HUEN

Kezdőoldal

Vikor Dániel - 2015. szeptember 30.

Lengyelország a világbajnok – 42. Bermuda-kupa

A bridzstörténelem legfiatalabb világbajnokát köszönthetjük: a 19 éves Michal Klukowskival felálló lengyel csapat legyőzte a döntőben a Svédországot. Pedig beugróval állt ki a későbbi győztes, hiszen közvetlenül a verseny előtt hazaküldték az egyik lengyel párost, vélhetően csalásgyanú miatt... Az Egyesült Államok 2 lett a bronzérmes. A nőknél a franciák győztek, a szenioroknál az amerikai 1-es csapat, a svédek ezt a döntőjüket is elbukták (ezt simán), de így sem lehetnek elégedetlenek.

A lengyeleké az aranyérem (X. 10.)

154–103,5-re vezettek az első nap után a lengyelek a svédek ellen. A 4. forduló kiütést hozott a Bermuda-kupa döntőjében, a lengyelek 61–10 arányban nyerték ezt az etapot, és döntetlenre hozták vissza a meccset az első napi svéd tarolás után. Az 5. fordulóban ott folytatták a felek, ahol abbahagyták. A lengyelek ezt a 16-ot 45–7-tel húzták be, ezzel 209,5–171-re vezettek. A 6. forduló „békés”, 27–19 arányú lengyel győzelme pedig azt jelentette, hogy szó szerint K. O.-zták a svédeket a második napon: 133 pontot szereztek, míg a svédek 48 partiban csak 36-ot. Azért érdemes volt észben tartani, hogy a svédek jobban vezettek ennél az első nap után!

A lengyelek 236,5–190-es vezetéssel kezdhették a 7. fordulót, de a svédek nem adták fel. A 4. partiban elkapták a lengyeleket egy amúgy igen korrekt 2 kőr kizárásban, és 1100-at írtak, a másik oldalon a lengyelek 3 szant csináltak egy szürrel, 10 pont a svédeknek.

A 7 partiban újabb óriási szving történt:

A lengyelek vélhetően félreértésből megkontráztak a 3 treffet, ami teljesült a bellben, +670, míg a másik oldalon a svédek 4 kőrt teljesítettek szürrel 650 pontért, 16 IMP Svédországnak.

A következő leosztásban a svédek zseniális indító kijátszással jutottak újabb 12 ponthoz:

A nyílt teremben a lengyel Kelet 5 kárót játszott kontra nélkül és Dél a pikk kilencessel indult, módot adva Északnak, hogy treffet hívjon, amire a felvevő nem tudta kibontani időben a kőr mellékszínét, és a felvétel egyet bukott. A másik oldalon a svéd Kelet 5 káró kontrát játszott, és a káró dáma volt az indító kijátszás, amire a felvevő kőr ász, kőrrel kibontott egy ütést, majd a kézi hármast és kettest használva átmenetnek aduban, fellopta a kőrt, és az ötödik kőr lett a 11. ütése.

A 9. partiban a svédek bemondtak és megcsináltak egy éles 3 szant a bellben, a lengyelek 4 treffet teljesítettek, ez újabb 10 pont, és a 13. partiban a nyílt teremben a svédek 4 treffben buktak kettőt bellben, –200, a zárt teremben viszont 4 pikket teljesítettek egy szürrel, +650, ez újabb 10 pont a svédeknek, akik ezt a fordulót 70–6 arányban nyerték, és az állás máris 260–242,5 lett az ő javukra.

Az utolsó fordulóban a lengyelek az első partiban 4 pontot írtak egy töredék partiban, majd a következő lapokat fogták a játékosok:

A nyílt teremben a lengyelek 3 szant mondtak Kelet kezéből, és Délen Wrang katasztrofális indító kijátszást talált: a káró hatos felszedte a kárót, ezzel a lengyelek teljesítették a 3 szant 600 pontért, míg a zárt teremben a svéd Kelet 1 szant játszott pikk király indulásra, és éppen teljesített: –90. Ezzel a 11 IMP-vel a meccs egál lett.

A 20. partiban a svédek 2 kőrt teljesítettek a nyílt teremben, és 2 szant a zárt teremben. A 23. partiban a lengyelek 3 IMP-t írtak azzal, hogy kétszer buktattak egy 1 szant, míg a svédek csak egyszer, a 24. leosztásban a lengyelek 3 szant mondtak és teljesítették, míg a svédek 5 treffet buktak egyszer, és a 25. partiban a lengyelek bemondtak egy mans 3 szant, amit teljesítettek, míg a svédek 2 pikket csináltak egy szürrel, és így a lengyelek 19–0 arányú rohammal átvették a vezetést.

A 26. partiban a svédek nagyon szerencsés partiban egyenlítettek, 3 szant mondtak és teljesítettek egy szürrel káró nyolcas indulásra 5–3 pikk találkozással, a lengyelek megbukták a 4 pikket treff kilences kezdésre a következő lapokból:

A 27. partiban a svédek megálltak 3 káróban a nyílt teremben, a lengyelek pedig 5 kárót buktak egyszer, 6 pont a svédeknek.

Ám ezután a lengyelek következtek:

A nyílt teremben a lengyelek 3 pikk kontrát játszottak Nyugat kezéből, és treff Király indulásra tízet ütöttek 630 pontért. A másik teremben a svéd Kelet játszott 4 pikk kontrát, ami ellen Dél kőr kettes indulására a lengyelek megtalálták a buktató kőr lopást, és a 100 pont 12 IMP-t jelentett a nekik.

A 29. partiban a svédek 3 kárót játszottak treff kettes indulásra, és buktak kétszer, míg a lengyelek 3 szant teljesítettek nagy szerencsével a következő lapokból treff ötös indulásra:

A 30. parti is a lengyelek sikerét hozta: a nyílt teremben 3 szant mondtak és teljesítettek, a zárt teremben a svédek 4 treffet teljesítettek 11 ütéssel, így a lengyelek már 23,5 ponttal vezettek.

A 31. parti egál lett, és hiába írtak a svédek egy 3 szan teljesítésével, illetve megbuktatásával 10 pontot a 32. partiban, a fordulót a lengyelek nyerték 65–33-ra, így 307,5–293 arányú győzelemmel világbajnokok lettek.

A győztes lengyel csapat tagjai: Piotr Walczak (nem játszó kapitány), Piotr Gawrys, Michal Klukowski, Stanislav Golebiowski (edző), Krzysztof Jassem, Jacek Kalita, Michal Novosadzki, Marcin Mazurkiewicz.

