HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2017. október 26.

Bridzsmánia rejtvénybajnokság 8. feladvány – megfejtéssel

Beküldési határidő: 2017. november 1., szerda. A megfejtéseket a nagyivangKUKACgmail.com emailcímre várjuk, vagy a szerzőnek lehet elküldeni a Facebookon. A rejtvénybajnokság az év végi ünnepek előtt zárul, az összetett díjazása: az első helyezett ingyen vehet részt a VI. Budaörsi Bridzsünnepen december 30-án, a második Szilágyi Kinga által készített meglepetésajándékot nyer, a szerző pedig felajánlotta Bridzsmánia című könyvének egy példányát a leglelkesebb feladványmegoldónak. További nyereményfelajánlásokat mi és nyilván a játékosok is örömmel veszünk.

Csapatverseny.

Kelet gyenge 2-es indulása után (hatos szín, 6–10 figurapont, bellben általában jó lap) Dél játszik 6 pikket, miután két kulcslapot és az adu dámát is ígérte a Római Kulcslap Blackwood ászkérdésre (az adu király is kulcslapnak számít a konvencióban). Nyugat a kőr tízessel indul, az asztal az ötöst teszi, Kelet üt a dámával. Kelet a pikk kilencest hívja, Dél üt a királlyal, Nyugat a kettest adja. Hogyan tovább?

A 8. rejtvény megoldása
A licitből és az ellenjátékból néhány dolgot megállapíthatunk. A kőr elosztása 6–3, Keletnél van a kőr ász–dáma, és az indító kijátszásból kiindulva Nyugatnál van a kőr kilences. A szkórhelyzetet is figyelembe véve megállapíthatjuk, hogy Keletnél inkább 7–10 figurapont lesz, mint 6, ezért vagy a káró színben van 1–3 pontja, vagy nála van a treff dáma. Mivel Keletnek 11 pontja nincs, ezért Nyugatnál 1–4 pontot feltételezünk. Ha Nyugathoz képzeljük a káró dáma–bubit, akkor káró impasszokkal magasítható az asztali tízes és a kilences, így a negyedik káróra eldobhatjuk a kéz vesztő treffjét. Ez a játék triviálisnak tűnik, de ez az első buktató, melyet el kell kerülni! Ebben az esetben ugyanis Keletnél van a treff dáma (7–10 pontot feltételezünk), tehát megadhatjuk a treff impasszt és kialakíthatjuk az alábbi végállást:

Kihívjuk a pikk tízest és az asztalról eldobjuk a káró tízest. Ha Nyugat kőrt dob, akkor ütünk a káró ásszal és a kőr királyt hívjuk, melyet Keletnek fednie kell, így magas lesz a nyolcas. Ha Nyugat kárót dob, akkor most Kelet kerül megoldhatatlan helyzetbe. Ha leszinglizi a kőr ászt, akkor a káró ász ütése után a kőr nyolcast hívjuk és magas lesz az asztali kőr király. Ha Kelet kárót dob, akkor ütünk az asztali magas kárókkal, kőr lopással kézbe jövünk és magas lesz a kézi káró ötös. Tehát fentiekhez az sem szükséges, hogy Nyugatnál legyen mindkét káró figura, a Kelet elleni sikeres treff impassz esetén bármilyen maradék elosztásra teljesíthetünk.

Azonban van egy másik lehetőség is. Mi van, ha nem ül a treff impassz? Játszhatunk ugyanis egy úgynevezett progresszív beszorításra is, ha Nyugathoz képzeljük a treff dámát és egy káró figurát, valamint azt, hogy négyes kárója lesz (3–3 káró elosztásnál jó ellenjátékra nem lehet teljesíteni). Ehhez a végálláshoz kell eljutni:

A pikk tízest hívjuk és Nyugatnak meg kell válnia egy fontos laptól. Ha pl. –, 9x, Fxx, Qxx lapok maradtak nála, nehéz helyzetbe kerül.

1. Ha Nyugat kőrt dob, akkor az asztal kárót, majd treff király, kőr király (Kelet fed) lopás után a káró ász, király és a kőr nyolcas üt az asztalon (a kéz kárót dob). Utóbbira kárót nem dobhat, mert magas lesz a tízes, ezért kénytelen leszinglizni a treff dámát, így a treff ász ütése után magas lesz a bubi.
2. Ha Nyugat kárót dob, akkor az asztal treffet, és treff király, kőr király (Kelet fed) lopás után lehívjuk a treff ászt. Ha nem esik a dáma, akkor az asztalról eldobjuk a kőr nyolcast és magas lesz a káró tízes és a kilences. Ha a treff dáma esik, akkor a treff bubival újra szorítjuk Nyugatot káróra és kőrre.
3. Ha Nyugat treffet dob, akkor az asztal is treffet, majd treff király, kőr király (fedés) lopás után a treff ászba esik a dáma, melyre az asztal kárót dob. A magas treff bubi következik, és Nyugat káró-kőrrel ismét beszorul.

Amint látjuk, fenti játéknak az a nagy előnye, hogy nem kell találgatnunk, melyik színt tartja Nyugat. Ez a beszorítás ugyanis automatikus! Csak arra kell figyelni, hogy megválik-e a kőr szín őrzésétől Nyugat.

Ha idáig eljutottunk, már „csak” azt kell eldöntenünk, hogy melyik verziót játsszuk meg. A treff impasszos őrző lapos vagy a progresszív beszorítást? Ezt az adu elosztása határozza meg! Ha Keletnél szingli volt a pikk, akkor a treff impasszos változat a legjobb esélyű játék. Ha az adu 2–2, akkor is egy hajszálnyival talán jobb esély a treff impasszos változat. Ha viszont Keletnél hármas a pikk, akkor a progresszív beszorításos verzió kínálja a legjobb sanszot.

Ez a játszma nagyon bonyolult, és nyilvánvaló, hogy vannak még egyéb lehetőségek is (pl. Keletnél szingli káró figura, Keletnél csak 6 figurapont stb.). Persze az is kérdés, hogy melyik lappal emel 3 kőrre Nyugat. Mert van, aki szerint inkább 1–2 ponttal, mások szerint inkább 3–4(5) ponttal, az elosztásáról már nem is beszélve. Ezt a kérdést sem könnyű eldönteni, úgyhogy e játszma megoldásánál előnyben vannak a hölgy játékosok. Őket ugyanis segíti a női megérzés!

Nagyra értékeltem a megfejtők fáradozásait és remek elemzéseit, mert valóban nagyon nehéz partit oldottak meg, többen majdnem tökéletesen. A legjobban Szilágyi László és Czímer Csaba fejtett, de Argay Gyula, Scharnitzky Péter, Kovács Márton, Varga István és Talyigás Péter is kiválót alkotott.

A bajnokság állása 8 forduló után:
22,5 pont   Szilágyi László
21,3 pont   Argay Gyula
20,5 pont   Kovács Márton
19,3 pont   Quittner Gusztáv
18,5 pont   Lippner Gábor
17,5 pont   Szalay György
17 pont       Talyigás Péter
17 pont       Varga István
13 pont       Czímer Csaba
12,8 pont   Hajdu Lajos
12,3 pont   Talyigás András
11,5 pont   Scharnitzky Péter
11,3 pont   Szokoly Gyula
7,3 pont     Kovács András
5,5 pont     Fazekas Béla
5 pont        Árvay Gyula