HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2022. április 3.

Fel kell tenni az i-re a pontot! – vb 2022, 6. nap

Szombaton négy fordulót játszottak a csapatok. A mieink világklasszisok ellen küzdöttek mind a nyílt, mind a női mezőnyben. Egy napon négy mérkőzést, azaz 64 leosztást lejátszani fizikailag is próbára teszi a játékosokat, így a világ legjobbjai ellen játszó fiainkat és lányainkat kicsit féltettük, nehogy elfogyjon az erő. A nőknek csodára lett volna szükségük ahhoz, hogy jó eséllyel üljenek le vasárnap a selejtezők utolsó napján. A csoda ezúttal kudarcot vallott, a lehetetlen pedig nem segített, így női csapatunk már nem juthat a legjobb nyolc közé. Persze elkeseredésre nincs ok, ez a vébé tapasztalatszerzésnek jó volt. Ellenben nyílt csapatunk továbbra is élethalál harcot vív a negyeddöntőbe kerülésért! (A magyar „vegyes” csapat – Forrás: Facebook/World Bridge Federation)

Winkler Gábor úgy nyilatkozott, hogy szombatig kell kihúzni, az lesz a kulcsnap. A kihúzás sikerült, a délelőtti mérkőzés előtt Magyarország az ötödik helyről folytatta és 15 VP előnnyel vezetett a 9. – legjobb nem továbbjutó helyen álló – Izrael előtt. Vajon sikerül-e megőrizni vagy esetleg növelni ezt az előnyt? Ez volt a nagy kérdés. Hosszú évtizedek tapasztalata az, hogy a mindenkori magyar válogatott a jó csapatok ellen „felszívja” magát, azaz bárkit képesek megverni. Most sem történik másként – gondoltam én. Három világklasszis csapat ellen kellett jól szerepelni (Svédország, Norvégia, USA 1), Guadeloupe ellen pedig minél nagyobb arányban győzni. A feladat tehát azért sem látszott könnyűnek, mert nehéz volt.

Az eredmények, vb-vel kapcsolatos információk ezen az oldalon találhatók.

Talyigás Péter szombati videointerjúja Hegedüs Orsolyával (itt is megnézhető):

A szombati magyar eredmények

Nyílt csapat
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–Svédország 16,88–3,12 (44–13)
Magyarország (Hegedűs–Szegedi, Szabó–Winkler)–Guadeloupe 10,31–9,69 (40–39)
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–Norvégia 14,18–5,82 (41–25)
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–USA 1 2,41–17,59 (11–47)

Női csapat
Magyarország (Lajos–Szűcs, Hegedüs–Fischer)–Svédország 9,39–10,61 (30–32)
Magyarország (Lajos–Szűcs, Hegedüs–Fischer)–USA 1 2,83–17,17 (70–37)
Magyarország (Hegedüs–Fischer, Tichy–Zalai)–Németország 8,52–11,48 (26–31)
Magyarország (Lajos–Szűcs, Tichy–Zalai)–Olaszország 12,03–7,97 (22–15)

A Bermuda-kupa (nyílt csapatok) állása
1. Svájc 277,60
2. Hollandia 269,99
3. USA 2 268,27
4. Anglia 254,17
5. USA 1 254,11
6. Olaszország 251,28
7. Magyarország 247,39
8. Norvégia 244,46
9. Dánia 240,19
10. Izrael 239,01

Az első három helyezett eddig végig jól játszott a tornán, tovább is jut, a negyedik akár még ki is eshet. A magyar csapatnak meg kell nyernie az első két meccsét, akkor Svájc ellen beleférhet egy kisebb vereség is. Persze őket is meg lehet verni. Drukkolunk!