Az ezüstérmes svéd csapat tagjai: Tommy Bergdahl, Fredrik Nyström, Johan Sylvan, Johan Upmark, Niklas Warne, Frederik Wang, Jan Lagerman (nem játszó kapitány).

A bronzérem az amerikai 2-es csapaté lett. A bronzmeccs utolsó fordulóját az amerikaiak 11,3 pont előnnyel kezdhették, és az eleje nekik ment jobban. A 6. partiban 3 szant teljesítettek bellben egy kétfelé adható dáma impassz eltalálásával, míg az angolok 3 pikket játszottak. A 7. partiban az amerikaiak nagyon szép 3 szant mondtak bellben, míg a túloldalon az Angolok hagyták 3 kőrt játszani az amerikaiakat, akik egyet buktak, 11 IMP.

Ám az angolok nem adták fel, a következő hét partit 34–0 arányban nyerték, így 2 pontos előnnyel vághattak neki az utolsó két partinak. Az utolsó előtti partiban mindkét oldalon 4 kőrt teljesítettek a felek, így az utolsó partira maradt elég izgalom. Ugyanabban a partiban, ahol a női vb és a szenior vb mindkét tagja 4 pikket bukott egyszer, itt fura dolog történt. Az angolok 4 pikket buktak egyszer, az amerikaiak viszont 4 kőrt játszottak, és szürrel teljesítették a mansban, +500 pont és 11 IMP, ezzel az amerikaiak 252,3–243-mal harmadikok lettek.

Transnational Teams

A Zimmermann és a bolgár válogatott jutott a Transnational világbajnokság döntőjébe.

Az első forduló kis arányú Zimmermann-sikert hozott, a második forduló kiütéses Zimmermann-győzelmet a 18. parti alapozta meg:

A nyílt teremben a bolgárok valószínűleg kiderítették a 2–2 treffjüket, mert 4 pikket mondtak 4–3-as találkozással, de vesztükre, mert nem volt meg, míg a 3 szan, amit a túloldalon és a bronzmeccs mindkét asztalán mondtak, a kettős treff fogás miatt teljesült, 12 IMP a Zimmermannak.

A 19. partiban a Zimmermann csapat 3 szant mondott abból a partiból, ahol a lengyelek is nagyot írtak a Bermuda-kupa döntőjében:

Hellness 3 szanja ellen Gunev a kőr négyes indulást választotta, és ez is tömött a partin (a másik meccsen a káró hatos tömött), így a Zimmermann 11 IMP-t írt, mivel a zárt teremben ők csak kettőt buktak mansban. A Zimmermann végül 55–13-ra nyerte a második fordulót, és kerek 50 pontos előnnyel vághatott neki a hajrának. A harmadik forduló a bolgárok 39–23 arányú győzelmét hozta, de megszorítani sem tudták a Zimmermann csapatot.

A világbajnok csapat összetétele: Pierre Zimmermann, Krzysztof Martens, Geir Helgemo, Tor Hellness, Thomas Bessis, Franck Multon.

A harmadik helyért az YBM kínai, tajvani, izraeli vegyes csapata verte a dán Askgaard csapatot 65–48 arányban.

Nemzetközi párosverseny

22 ország 236 párja vett részt a nem világbajnokságnak számító, de hatalmas presztízsű párosversenyen. A torna hazai, azaz indiai sikert hozott:
1. Das–Mukherjee
2. Venkatmaran–Goel
3. Bhandari–Tewari

 

Már csak nyolc csapat a Transnationalen (X. 8.)

Kialakult negyeddöntő mezőnye a Transnational versenyen.

A Buras (lengyel) 142–61-re kiütötte az angol szenior csapatot.

A dán Askgaard 116–111 arányban nyert a China Hengyuanxiang ellen.

Brazília 147–94 arányban nyert a lengyel szenior csapat ellen.

Bulgária férfi csapata 126–96-ra győzött az Indonéz szenior csapat ellen.

A Formidables csapat 102–84 arányban verte a Bob Drijverrel felálló holland csapatot.

Az YBM 75–74-re nyert a Canada csapat ellen.

A német csapat 118–78 arányban győzte le Ausztráliát.

A Zimmermann csapat simán, 165–117-re nyert a China red ellen.

A negyeddöntőben a Buras az Askgaard, a brazilok a bolgárok, az YBM a Formidables és a Zimmermann a németek ellen mérkőznek.

Óriási izgalmak az elődöntők finisében (X. 7.)

A Bermuda Kupában az Egyesült Államok 2 16 pontos előnyt hozott az elődöntőre, az első napot mégis a svédek zárták jobban. Az első fordulót még az amerikaiak (Vincent Demuy, Paul Fireman, John Hurd, John Kranyak, Gavin Wolpert, Joel Woolbridge) nyerték 60–56ra, de aztán a svédek (Tommy Bergdahl, Fredrik Nystrom, Johan Sylvan, Johan Upmark, Niklas Warne, Frederic Wrang) jöttek: a második fordulót 36–20, a harmadikat 50–33 arányban nyerték, így 13 pontos előnnyel (142–129) várhatták a folytatást.

Szerdán az amerikaiak 33–21-gyel nyitottak, az ötödik szegmensben pedig 54–38-ra győztek, úgyhogy az záróetap előtt már nekik volt 11,7 pontos fórjuk, majd ehhez egy mans 4 pikk megcsinálásával, illetve elbuktatásával egyből hozzátettek 10 pontot, de ezután a svédek jöttek. A második és tizedik parti közt 35–0 arányban verték az amerikaiakat. A 11. partiban a nyílt teremben békés 1 szan ment, amit a svédek teljesítettek +90-ért, az amerikaiak viszont elkapták a svédeket 2 kőrben, és a –800 12 IMP-t ért nekik, és megint szoros lett a meccs. Nem sokáig, a 13. partiban a svédek bemondtak bellben egy 6 kárót, amit az ellenfelük nem, és 13,3 pontos vezetésre tettek szert, innen meg már nem volt visszaút. Svédország–Egyesült Államok 2 248–241,7.

A másik meccsen az angolok (David Bakshi, Tony Forrester, David Gold, Jason Hacket, Justin Hacket, Andrew Robson) hoztak 4,33 pontos előnyt, de a meccset a lengyelek (Piotr Gavris, Michal Klukovski, Jacek Kalita, Krzysztof Jassem, Marcin Mazurkiewicz, Michal Nowosadzki) kezdték jobban. Az első fordulóban 41–21, a másodikban 29–23 arányban verték az angolokat, akiknek a harmadik forduló 40–29 arányú megnyerésével sikerült közelebb lopózniuk. Az állás 99–88,3 volt kedd este a lengyelek javára.

