HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2017. augusztus 14.

Elkezdődött – 43. bridzsvilágbajnokság, Lyon

A korábbi évekhez hasonlóan a világbajnokságra (amely tulajdonképpen három: nyílt, női és szenior verseny – azonban van egy negyedik, picit más is, erről mindjárt) csak kvalifikációval juthatnak csapatok. Magyar csapat még sosem játszhatott itt, bár párszor már közel voltunk a nyílt csapattal, legutóbb a tavalyi, budapesti Eb-n kellett volna az első hét csapat közé kerülni hozzá, az utolsó napon csúsztunk le a kvalifikációról. Európa hat helyet kap általában, idén ez azért hét, mert a versenyt Lyonban, Franciaországban rendezik, a rendező pedig mindig automatikusan helyet kap az indulók közt, de például a címvédő nem, így Lengyelország nem védheti meg Lyonban 2015-ben szerzett címét – két évente rendezik meg a vb-t.

Minden kontinens a sportágbeli ereje szerint kap kvótákat, azért néhány meglepően gyenge csapat is részt vesz, de például az Egyesült Államok két csapatot is indíthat itt. Mindhárom fő versenyszámban 22 csapat játszik, az első héten teljes körmérkőzésen (mindenki minden más csapat ellen 16 leosztásban) dől el, mely országok játszhatnak a második heti rájátszásban a legjobb nyolc között.

További érdekesség, hogy az alapszakasz lezárultával sem ér véget mindenképp a játék a kiesőknek, néhány éve már kiegészítik a versenyt egy nyílt, transnational, tehát nemzetek közt átívelő csapatversennyel. Ezen bármilyen, akár több nemzetből összeálló egység indulhat tehát. Itt rendszerint a rájátszásba be nem jutó csapatok java elindul, de bárki másnak is adott a lehetőség, hogy világbajnoki címet szerezzen.

Ezen a versenyen, már biztosan van két magyar érdekeltségű csapat: a Dumbovich csapat névadója mellett Winkler Gábor, Lakatos Péter és Alon Birman szerepel, míg a Swisshun fantázianevű csapat (ki gondolná?), egy magyar (Hegedüs Gál–Szegedi Balázs) és egy svájci (Magnusson–Nikolenkov) párral áll fel, nekik augusztus 20-ától, vasárnaptól szurkolhatunk.

A kupákat amúgy el is nevezték, így a nyílt csapatok versenyét Bermuda Bowl, a nőit Venice Cup, a szeniort pedig d'Orsi Trophy néven említik, ilyen néven találhatóak meg az eredmények, a futószkórok és a Bulletinek.

A minirámában élőben követhetőek a meccsek (BBO-szerűen, kommentár nélkül), sőt, a Youtube-on is láthatóak élő videók. Természetesen a BBO is közvetít, minden fordulóból nyolc meccset, tehát van miből válogatni. Arra érdemes vigyázni, hogy figyeljünk, mely versenyről jön a közvetítés, a fentiek szerint jelölték a különböző eseményeket (bb, vc, ot). A fordulók kezdete 11.00, 14.30 és 17.20 óra.

Az első fordulóban máris nagy rangadót rendeztek, az USA1 Monacóval csapott össze, és aratott 20 pontos győzelmet, nem kis mértékben a következő partinak köszönhetően.

Rodwell Nyugaton a szokásos hiperagresszivitásával 1 káróval indult, Helness pikket, Meckstroth treffet ígért, végül Helgemo Délen megkontrázta a 3 szant.

Aki ilyen agresszív, annak jól is kell játszania: a kicsit peches kőr tízes indulásra a király és az ász került, majd a pikk tízes vitte a következő ütést, és Helgemónak döntenie kellett: vajon Rodwell a dubló kőr dámával tréfált, vagy inkább a treffben lesz csoda a partnertől (JTx vagy J9x)? Végül kőrt hívott, és a reménytelennek látszó felvétel erre (ahogy bármi trefftől különbözőre is) már simán teljesült! 13 pontot kerestek vele az amerikaiak, mert a túloldalon a 3 káró már elbukott.

Az első nap után az állásról még korai sokat beszélni, azt érdemes megemlíteni, hogy a nők egyik nagy favoritja, a holland csapat három meccs alatt begyűjtötte a maximális 60 pontot!