HUEN

Kezdőoldal

Bunth Ágnes - 2014. július 27.

Irány Isztambul! – junior világbajnokság

Augusztus 13-án regisztrál lány csapatunk a 2014-es ifi világbajnokságra. Tavaly Wroclawban, az Európa-bajnokságon ötödik helyen végzett a csapat _Bekő Mária, Bekő Zsófia, Bunth Ágnes, Érsek Laura és Fischer Andrea – Nádasi Tibor _NPC_, Magyar Ádám _coach__, és ezzel pont kvalifikálta magát az idei isztambuli vb-re. Az eddigi ötből csak az utolsó két Eb-n kvalifikálhattak lánycsapatok is a vb-re, de a magyarok korábban nem jutottak ki. Csapatunk Isztambulban a következő felállásban fog küzdeni: Bekő Mária, Bekő Zsófia, Érsek Laura, Fischer Andrea és Fischer Brigitta, valamint Honti László _NPC_ és Mezei Katalin _coach_.

Az elmúlt évben a lányok a BBO-n edzették magukat, mivel Laura Ghánában, a Bekő lányok Kimlén, a Fischer lányok pedig Pesten készültek a kihívásokra. Magyar Ádám feladványokkal nyúzta őket. Mezei Kati a Palatinuson tartott felkészülési tréninget július 12–13-án.

A meccsek 14-én kezdődnek, teljes körmérkőzést játszik a 14 csapat _7 európai, 4 ázsiai, 1 afrikai, 1 ausztrál csapat és az Egyesült Államok_. A körmérkőzés első 4 helyezettje játssza az elődöntőt. Az eredményeket a www.worldbridge.org oldalon mindenki figyelemmel kísérheti. _A képen a tavalyi, wroclawi junior Európa-bajnokságon ötödik helyével vb-indulást kiharcoló lánycsapat_

Július 21-től Pesten folyik a felkészülés Magyar Ádám koordinálásával. Minden nap vendégelőadók edzik a lányokat délelőtt és délután is két részletben. Az edzők _Gulyás Dániel, Hegedűs László, Kelen Károly, Magyar Ádám, Szabó Csaba, Szetei Zsolt_ konkrét témákat dolgoznak fel. Szó esik a teljesség igénye nélkül a színkezelésről, a küzdelmi helyzetekről, szlemlicitekről, a gyenge 2-ekről, az asztalnál való viselkedésről és az ellenfél viselkedéséből levonható következtetésekről.

A hét befejezéseként szombaton a piliscsabai versenyen játszottak a lányok. Egy hét pihenő után, augusztus 4-én mindenki Kimlére utazik, a felkészülésnek ezúttal a Bekő család ad otthont. Minden nap reggeltől bridzsórákon vesznek részt, ebéd után kikapcsolódásként a strandon vezetik le a felesleges energiákat. Délután újabb órák következnek, és persze este játék.

Kimle után még három nap a Palatinus Klubban szlovák csapat elleni edzőmeccsel. Ezután épp csak egy rövid átcsomagolás/mosás és indul is a csapat Isztambulba…

A tavalyi és idei kapitányokat kérdeztem a felkészüléssel és esélyekkel kapcsolatban.

– Mi a kedvenc jeleneted/pillanatod tavalyról az Eb-ről a csapattal kapcsolatban?
– Szerettem minden forduló előtt azt kiabálni velük, hogy „hajrálányok!”. De a legszebb mégis az volt, hogy pont amikor kellett, akkor verték meg a norvégokat, és pont annyira, amennyire kellett – ezzel a meccsel jutottak ki a vb-re.” _Magyar Ádám_

– Hogyan készültek a lányok tavaly az Eb-re, és hogyan most a vb-re?
– A legnagyobb nehézség az, hogy a csapat 40 százaléka nem pesti – ez nem baj, sőt, csak nehéz együtt készülni. A tavalyi Eb előtt is volt Kimlén bridzstábor, a neten is sokat játszottak a lányok, és csiszolgatták a licitrendszerüket. Ráadásul Érsek Laura idén majdnem egy évet Ghánában töltött, vele hetenként a neten játszottunk. Idén is lesz bridzstábor a Bekő lányoknál Kimlén, de most egy hétre Pestre is meghívtuk őket. A Bekő lányok a Bunth-Magyar-lakásban laknak, a többiek pedig minden reggel jönnek, és 10-től 17 óráig egy vagy két előadó oktatja őket, a legjobbak közül _és én is egy fél napot_. Ebédet minden nap én főzök, a végén meg eldönthetik, hogy ezentúl inkább főzzek vagy tanítsak _vagy egyiket se_. Természetesen általában öt után is marad mindenki – ez olyan csapatösszetartás-szerű dolog: játszunk, nem feltétlenül bridzset, és jól érezzük egymást. Ez legalább olyan fontos része a felkészülésnek, mint a bridzstanulás.” _Magyar Ádám_