A szerdai első két 16-ban 18,7 pontra növelték a lengyelek az előnyüket, de az első leosztásban az angolok az első partiban összeírták ugyanazt a 4 pikk egyenlőt és 1 buktatást, amit a másik elődöntőben is az amerikaiak. A 9. partiban Anglia 4 pikk kontrában buktatott 500-at, míg a másik oldalon 5 treff kontrában is ők buktattak 800-at, és 15 pontot visszaírtak. A 10. leosztásban a nyílt teremben az angolok 3 szant teljesítettek 600-ért, és a zárt teremben a lengyelek 5 treff kontrában buktak kettőt, –500-ért, és az újabb 15 pont már az angoloknak jelentett 12,3 pontos előnyt.

A 11. parti megint érdekes eredménnyel zárult. A nyílt teremben a lengyelek 1 pikk kontrát teljesítettek egy szürrel 260 pontért, ami nem gyakori írás, és az angolok kettőt buktak 2 szanban mansban. Ez a 360 pont 8 IMP-t jelentett a lengyeleknek, de még mindig az angolok vezettek 4,6 ponttal. Ezután 4 húzó parti következett, de az utolsó parti mindent eldöntött: a lengyelek a nyílt teremben 2 pikket teljesítettek 110-ért, míg a zárt teremben 3 treffet egy szürrel –130 pontért, és ez a 6 pont elég volt: Lengyelország–Anglia 207–205,3. A Bermuda-kupa döntőjét tehát Svédország és Lengyelország játssza.

Velence-kupa

A Velence kupa elődöntői nem voltak ilyen izgalmasak a végén, a franciák 56 pontos vezetést hoztak az első napról, és a 4. forduló is ők nyerték 37–25 arányban. Hiába kapaszkodtak az angolok 211–186 arányban alulmaradtak.

A másik meccsen az Egyesült Államok 2 29,2 ponttal vezetett féltávnál, és a 4. fordulóban is 50–18-ra verték az amerikaiak a hollandokat, a vége 211–157 lett.

Egy vad kiosztás a Velence-kupa-negyeddöntőről.

Az Anglia–Egyesült Államok 1 negyeddöntő első leosztása kis híján kiegyenlítette az amerikaiak 16 pontos előnyét.

Az amerikai Jenny Wolpert 2 szannal indult, amire Dél, Jill Levin transzfert adott kőrre. Nyugaton Catherine Draper közbeszólt 3 pikkel, amire Wolpert 4 treffet licitált, ami jó lapot jelentett kőr fittel. Fiona Brown erre 4 pikket licitált, Levin pedig 5 treffet, amit Észak kulcslicitként azonosított. Nyugat kontrázott, Észak pedig 6 kőrre ugrott. Kelet ezt megkontrázta, és elindult a partner által kért színben a szingli treff bubival. Nyilván ő volt a legjobban meglepve, amikor a partnere ezt ellopta, még ütött a kőr ász, és a felvétel egyet bukott, 100 pont Angliának.

A másik teremben Sally Brock 1 treffel indult, amire Nicola Smith 1 káró válasza 4+ kőrt ígért. Migry Zur-Campanile 3 pikkel zárt ki, amire Észak kontrája take out volt. Keleten Myers 4 pikket mondott, amire délen Smith kényelmesen 5 treffet tudott mondani. Brock megvadult Északon, 5 pikket licitált, de Délnek nem volt semmije, így megálltak 6 treffben. Az amerikaiak az ellenjátékot választották a 300-ba kerülő 6 pikk mentés helyett. Ez rossz döntés volt: 920 pont és 14 IMP Angliának.

Mennyi minden múlhat egy jó indító kijátszáson.

D’Orsy-kupa

52,5 ponttal ment a két amerikai csapat meccsén az 1-es csapat féltávnál, nem fordult a kocka, 216,5–169 lett a végeredmény. A svéd–lengyel meccs végig szoros, végül két döntőben is érdekeltek lettek a svédek, mivel jó utolsó fordulóval 189,7–161-re győztek.

Transnational Teams

Véget ért a Transnational Teams selejtezője. 15 forduló után kialakult a legjobb 16 csapat mezőnye.

Az élen a Buras csapat végzett Buras, Narkiewitz, Dubinyin, Gromov összetételben, ez egy lengyel-orosz vegyes csapat. A Zimmermann csapat lett a második, a Bulgaria Open a harmadik, mind nagyon erős csapatok. Sok jó csapat jutott be, és alig van tényleg nagyot bukó nagy csapat.

Ezek közül kiemelkedik a Gordon csapat David Berkowitz, Kevin Dwyer, Mark Gordon, Jacek Pszczola, Pratap Rajadhyaksha, Alan Sontag összetételben, 1,2 VP-vel lemaradva a továbbjutástól végeztek a 18. helyen. Kína szenior csapatának még kevesebb, csak 0,38 VP hiányzott. Még a 29. helyen végző dán Askgaard csapat is csak 6 ponttal maradt le. A boldog 16. a norvég csapat lett.

A Transnational Teams selejtező végeredménye:
1. Buras 206,28
2. Zimmermann 196,75
3. Bulgaria Open 187,09
4. Netherlands 186,03
5. Bulgaria Seniors 179,28
6. China Hengyuanxiang 176,39
7. Indonesia Seniors173,55
8. China Red 172,29
9. Ybm 170,95
10. Brasil 170,31
11. Argentina 169,27
12. Germany 168,77
13. Aba 168,15
14. Canada 167,77
15. Formidables 166,22
16. Norway 166,01
17. China Senior 165,73
18. Gordon 164,99
19. Brahmaputra 164,93
20. AJ Diament 164,88

 

Svédország, Egyesült Államok 2, Anglia, Lengyelország a négyben(X. 6.)

A 6x16 leosztásos negyeddöntőben Svédország remek első 16 partiban 57–10-es vezetést szerzett, és hiába nyerte a második nap minden fordulóját Bulgária, 48–39, 40–36 és 41–25 arányban, Svédország végül kiejtette a csoportgyőztest (223–202,5).

Kína 16 pontos előnnyel kezdhetett az Egyesült Államok 2 ellen, és szintén az első 16-ban szerzett nagy előnyt, 77–37-re hozta ezt a fordulót, és bár az amerikaiak közelebb jöttek, a félidőben Kína vezetett 135–110-re. A második napon azonban nagyot fordult a világ. Habár a 4. fordulót is Kína nyerte 32–19 arányban, az amerikaiak jobbak voltak az 5. fordulóban (66–31), és teljesen nyílt lett a meccs, Kína már csak 198–195-re vezetett.

