HUEN

Kezdőoldal

Vikor Dániel - 2015. április 6.

A 4. szín konvenció invit+ verziója

A 4. szín konvenció csak akkor létezik, amikor az ellenfelek nem szólnak közbe. Ha igen, a felüllicit veszi át a helyét általában. A 4. szín konvenciót sokan gémforsznak játsszák, én ezt azonban még a legmagasabb szinten sem tanácsolom, mert egyrészt sokszor van szükség rá, hogy ezen keresztül licitáljunk géminvit helyzetben, például, ha 5-ös nemesünket a partner egyből nem emelte, vagy ha nincs elég fogásunk a 4. színben, de ennél még fontosabb, hogy amikor a gémforsz 4. szín amúgy jobb lehetne, mert szlem felé megyünk, akkor az induló nem tud azonnali választ adni a legfontosabb kérdésre: fogadná-e a gém, illetve szleminvitet?
Így kétféle hátrány is érhet bennünket: egyrészt elszállunk szlemre, amikor az nem jó esélyű, másrészt túl sok információt adunk az ellenfélnek feleslegesen, amikor arra nem lenne szükség, ha azonnal megállnánk gém felvételben.
 
A 4. szín konvenció lényege az, hogy amikor a támadó vonal már három színt licitált természetesen, akkor a 4. szín licitje mesterséges, egy menetre kényszerítő, legalább géminvit erejű lapot ígérő bemondás, egyfajta Jolly Joker kérdőlicit.
 
Több okból licitálhatunk 4.színt: egyrészt amikor kényszeríteni akarjuk a partnert és információkat kérünk tőle, másrészt amikor megvan a kellő laperőnk, és az irányt szeretnénk a partnertől hallani. Akik az válaszoló ugró viszonválaszait géminvitnek játsszák, 4. színt licitálnak kényszerítés végett, hogy aztán kényszerítve tudják saját hatos alapszínüket vagy legalább négyes új színüket bemondani.
 
A 4. szín konvenciónak a legfontosabb szerepe az 1-re 1 szituációkban van, de használjuk egyéb helyzetekben is. Például az 1 treff–1 kőr–1 pikk–2 káró pároslicitben a 2 káró 4. szín konvenció: semmit sem mond a káró színről, mesterséges, egy menetre kényszerítő, legalább géminvit erejű lapot ígér, erre az indulónak, akármilyen információt ad egyébként, jeleznie kell, hogy fogadja-e a géminvitet.
 
Ha azonban a 4. szín konvenció a hármas magasságon hangzik el, mindenképpen gémforsz erőt ígér, hiszen ha az indulónak gyenge, találkozás nélküli lapja van, akkor 3 szant fog mondani.
 
A 4. szín licitje az alábbi 3 kérdést szegezi prioritási sorrendben az indulónak
1. Van-e olyan major információd, amiről még nem tudok?
Például 3-as támogatás az első major színemben _1 káró–1 pikk–2 treff–2 kőr–2 pikk: „Igen, 3-as a pikkem.”_, vagy egy új 4-es major szín _1 káró–1 pikk–2 treff–2 kőr–3 kőr: 1–4–4–4 vagy 0–4–5–4 elosztás_ vagy 6–5 elosztás _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–3 pikk: 6 káró–5 pikk_.
2. Van fogásod a 4. színben szanzadu felvételhez?
Ha igen, de gyenge vagy licitálj szant a legalacsonyabb magasságon _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–2 szan: „Van treff fogásom, de gyenge vagyok.”_, míg az 1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–3 szan: „Van treff fogásom, és erős vagyok, de limitált, 14+–17_18 rossz_ pontom van.”. Ha ennél erősebbek vagyunk, választhatunk a 4 szan licit és a fogást tagadó, de az invitet fogadó válasz közt _az induló a nem economikus saját színét licitálja _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–2 pikk_.
3. Fogadod a géminvitet?
Ezt a kérdést akkor is meg kell válaszolnia az indulónak, ha az első két kérdésre negatív a válasza. Az indulónak ekkor a saját két már licitált színe közül az alacsonyabban bemondható azt jelenti, hogy nem fogadja a géminvitet _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–2 káró_. A felső, azaz nem korrigálható színére való visszatérés _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–2 pikk_ azt jelenti, hogy az induló válasza negatív az elsőkét kérdésre, de fogadja a géminvitet, azaz a vonal gémforsz helyzetbe kerül.
 