A Velence-kupa (nők) állása
1. Lengyelország 305,47
2. Anglia 272,45
3. USA 2 246,97
4. Dánia 246,87
5. Svédország 246,61
6. Olaszország 239,81
7. Törökország 238,39
8. Norvégia 227,39
9. Franciaország 221,03
10. Kanada 215,98

15. Magyarország 182,91

Továbbra is az európai csapatok dominálnak. A lengyelek valószínűleg nagy fölénnyel nyerik a selejtezőt, az USA 2 jó hajrájával feljött a 3. helyre. A másik amerikai csapatnak igyekeznie kell, de még nem reménytelen a helyzetük. A miénké sajnos igen.

A d’Orsi-kupa (szeniorok) állása: 1. USA 1 278,28, 2. Dánia 259,79, 3. Lengyelország 255,39

Az USA 1 kimagaslik a mezőnyből, az első három helyezett továbbjutása biztosnak látszik.

A Vuhan-kupa (vegyes csapatok) állása: 1. Franciaország 275,91, 2. USA 1 258,81, 3. Románia 258,06

A franciák remekelnek, mögöttük szoros a mezőny. Lehet eső, lehet hó.

Mák
A 17. fordulóban mindkét csapatunk Svédország ellen játszott. A nők rosszul kezdtek, így a szükséges nagy győzelem esélye elúszott, de jól hajrázva döntetlenre hozták meccset. A fiúk biztosan vették az első akadályt és fölényesen verték a svédeket.

A nyílt teremben Dumbovich–Winkler ellen a Rimstedt fivérek 6 pikkig merészkedtek és elvéreztek. Hegedűs–Szegedi csak 4 pikket játszott, de az a felvétel sem volt leányálom. Az Izrael–USA 1 meccsen az amerikai felvevő kőr kezdés után treff lop-impasszra játszott és vesztett, mert Kelet kőröket tudott lopni. Az izraeli Padon máshogy gondolta. Azonnal kárót hívott, hogy a rövid aduval történő lopásos felvevőjáték-sablont életre keltse. Később kihívta a treff királyt és gyanút fogott, amikor Bobby Levin kicsit tett. Ki ne tenné ilyenkor az ászt, ha nála van? Ezért a felvevő lopott és káró magasításra játszott. Olyan szerencséje volt, hogy Nyugat adu híján nem tudta ellopni Kelet káróját. (A Next gomb nyomogatásával a lejátszás követhető.) 

Gambling szlem

A nyílt verseny 24 asztalán senki sem vette fel ezt a jó esélyű 6 kárót. Igaz, hogy két ász az ellenvonalon állt őrt, de a szlemhez annyi kellett, hogy szökjön a kőr király vagy Nyugat induljon el a pikk ásszal. A nők bátrabbak voltak, Marokkó, Olaszország és az USA 1 bemondta a szlemet. A szenioroknál Guadeloupe, Franciaország és Belgium, a vegyes csapatoknál Románia és Törökország volt vakmerő.

A Svájc–USA 2 slágermérkőzés arról lett híres, hogy rendkívül alacsony meccspontforgalom mellett 13 partit kihúztak. Lehet, hogy ez a két csapat játssza majd a döntőt? 

Tömés
A 18. fordulóban hemzsegtek a szlemek, nálunk pedig a katasztrófák.

A fiúk ellen Guadeloupe 6 treffben landolt. Winkler a kőr ásszal kezdett, és ha ezután a pikken kívül bármivel folytatja, a felvétel könnyű ellenjátékkal meghal. Nem tudjuk, hogy Gábor mit hívott, de a 6 treff életben maradt.

Jobb szlem

A fiúk szerencsére kihúzták a partit, a magyar nők azonban 6 pikket játszottak, mely a rossz helyre fekvő pikk dáma miatt bukott, míg az USA 1 jó 6 treffjét nem lehetett elbuktatni.

