HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. június 19.

9. Nyílt Európa-bajnokság, Isztambul, 4. nap

Az Európa-bajnokság negyedik napján már csak nyolc vegyes csapat maradt talpon, és 239 párral elindult a vegyes párosverseny első napi három kvalifikációs fordulója, melyen három magyar játékos vesz részt, az Els Toutenel–Szentandrási Gergely páros, valamint Fischer Brigitta, aki a svéd páros világbajnok, Ola Rimstedttel játszik. Mindkét pár magabiztosan jutott tovább az első napon.

A legjobb nyolc között 28 leosztásos mérkőzéseken dőlt el a továbbjutás sorsa. És itt megállnék egy pillanatra. Az utóbbi jó néhány évben világversenyeken általában nem játszanak 32 leosztásos meccseket, pedig úgy lenne a legigazságosabb, hiszen ekkor mindegyik égtáj minden szkórhelyzetben osztó lenne és teljes lenne a kör. Az amerikai nagy versenyeken 30 vagy 60 partit szoktak játszani, itt már ennél is lejjebb tették a lécet. Úgy tudom, azt a szabályt találták ki, hogy egy napon maximálisan 60 leosztást játszhatnak a játékosok. Hogy miért pont annyit, előttem rejtély. Talán azért, hogy még mindenki időben elmehessen sörözni? Vagy megy a vonat? Érthetetlen. Na, a kis kitérő után haladjunk tovább.

Már a 2. leosztásban folyt egy kis vér.

A Zimmermann–Bridgetime45 mérkőzésen modern volt a licit, mert Zimmermann 2 kárója transzfer volt kőrre, így ennél az asztalnál Kelet, azaz Tatjana Ponomarjeva kezébe került a 4 kőr felvétel. Dél lehívott négy nagy pikket, és az a nagyon gyakori helyzet állt elő, hogy felüllopás fenyegetett. Tehát az volt a dilemma, hogy mivel lopjon a felvevő. A transzba esés után az egyik verzió az, hogy a kőr bubival, Délhez téve a dámát, a másik, hogy magasan a kőr királlyal, később körbeengedve a bubit. Ponomarjeva az utóbbi változatra játszott és a kőr királlyal lopott, a másik asztalon az izraeli Janiv Zack viszont a bubit tette, így ő bukott. Mentségére szóljon, hogy őt nem segítette a női megérzés, 10 IMP a Zimmermann csapatnak. A Lu Dong–Good Six mérkőzésen mindkét asztalon férfi volt a felvevő. A kínai Seng San eltalálta a jó megoldást, a másik asztalon Bompisnak nem volt ilyen gondja, mert ott Dél nem hívta le a negyedik pikket, így kihúzták a partit. A Nyugat helyén ülő francia Philippe Souletnek (Reess csapat) nem volt ilyen szerencséje. A kőr királlyal történő lopást és a kőr bubi hívását még ő is megoldotta, de ellene a svéd Eiriksson fedett a dámával. Soulet treffel kézbe ment és a kőr nyolcast játszotta ki. Miután Észak az ötöst tette, Nyugat a kilences elleni impasszal próbálkozott, de nem nyert, 10 IMP a Fullhouse-nak, mert a másik teremben Dél nem hívott szürkut. A Denmark BBCF–Magis mérkőzésen egy újabb variáció született, mert az Északon ülő Morten Bilde hibázott (vagy talán túl cseles akart lenni, hogy bekerüljön a bulletinbe). Ő ugyanis nem lopta felül a kőr bubit! Pedig nyert volna 10 IMP-t, mivel a másik teremben a Ponomarjeva-féle változatot játszották meg.

A 16. leosztásban az Észak helyén ülő férfiak, Multon, Barel és Eiriksson 4 pikket játszottak, utóbbi kettő kontrázva.

