HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2013. április 18.

Tanmesék – Magyar Kupa 9. játékhét

Négy kupában három különböző stádiumban van a verseny – a többség számára vége a játéknak, csak néhány hétvégi mérkőzés van hátra a sorozatból. A Treff és Káró Kupában a legjobb négyig ment a küzdelem, a Magyar Kupában pedig nyolc csapat maradt állva, és az dőlt el, melyik négy csapat jutott egyenesen a legjobb nyolc közé, és melyik négynek kell a vidékiekkel összecsapni a maradék négy helyért. A Budapest Kupa viszont már gazdára talált – szívből gratulálok a kupagyőztes Tömör csapatnak és a többi helyezettnek.
 
Úgy illik, hogy főként a győztesekről szóljon a tudósítás – és a Budapest Kupa partijait ők szállítsák. Ez azért sem lesz nehéz, mert eddig is tőlük kaptam erről a sorozatról az ötleteket. Szokás szerint most is szépen sorba megyünk a kupákon, de ma a hangsúly a már befejezett kupán lesz.
 
Treff, Káró Kupa, 12. leosztás  


A licitmenetben Nyugat 2 pikkje jó lapot, jó kőr csatlakozást és rövid pikket ígért. Észak a pikk ásszal indul, majd a treff tízest hívja. Mi a terv?
 
A treff tízest a felvevőnek nem szabad megütnie. A következő treffet már igen, és most kalkulálhatunk. Az adu legyen 3–2, a káró meg 3–3, és persze a király legyen Dél kezében. Átmegyünk az adu bubival, majd káró impassz, káró ász, káró lopás _ajaj, Észak erre pikket dob_. Rosszul csináltuk, mély impasszt kellett volna adni Dél KBxx kárója ellen? Nem, nem, a mögöttünk lévő Jx vagy Jxx valószínűbb, mint a xx – és az adott partiban Északnak pontosan J4 volt a kezében káróból. Most már csak egy esélyünk maradt, hogy Északnak nincs több treffje. Aduval kézbe, újabb káró lopás _az adu ásszal_, majd az utolsó asztali aduval kézbe jövünk, és így le tudjuk hívni az ötödik kárót. Az asztalról elmegy a kis treff, pikket hívunk – Északnak most már csak pikkje van, így még a pikk dámát is megütjük. Ütöttünk 1 pikket, 5 kőrt, 3 kárót és 1 treffet.
 
Így kis szerencsével megéltünk, persze könnyebb lett volna, ha a káró 3–3. Észak hibát követett el, amikor a treff tízessel ütésben maradva újabb treffet hívott? Ha pikk király, pikkel folytatja, akkor Dél a tizedik ütésünket jelentő pikk dámánkra rá tud lopni az adu tízesével. Mi lett volna akkor? Felüllopjuk, adu bubival asztalra megyünk, káró impassz, káró ász, káró lopás _kiderül a 4–2_. Aduval kézbe, újabb káró lopás, majd elvesszük az utolsó adut _elmegy rá a kézből a kis treff_, és a treff ásszal kézbe kerülve a magas káró jelenti a tizedik ütést. A pikk ütés helyett így egy adut ütöttünk, loptunk a rövidebb aduból, és megmaradt a treff ász kézbejövetelünk a végére.

 
Kicsit nehezebben követhető játékaink is lehetnek akkor, ha Észak a pikk hívásokkal „eltünteti” a pikk dáma ütésünket. Háromszor aduzunk, kézből egy kárót dobunk, míg Dél két treffjétől válik meg.  


Hívunk még egy adut _kézből mindenképpen treffet teszünk rá_, Dél pedig tehetetlen:
– káró dobása esetén káró impassz, káró ász, káró lopás, és magas a kezünk
– treff dobása esetén _már a második figuráját dobja_ káró impassz, káró ász után lehívjuk a treff ászt, lopjuk a kárót és az asztali treff nyolcasunk lesz a tizedik ütés.
 
Adubeszorításnak nevezik ezt a technikai elemet, amikor a beszorítás által vagy egy magas lapunk keletkezik az egyik kézben, vagy lopás után lesz magas egy lap a másik kézben. A mi példánkban egyébként ez csak egy érdekes lehetőség, a „sima” beszorítás is működne. Ehhez ebben a végállásban káró impassz, káró ász, káró lopást kell játszani, majd az utolsó adura Dél felteszi a kezeit, hiszen csak rosszat dobhat.
 