A 6. fordulóban aztán többször is megfordult a meccs. Noha az első négy partiban Kína szerzett előnyt kis partikban, az 5. partiban egy töredék és egy gém szving után az amerikaiak kerültek előnybe. A következő három partiban háromszor fordult az állás: Kína került előnybe, aztán az amerikaiak egy újabb gémszvinggel megint fordítottak, de Kína nagyon jó volt a küzdelemben, újabb részjáték szvinggel egy pontos előnyhöz jutott. A következő öt partiban Kína 11 pontos előnyt szerzett három kis írással, de a 15., utolsó előtti partiban az amerikaiak 13 ponthoz jutottak egy hihetetlen hiba miatt:

A zárt teremben Li és Hu 4–3-as fittel 5 treffet licitált, és 1400-at bukott a nyílt terem 650-e ellen, és mivel az utolsó parti húzó volt (itt volt esélyük a kínaiaknak ledolgozni a 2 IMP-s hátrányt, de megint hibáztak), az amerikaiak nyerték a meccset 238–236-ra.

Fordulatos volt a másik amerikai csapat negyeddöntőjének első félideje Anglia ellen. Anglia 11 pontos előnyt hozott a kvalifikációról, és két IMP előnnyel kezdte a hétfői második félidőt.

A 4. és 5. fordulót Anglia nyerte 22 és 24 ponttal, és hiába zárkózott az utolsó fordulóban az amerikai 1-es csapa, végül Anglia örülhetett a 215–195-ös végeredménynek.

A negyedik meccsen Franciaország 8 pontos előnyt hozott Lengyelország ellen, és nagyon kiegyensúlyozott meccsen 127–102-re vezetett vasárnap este. A második félidőben aztán nagyot javult a lengyelek teljesítménye. A 40–33-re, majd 36–15-re nyertek, ezzel már ők voltak 3 pont előnyben (178–175). A 6. forduló 2. partijában Franciaország bemondott egy mans 3 szant, amit a lengyelek nem, de ekkor vezettek utoljára.

A következő partiban ezek voltak a lapok:

A nyílt teremben a franciák 5 kárót mondtak Kelet kezéből, és egyet buktak (Meckstroth többszöri híváskényszerrel teljesített – a szerk.), míg a másik teremben beletömték a lengyelekbe a 3 szant, így Lengyelország átvette a vezetést, és már nem is engedte ki többet. A végeredmény 211–197 lett.

Elődöntők: Svédország–Egyesült Államok 2, Lengyelország–Anglia

Velence-kupa

A nők negyeddöntői közül a Dánia–Franciaország meccs első felében a dánok szereztek 6 pontos vezetést, ezután azonban Franciaország 35–7-re nyert. A dánok győztek az 5. fordulóban 38–21 arányban, és ekkor 4,5 pontra megközelítették Franciaországot. A franciák azonban újabb sima utolsó 16 partiban 64–21-gyel kiütötték a dánokat, és végül 232,3–184-gyel jutottak a négy közé.

Anglia viszonylag simán, 225–184-re verte az Egyesült Államok 1-et úgy, hogy mind a 6 fordulót megnyerték. Az amerikaiak annak ellenére sem tudták megszorítani őket, hogy az ők hozták az egész negyeddöntő legnagyobb előnyét, 16 pontot.

Hollandia az első félidő utolsó harmadának utolsó 5 partijában táltosodott meg az olaszok ellen. A 2. félidőben aztán a hollandok taroltak: előbb 69–18-ra nyertek, majd két döntetlen környéki forduló után 273,7–202-vel jutottak tovább.

Kína az amerikai 2-es csapat ellen sokáig szoros meccset játszott, de az 5. forduló mindent eldöntött:  59–17-re nyertek az amerikaiak, a végeredmény 201–175 lett a javukra.

Elődöntők: Franciaország–Anglia, Egyesült Államok 2–Hollandia

D’Orsy-kupa

A szeniorok negyeddöntői közül három nagy különbséget hozott: Egyesült Államok 1–Norvégia 220–182,7, Lengyelország–Anglia 219,5–196, Svédország–Ausztrália 253–195, de utóbbi meccs csak az utolsó szegmensben dőlt e (impozáns, hogy a svédek az utolsó négy fordulóban 20 megszerzett pont alatt tudták tartani az addig remeklő ausztrálokat).

Az Írország–Egyesült Államok 2 negyeddöntő sokáig szoros volt. Bár az amerikaiak mindhárom vasárnapi fordulót megnyerték, hozott előnyöknek köszönhetően az írek fordultak elöl 97–94-gyel. Hétfőn azonban az amerikaiak domináltak: a 4. fordulóban 33–16-ra nyertek, ezután az írek 1 IMP-t visszahoztak, de az utolsó fordulóban három gémszvinget szereztek az amerikaiak, és hiába nyerte Írország az utolsó hat partit 17–2 arányban, végül az amerikaiak 192–167-re nyertek.

Elődöntők: Egyesült Államok 1–Egyesült Államok 2, Svédország–Lengyelország

Nekem nagyon tetszik a svédek teljesítménye. A Bermuda-kupában fantasztikus bravúrt hajtottak végre azzal, hogy meg tudták tartani előnyüket és búcsúztatták a favorit és kvalifikációgyőztes bolgárokat, a szeniorok hátrányból fordítottak Ausztrália ellen, és magabiztosan nyertek. Érdekesség, de nem meglepetés, hogy az Egyesült Államok mindhárom kupa elődöntőjében képviselteti magát.

 

Meglepetések és szoros csaták a negyeddöntőkben (X. 5.)

Óriási meglepetéssel kezdődtek a világbajnokság negyeddöntői. A 6x16-ból 3x16 leosztást játszottak vasárnap a csapatok. Svédország az első 16 partiban 57–10-re nyert, és mindhárom fordulót megnyerve nagy előnnyel (123–73,5) fordult a csoportgyőztes Bulgária ellen.

Kína 16 pontos előnnyel kezdhetett az Egyesült Államok 2 ellen, és szintén az első fordulóban 77–37-tel belehúzott. Az amerikaiak aztán felzárkóztak valamennyire, féltávnál Kína vezetett 135–110 arányban.