Az indulónak első prioritással mutatnia kell a 3-as támogatást a válaszoló első major színében _1 káró–1 pikk–2 treff–2 kőr–2 pikk_, vagy új 4-es major színt kell mondania, amennyiben még van hely 3 szan alatt, a sima bemondás gyenge lapot, míg az ugró bemondás gémforsz lapot jelez. _Az egyetlen olyan sorozat, ahol nem tudunk erőt mutatni, az 1 káró–1 pikk–2 treff–2 kőr, itt az indulónak minden lappal be kell mondania a 4-es kőrét 3 kőr licittel, és így a vonal gémforszba kerül akkor is, ha 12+10 pontunk van a vonalon. Nagymester szinten ez a helyzet gyakran felkiáltójel az ellenvonal számára, hogy megkontrázza a találkozás nélkül túlcsúszott ellenfeleket._
 
Ha nem tudtunk majort licitálni, a 4. szín fogása kerül előtérbe. Ha még van hely, akkor a sima szan licit gyengeséget ígér _1 káró–1 pikk–2 treff–2 kőr–2 szan: „Nincs 4 kőröm, sem 3 pikkem, de fogom a kőrt, és a géminvitet nem fogadom.”_. Ezután aki a 3-as magasságú liciteket 4. szín után gémforsznak játssza, itt kivételt kell tennie, mert a 3 minor passzkérő, jobb felvételt mondanak be, mint a 2 szan lenne, és a 4 minorok lesznek szleminvitek _ORKC licitek, ha játsszuk_, hiszen a válaszolónak nincs szüksége további információra a 3-as magasságon, mert minden lényeges kérdést tud az indulóról _és az ORKC tovább finomítja a helyzetet_.
 
Ha az induló ugorva licitál szant _1 káró–1 pikk–2 treff–2 kőr–3 szan_, fogadja a géminvitet és fogja a 4. színt.
 
Ha az induló nemleges választ szeretne adni az első két kérdésre, akkor a saját két már licitált színe közül az alacsonyabban bemondható azt jelenti, hogy nem fogadja a géminvitet _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–2 káró_, erre az összes racionális töredék bemondás passzkérő, a 4. szín ismételt bemondása, kéri az indulót, hogy válasszon egy 7 lapos major színt a vonalon vagy mondjon fél fogással szant, és kényszerít a válaszoló saját színe a 3-as magasságon.
 
A felső, azaz nem korrigálható színére való visszatérés _1 káró–1 kőr–1 pikk–2 treff–2 pikk_ azt jelenti, hogy az induló válasza negatív az első két kérdésre, de fogadja a géminvitet. Itt is igaz, hogy a 4. szín ismételt bemondása kéri az indulót, hogy válasszon egy 7 lapos major színt a vonalon, vagy mondjon fél fogással szant.
 
Ha a válaszoló 3 alkalommal mondja be a 4. színt, az természetes szleminvit a 4. színben _1 treff–1 kőr–1 pikk–2 káró–2 pikk–3 káró–3 kőr–4 káró: 5+ káró, 18+ pont_.
 
Milyen géminvites lapokkal szoktunk válaszolóként leggyakrabban 4. színt licitálni?
Ötös major színnel. Ekkor a válaszoló kíváncsi az induló 3-as támogatására és arra is, hogy az induló fogadja-e a géminvitet?
Fogás nélkül a 4. színben. Ekkor a válaszoló kíváncsi az induló fogására és arra is, hogy az induló fogadja-e a géminvitet?

További esetek
A 4. szín funkcionál akkor is, ha az ötödik licitben kerül elő. Az 1 treff–1 káró–1 pikk–2 káró–2 kőr licitben klasszikus 4. szín: legalább géminvit erőt ígér, kérdi a kőr fogást, mert major információja a válaszolónak nem lehet, és teljes erővel kell rá jelentkezni. Azaz 2 szant mondunk elutasítással, 3 szant fogadással, kőr fogás nélkül a három színünkből a legjobb lehetőséget választjuk, és nagy lappal 3 kőrt licitálunk, ez 9-10 pont ebben a helyzetben. Nem szabad elfelejteni, hogy négy licit után legalább az egyik, de legtöbbször mindkét fél limitált.
 
Ha a 4. szín 1-re 2 után hangzik el, akkor elsősorban a fogás iránt érdeklődik, a színvisszavétel 5–5 vagy 6–4 elosztás mutatásához kell, és a gémre ugrás gyengeséget mutat.
1 pikk–2 treff
2 káró–2 kőr
?
– 2 pikk: gyenge lap, lehet 5–4, nincs kőr fogás
– 2 szan: kőr fogás, némi többleterő
– 3 treff: 3 treff, nem limitált
– 3 káró: 5–5, nem limitált
– 3 kőr: 3 kőr, jó lap, fél fogást keres 3 szanhoz _ha 4 kőrünk lenne, 2 káró helyett azt mondtuk volna_
– 3 pikk: 6–4, jó lap
– 3 szan: jó kőr fogás, gyenge lap