Kevesen mondtak gémet ezekből a lapokból _nem is csoda, elég erőltetett a kitalált licitmenet_, de biztos vagyok benne, hogy néhányan teljesítettek volna. Még egy tanulság: Dél megnehezíthette volna a felvevő helyzetét, ha a második ütésben a treff tízesre ráteszi az egyik figuráját, akkor egy kicsit veszélyesebb kihagyni az ütést _lehet a treff 6–1 is_.
 
Treff, Káró Kupa, 17. leosztás  


Dél kicsit „ódivatúan” licitált, így az árnyékolt lapunkkal be tudtunk avatkozni a licitbe. Partnerünk a treff bubival indult, és a felvevő gondokba merül. Nekünk látszólag semmi feladatunk nincs, ezért nyugodtan mélázhatunk. Vagy tévednék, és lenne min töprengenünk nekünk is? Az javaslom, hogy gondolatban mindig fussunk végig a partin akkor, ha az ellenfelünk éppen gondolkodik. Sokszor felesleges lesz, de néha eszünkbe fog jutni valami. És még az is elképzelhető, hogy megsejtjük a folytatást, és fel tudunk rá készülni.
 
Most például lehet, hogy azon tépelődik a felvevő, melyik kézben üsse az indító kijátszást. Ez rendben van, de miért érdekes ez nekünk?
 
Ugye már dereng?
 
A partnerünk valamikor ütésbe fog kerülni _ha nem, akkor tényleg nem érdekes a parti_, és akkor baj lehet abból, ha nem tudja, hogy melyik piros színt hívja. Az első ütésben elronthatjuk az egészet, ha egy kis treffet dobunk és a partnerünk káró figurákat fog nálunk keresni. A treff dámát kell kijátszanunk _bármit tesz az asztal_, ami kőrben mutat érdekeltséget, átvételt.  


A felvevő végül az asztalon üt, és adu impasszt ad, ez a játéka, hiszen még akkor is bukna, ha látnoki módon a pikk ász lehívása után jönne a kárókkal, és egy kiadó kőrtől megszabadulna. Két kőr, az adu király és a treff lopás akkor is kiállna. Ha a partnerünk az adu királlyal ütésbe kerülve kárót hívna, akkor a vonalunk kettővel ütne kevesebbet.
 
Treff, Káró Kupa, 23. leosztás
Ezt a partit többen elrontották, de akik eddig olvasgatták a tanmeséket, azok biztos nem _legalábbis remélem_.  


A káró ász indulást ellopjuk, és körbenézünk a sík mezőn. Amíg mindenki gondolkodik a folytatáson, addig egy-két szó a licitmenetről. Dél indulhatott volna 4 kőrrel is, de kicsit jobb lapja van annál – Észak kontrája jogos a két ütéssel –, Dél pedig szintén joggal bízhatott abban, hogy Észak a kőr játékban is hoz ütéseket, nem csak az 5 káró ellen.
 
Térjünk vissza a partihoz, hiszen elég idő volt annak áttekintéséhez, hogy a szingli treff király és a szépen viselkedő adu lesz a parti teljesítési esélye. Asztalra nem tudunk menni, a treff király kiadása után viszont meghívják a pikket, akárki üt.
 
Ilyenkor persze a mesékben jön egy jó tündér, és teljesíti a kívánságunkat _legyen szingli a treff király_. A tanmesékben más a helyzet, ott egy olyan fordulat szokott bekövetkezni, hogy valami mégsem úgy van, ahogy eddig gondoltuk – tehát lehet más kívánságunk is. Az ifjú hölgyek az öreg szingli király helyett egy ifjú szingli királyfiról álmodnak, az ifjú urak meg egy szingli dámáról, a szívük hölgyéről.
 
Akinek eddig „nem ugrott be”, csak annak:
 
A káró ász indulást nem szabad a kőr kettessel lopni, ne sajnáljunk egy nagyobbacska kőrt. Lehívjuk az adu királyt – azért nem az ászt, mert egy királyba inkább „beleesik” egy szingli dáma… Ha megtörtént _egymásra találtak_, akkor a kőr hetessel az asztalra tudunk keveredni, és úgy újabb esélyek nyílnak. Ha kilenc kárót gondolunk annál, aki 5 káróra ugrott, akkor treff impasszt adhatunk, egyébként meg az asztali káróra elmehet legalább egy rossz pikk.
 
Az adott partiban jó volt a treff impassz és szingli volt a kőr dáma, mégis bukták egy páran az 5 kőrt – pedig még pikk indulásra is simán megvan, csak a harmadik pikket a megfelelő méretű aduval kell lopni, azaz nem a legkisebbel. Elég gyakran előforduló dolog, hogy a kis aduinkkal főleg az átmenetek miatt gazdálkodnunk kell. A legaranyosabb változatok ebben a témában azok, amikor az egyik ellenfél megfelelő pillanatban történő ütésbe hozásához van szükség az adu kettesre, és ezért nem szabad „elpazarolni”.
 