Anglia 11 pontos előnyt hozott a kvalifikációról a másik amerikai csapattal szemben. Az első fordulót az Meckwellék nyerték 37–33-re, a másodikat Anglia 41–10-re. A harmadik 11. partija után az amerikaiak átvették a vezetést, ám az angolok egy fantommentés réven a 14. partiban fordítottak. Ezután az amerikaiak 3 treffet teljesítettek az egyik oldalon és 4 treffet buktattak egyszer a másikon, így 1 IMP-vel ők vezettek. De a utolsó partiban Anglia óriási szerencsével 3 IMP-t szerzett az utolsó partiban.

Anglia–Egyesült Államok negyeddöntő, 3. szegmens, 16. leosztás

Anglia 5 kárót teljesített Észak–Dél lapjaival (+400) a nyílt teremben, és 4 kőrt játszott Kelet lapjaiból kontra nélkül három bukással a bellben a zárt teremben (–300), így 3 IMP-t írva 101–99-nel zárták a napot.

A negyedik meccsen Franciaország nyolcpontos előnyt hozott Lengyelország ellen, és az első fordulót megnyerte 56–43 arányban. Ezután Lengyelország szorosan nyert két fordulót, így 127–102 volt a franciák javára vasárnap este.

Egy parti korábbról.

10. forduló, Japán–Brazília, 19. leosztás

Ezt az alapszakaszból való leosztást több beszámoló is megemlítette, mert maga a probléma gyakorta előfordul: mikor játsszunk 5–3 major találkozással 3 szant. Ez a parti arra példa, hogy amikor a rövid adu mellett nincs rövidség, ami plusz ütések forrása lehet, jó döntés lehet 3 szant játszani. Itt például kilenc fejütés van a 3 szan felvételben, de a többség 4 pikket játszott.

A Japán–Brazília mérkőzésen mindkét oldalon Kelet játszott 4 pikket pároslicit után. A nyílt teremben Jokoj Hiroki a káró hármassal támadott. Diego Brenner kis kárót tett az asztalról, Tanaka Rioga ütött a dámával, és kőrre fordult. Ezt Brenner megütötte, és aduzás után újra megadta a káró impasszt, ami nem ült, a Japánok lehívtak még 2 kőrt, így a felvétel megbukott. Talány, hogy Brenner miért nem próbálta fellopni a kárót, mielőtt treff impasszt próbál adni, ez sokkal esélyesebb játék, és nyert is volna. Én azt gondolom, hogy áldozatul esett egy megtévesztő indító kijátszásnak, ha a káró hármas figurát ígért.

A zárt teremben Csen Davej adu indulást kapott, ez megadta a pikk bubi impasszt. Kis kőrt hívott a kezéből, ezt Dél megütötte a bubival, és újabb aduval jött. Ezt Csen megint a kezében ütötte, és kőr ászt, majd kis kőrt hívott. Észak került ütésbe a dámával, de még ki tudott szállni az utolsó adujával.

Csen ezt megütötte az asztalon és kihívott egy kis kárót a tízes felé. Észak, Jeovani Salomao nem tehetett mást, ütnie kellett a káró dámával, és végjátékba került: csak káró és treff volt nála, és mindkettő ütést adott a felvevőnek. Szép játék, 12 pont Japánnak.

Velence-Kupa

A nők nyegyeddöntői közül a Dánia–Franciaország volt a legszorosabb az első napon. Franciaország 2,33 pontos előnyt hozva megnyerte az első fordulót 53–48-ra. A második fordulót a dánok nyerték 52–35-re. A harmadik itt is nagy izgalmakat hozott. Franciaország a 13. partiban egy pont híján behozta Dániát, amikor az addigi legnagyobb, 5 pontos különbséget írta egy roppant érdekes szituban: a dánok 3 szant teljesítettek szürrel a nyílt teremben, a zártban viszont szintén Dánia játszott 1 szan kontrát és 800-ért bukott. A 14. partiban Dánia ismét erősített, összeírt egy 4 pikk egyenlőt és mínusz egyet mansban 11-re növelve az előnyt. A 15. leosztásban megint Franciaország jött: a nyílt teremben 2 pikket buktatott kétszer, a zárt teremben pedig 4 treffet teljesített 130 pontért, 8 IMP.

Az idézett utolsó partiban viszont Dánia írt 3 pontot, a nyílt teremben 3-at buktatott Nyugat 4 kőr felvételében, míg a franciák csak kettőt, így vasárnap este Dánia vezetett 118–112,3 arányban.

Anglia 103–87-ra vezetett az amerikai egyes csapat ellen három forduló után. Hollandia az utolsó harmad utolsó 5 partijában táltosodott meg, 25–0-s hajrával fordította maga felé az addig szoros meccset (121,7–111). A fenti partiban is ők írtak 8 pontot: a nyílt teremben az olaszok kétszer megbuktatták Nyugat 4 kőrjét, a zárt teremben Hollandia bemondta az 5 kárót, és kontrázva teljesített.

Kína a végén robbantott a másik amerikai csapat ellen, végül 121–94-gyel fordultak a felek.

D'Orsy-kupa

A szeniorok negyeddöntői közül három nagy különbséget hozott az első félidőben.

Az Egyesült Államok 1 158–88,7 arányban vezet Norvégia ellen, a lengyelek úgy értek el 121,5–93-at Anglia ellen, hogy az angolok 36–13re nyerték az utolsó fordulót.

Ausztrália Svédország 152–106, pedig a svédek nyerték a harmadik fordulót 44–18-ra.

Az Írország–Egyesült Államok 2 szorosabb. Az írek 11 pont előnyt hoztak, viszont az amerikaiak 34–32 és 40–37 arányban nyerték az első két fordulót. A harmadikban néhány kisebb ír írás után az amerikaiak a 10. partiban 9 pontot szereztek, ezután azonban az írek jöttek. Először megálltak 4 káróban, míg ellenfelük 5 kárót bukott egyszer, majd 3 pikket teljesítettek a nyílt teremben és buktattak meg egyszer a zártban, így megint 6 ponttal vezettek. Ezután két partiban írtak az írek 1-1 pontot, és bár az amerikaiak 5 pontot szereztek azon a fenti partiban) hogy az írek 4 kőrt buktattak kétszer kontra nélkül (+200), ők meg 5 kárót mondtak és teljesítettek (+400), 97–94-es állással az írek fordultak elöl.

Izgalmas véget ért a körmérkőzés (X. 3.)

A férfiaknál tényleg hihetetlen csata dúlt a bejutásért, még a 12. helyen végző India is csak 7 ponttal maradt le a bejutásról. A selejtezőt a bolgárok nyerték, ami nevezhető papírformának, hiszen régóta játszanak hasonló összeállításban és nagyon stabilan játszanak. A kínaiak a selejtező második felében sokkal jobban játszottak, mint az elsőben, és ez jó előjel lehet a számukra a vasárnap kezdődő playoffra. A lengyelek harmadik helye sem meglepetés.

