HUEN

Kezdőoldal

Szemere Róbert - 2011. március 24.

Három apró lépés – IBBF amatőr, Papa-mama verseny

Két olyan közelmúltbeli és egy jövőbeli próbálkozásról szól ez a cikk, amely megpróbálja megállítani a bridzsversenyek mezőnyének fogyását azzal, hogy a családos vagy csak klubokban játszó bridzselőket bevonjuk a versenyéletbe. Beszámoló az IBBF amatőrversenyéről, a Papa-mama bridzsversenyről és ötletek a IV. osztállyal kapcsolatban egy MBSZ elnökségi tag tollából.





IBBF
Idén két szempontból is megújult az IBBF, amellett, hogy a FÉSZEK klubot újra a versenyélet helyszínévé tette. _Nagy_ nemzetközi versenyt a 21. században nehéz reklám nélkül szervezni, kivéve ha jól bejáratott versenyről van szó, ahol évről évre vissza visszatérnek az elégedett játékosok. Egy sporttársunk anonim ajándékként biztosította a BBO-s reklám fedezetét, és a relatíve későn kezdődő kampány ellenére találkoztam a reklám hatására érkező külföldiekkel. A korábbinál sokkal aktívabb volt a verseny hazai promóciója is. A BBO magyar klub üzenetein kívül elnökségi tagként többször is meghívtam a vidéki és budapesti klubok versenyzőit és hobbijátékosait a klubvezetőkön keresztül.

Egy másik újdonság az amatőr párosverseny az immár negyedik alkalommal a programban szereplő amatőrcsapatverseny mellett. Természetesen a hazai reklámtevékenységgel elsősorban azokat a bridzsezőket próbáltuk megszólítani, akiknek nem volt pénzük kifizetni a nagy párosverseny nevezési díját, vagy kevésbé szigorú időkerettel kevesebb leosztást játszva szerettek volna részt venni a versenyen a klubjukban megszokott hangulatban, de egy patinásabb környezetben.

A reklámnak, az új célközönségnek és talán a négynapos hétvégének, valamint a különleges környezetnek is köszönhetően – ha nem is egy versenyen, de egy időben – egy helyen 119 pár versenyzett vasárnap, amikor a nyílt páros második fordulójával együtt folyt az amatőr párosok versenye. Az elmúlt években nem volt magyar verseny ekkora létszámmal. Az amatőrversenyek létjogosultságát bizonyítja, hogy az új verseny megrendezése ellenére nőtt a nyílt páros mezőnye is. A promóció hatása meghaladta a várakozásokat, így végül a termek mérete lett a szűk keresztmetszet, és a zsúfoltság némileg beárnyékolta a fenti eredményeket. Mindez, amit leírtam, csak részsiker, és nem oldja meg a magyar bridzs problémáit, de remélhetőleg jó irányba mutatnak a változások.

Papa-mama bridzsverseny
A versenyek győztesei érthető büszkeséggel nemegyszer saját megoldásaikból is ízelítőt adnak az olvasónak. Ugyan a versenyszervező Szetei Zsolt partnereként megnyertem a versenyt, nem ez vezérelt a cikk megírásában, és kontárkodásnak érezném, ha partikat elemeznék.

A cikk írását az vezérelte, hogy mind ifjú apaként, mind az MBSZ elnökségi tagjaként örömmel töltött el a kezdeményezés.


A korábbi hónapokban jótékonysági versenyt is szervező Kibic bridzsklub ismét kiváló eseményt szervezett. Nekem – éppen elfoglalt és immáron nem Pesten élő családapaként – első alkalommal ezen verseny keretében volt részem személyesen is találkoznom a kibicesekkel. Kislányom a verseny nagy részét végigjátszotta a csöppséggel és nagyobb csemetékkel együtt egy külön játszószobában, ahol a szülők mellett vagy helyett profi óvónők vigyáztak rájuk. A kezdeményezés megmutatta, hogy lehet olyan versenyt szervezni, ahol a csemeték és a szülők jól érzik magukat.
 
A versenyt megtisztelte Dumbovich Miklós és Szilágyi László is. Dumbo épp Pölöskei Petrával a klub egy lelkes szervezőjével játszva lett második. Megható volt Petrát látni az éremmel és Berzsián babával a nyakában. A versenynek ezt a pillanatát azt hiszem, sosem fogom elfelejteni, ahogy azt sem, ahogy Dóri lányom jó olimpikon módjára megkóstolta a kupát.

Köszönjük Kibic klub, sok ilyen versenyen szeretnénk még játszani!

Egyetlen építő kritika, hogy a négy óra sok gyereknek túl hosszú, igaz, az ennél rövidebb verseny sportértéke kisebb.
 
_Az utolsó képen a győztesek: Szetei Zsolt és a szerző, Szemere Róbert. További képek a Papa-mama bridzsversenyről itt található._

IV. osztály = amatőrbajnokság
2010-ben 16 párra zsugorodott az MP bajnokság IV. osztálya. Oldalakat lehetne írni az okokról és a lehetséges terápiákról, de nem ez cikkem tárgya. A két hét múlva kezdődő IMP bajnokságra mindenesetre radikális újításokat javasoltam az elnökségnek „csak láncainkat veszíthetjük” jeligére.

Közgazdasági szaknyelven parametrikus változás a nevezési díj csökkenése, a nyolcból a hat legjobb forduló számítása _a korábban a legalsóbb osztályban is alkalmazott büntetés helyett_. Paradigmatikus változás, hogy a IV. osztályt amatőr bajnokságnak tekintve a klubok is megrendezhetik selejtezőiket, hasonló paraméterekkel, mint az MBSZ központi selejtezőjén. Lényeges különbség, hogy míg az MBSZ által szervezett selejtezőből változatlanul közvetlenül fel lehet jutni a II. illetve a III osztályba, a klubok selejtezőinek élmezőnye egy kétfordulós MBSZ által szervezett versenyen küzd a fennmaradó feljutó helyekért. Ezáltal biztosítva van, hogy csak olyanok jussanak fel a III. osztályba, akik az MBSZ versenytermében is bizonyítottak. Ugyanakkor a selejtezőt saját klubjukban, barátaik között tudják végigjátszani a bridzsezők. További, a többi osztályt is érintő változás a szigorúbb licitkorlátozás. A cikk írásakor még nem lehet tudni mennyire sikeres a kezdeményezés.

Tekintettel arra, hogy a klubok általában MP-versenyeket szerveznek, lehet, hogy mérsékelt lesz az érdeklődés. De vesztenivalónk nincs, és a tapasztalatokat fel lehet használni az MP-párosbajnokságon, ahol nagyobb arányban lehet bevonni a klubokat. A Kibic klub mellett a budafoki és solymár klub közösen, a BZSKH klubja, valamint a BBO magyar klub önállóan szervezi meg saját selejtezőjét, és várjuk a többi klub jelentkezését is.

Úgy gondolom, hogy egy bajnokság legalsóbb osztálya átmenet a verseny és a hobbi játék között. Ezért lehet indokolt a két hiányzás büntetlen engedélyezése, a klubok bevonása és a nevezési díj klubversenyek nevezési díjaihoz közelítése.