– Mit gondolsz, mik a csapat esélyei a vb-n?
– Hát, ezt nem tudom. Az európai csapatok erejét nagyjából ismerjük az Eb-ről, egyikük ellen sem mi vagyunk az esélyesek _kivéve talán a hazai pályán játszó törököket_. Az amerikaiak és Kína ellen biztos nehéz lesz, a többieket pedig nem ismerjük. A négybe jutni nagy csoda volna, a reális az, hogy néhány csapatot megelőzünk. Ha a négybe jutnak, mindenki egy kétszer akkora fagylaltot kap tőlem Budapest legjobb fagylaltozójában, mint amekkorát a vb-kijutásért kapott _akkor mindenki akkorát kapott, amekkorát meg bírt enni_.” _Magyar Ádám_

– 14 csapat indul a vb-n, ezeket sorba raktam úgy, hogy mi lesz a végső eredmény. Meg is indokoltam a jövendölésemet:
1. Franciaország – A franciák a wroclawi győztes csapatukkal jönnek, ők esélyesek a vb-győzelemre is. Albenában a 3. helyről utaztak a vb-re, ott a 4. helyet szerezték meg.

2. Olaszország – A Wroclawban 3. helyezést kiharcoló olasz csapat is változatlan felállásban érkezik, megszavazok nekik egy ezüstérmet...

3. Hollandia – A holland utánpótlás-nevelés példamutató, a játékosok magasan képzettek. 2. helyezés Wroclawban, a 4 régi játékosuk mellé 2 teljesen újat neveztek. Nem játszik a csapatban Judith Nab, aki ezüstérmet szerzett a csapattal 2011 _Albena_, 2012 vb, 2013 _Wroclaw_ és Emma De Ruiter _Wroclaw 2. hely_. Gyengült a csapatuk, azt gondolom, nem lesznek csak bronzérmesek.

4. Lengyelország – A lengyelek óriási választékkal rendelkeznek utánpótlás-játékosokból. Csapatuk vegyesen áll fel gyakorlott és új játékosokkal. Justyna Zmuda a vezéregyénisége a társulatnak, Baliban 2013-ban tagja volt az 5. helyezett női csapatnak, 2012-ben Taicanban aranyérmes lett a lengyel lányválogatottal.

5. Magyarország – A magyar lánycsapat nem csak sokat fejlődött az elmúlt évben, de Fischer Brigittával erősödött is. Ez semelyik másik lánycsapatról nem mondható el. A wroclawi Eb ötödik helyezettje, Bekő Mária, Bekő Zsófia, Érsek Laura, és Fischer Andrea Honti László vezetésével azt gondolom, hogy hajszál híján nem jut be az elődöntőbe. Az ötödik helyezés biztató eredmény lenne a jövő évi Eb-szerepléshez.

6. Ausztrália – Az auszik szép reményekkel jönnek erre a vb-re. Juniorcsapatukat Alexander Smirnov vezeti, esélyesek még a dobogóra is. A lánycsapatuk új-régi tagokból áll, vezetőjük az a Andy Pei-en Hung, aki 2012-ben 4. helyezést ért el Taicanban a vb-n a lánycsapattal, ő is játszott!

7. Indonézia – Egy kezdőkből álló U20-as csapattal és egy gyakorlottnak mondható lánycsapattal érkeznek. Felkészítőjük az a Denny Sacul, aki a pekingi olimpián 2008-ban szenior kategóriában volt bronzérmes.

8. Egyesült Államok – Az amerikai csapat pakisztáni születésű játékosa, Anam Iqbal Zebha 2010-ben Philadelphiában 4. helyezést ért el a lányok versenyében. Társai sem kezdők. A csapat nem játszó kapitánya egy WGM-minősítésű hölgy játékos, Karen McCallum.

9. Norvégia – A norvégok a 6. helyezett wroclawi csapatukat, ahol 4 világversenyen teljesen kezdő lány szerepelt, kiegészítették még két szintén kezdővel. Nem lehet tudni, hogy egy év alatt mennyit fejlődtek. Vezetőjük _NPC_ Sven Olai Hoyland, volt válogatott játékos.

10. Törökország – A vendéglátók rendkívül széles bázison oktatnak utánpótlást, és minden kategóriában indítanak csapatot. A lányoknál a wroclawi 8. helyezést _Ausztriát megelőzték_ elérő csapatból hárman maradtak, közülük is csak Uskup volt gyakorlott játékos. Az újak közül Seker egy nem igazán sikeres junior csapat tagja, és két kezdő játékosuk is van.

11. Kína – Bing Zhao a hattagú lánycsapat egyetlen gyakorlott játékosa _2012, Taichan, vb 5. hely a lányok között_.

12. Tajvan – 6 kezdő lány, edzőjük Jonky Chung már játszott világversenyen, ő az edzője a junior csapatnak is, ahol játszik egy lány is.

13. India – 4 lány és 4 játékos a juniorban, talán hoznak U20-as és kölyökcsapatot is, felkészítőjük, Arvind Vaidya néhány nyílt csapatversenyen indult.

14. Botswana – 5 lány, akikről semmit nem tudunk, nincs megjelölve csapatkapitány sem, a junior csapatkapitány hozza a teljesen kezdő junior és lány csapatot. Modisaotsile Dikgang 40 év körüli játékos, játszott néhány olimpián. _Mezei Katalin_