A teljesítés a káró szín kezelésén múlt. Ha a felvevők kitalálják, hogy asztalra jutva a káró tízest kell hívni a dubló kilencesre játszva, akkor teljesíteni tudtak volna. De mindegyikük kicsit hívott a tízeshez és impasszt adott a bubi ellen. Talán ha a nőik játszották volna a felvételt... Vagy mégsem? A negyedik felvevő is férfi volt, a dán Morten Bilde (a fia is neves játékos, sőt, ő annyira jó, hogy már évekkel ezelőtt leigazolta az olasz Lavazza). Morten ellen kőrrel kezdett Kelet. A francia Nyugat, Nicole Curetti ütött az ásszal és visszahívta a színt, melyet a bubi vitt haza. Észak kétszer aduzott, a pikk tízessel asztalra ment és kihívta a káró tízest. Nicole nem fedett, Észak sem, függöny, 10 ütés. Csak az volt a baj, hogy a dánok 2 pikk felvételt játszottak, nem 4-et, így mindössze 1 IMP-t kerestek a partin.

A 24. játszmában mind a négy mérkőzésen volt némi IMP-forgalom.

A hatos treff szín és a szingli ellenére Multon és Bilde is 1 szannal indult, így 3 szanban kötöttek ki, hiába szóltak közbe a Kelet helyén ülő férfijátékosok. Mindketten szürrel teljesítettek, a Zimmermann csapat 8, a dánok 10 IMP-t írtak a partin. A Fullhouse–Reess mérkőzésen a török Cenk Tuncok a kedvező szkórhelyzetet kihasználva 2 káró indulással terrorizálta Észak–Délt. A francia Bernard Payen 3 treffel közbeszólt, Kelet 3-ra emelte a kárót, de a Dél helyén ülő francia világbajnoknőt, Nathalie Freyt nem tudták kizárni. Kontrázott, végül Észak lett a felvevő 4 kőrben. Az amerikai Selen Hotamisligil a káró ásszal kezdett. Ha ütésben maradva pikkre fordul, akkor pikk lopatással elbuktatta volna a felvételt, de a treff folytatás is jó, mert Nyugat üt az ásszal és pikket hív. De Selen törököt fogott, mert partnere olyan nagyon akart jelezni, hogy kerül, amibe kerül alapon a káró bubit rakta az ütéshez. Kispekuláltam, hogy valószínűleg az járhatott a fejében, hogy a licit alapján a káró király úgyis Keletnél van, így a bubival ösztökélte Selent a pikk folytatásra. Amikor Északról a király beesett az ászba, az amerikai hölgy valószínűleg összeomlott, de ezt nem láttam tisztán, mert éppen ekkor telefonálás miatt háttal ültem a képernyőnek. Mindenesetre Kelet pikkel folytatta, de mindhiába, mert a felvevő a magas kárókra eldobta vesztő pikkjeit, így csak egy adut és a treff ászt adta ki. 11 IMP a franciáknak, mivel a másik asztalon Smederevacék hagyták, hogy Nyugat 3 kárót játsszon. A Lu Dong–Good Six mérkőzésen a holland Bas Drijver 1 treffel nyitott, majd az 1 szan viszonválaszt dán partnernője, Christina Lund Madsen 3-ra emelte. Ha a kínai Seng San a káró ásszal kezd, akkor kétszer buktathatta volna el a felvételt, de nem lehet mindenki Lotan Fisher vagy Ron Schwartz. 5 IMP a Good Sixnek, mert odaát csak 2 szant játszottak a kínaiak.

A negyeddöntő végeredménye (az elöl álló csapatok jutottak tovább):
Zimmermann–Bridgetime45 47–30
Good Six–Lu Dong 65–56
Reess–Fullhouse 75–64
Magis–Denmark BBCF 76–30

A délutáni elődöntő mérkőzésein (Zimmermann–Reess, Magis–Good Six) a döntőbe jutáshoz (végre!) 32 leosztást kellett a csapatoknak játszani. Az első félidőben sok volt a húzó vagy 1-2 IMP-t hozó parti, így nagy előnyre egyik csapat sem tett szert. A Reess csapat 21–9-cel fordult, a másik meccs 26–25-re állt. A 6. leosztásban volt némi mozgás.

Zimmermannék ellen a franciák mindkét asztalon töredéket teljesítettek, a +110 és +140 6 IMP-t ért Reesséknek. A másik mérkőzésen Catherine D’Ovidio Nyugaton információs kontrát adott Dél 1 káró indulása után, majd gémre emelte partnere 1 pikkjét. Isabelle Magis kezdhetett volna a buktató kis aduval, treffel vagy akár a káró ásszal is, de ő a partnere által licitált színnel, kőrrel indult. Az ász lehívása elegendő tempót adott a felvevőnek, mert hiába folytatta pikkel Dél, elkésett. Bompis kétszer tudott kőrt lopni, +620 és 10 IMP a Good Sixnek, mert a másik teremben csak 140-et írt Kelet–Nyugat.