Míg mindkét amerikai csapat viszonylag biztosan jutott be, az utolsó bejutó helyet 0,14 győzelmi pont, tehát kevesebb mint egy IMP döntötte el. Svédország örülhetett, a japánok pedig szörnyen csalódottak lehetnek, csakúgy, mint Brazília, Dánia és India szurkolói. Ráadásul az utolsó nap eredményei azt mutatják, hogy több csapat közepes eredménnyel is bejuthatott volna, egyedül az Indiaiak jöttek lentről, és ha 13 pontot sikerült volna szerezniük Kanada ellen, bejutottak volna, de csak 5-öt szereztek.

Az utolsó nap eredményei a következők voltak a kritikus öt csapat szemszögéből. A bejutó Svédország 5,65 pontot szerzett Bulgária, 5-öt Kanada és 18,44-et Egyiptom ellen. A 9. Japán 4,08-at az Egyesült Államok 1, 1, 91-et Dél-Afrika és 18,44-et Új-Zéland ellen. A 10. Brazília 4,44-et az 2-es amerikai csapat, 3,27-et Dánia és 2,03-at Bulgária ellen, ez még 10 pont sincs összesen. A 11. Dánia 15,19-et szerzett Ausztrália ellen, 16,73-at a rivális Brazília ellen, hogy aztán 2,44 ponttal betlizzen Szingapúrral szemben. A 12. indiaiak az első meccsükön szálltak el, 5 pontot szerezve Kanada ellen. Ezután hiába szárnyaltak (15,38 pont Egyiptom és 18,66 Jordánia ellen), már nem juthattak tovább.

A Bermuda-kupa csoportkörének végeredménye
1. Bulgária 277,74
2. Kína 274,90
3. Lengyelország 267,87
4. Anglia 267,18
5. Franciaország 256,68
6. Egyesült Államok 1 243,67
7. Egyesült Államok 2 236,56
8. Svédország 225,18
9. Japán 225,04
10. Brazília 223,81
11. Dánia 220,29
12. India 218,69

A Velence-kupában nem volt változás az első nyolc összetételében, bár Lengyelország csak 7 ponttal maradt le a továbbjutásról. Dánia impozáns játékkal nyerte meg a selejtezőt, Hollandia az utolsó napon a 3.-ról a 7. helyre esett, és az amerikai csapatok jöttek fel a 2. és 3. helyre. A 8. helyen végző, veszélyben lévő franciák átlagos teljesítményt nyújtottak az utolsó napon, 13,75 pontot szereztek Olaszország, 4,26-ot Dél-Afrika és 8,24 pontot Egyiptom ellen.

Az éppen kieső lengyelek szenzációs teljesítménnyel rukkoltak elő: 16,73 pontot gyűjtöttek Dél-Afrika, 15,92-t Egyiptom és 19,61-t Új-Zéland ellen, mégsem sikerült továbbjutniuk.

A Velence-kupa csoportkörének végeredménye
1. Dánia 304,11
2. Egyesült Államok 2 288,03
3. Egyesült Államok 1 281,05
4. Olaszország 278,87
5. Anglia 277,73
6. Kína 274,12
7. Hollandia 274,09
8. Franciaország 266,55
9. Lengyelország 259,58
10. Japán 231,86

A szeniorok versenye nem volt olyan szoros, mint ahogy várható volt, Ausztria maradt le végül több mint tízpontos különbséggel a 9. helyen az utolsó továbbjutó helyről. Az amerikai 1-es csapat győzelme nem meglepetés, Ausztrália 2. és Írország 3. helye annál inkább. A 7. helyen végzett Norvégia 14,18 pontot szerzett az Egyesült Államok 2, 8,8 pontot Kína és 13,97 pontot a konkurens India ellen, így megérdemelten jutott tovább. A 8. helyen végző svédek 7,97 ponttal lettek gazdagabbak Chile, 12,29 ponttal Új-Zéland és 15 ponttal az Egyesült Államok 2 ellen.

A 9. helyen végző osztrákok 15 pontot szereztek Kínával szemben, 9,39-et India ellen, de csak 0,84 pontot csikartak kis az Egyesült Államok 1-től, így a saját kezükben volt a sorsuk.

A 10. helyen végző indonézek a lengyelek ellen szálltak el (4,08 pont). Ezután hiába szereztek 19,43-at Bulgária és 19,16 pontot Egyiptom ellen, már nem volt esélyük.

A D’Orsy-kupa csoportkörének végeredménye
1. Egyesült Államok 1 298,89
2. Ausztrália 286,21
3. Írország 280,95
4. Lengyelország 273,84
5. Anglia 259,93
6. Egyesült Államok 2 255,12
7. Norvégia 253,27
8. Svédország 250,41
9. Ausztria 240,92
10. Indonézia 239,82
 

Jön a selejtező finise (X. 2.)

A férfiaknál és a szenioroknál hihetetlen izgalmak várnak ránk szombaton az utolsó selejtezőnapon, a nőknél viszont eldőlni látszik a továbbjutás. Érdekesség, hogy az Egyesült Államok csapatai egymással (is) rivalizálnak mindhárom csoportban: A férfiaknál a 7. és 8., azaz a két utolsó továbbjutó helyet foglalják el, és az üldözők a nyakukban lihegnek, a 9. Japán csak 3 pontra van és még a 11. Dánia is bejuthat egy jó hajrával. A nőknél az amerikai csapatok a 4. és 5 helyen találhatók, és szinte biztos bejutónak számítanak, míg a szeniorok versenyében az 1. és 3. helyet foglalják el.

A Bermuda-kupában az élen folyamatosan cserélnek helyet a csapatok. A 16. forduló után Kína állt az első helyen 206,50 ponttal, a 17. forduló után Anglia 217,42 ponttal, a 18 után pedig Bulgária.

A Bermuda-kupa élcsoportja 18 forduló után
1. Bulgária 231,20
2. Lengyelország 225,45
3. Kína 224,47
4. Anglia 216,05
5. Franciaország 214,07
6. Brazília 214,07
7. Egyesült Államok 2 208,72
8. Egyesült Államok 1 203,84
9. Japán 200,61
10. Svédország 194,64

A bulletinben szemezgetve találtam az alábbi, érdekes pszichikai csatát hozó partit.