Budapest Kupa, 2. leosztás
Kőr nyolcas az indulás, szabad a pálya!  


Ebben a helyzetben általában az a jó, ha kényszerítjük a hosszú színnel rendelkező ellenfelet, hogy az első menetben üssön az ászával. Tehát a kőr dámát tesszük, és a kőr visszahívást most megütjük, mert nem látunk olyan beszorítási lehetőséget, amihez még egy ütés kiadása jól jönne. _Észak pikket dobott_. Lehívunk két kárót _mindenki ad_, aztán a bubi átütésével asztalra kerülünk, hogy a valószínűleg rossz pikk impasszt megadhassuk. Észak üt a dámával, lehívja az ászt is _Dél a kilencest adja_, majd újabb pikket hív _Dél a harmadik káróba és a harmadik pikkbe kőrt dobott_.  


Lehívjuk a pikk királyt _kárót dobunk az asztalról_ – majd a negyedik kárót is. Délnek tudjuk az elosztását, a hét kőr mellett két-két kárója és pikkje volt, így treffje is annyi lesz. Ha csak egy treffet tartana, akkor lehívhatnánk a treff ászt _és biztosan meglennénk_, tehát kettőt kell tartania. Így el kell találnunk, hogy kiadjuk neki kőrrel az ütést – vagy a partnere treff királyában bízzunk inkább. Dél licitje, Észak játéka és a szimatunk alapján Délnél lesz a treff király, és különben is látványosabb egy ütéskiadásos végállás – tehát inkább arra hajlunk.
 
Két helyen teljesítették, két helyen bukták a 3 szant Nyugat kezéből.  


Budapest Kupa, 13. leosztás
Partnerünk a treff hatossal indul, a felvevő jól láthatóan számolgatja az ütéseit – mi pedig tervezgetünk. Azt gyorsan eldöntjük, hogy ütni fogunk a treff ásszal, de aztán?  


Szinte nincs olyan kiosztás, amikor a káró dáma _esetleg a bubi?_ hívásával inkább célba érhetünk, mint a kicsivel. A káró hívásunk ugyan adhat ütést – de nagyon nehéz kirakni Észak lapját úgy, hogy semleges hívásunkra bukjon a 3 szan. Ha káróban akarjuk elbuktatni, akkor jobb kicsit hívni – ezt akkor lehet a legjobban belátni, ha a felvevő „fejével gondolkodunk”. Ha Kx vagy K9 van a kezében, akkor rá fogja tenni a királyt _ez világos_ – de ha Kxx a kárója, akkor a dáma hívásunkra valószínűleg kicsit fog tenni _ha mégse, akkor meg a talán a partnerünk kilencesét nem fogja befedni az asztali tízessel_.
 
Az adott partiban a mezőny pontosan fele-fele arányban bukott és teljesített _K9 volt a felvevőnél_. Ettől függetlenül elemzésre érdemes helyzet az, ha a felvevőnek egy színe így fest: Kxx szemben a Txx, és ebből a színből gyorsan kell ütnünk néhányat. A kicsi hívást biztosan elengedik a tízes felé, így a jó játék „mindenből” egy középfigurát _dámát vagy bubit_ hívni – legyen az akár AQxx, AJxx, Qxx, Jxx vagy QJxx. Mivel ezek közül a QJxx van „kisebbségben”, ezért a dáma _vagy bubi_ hívást olyan játékosok ellen elméletileg le kell fedni a királlyal, akikről feltételezzük, hogy felismerték ezt a helyzetet. _A képen a Budapest Kupa döntőjében a Dienes csapatot legyőző Tömör: Kuttner György, Dörnyei Zsolt, Zombori Péter, Riesz András_
 
Budapest Kupa, 16. leosztás  


Ez izgalmas parti sokféle elágazással, ezért lett „minden lap az asztalon”. Ahol Dél kontrázott a 2 treffre, ott már a licit se lehetett unalmas – Észak ezt tűrhette, de az esetleges rekontrából már okosan kisunnyoghatott 2 pikkbe _sehol se láttam rekontrázott teljesítést_. Mindenesetre a 2 treff kontra a treff fekvést kétségtelenné teszi, és akkor nagy gond nincs.
 
