HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. június 15.

9. Nyílt Európa-bajnokság, Isztambul, 1. nap

Az Európa-bajnokság a vegyes csapatversennyel kezdődött, összesen 86 csapat ült asztalhoz. Az első két nap a selejtező, a csapatok svájci rendszerben játszanak öt tízleosztásos mérkőzést mindkét napon. A legjobb 32 jut tovább, ezután kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem. Hazánkat egy csapat képviseli, ők Budapest Chacha néven indultak és Csipka Szilvia–Konkoly Csaba, Hámori Zsuzsa–Czímer Csaba összeállításban játszanak. Magyar vonatkozású hír még, hogy a bajnokság elnöki posztjára Harsányi Józsefet delegálta az Európai Bridzs Liga.

Csapatunk jól kezdett, mert egy erős török csapat felett győzedelmeskedett 13,43 győzelmi pontot szerezve. Ezután újra gyűjtöttek 13 pontot, csak az volt a bibi, hogy ez három meccsből jött össze. A három vereség után jól zárták a napot, mert egy másik török csapat legyőzésével két győzelem és három vereség lett a mérlegük, de ez jelenleg csak a 68. helyhez elegendő.

A versenyen számos világsztár is játszik, azonban a menő amerikaiak közül csak kevesen rándultak át az Eb-re. A fő ok az, hogy számos élversenyző bojkottálta a versenyt, mert az EBL megengedte, hogy két korábban csalás miatt eltiltott olasz játékos is részt vegyen a versenyen (Massimo Lanzarotti és Andrea Buratti).

Az első nap érdekessége az volt, hogy feltűnően sok bemondható szlem akadt. Az első forduló 4. leosztásában számos asztalon az indító kijátszás és a szerencse döntötte el, hogy ki szerez majd 13 IMP-t.

A „belökött” 6 kőrben kevesen találták meg a buktató treff indulást, 26 IMP múlt ezen (13 IMP ide vagy oda). A Hámori Zsuzsa–Czímer Csaba páros jól járt, ők felvették a szlemet. Ellenük pikkel kezdtek, s bár pikk indulás volt a másik asztalon is, ott csak 5 kőr volt a felvétel, 13 ütés, 13 IMP.

A 2. forduló 17. leosztásában a nagyszlem bemondása volt a feladat.

86 páros közül 79 oldotta meg jól a problémát (köztük Hámori–Czímer is), vagyis 7 szant, 7 pikket, 7 kőrt vagy 7 kárót játszottak, így ez a színvonalat tekintve jól mutat a statisztikában.

A 3. forduló 10 játszmája közül kettő is akadt, melyben szlemmel próbálkozott jó néhány csapat. A 22. leosztásban sokan mondtak 6 pikket, mely főleg a kőr impasszon múlt, s bár jó helyen ült a király, sokan buktak. Valószínűleg azért, mert eleve a treff színre, azaz a bubi esésére alapoztak, főleg akkor, ha Nyugat a treff ásszal indult.

A versenyben vezető olasz BRENO csapat ellen az osztrák Jovanka Smederevac volt 6 pikkben a felvevő. Ő nem próbálta meg a treffet, hanem az ezúttal kicsit gyengébb esélyű „jó öreg” sablont alkalmazta, mely 6–5 vagy 5–5 elosztások esetén a kéz mellékszínének magasítására alapozza a játékot. A káró indulást megütötte az ásszal és azonnal kőr impasszt adott. A siker után magasra lopta a kőrt és a végén csak egy treffet adott ki, +11 IMP a zsákban. A 29. leosztásban az olaszok azonban visszavágtak.

A 6 káró túlságosan optimista felvétel, de a buktatáshoz azért nem árt résen lenni. Dél kőr dáma kezdését a felvevő megütötte és azonnal treffet hívott a bubihoz. Ha az Északon ülő Arrigo Franchi kivár az ásszal, akkor kettőt bukik a felvétel, ő azonban ütött, de jól korrigált, mert az egyetlen buktató treff visszahívást választotta, ezzel elvágva a felvevőt az asztaltól. Három bukás és +14 IMP lett a vége, mert a BRENO csapat csak 5 treffet játszott és teljesített a másik asztalon.

A 4. forduló 10 játszmája három szlemes partit is hozott. A 3. leosztásban a bukós 6 szannal próbálkoztak a játékosok, és kevesen találták meg az esélyes 6 káró felvételt. A Mathilde Thuillez–Mikael Rimstedt páros viszont igen.

Mathilde káró indulást kapott. Pikkel kézbe ment, majd a káró ász lehívása után kikergette az adu dámát. Észak hiába hívott kőrt, Kelet résen volt, ütött a kőr ásszal, elvette a kint lévő adut, majd treffel közlekedve kimagasította a pikket, így megszabadult a kézi kőröktől. Az alkalmi francia–svéd páros pechje csak az volt, hogy a másik asztalon 6 szant sikerült teljesítenie a török Nyugatnak, mert Észak a balszerencsés treff indulást választotta…

A 7. leosztás szkórlapja hemzsegett a nagyszlemektől, de volt olyan mérkőzés, amelyen az egyik asztalon csak 3 szant mondtak, a másikon pedig 7-et.

A 9. leoszásban sokan mondtak 6 kőrt a Kelet–Nyugat vonalon. Azokon az asztalokon, melyeken Észak a kedvező szkórhelyzetet kihasználva „modern” 3 treffel nyitott, Dél is rátett egy lapáttal, mert azonnal 5 treffre emelte a tétet.

A francia házi rangadón a világklasszis Cronier házaspár egyik tagja sem kockáztatott, mert hagyták az 5 treffet kontrával játszani, ezzel 14 IMP-t buktak a partin.

Az 5. forduló legérdekesebb leosztása is szlemes kéz volt.

A pikk ász kiáll, a káró nem húz. A semleges kőr indulás után üt a káró király és az ász. Ha a felvevő megérzi, hogy a káró bubi esése Délről dublóból jött, akkor arra játszhat, hogy Északon van a pikk ász és Délen a pikk bubi, valamint húzni fog a pikk. Ezt nem érezték meg a felvevők és rendre buktak. Voltak, akik a sokkal rosszabb 6 pikket vették fel, de ők teljesítettek, mert a felvételt csak a fent említett kedvező pikk fekvésre lehet játszani. A sokszoros francia világbajnoknő, Catherine D’Ovidio ellen a neves litván játékos, Vytautas Vainikonis kis káróval kezdett. A Délen ülő és fiatalabb korában szovjet sakknagymesterként is sikereket arató amerikai Irina Levitina a bubit tette, ütött a király. Ha Catherine hisz a kijátszott lapoknak és körbeengedi a káró nyolcast, akkor ugyanúgy üt tizenkettőt, mint a másik asztalon a veterán Apolinary Kowalski (bár ő csak 3 szant játszott). D’Ovidio azonban nem hitt az ellenfélnek és a szemének, mert 3–3-ra játszotta a kárót, így sokakkal együtt ő is bukott.

Az első nap után a verseny állását itt lehet megnézni.