Bermuda-kupa, 6. forduló, Bulgária–Egyiptom

19. leosztás

A licit a nyílt teremben:

A licit a zárt teremben:

Az első négy licit annak ellenére megegyezett a két oldalon, hogy Danajlov 1 treffje precíziós volt, és Sztamatov 2 kárója 8+ pontot ígért 5+ káróval, míg az egyiptomiak természetes rendszerben licitálták ugyanezt. Ezután egy ideig eltértek a licitek, mert Bakly csak 3 pikkre, míg Dijan Danajlov a kedvező szkórhelyzet miatt 4 pikkre emelte Délen a licitet.

Ezután, amikor kint Sadek Tarek 6 kárót választott, Észak, Sztamatov, Bulgária egyik legjobb és mindenképp a legszimpatikusabb játékosa ezt megkontrázta treff indulást kérve, és mindenki passzolt. A treff indulás elmaradt, de a parti nem teljesíthető, és így –200 pont lett az eredmény.

A zárt teremben a 3pikkreNyugat take out kontrát adott, a 4 káró licitre 5 treffel bemutatta hosszú színét, amire Nanevnek tetszett a lapja és 6 kárót mondott. Észak, Abdelfattah ezt megkontrázta, ám Nanev megrekontrázta. Abdelfattah elvesztette idegeit, és 6 pikkel mentett, ami 800-at bukott 1000 pontos különbséget és 14 IMP-t eredményezve Bulgáriának.

Bermuda-kupa, 7. forduló, Dánia–Anglia

Mindkét oldalon 4 pikket játszottak Dél kezéből.

A nyílt teremben Nyugat aduval indult. Jason Hackett, aki már többször járt nálunk IBBF-versenyen, ezt megütötte a kezében, és a kőr bubit hívta, amivel ütött. Most ellopott egy kis treffet az asztalon, és kiengedte a kőr királyt Nyugatnak, a kezéből kis treffet dobva. Erre a lejátszásra Nyugatnak nem volt ellenszere. Hiába hívott kárót, Hackett ezt megütötte az ásszal, és le tudott hívni két kőr ütést, ami garantálta neki a teljesítést.

A zárt teremben Askgaard a káró nyolcas indulást kapta, és bement az asztalon az ásszal. Kis kőrt hívott a kéz bubijához és Nyugat ászához. Nyugat most folytatta a kárót, az asztal tízesét Kelet ütötte a bubival, és folytatta a kárót a királlyal. A felvevő magasan lopott, lehetőséget adva Nyugatnak, hogy eldobja a kőr ötöst. Dél most treffet lopott, és a kőr királyt, majd dámát hívta, a vesztő kézi treffjeit dobálva, de Nyugat a második kőrt el tudta lopni. Most a treff ászt jött, ezt Dél el tudta lopni az asztalon, de nem tudott onnan kézbe jönni, mert csak szürkut okozó lapok voltak az asztalon. A 2-2 kiosztásban reménykedve ellopott egy magas kőrt, de Kelet így már ütött egy adut a 872 felszerelésével, és a felvétel megbukott 12 pont hozva Angliának.

Askgaard két módon is megcsinálhatta volna felvételt, ha látja a lapokat:

– Miután magasan kellett lopnia a káró királyt, lemehetett volna a pikk ászt, majd kis pikket játszva az asztalra, és mivel Nyugatnak a rövid kőr mellett csak 2 pikkje volt, teljesített volna a kőrök lehívásával.

– Kiengedhette volna a káró indulást, elvágva ezzel Keletet a játéktól, és így megakadályozhatta volna Kelet káró szürkuját később.

Ámbár Askgaard kiváló és tapasztalt játékos, a lapokat ő sem láthatta hátulról, és az vesse rá az első követ, aki még soha nem került ilyen helyzetbe.

A Velence-kupában pont a bejutó 8. helyezett után szakadt szét a mezőny, de így sincs kizárva, hogy a helyzet még változik. Az éllovas Dánia könnyű ellenfelek ellen nagyon magabiztosan játszva 51,45 pontot tudott szerezni. Lengyelországnak nagyon össze kell kapnia magát, ha még tovább akar jutni, mert a 8. helyen álló Angliának több mint 21 pont az előnye, és már csak három forduló van az alapszakaszból.

A Velence-kupa élcsoportja 18 forduló után
1. Dánia 265,33
2. Olaszország 253,55
3. Hollandia 249,26
4. Egyesült Államok 2 247,29
5. Egyesült Államok 1 246,07
6. Franciaország 246,40
7. Kína 231,22
8. Anglia 228,54
9. Lengyelország 207,32
10. Kanada 191,68

A szeniorok versenye óriási csatát ígér a záró napon. Az élen Ausztráliának át kellett engednie a vezetést az amerikai 1-es csapatnak, ám csak 2 pont a különbség, és az amerikai 2-es csapat is csak 10 ponttal van lemaradva. Az 5. Anglia (219,53) és a 11. Bulgária (204,63) közt csak 15 pont a különbség, így csoda lenne, ha nem lenne változás a bejutó helyeken. Az osztrákok a kiesés szélén táncolnak, ellenfeleik a közepesen teljesítő Kína, a velük versenyben lévő India és az élen álló Egyesült Államok 1 lesz.

A D’Orsy-kupa élcsoportja 18 forduló után
1. Egyesült Államok 1 249,04
2. Ausztrália 247,00
3. Egyesült Államok 2 239,68
4. Írország 230,01
5. Anglia 219,53
6. Lengyelország 217,92
7. Norvégia 216,32
8. Ausztria 215,69
9. Svédország 215,15
10. India 208,41

Belehúztak a lengyelek (X. 1.)
Ahogy az várható volt, nagy küzdelem zajlik a nyílt mezőnyben. Bulgária és az Egyesült Államok 1 kiválóan teljesített a negyedik napon, de aztán a csütörtökön mindhárom meccsét megnyerő Lengyelország állt az élre. A vb-től vélhetően csalásgyanú miatt eltiltott párjuk helyére időközben megjött pótlás, szóval már hatan játszanak, és ez mindenképpen növeli az esélyeiket. Az első és a nyolcadik közti 20 pontnál is kisebb különbség izgalmas folytatást ígér.

A Bermuda-kupa élcsoportjának állása 15 forduló után
1. Lengyelország 194,87
2. Kína 186,57
3. Anglia 185,54
4. Franciaország 183,94
5. Bulgária 180,82
6. Brazília 178,93
7. Egyesült Államok 1 176,64
8. Svédország 175,44

A nőknél az Egyesült Államok 2 remekül teljesített a negyedik játéknapon, a lehetséges 60 pontból 53,30 pontot szerezve jelentős, 16 pontos előnyre tettek szert az amerikaiak. Csütörtökön aztán ugyan nagyon kikaptak a lengyelektől, de így is vezetnek. A lengyelek gyenge kezdés után kezdik utolérni az élmezőnyt, itt sincsenek nagy különbségek.