A 13. leosztás sem hozott szerencsét a Magis csapatnak.

A Zimmermann–Reese mérkőzésen egyik Nyugat sem merte megkontrázni a 4 kőrt, mert valószínűleg attól féltek, hogy Kelet ezt nem veszi büntetőnek és ott a baj. Csendes két és három bukás lett a vége. Nem úgy a másik meccsen. A Keleten ülő Bompis a viccben szereplő bátor vak ló-effektust alkalmazta, amikor bellben közbeszólt 2 pikkel. A licit azonban szerencsét hozott, mert Észak 4 kőr felvételét D’Ovidio meg tudta kontrázni, három bukás, +800 és 11 IMP a Good Sixnek.

A második félidőben több volt az izgalom. A 19. leosztásban 4 kőr volt a felvétel mind a négy asztalon, azonban csak az új beszálló, holland Bas Drijver tudott teljesíteni.

A maradék három felvevő a kilenc adu esetére vonatkozó eső dámás szabályt alkalmazta, amely ezúttal nem nyert. Drijver másképpen gondolta és a kőr királlyal kezdett, majd látván a Nyugatról eső kilencest, kicsit hívott és a nyolcassal elfogta Kelet dámáját, és ezzel a szemfüles játékkal 10 IMP-t szerzett csapatának.

A 20. leosztásban a Magis csapat visszavágott, mert a Pascale Thuillez–Lionel Sebanne párjuk gémig licitált.

A franciák 5 treffig meg se álltak, és a szerencsés fekvés miatt tizenegyet ütöttek. A másik asztalon csak 3 pikket játszott egy szürrel Kelet–Nyugat, 10 IMP a Magisnak. A Zimmermann csapat is jól járt a partiban, mert a Justyna Zmuda–Michal Klukowski kettős 4 pikket, Vanessa Reess–Philippe Soulet csak 3 pikk +1-et teljesített, 10 IMP Zimmermannéknak.

A Zimmermann–Reess találkozó a 25-ös (Sylvie Willard–Franck Multon 6 kőrt bukott –13 IMP-ért, a másik asztal leállt gémben) és a 24-es partin dőlt el.

A francia Frey–Payen páros 3 szant vett fel zavartalanul, és könnyen ütöttek tizenegyet, ami +460-at ért. A másik asztalon csapattársaik erőszakosabbak voltak, mint Klukowskiék. Soulet szendvics pozícióban passzosként kontrázott, mellyel arra késztette partnerét, Vanessa Reesst, hogy ötös kárójával a 4-es magasságon jelentkezzen be, így a végén Multon játszott 5 treffet. Vanessa dubló kőrjével indult, ütött a nyolcas. A kőr kiosztás nyitott könyv lehetett, Észak azonban adu helyett kárót hívott. Soulet ütött az ásszal és kőrrel jött vissza, majd a treff ász ütése után kőrrel meglopatta Keletet. Az egy bukás 11 IMP-t hozott a Reess csapatnak, melyet Zimmermannék már nem tudtak behozni, és a mérkőzés 56–53 arányú francia győzelemmel ért véget. A másik mérkőzés végeredménye is szoros lett, ott a Good Six 57–52-re nyert.

Az 5. játéknapon tehát a harmadik helyen kiemelt nemzetközi Good Six csapat (Marc Bompis, Tatjana Dihnova, Catherine D'Ovidio, Bas Drijver, Mikhail Krasnosselski, Christina Lund Madsen) játssza a döntőt a csupa francia játékosokból álló Reess csapat (Nathalie Frey, Eric Mauberquez, Bernard Payen, Vanessa Reess, Philippe Soulet) ellen. Jó hír, hogy mind az Els Toutenel–Szentandrási Gergely, mind a Fischer Brigitta–Ola Rimstedt páros biztosan továbbjutott a párosverseny selejtezőből, méghozzá jó teljesítménnyel, mert az előbbi kettős a 18., utóbbi a 36. helyen abszolválta az első napot.