HUEN

Kezdőoldal

Bozzai Bence, Honyek András - 2017. július 12.

3. nap – Somorja, ifi Eb

A kedd reggelt közös táncolással kezdtük a versenyhelyszínen, a többi ország képviselőinek nagy örömére. A lányoknak ez akkora lökést adott, hogy a négyből három mérkőzést megnyertek, igaz, ehhez az is kellett, hogy az U21 kabalafigurája (képünkön) a versenyteremben Brigit boldogítsa, közvetlenül a játék megkezdése előtt. A lányok többek között begyűjtötték az éllovas holland válogatott skalpját is.

Az U26-osoknak már nem sikerült ennyire jól a nap, nem arattak egy győzelmet sem, úgyhogy az este folyamán csapatmegbeszélést tartottak, elengedték ezt a napot, és pozitívan tekintenek előre.

A U21-esek kimaradó lévén pihenéssel és tabuzással (társasjáték) töltötték a reggelt, majd jött két kis vereség, azután legyőzték Norvégiát, végül pedig az első helyezett németek ellen toltak egy kvázi döntetlent.

Néhány információt megosztanék arról, hogy mi is történik itt. Ilyen például az ültetés, vagyis a line up leadása. A szabályok szerint a nem játszó csapatkapitányoknak minden mérkőzés után maximum 15 perccel közzé kell tenniük az ültetést a következő mérkőzésre. Ez történhet úgy is, hogy egy itt lévő számítógépen beírjuk a neveket, de nem is kell elfáradni addig a gépig, ugyanis már online is le lehet adni. Minden NPC kapott egy kódot, úgyhogy csak fel kell menni egy honlapra az interneten (free-wifi van a helyszínen) mobilról vagy laptopról, és máris lehet pötyögni.

Az ellenfél konvenciókártyáit már az Eb kezdete előtt is meg lehetett tekinteni egy honlapon, és az ültetés leadás után máris meg lehet nézni, mire kell felkészülni. Természetesen általában a 2 káró indulás kritikus, ahány páros, körülbelül annyi konvenció – mindegyikre mondunk a versenyzőknek egy-két szót, hogyan érdemes védekezni ellene.

Sőt! A kapitányok kaptak egy új emailcímet is, amire egyfelől minden forduló után elküldik a cross IMP-t, másfelől pedig a többi ország kapitánya tud írni, üzenni valamit. Például amennyiben egy konvenciókártyát frissítenek.

Végül pedig egy érdekes szabályozás, amit még a kapitányi találkozón osztottak meg velünk: a licitszakasz után csak a felvevő vagy az asztal veheti le a tálcát az asztalról, az ellenjátékosok nem is nyúlhatnak hozzá – ezzel elejét véve az esetleges visszaéléseknek.

Ha valaki eddig nem tudta volna, ezen a linken követhetőek az eredmények.

A nap partija
A nap partija most az U21-től jön, Zsuzsi és Leó sikeres partija a norvégok ellen.

A kontrázott felvételből csak a három ász áll ki, az 590 jól fizetett. Ez a parti sokat segített a norvégok legyőzésében, 15,52VP-t szereztünk. Ez eddig a legnagyobb győzelme a legfiatalabb magyar válogatottnak.

Fodor Dániel (U26)
– Téged a bridzsközösség valószínűleg kevésbé ismer, mesélj magadról!
– Mérnök vagyok, a BME-n végeztem idén januárban gépészmérnökként. Hét éve bridzsezem már, ez idő alatt megjártam az összes bajnoki osztályt. (Fotó: Francesca Canali – EBL)

– Melyik eredményedre vagy büszke?
– Kétszer bejutottunk a Magyar Kupa főágára, és egyszer 5. helyen végeztünk Budai Lacival az OIMP-n. Ifiként nyertem bajnokságot Lacival 2015-ben, esetleg 2016-ban is, de ebben nem vagyok biztos.

– Kivel szerettél legjobban játszani?
– Budai Laci, Berkes Marci, Homonnay Bálint a kedvenceim. Azonos korosztály sokat segít, és az elveink is hasonlók. Nyitottak voltak a fejlődésre, szívesen játszottam velük, és ők is velem.

