HUEN

Kezdőoldal

Szalay György - 2011. október 25.

Első vérig – Bermuda Kupa, negyeddöntők

Az ellenfélválasztás nem okozott meglepetést. Az olaszok helyében mi is Kínát választottuk volna, a svéd–USA1–izlandi trióból „hollandként” Izlandot. A második _bár sokak szerint erősebb_ amerikai csapat nem akart már most honfitársai ellen játszani, így aztán kialakult a párosítás. Előzetesen az Izrael–USA1 és a Svédország–USA2 ígérkezett izgalmasnak; ezekre fókuszálunk.

 
Az első jelentősebb írást az amerikaiak könyvelhették el, mivel Berthau lusta volt. A5432, –, DJ943, AJ3 lapjával partnere első helyes, felkészült, de 15 pontban limitált lapjával szemben kellett viselkednie, mansban bell ellen: 1 káró–passz–1 pikk–2 kőr–3 pikk–4 kőr–?.

Eleve veszélyes szlemre törni, de egy 4 szan kulcslapkérdés vagy pláne egy 5 kőr sikénes ászkérdés nem árthat – gondoljuk utólag. Ő azonnal szlemet mondott, katasztrofális eredménnyel:


A svédek szerencséjére a gémzónában megőrizte Berthau a bátorságát:


_1szan_–passz–_passz_–2 kőr után jól értékelte a lapot, azonnal gémet mondott. Két asztalról is tudunk, ahol fájó 200-at _2H +3_ könyvelhetett el Észak–Dél. _Az izlandiak pechjére ezen sem tudtak írni, mivel a reménytelen 3 szant játszották az alábbi lapokból:_


A második hatodban az Izrael–USA1 összecsapásra látogatunk el. 24 leosztás után még kiegyenlített volt a küzdelem, azonban az amerikaiak belehúztak. Vagy legalább is hagyták, hogy ellenfelük csőbe húzza – önmagát.

Hogyan licitálna pároslicitben az olvasó és partnere az alábbi lapokból:


Dél abszolút forsza után, véljük, a 2 káró utáni 2 pikkre az azonnali 3 pikk kicsit sok volt; előbb egy fenntartó 2 szan, majd 4 pikk jobban leírja a lapot. Adott kiosztásban már az 5 pikk is soknak bizonyult: 13 IMP a másik szobában 3 szant játszó amerikaiaknak.

A másik csont:


Könnyen lehet, hogy Észak–Dél nem vette észre ellenfele mesterséges pikk emelését, bár a 3 szan így sem tűnik értelmes megoldásnak a 4 kőrrel szemben; 4H =, 3 szan –5: 12 IMP.

Ugyan lehet azzal bódítani magunkat, hogy „sok van még hátra” vagy „nem is olyan nagy hátrány ez” – úgy véljük, praktikusan ez a mérkőzés végetért _a két hatod után az állás: USA1 –Izrael 86 44_; a harmadik hatodban figyelmünket újra a svédek mérkőzésére szegeztük. Volt miért.


Mindannyian tudjuk, hogy szlemzónában igenis szerepe van a szerencsének: kiváló szlemre vállalkoztak az amerikaiak _minden 2–1-es adu, valamint a jó helyen levő hármas adu esetében teljesített volna Bathurst_, mégis a svédek lettek gazdagabbak 13 ponttal.

A válasz nem maradt el:


Nem igazán értjük, hogy Fredin a passz helyett miért mondott 3 kőrt: így aztán a terített 5 minor helyett a kifejezetten rossz esélyű 5 kőrt választották; most az amerikaiak szereztek 11 pontot. Innen folytatták másnap.

I zraeli barátaink kénytelen-kelletlen az utolsó szett előtt feladták, ezzel szemben az esélytelennek tartott kínaiak…

…valósággal megsorozták az olaszokat, a 3 9. leosztások eredménye 67 0_!_ volt a javukra, a majd 40 pontos hátrányból 27 pontos előnyt varázsoltak. _Más kérdés, hogy ebből 14 pontot a szegmens végén visszahoztak az olaszok._ Nézzünk két játszmát, amely licit szempontból is érdekes.


Nem igazán értjük, hogy Lauria a viszontinvitre miért nem mondott gémet. A kínai felvevő eltalálta a kőrt, 10 IMP. _Az amerikaiaknak nehezebb dolguk volt: Észak ugyanis kontrázta a 3 kőrt, és kis kőrre kellett jól döntenie a felvevőnek. Sikerült._

Cohen Rafael régi mondása: ellenvonalon nem törünk szlemre! Ezt az elvet szegték meg az olaszok a 19. játszmában. A 3 szan terített volt, míg az 5 treff a rossz aduelosztás miatt bukott.

A déli, 5. fordulóban az olaszok átvették a vezetést, de így is majd mindenki ezt a meccset nézte, mivel a kínaiak _sem_ adják fel pár pontos hátrányból.

Rögtön nagy olasz írással kezdtek:


A látszólag érdektelen gémben _az olasz felvevő 11 ütést szerzett kőr dáma kezdésre_ Bocchi passzív treff kezdése az átmeneteket támadta. Madala káróra fordult, amikor ütött, és már nem lehetett teljesíteni.

Sokáig 10 pont körüli volt a különbség, de az alábbi 4 pikk már a kínaiak kiesését jelentette:


Lauria jobban játszotta a gémet: keresztlopásra. A kínai felvevő második aduhívása indokolatlan volt: ha 4 1 az adu, mint most, már nem lehet teljesíteni.

A negyeddöntők végeredményei: 
Olaszország –Kína 205 –178,3, USA2 –Svédország 213 –171,3, Izland Hollandia 142 –233,  USA1 Izrael 221 –98.

A szabályok szerint a két amerikai csapatnak az elődöntőben egymás ellen kell játszania, az olaszok a házigazda hollandokkal küzdenek meg. Nagy meglepetés lenne, ha nem _a szokásos_ amerikai olasz döntőt láthatnánk csütörtöktől.