HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2021. szeptember 21.

A bridzs tehetetlensége

Ez nagyon egyszerű parti. A bridzsező egy pillantást vet Észak–Dél kártyáira, és látja, hogy szlem van benne. Második pillantásra már azt is látja, a 7 pikk terített, ha ül a pikk impassz, a kisszlem pedig minden probléma nélküli.

Az Egyesült Államok világbajnoki csapatát kiválasztó verseny online fordulójának második részében 12 asztalon játszották a leosztást. Két 7 pikk= (1510), két 6 szan+1 (1020), öt 6 pikk+1 (1010), egy 6 pikk= (980), egy 6 káró= (920) mellett egy 4 kőr+3 (510) került a szkórlapra.

És ezt a legutóbbi eredményt éppen az agresszív stílusáról ismert Jeff Meckstroth (jobbra) érte el a bátorságért szintén nem a szomszédba járó Steve Garner (balra) partnereként. (Erről még lesz szó.)

Írnom kell róla, mert nagyon jellemző, hogyan változott meg a bridzs az utóbbi években, és mennyire érvényesül „a tehetetlenség elve”.

Az első kérdés, hogy általános mansban ki mit licitál Kelet kezével. Régebben – a múlt évezredben – ezzel a nagy többség passzolt volna, ma körülbelül a játékosok fele passzol, másik fele 3 treffet mond.

Következő kérdés, ha Kelet passzolt, Dél elindul-e 10 figuraponttal.

Régebben szinte mindenki passzolt volna, manapság a többség elindulna 1 pikkel. Az amerikai válogatón hét asztalnál passzolt Kelet, ebből hatnál Dél 1 pikket mondott!

Harmadik kérdés: ha Kelet 3 treffel kizárt, mit mondjon Dél?

Régebben a többség passzolt volna, ma sokan licitálnának. Ezen a versenyen öt asztalon volt 3 treff, mire két Dél 3 pikket mondott, kettő pedig kontrázott.

És most értünk el Garnerig, aki viszont passzolt John Kranyak 3 treffje után. Warren Spector ezzel a rettenetes kézzel 4 treffre emelt (!), és ettől kezdve a nagymenők is tehetetlenek voltak.

Meckstroth mi mást mondhatott: kontrázott. Aztán nézzünk rá Dél lapjára: eszébe juthatott, hogy legjobb volna passzolni, mert az ellenfél négy adun kívül egyet sem fog ütni, és az 1400-as buktatást csak nagyszlemmel lehet túlírni?! Mondhatott volna mást, mint 4-et valamelyik nemes színében? Annyit megtett, hogy a kőrt licitálta, ha történik még valami, mondjuk az ellenfél 5 treffet is mond, akkor a pikket mondja rá: ez erősebb lap, mint a fordított sorrend. (Még az is megtörténhetett volna, hogy a partner 4 pikket mond, ami után a határ a csillagos ég!)

Északnak 22 figurapontja van, szívesen menne tovább, de semmi garancia sincs arra, hogy nem Dél tartja Nyugat ütéstelen lapját. Esetleg még a 4 kőr teljesítéséhez is szerencse kell.

A másik asztalon Meckstrothék csapattársa, Mark Lair is a konzervatív megoldást választotta: passzolt a hatos treffel, Észak–Dél pedig kilicitálta a pikk király hiányát, nem mondott nagyszlemet. Így is 11 IMP-t nyert a Spector csapat, amelyik a válogató online fordulójának második részét megnyerte (éppen ezt a meccset így sem).

És hogy milyen játékos Steve Garner?! A válogató első részében kapta ezeket a lapokat Dél helyén:

A 4 kőr transzfer volt pikkre, az ellenfél először 5 treffet mondott, aztán még az 5 pikkre is rálicitált. A partner az 5 treffre passzolt, ami biztatást jelentett: jó lap, és van pikk segítség is. Nos? Mi legyen?

A 22-ből a legtöbb asztalon hasonlóképpen ment a licit, aztán három helyen a 6 treffet megkontrázták, és bukott hármat 500-ért. A 4 pikket egy helyütt hagyták, az 5-öt heten játszhatták, 5 kárót ketten. Az a Kelet–Nyugat járt jól, aki 6 kőrt és az a három, aki 5 treffet kétszer bukott kontrázva (300). Garneren kívül még Zia–Rosenberg és Dwyer–Huang vállalt tizenkét ütést (az utóbbi pár 6 pikkjét 7 kőrrel mentették!). Észak–Dél szlemjében treff kezdésre tizenhármat lehetett ütni!

A Facebookon lefolytattuk a vitát arról, hogy Délnek szerencséje volt-e, vagy sem. Ami megerősített engem abban, hogy kivételesen jó licit volt szlemet mondani.

Garner majdnem egy percig gondolkozott, és ez éppen az a játszma, amelyben a játékosnak módjában áll a többiek lapját kirakni, és azután dönteni arról, mi lesz a jó felvétel.

Egyenlő szkórban Kelet 3 kőrrel zárt ki, jó hatos vagy hetes színe lesz, valószínűleg nála van a kőr ász-dáma. Nyugat 5 treffet mondott mentésként, aztán az 5 pikkre rámondta a 6-ot is. Lehet, hogy az 5 treff nem is mentés volt? Mindenesetre nagyon hosszú zárt aduja lehet, és még támogatása is a partnere színében, hiszen pikk és káró lapjait biztosan kiadja…

Mindenből következik, hogy a partner 15–17 pontos, egyenletes lapjának pontjai pikkben és káróban vannak! Passzolt az 5 treffre, tehát van pikkje. Délnek elég is a harmadik ász. Ha nincs ott a dáma is, akkor szinte biztos a káró ász-király-dáma, de még a pikk nagygábli mellett is elfér… Nagyon nehéz az adott licit mellé olyan lapokat kiosztani, hogy a 6 pikk ne legyen esélyes. Garner végül 6 kárót mondott, és ez is célra vezetett.

Sokat gondolkoztam, és még olyan lehetőséget is találtam, hogy mindkét vonalon megvan a szlem:

Erre mondhatja valaki: miért kontrázná a 6 treffet Észak biztos aduütés nélkül?!

De erről majd legközelebb beszélgetünk. Amikor nem lesz nála két ász, az egyikhez még király is, miközben a partner meg úgy licitált, mint egy gőzgép.