– Mit tettél ebben az évben a felkészülésedért?
– Az utóbbi három-négy hónapban intenzíven bridzseztem. Amióta lediplomáztam, szinte minden nap foglalkoztam briddzsel. Mindig kielemeztem a lejátszott partikat, ezeket többnyire egyedül tettem.

– Az ifi korból lassan ki fogsz öregedni, hogyan tovább? Fogsz majd a következő ifigenerációnak segíteni?
– Biztosan fogok bridzsezni továbbra is. Az ifikkel nem biztos, hogy fogok tudni foglalkozni, vannak nálam okosabbak is erre. De ha úgy alakul szívesen segítek.

– Mik a legjobb bridzses élményeid?
– Az előző Eb-n Wroclawban a lengyeleket nagyon megvertük. A nehéz döntések az én kezembe kerültek, és az ellenfél nem nagyon tudta követni, hogy mi történik az asztalnál.

– Tudom, hogy gyakran hangoskodtál az asztal mellett, mondj pár szót erről!
– Egy rossz parti után rögtön partit elemeztem, hogy mit és miért kellett volna tenni. Kifejtetettem a véleményem, és ha a partnerem is ezt gondolta, akkor no para. Ha nem úgy gondolta, akkor volt, hogy meggyőzött, és mentünk tovább. Viszont ha nem győzött meg, akkor mondtam tovább az érveimet, és nem engedtem el könnyen a szitut. Mostanában ez minimálisra csökkent. Most az Eb-n tartom magam a kapitányi utasításokhoz, meccs közben semmiképp nem elemzünk, és utána is csak akkor, ha a továbbiakban fontos, rendszerszintű hiba.

– Tíz év múlva miként képzeled az életed?
– Az I/A-ban fogok játszani. Sikeres mérnök akarok lenni, valahol az építőipar és a gépészet között. Kiegyensúlyozott életet szeretnék, amiben a bridzsnek nagy tér jut.

Jalsovszky Janka (U21)
– Mint friss Eb-tagot kérdezlek: hogy érzed magad itt, Somorján, hogy éled meg az egészet?
– Remekül! Hatalmas élmény, hogy működik a csapatunkban összhang. Arra nem teljesen számítottam, hogy a többi csapat ennyivel jobban játszik, de ezt betudom annak, hogy nem tettünk meg mindent a felkészülés során. Persze így legalább lehetett örülni annak, amikor megszereztük az első győzelmünket az írek ellen.

– Well done! Akkor ez a kevés felkészülés változni fog a részedről?
– Abszolút! Két év múlva ki szeretnék jutni majd a világbajnokságra! Ehhez persze az kell, hogy mindenki lelkiismeretesen készüljön, és tudja a rendszert. Én minden tőlem telhetőt meg fogok tenni.

– Mit szeretsz ebben a játékban?
– Egyfelől azt, hogy kooperálni kell a partnerrel, és mindig adódhatnak olyan helyzetek, amire még nem vagy felkészülve – kihívás ez számomra. Másodsorban pedig a sikerélmény mindig jó érzés, főleg, mert nem csak te, hanem a partner, sőt az egész csapat tud örülni neki. Ergo a jó egyéni teljesítmény több embernek okoz jót. Igen, a társaság néha fontosabb is, mint a játék.

– Persze, ahhoz, hogy benne maradj a csapatban, jól is kell teljesíteni. Ami viszont nem biztos, hogy nehéz lesz, lévén te vagy jelenleg a csapat legifjabb üdvöskéje. Viszont mik a terveid?
– Ami a tanulást illeti: mindenképpen valami matematikával kapcsolatos dologgal szeretnék foglalkozni, ahol használhatom a logikus gondolkodás adta előnyöket. Viszont, ami nagy vágyam, hogy egyszer majd zsűrizzek – annyi jó történetet hallottam már róla, hogy kedvet kaptam hozzá.

– Ez tetszik! Ki inspirál/inspirált erre a játékra?
– Hofi (Hoffmann Tamás) volt az, aki megmutatta számomra, hogyan lehet bonyolult licitrendszer nélkül is jól játszani, és ez nagyon tetszik benne.