A Velence-kupa élcsoportjának állása 15 forduló után
1. Egyesült Államok 2 215,52
2. Dánia 213,48
3. Egyesült Államok 1 212,32
4. Hollandia 206,62
5. Olaszország 205,60
6. Kína 204,36
7. Franciaország 198,37
8. Lengyelország 189,29

A szenioroknál az osztrákok kissé visszaestek, Ausztrália átvette a vezetést, el is lépett az első, de mögötte a verseny nagyon szoros. A legjobbak jól teljesítenek, bár Lengyelország és Svédország közepes szereplése érdekes. Bulgária helyzete a középmezőnyben gyengének számít, még akkor is, ha a bő 20 pontos különbség, ami elválasztja őket a bejutástól, még behozható.

A D’Orsy-kupa élcsoportjának állása 15 forduló után
1. Ausztrália 219,53
2. Egyesült Államok 1 200,12
3. Norvégia 195,07
4. Egyesült Államok 2 194,90
5. Ausztria 191,75
6. Írország 190,05
7. Lengyelország 183,48
8. Anglia 177,42

A csalós botránysorozat után most már a játéké a főszerep Csennaiban (IX. 30.)

Az indiai Csennai városában elkezdődtek a 42. Bermuda-kupa zónaközi csapat-világbajnokság mérkőzései. A nők a 20. Velence-kupáért küzdenek, a szeniorok a 8. D’Orsy-kupáért, míg a 10. Nemezetek Közötti Nyílt Csapatversenyen bárki indulhat.

A megnyitón Giannarigo Rona, a WBF olasz elnöke mondott beszédet, amelyben kitért a friss csalási botrányokra, és kifejezte, hogy a bridzssportnak tiszta és korrekt versenyekre van szüksége, és erre kérte a résztvevőket. Csennai városa egzotikus, különleges és kiváló hátteret biztosít a versenyeknek, köszönhetően a verseny főszponzorának, a HCL Technologies cégnek és a szervezőknek.

A Bermuda-kupán vélhetően kiemelkedő szerepet fognak játszani a következő csapatok:
Egyesült Államok 1 – Ralph Katz, Bobby Levin, Eric Rodwell, Jeff Meckstroth, Steve Weinstein, Nick Nickell

Anglia – David Bakhshi, Toni Forrester, David Gold, Andrew Robson, Jason Hackett, Justin Hackett

Lengyelország – Krzysztof Jassem, Jacek Kalita, Marcin Mazurkiewicz, Michal Novosadzki

Bulgária – Rosszen Gunev, Ivan Nanev, Jerry Sztamatov, Dijan Danajlov, Vladimir Mihov, Julian Sztefanov

A skandináv válogatottak és az Egyesült Államok 2 bármikor meglepetést okozhatnak, és Kína is mindig egyfajta fekete ló. A holland válogatott és az olasz válogatott nem kvalifikálta magát a versenyre, bár esélyesek lennének.

Velence-kupán tradicionálisan erős Olaszország, Franciaország, Németország, Lengyelország, Kína, Anglia és a két amerikai csapat.

A D’Orsy-kupán Ausztria erős csapattal képviseli magát: Franz Terraneo, Johannes Bamberger, Heimo Stalzer, Fritz Kubak, Jörg Eichholzer, Hans Richard Grümm. Anglia, Lengyelország, Norvégia, Svédország és a két amerikai válogatott számítanak hagyományosan esélyesnek. Érdekesség, hogy a németek nem vesznek részt, pedig az utóbbi időben kiválóan szerepeltek a szenioroknál.

Mindegyik kupában 22 csapat indul, körmérkőzés után az első nyolc jut tovább a rájátszásba, innentől egyenes kiesés rendszerben folyik tovább a világbajnokság.

A BBO természetesen végig közvetíti a legérdekesebb párharcokat, a Bridzsélet folyamatosan frissülő cikkben követi a világbajnokságot.

Kedd esti állás szerint a Bermuda-kupán meglepetésre a Thomas Bessis, Francois Combescure, Nicolas Lhussier, Jerome Rombaut, Godefroy De Tessieres összetételű francia csapat áll az élen, és a Gabriel Chagas vezette brazilok a másodikok. A franciák nagyon megverték Kínát a nyitó fordulóban, és az erős csapatok közül legyőzték Lengyelországot és Bulgáriát is. Negatív szenzáció, hogy az angolok egyelőre nincsenek az első tízben, 12.-ek. Sűrű a mezőny, a harmadik Kína és a kilencedik Lengyelország közt csak 15 pont a különbség, szóval éles harc folyik a továbbjutó nyolc helyért.

A Bermuda-kupa élcsoportja 9 forduló után
1. Franciaország 124,07
2. Brazília 123,61
3. Kína 115,20
4. Bulgária 111,68
5. Egyesült Államok 1 111,26
6. Ausztrália 104,51
7. Svédország 102,23
8. India 102,20

A Velence-kupán 9 forduló után a Nadia Bekkouche, Lone Bilde, Anne-Sofie Houlberg, Christian Lund Madsen, Maria Marit Rahelt, Helle Rasmussen összetételben játszó dánok vezetnek a két amerikai együttes előtt. Habár a favoritok vannak a mezőny élén, az élen álló dánok és a 8. helyezett lengyelek közti 36 pont különbség elég sok.

A Velence-kupa élcsoportja 9 forduló után
1. Dánia 142,84
2. Egyesült Államok 2 132,93
3. Egyesült Államok 1 125,24
4. Hollandia 121,63
5. Franciaország 115,67
6. Olaszország 115,13
7. Anglia 106,60
8. Lengyelország 104,78

A szeniorok D’Orsy-kupáját Ausztria vezeti 9 forduló után. Ausztrália 2. helye és Írország 5. helye egyaránt meglepetés. Bulgária a fekete ló, erős csapat, de még nem fut jól. Lengyelország és Svédország eddigi szereplése gyöngébb a vártnál. A mezőny elképesztően szoros, az első és a nyolcadik között csak 13 pont a különbség.

A D'Orsy-kupa élcsoportja 9 forduló után
1. Ausztria 124,88
2. Ausztrália 121,94
3. Anglia 121,76
4. Norvégia 117,32
5. Írország 116,85
6. India 116,40
7. Egyesült Államok 1 113,15
8. Egyesült Államok 2 111,29