti Istvánnal precízióst játszotok, mi ennek az oka?
– Én már egy évvel a bridzs megtanulása után precit játszom, és nem is játszanék már mást jó szívvel. Véleményem szerint jóval hatékonyabb rendszer, mint a standard. (VIII. 26.)

ELTE: egy csak egy legény (I/B)
Kerti István és Tichler Krisztián beszámolója szerint: „Az ELTE csapatban nem lesznek új arcok. Azaz: Lovas Júlia, Ormay György (ők együtt fognak játszani), Poór István, Tichler Krisztián (Istvánnal csak Krisztián fog játszani), valamint Kerti István és Quittner Pál, akik összevissza mindenkivel. Jó lenne erős ellenfelek ellen játszani, viszont annak örülünk, hogy lesz tablet, mert az gyorsabb és ezáltal nem fognak annyi partit elvenni tőlünk. Amúgy a csapatnév már szinte a múltat jelzi, hiszen már csak Krisztián tanít az egyetemen – informatikai matematikát – ellentétben a nyuggerekkel, akik már visszavonultak a tanítástól.” Friss információ, hogy Quittner Gusztáv a csapat hetedik tagja. (VIII. 26.)

Kotányi Balázs: új név, új csapat (I/A)
– Mi történt Dumbovichcsal, hogy kivonult a róla elnevezett csapatból?
– Az idei Magyar Kupán a jó Eb-szereplés reményében jelezte, hogy szeretne Winkler Gáborral játszani a GAMAX-ban. A közelgő csb-n, információim szerint az Elastron tagja lesz, nyugdíjas korára Kovács Mihályt választotta partnerének (Mint a GAMAX-os bejegyzésből kiderül, Dumbovich a tavalyi aranyérmesnél és nem az Elastronnál folytatja – a szerk). De nélküle sem áll meg az élet, mert Bódis Gyulával (Visoft, I/A) hosszú tárgyalások után kiötöltük, hogy hogyan csináljunk a kilenc emberből két csapatot.

– S mi lett a tárgyalások eredménye? Illetve mi lesz a csapatnév?
– Átadtuk Talyigás Pétert a Visoftnak, ő Szilágyi Lászlóval fog játszani, és megkaptuk Fischer Brigit és Macskásy Gábort. Én pedig Gulyás Danival fogok újra játszani. Vélhetőleg TMX lesz – ahogy a Kupán is – a cégem neve nyomán a csapatunk neve, hacsak Brigi nem talál ki valami ütősebbet.

Utólag ennyivel egészítette ki nyilatkozatát a csapatkapitány: „Mi leszünk a bajnokok!” (VIII. 26.)