Ha Dél nem licitál, és Észak pikkel vagy káróval indul, az lehet érdekes – nézzük először az előbbit. Kiengedjük a pikket, a kis pikk visszahívást ütjük _ha Dél hőstettet hajt végre és a figuráját hívja másodszor, azt megköszönjük_. Treff impasszt adunk, Észak pedig kárót dob _talán ez a jó, a pikk dobás elárulná, hogy nincs káró figurája_. Négy kőr ütés nagyon kell, erre a legjobb esély a Délnél lévő Jx, Tx, közel kétszer annyi, mint a JTx. Betakarítjuk a kőröket, és Délnek kétszer kell dobnia, ami nem fog neki jól esni.
 
Minden lapunkat tudja, és azt is sejti, hogy a kőrök után kárót fogunk hívni, hogy Észak beütését a blokkoló pikk figura lehívása előtt elvegyük. Éppen ezért kárót nem dobhat, így két trefftől válik meg. De a végzetét nem kerülheti el: a káró hívásunk után vagy treffben, vagy káróban ad egy ütést.
 
Nézzük röviden a káró indulás utáni helyzetet. Azt a címletből sejtjük, hogy Észak a partnerére indult – ezért a treff impassz mellőzésével, három treff ütésre hajtva lehívhatjuk a treff ászt _ha Délnél van a király, akkor valószínűleg teljesítünk így is_. Ezek után a kőrt el fogjuk találni, de Dél valószínűleg tovább egyszerűsíti a helyzetet a pikk király hívásával.
 
Budapest Kupa, 28. leosztás
Most csak annyi a feladat, hogy egyet licitáljunk…  


Partnerünk a fekete színeket ígérte, Kelet 2 kőrje pedig nem kényszerítő. Látszólag nálunk van a túlerő, mivel a partnerünk nem csak gémet mondott, de most még kontrázik is. Úgy tűnik, csak 5–5 elosztása van és elég jó lapja. Lehet például AQJxx, Kx, Q, AKxxx nála és akkor… Akkor mi van?
 
Kelet lapja legyen mondjuk xxx, AJTxxx, xxx, x, Nyugaté meg x, Qxx, AKJTxx, xxx.
Még színhiánya sincs egyiküknek se, a rövidebb aduból se kell lopniuk – mégis simán hazavisznek 11 ütést a 25 figurapontunk ellen. Persze, lehet, hogy valamelyik _esetleg mindkét_ fekete színünk 2–2 náluk, de elég veszélyes ügy erre hajtani. Mi látjuk, hogy a két piros színben nagy találkozásuk van, és azt is, hogy a partnerünk treff ász-királya nem nagyon fog elmenni.
 
A bölcs megoldás 5 pikket mondani, ebben valószínűleg bukunk egyet. Lehet, hogy ők is buktak volna egyet, de az kisebb baj, mint ha felírják az 5 káró kontrát. Ilyenkor látszik, hogy mennyire nem figurapontok szerint megy a bridzs. Egyenletes lapoknál igen, az egyenlőtleneknél egyre kevésbé. Ha két-két színben van találkozás a két vonalon, akkor meg szinte teljesen el kell felejtenünk a figurapontok szerinti értékrendet.  


A partiban az 5 kőrt el lehet bukni _az adu dáma kiüthet_ – az 5 káró viszont valószínűleg megél, mert a 2–2 kőrre az aduzás során könnyen fény derülhet.
 
Magyar Kupa, 2. leosztás  


Haladó tanfolyamos téma: ha egy olyan színben támadnak, amiben Kxx és szemben Ax a fogásunk, akkor az első ütést legjobb kihagyni, mert a szín lehet 6–2, és akkor később nem tudja mindkét ellenfél folytatni. 5–3 esetén meg az elsőt vagy a másodikat kell kihagyni, tehát nagyon nem jó elsőre a Kxx-ből ütni, mert akkor a következőt nem tudjuk kihagyni.
 
Szóval mi a terv?
 
Ha rendben kihagytuk az első kőrt, mert emlékszünk a leckére, akkor jól vizsgáztunk a témából, sikeresen leromboltuk a közlekedést. De sajnos a sajátunkat... Mert az előbbi tézisnél fontosabb az, hogy a saját ütéseinkhez is átmenetek szükségesek – hiába magasítunk fel egy színt, ha nem tudunk érte menni.
 
A kőr ász a kézbemenetünk a káró ász kiadása után, tehát azt kell minden áron megvédenünk. Ebben a partiban nem az ellenfelek közlekedését kell meggátolni, hanem a sajátunkat kell biztosítani. Ha ütünk a kőr királlyal, és hívjuk a kárót, akkor teljesítünk 3–3 káróra vagy legföljebb dubló tízesre, de ha ez nincs, akkor még 3–3 pikkre vagy előttünk lévő dáma-tízesre is. Mivel a kőr dáma Északnál van, ezért a többi figura már nagyon valószínű, hogy Délnél lesz.
 