A 20. leosztás sem hozott fordulatot, mindkét ellenfelünk gémet mondott, mi nem. Négy parti után Guadeloupe 24–0-ra, a női USA 1 35–0-ra vezetett ellenünk. Istenem, legalább a fiúknak segíts! – imádkoztam magamban, mert az énem hívő tagozata előbújt lelkem bugyrából. Eszembe jutott az is, hogy annak idején – igaz, én csak egyszer – még bérmálkoztam is, szóval az mindenképpen plusz pontot jelenthet a fohászom javára. És lőn.

Háromszínű beszorításos nagyszlem!

Ebből a 7 pikkből és 7 szanból kimaradtunk a nyíltban, így a 6 szannal kihúztuk a partit. A nők persze nagy szlemet játszottak és buktak, szerencsére az amerikaiak is. Pedig milyen jó felvétel lett volna a 7 káró… Vagy a 7 szan… Igaz, háromszínű beszorítással kell teljesíteni, azaz nem csak az az egyetlen esély, hogy húzzon a pikk vagy impasszt adunk pikkben. (A Next gombbal lehet követni a lejátszást, hogy hogyan.) Hogy miért nem játszott erre a világbajnoki mezőny, azt nem tudom. Pedig ha abból indulnak ki, hogy impasszt mindenki tud adni és a háromszínűvel be lehet kerülni a bulletinbe, akkor talán felmerülhet a háromszínű. És akár fényképpel is szerepelni lehet, sőt, még akkor is, ha valaki csak kicsit szép.

Színkezelés

Hegedűs–Szegedi 4 pikket játszott és tizenkettőt ütött, az ellenfél bemondta a szlemet és bukott. A nőknél mindkét csapat szlemet játszott, az amerikai felvevő bukott, Szűcs Villő teljesített, mert ő nem a káró ász lehívásával kezdte a szín kezelését. Közel hasonló színkombinációval már találkozott Villő e versenyen, és akkor is a nyerő verziót választotta, mellyel egy zsák IMP-t keresett. Ahogyan most is.

Újabb szlemkatasztrófa

Már egész jól álltunk és hátradőltem, amikor Szabó–Winkler kihagyta a szlemet, az ellenfél nem, így a meccs minimális győzelemmel zárult. A nők 6 szant játszottak, mi buktunk, ők nem.

A 19. fordulóban a magyar nők kis vereséget szenvedtek Németországtól, a fiúk legyőzték a Helgemóval, Helnessel és Brogelanddal felálló Norvégiát! Emberek! A 4. helyen álltunk!

A 20. fordulóban a nyílt vébé egyik esélyes csapatával, az USA 1-gyel találkoztunk. Ezt a meccset végre a BBO is közvetítette, így könnyebben tudtam nyomon követni az eseményeket. Ráadásul Kelen Karcsi Zoom közvetítést is szervezett, így közösen tudtunk szurkolni. A nők az ötödik helyen álló olaszok ellen ültek asztalhoz és megverték őket! Ez volt az öröm. A fiúk sajnos nagyon elfáradtak és az elemi hibákat az amerikaiak kíméletlenül kihasználták. Persze jól is játszottak.

Például.

Mivel indulsz Kelet 2 szan felvétele ellen az alábbi lappal?

………
………
………
………
………
………

Geoff Hampson a káró hatossal kezdett és aranyat talált, Dumbovich csak ötöt tudott ütni. (A Next gombbal követhető a játék.) Ez volt a teljes kiosztás:

Az utolsó nagy vereségért kár volt, de talán még belefért, mert a csapat még „placcon” van. A hetedik helyen áll bő 7VP előnnyel a kilencedik Dánia előtt. Hajrá!

Mire figyeljünk vasárnap?
Nyílt csapat: Dél-Afrika, Hongkong, Svájc. Ha az első két meccset abszolváljuk, akkor…

Női csapat: Lengyelország, Spanyolország, India (a lengyelek lazíthatnak, hiszen már biztos elsőként jutnak tovább, a spanyolok verhetők, az indiai csapat nagyon gyenge).

A kezdési időpontok: 10.00, 14.00 és 16.45.

 


További cikkek ebben a témában