HUEN

Kezdőoldal

Scharnitzky Péter - 2012. április 29.

Utazás a turista osztályon – IMP II. osztály 3. nap

Meglehetősen szélsőséges kezeket tartalmazó fordulón jutottunk túl. Nyolcszor volt valakinek hetes színe, míg hétszer színhiánya. Kezdjük a harmadik fordulóról szóló beszámolót azzal a partival, amire feltehetően nagyon sokáig emlékezni fognak az érintettek.
 
 
22. leosztás
Mit licitáljunk bellben mans ellen a partner második helyes standard 2 treff indulása után ezekkel a lapokkal, ADJ104, 943, DJ52, 6, ha az ellenfél 4 szannal közbeszól?
 
Nyilván erősen szlemgyanús a helyzet. Ha a közbeszólás nem bármilyen kétszínű lapot, hanem kifejezetten a minorokat ígéri, akkor a partnernél leginkább egyszínű majort, esetleg kétszínű majort vagy egyenletes lapot feltételezhetünk. Az utóbbi két esetben lesz pikk színtalálkozás, és a jó középlapjaink miatt még a rossz pikk elosztás sem feltétlenül baj, míg ha a partnernél egyszínű kőrt találunk, akkor sem esünk kétségbe, ha azt fogja licitálni. Ezért említsük meg most a pikket, mert különben elveszítjük ezt a színt.
 
Még érdekesebb kérdés, hogy mit tennénk, ha 5 szannal szóltak volna közbe, ami szerintem nem irreális a –, –, A87632, QJ97542 kézzel. Ennyire szélsőséges lappal a lehető legnagyobb nyomást kell az ellenfelekre gyakorolni, bár a szkórhelyzet... A teljes kiosztás:
 
Látható, hogy bármelyik nemes színű nagyszlem teljesíthető a legrosszabb elosztások ellenére, mert még pikk adu esetén is lehúzható a kőr ász _tesztelendő a színt_ egy vagy két menet aduzás után, hiszen csak Keletnek vannak adui, és ha ő lopna, akkor úgyis bukik a felvétel.
 
Csak három párnak sikerült felvennie ezt a nagyszlemet az agresszív védekezés ellenére _vagy esetleg éppen azért?_, igaz, az egyik helyen valahogy elbukott.
 
2. leosztás


Ha Észak válaszerősnek minősítette a lapját, akkor az ugró új szín után már gémet kell mondania. A versenyforma miatt jobb a biztonságosabb minor gémet választani. A teljesítés nem nehéz a nem ülő kőr impassz ellenére sem, sőt, ha nem adu az indítás, akkor még 12 ütés is hazavihető, ha jó tempóban lopkodunk. Például pikk dáma indítás után káró lopás, kőr dámával impassz, ami nem ül. Most már hiába vált adura az ellenfél, mert azt kézben ütjük, kőr bubi, kőr ász, káró ász, káró lopás, pikk lopás. Most újabb káró lopás _persze ha elénk lopnak, azt fölüllopjuk_, pikk lopás, és az utolsó két ütést magas adukkal keresztbe lopjuk.
 
Ha Dél mégis inkább szan gémet játszott, akkor sem került bajba, mert a pikk dáma indítás még 5–2-es pikknél sem lenne veszélyes, ugyanis az asztalnak jó minőségű pikkje van! A védőknek négy pikk ütésre lenne szükségük a buktatáshoz, de ezt még Kelet feltételezett KJ1075-je se tudja produkálni, mert a kőr király beütés után a kis pikk hívásra az asztalról a kilencest tesszük. Sőt a felvevő hasonló minőségű káró középlapjai pont ugyanígy megakadályozzák az ellenjátékosokat, hogy a 3 szan felvételt akármilyen káró indításra el lehessen buktatni.
 
10. leosztás


Nyugat lapja drámaian megerősödik a partner kőr emelése után, sőt az ellenfél treff színre adott kontrája sem rossz hír. Ha úgy játszunk, hogy a treff indítást lopjuk, két menetben aduzunk, és pikket magasítunk, akkor teljesíteni fogunk, ha 2–2 az adu, ekkor a 4–2-es pikk _sőt a szingli dáma is jó_ is elég, míg ha 3–1 az adu, de nem szingli dámával, akkor kell a 3–3-as pikk vagy a dubló pikk dáma. Ha az adu 3–-1 és a pikk 4–2 és egyik dáma sem esett, de a pikk tízes és nyolcas Északtól igen, akkor adhatunk pikkből lopimpasszt is _persze ha mégis 3–3 a pikk, akkor vesztünk_. Úgy tűnik, ez utóbbi játékot egyik felvevő sem merte megkockáztatni, mert mindenhol elbukott a szlem.
 