Ha Kelet elindult az első helyen és Dél passzolt, akkor nem ilyen egyértelmű a helyzet. Sokszor elmondtam _és még fogom is_, hogy a kizárás kétélű fegyver, például gyakran a mi vonalunkat tereli rossz útra, vagy fosztja meg fontos információtól.  


Most éppen Kelet esetleges 1 káró licitje Dél 1 treff indulását zárta volna ki, és így elég nagy lutri lett volna a felvevőjáték.
 
Magyar Kupa, 6. leosztás
Kőr király indulásra kellene összevakarni kilenc ütést az alábbi partiban.  


Számolgassunk, mielőtt belekezdünk. Ha a kőr ásszal ütve hevesen aduzni kezdünk, akkor szépen kirövidülünk addigra, mire a kárónk magas lesz. Két adut és két kárót kell kiadnunk, és addig már háromszor kellett lopnunk a kőrt.
 
Kezdjük inkább a káróval, más bajunk úgy sem lehet, minthogy elbukjuk a 3 pikket. Nyugatnál lévő szingli dáma lenne a legjobb _de az nulla esély_, és a szingli ász sem jó _csak ha Kelet idegesen beront a dámával a QTx felszerelésből_. Esetleg Ax lehet Nyugatnál és valamiért kihagyja a királyunkat _erre se tennénk sokat_, jobb híján ezt választjuk. Nyugat üt és kőrt hív, mi meg újabb kárót, amit megint Nyugat üt.

Most ott virít még az asztalon az adu kilences, ami az ellenfélnek nagyon útban van. Ha Nyugat most lekapja az adu ászt, vagy treff hívással asztalra segít, akkor még tízet is üthetünk. De Nyugat látja ezt, és kőrt hív, az asztalon lopjuk, és kézből treffet dobunk. Treff ásszal kézbe jövünk, a pikk királyt hívjuk, majd a treff vagy kőr visszahívást lopjuk, és lehívjuk a pikk dámát. Ha esett a bubi, akkor megvagyunk _két kárót és két adut adunk ki_, ha nem, akkor válaszút elé kerültünk. Káró hívásra biztos egy bukás, adu hívásra teljesítés vagy három bukás.
 


Ezek voltak a lapok és összesen egy helyen teljesült a 3 pikk. Sokan buktak benne kettőt, a 4 pikkekben hármat-négyet, de a 2 pikket is elbukta valaki. Ezekhez képest igen szerencsés volt az, aki ellen a kontrázott 4 pikkben káróval indultak _de a treff vagy a pikk indulás is sokat segíthet_. „Hosszú adu, hosszú szín” – ez a parti is egy példa a szabályra.

Magyar Kupa, 8. leosztás  


A licitmenet nem érdekes, valahogy 5 pikkig kell menni ebben a partiban – mert a 4 pikk terített, a 6 pikk esélytelen, az 5 pikk meg nagyon érdekes felvétel. Annyira, hogy talán látott lapokkal is élvezhető lesz. A kőr indulást üti a dáma, és Nyugat nagyon helyesen nem hívja le az ászt, hanem kárót hív. Ezt nem lehet elengedni, ezért üt az ász, és jönnek a pikkek.  


Az utolsó adu jön, Kelet kárót dob, Dél is, és Nyugatnak is kárót kell dobnia, hiszen treff vagy kőr dobás ütést ad. Most treff király, majd kőr hívás következik, és az asztalé az utolsó két ütés. Ha Nyugat az ábrán látható ötlapos végállásban nem tartja a káró dámát, akkor a felvevő nem hívja le az utolsó adut, hanem treffre eldobja a kőrjét, és kiad egy kárót. Három színt is kellett volna tartania Nyugatnak, ezért teljesen tehetetlen volt.
 
Vagy tehetett volna valamit?
 
Bizony! A második ütésben történt az „órási tömés”, amitől a felvétel teljesülhetett. A kőr dáma ütés után treffet kellett volna hívnia, és akkor lőttek a végállásnak és a partinak is.
 
Egy helyen tényleg 5 pikk volt a felvétel – és gondolhatnánk azt is, hogy a zseniális ellenjáték miatt bukott el. De nem. Azért bukott el, mert a felvevő későn jött rá, hogyan kellett volna játszania. Egy nappal később. Persze jobb később…