15. leosztás

Észak figurális ereje teljesen átlagos, nem úgy az elosztása. A négy vesztős lappal még a partner gyenge kettes kárója után is érdemes kőrt játszani. Mivel a 3 kőr úgyis kényszerítő licit lenne, aligha lehetne 4 kőr alatt megállni. Akkor már jobb egyből ezt mondani, hiszen ez a felvétel még akár teljesülhet is.
 
Most az 5–0-s aduelosztás kontrázott bukásokat eredményezett, mert pontos ellenjátékra egy kis adu is felmagasodik: treff király-dáma ellopva, adu az ászhoz, pikk az ászhoz, és most treff. A felvevő látja, hogy nem érdemes naggyal lopnia _sőt, ha kis treff a hívás, akkor lopnia sem érdemes_, bele kell nyugodnia a második adu ütés kiadásába is, különben még rosszabbul járhat.
 
16. leosztás


A pikk gém sikeréhez alapvetően az kell, hogy csak egy adut adjunk ki, tehát vagy 3–3-as vagy dubló dámás 4–2-es aduja legyen az ellenfeleknek. Ha két aduütés áll ki, akkor még segíthet rajtunk, ha esik a dubló treff dáma, és ennél az ellenfélnél van a hosszabb adu, mert ekkor mindkét kőr vesztőnk úgy dobható el, hogy az ellenfél az aduütéséből lop.
 
Az izgalmasabb gém a 3 szan. Kelet kőr licitje után nem szabad kétszer kihagyni az indítást, csak egyszer. A teljesítés szükséges feltétele, hogy ne a közbeszólónál legyen a káró ász és barátságos káró elosztást kapjunk. Ez esetben látszólag van kilenc ütésünk, de a pikk szín blokkol. Ezért hívjuk le a pikk királyt, majd a káró király-dámát, hátha ki tudjuk hajtani _remélhetően_ Nyugat ászát, és a bubival le tudunk menni a magas pikkért. A jó hírek, hogy tényleg nem a közbeszólónak osztották az ászt, valamint jó az elosztás. A rossz hír, hogy nem rövid Nyugat ásza. A káró folytatás után az ellenfél csak treffet hívhat. Ezt ütjük, és jön két felmagasodott káró. Nézzük, mit tart Kelet a négy lapos végállásban!
 
A bellbeli közbeszólása miatt legalább az egyik _de leginkább mindkettő_ fekete dáma nála lesz. A treff dámát nem dobhatja el, de a pikket igen. Ha megtartja az összes kőrjét, akkor már csak egy fekete kártyája marad. Ha ez pikk, akkor a treff bubit vagy kilencest kell hívnunk, és Nyugat választhat, hogy melyik fekete villánkba hív bele. Ha Kelet a kőrök mellett egy treffet tartott, akkor dáma esetén a királyt, tízes esetén a bubit vagy a királyt, kis lap esetén a kilencest vagy a bubit kell hívnunk. Ha Kelet eldob egy kőrt, akkor két fekete kártyája marad. Ha ezek egyszínűek, akkor kőrrel kiadhatjuk neki az ütést, mert a fekete dámája alól kell hívnia. Ha egy-egy treffet és pikket tartott a kőrökön kívül, akkor a treff király lehívása után adjuk ki neki kőrrel az ütést.
 
Ha két kőrt is eldob Kelet három fekete kártyát tartva, akkor az egyetlen problémás helyzet, ha egy kis pikkje marad _és most már dubló treff dámája_. Ekkor az a jó, ha lehívjuk a treff királyt mielőtt kőrrel kiadnánk az ütést, mert utána hozzájutunk a pikk ászhoz is. Egyéb esetekben egyből kiadhatjuk kőrrel az ütést, mert Kelet treffet nem hívhat, pikk hívásra meg megadjuk az impasszt _ha két kis pikkje maradna a végén a szingli treff dámával, akkor persze a treff király lehívása segít_.
 
Mivel az aktuális partiban mindkét fekete dámát Kelet tartotta, ezért nem volt esélye a buktatásra. Mégis a nyolc szan gémből hat elbukott. Talán Kelet nem szólt közbe, és a felvevő ezért kétszer is kihagyta a kőrt, így a végén kőrrel Keletet már nem tudta végállásba hozni.