HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. május 20.

MaradjOtthon Bajnokság 5. játékhét

A MaradjOtthon Bajnokság ötödik hetén jól gazdálkodtak az idővel a csapatok, mert a verseny során első ízben már kedden sikerült lejátszani az összes mérkőzést. A főszakasz harmadik fordulója tehát zökkenőmentesen zajlott, ami annak is köszönhető, hogy a BBO ezúttal nem rakoncátlankodott sokat. A jó hír mellett az volt a rossz, hogy vasárnap az archívumból ideiglenesen törölték a régebbi adatokat, ezért egyelőre a „régiségekhez” nem lehet hozzáférni.

A három A-ligás csoportban rangadónak beillő találkozók voltak. A Galim és a P-T mindhárom mérkőzését megnyerte, sőt, a Galim nagy arányokkal győzött, így az összetett elsőségükhöz nem férhetett kétség. Az A/1 csoportban az Elastronnak nem volt szerencséje a héten, mert mindössze 0,13 század VP hátránnyal estek ki az őket felváltó Libellával szemben. A negyedik csapat, a Viadukt Betyárok pedig annak ellenére sem tudott állva maradni, hogy egyik ellenfelüknél sem játszott Matuska Szilveszter*. Az A/2 és A/3 csoportokban nem volt ilyen szoros az állás, és a favorit csapatok magabiztosan maradtak az első két helyen, így a GAMAX, a Visoft, a P-T és Budaörs 17 továbbra is az A-ligában folytatja. A B-ligából az alábbi 6 csapat jutott fel: Grand Slam, MEAFC, Maros, MoKaKoSch, Palatinus és Sukoró1 (az összeállítások itt találhatók.)

A 24–23-as Visoft győzelemmel véget érő GAMAX elleni rangadón fordult elő az alábbi ellenjáték-probléma.

Dumbovich Miklós negatív kontráját Winkler Gábor a szkórhelyzetre való tekintettel büntetővé változtatta. Dél a pikk királlyal nézett körül és ütésben maradt, Észak a tízest, Kelet a hatost tette. Mit hívsz?



Dumbovich kis pikkel folytatta, Észak ászát a felvevő ellopta és a káró hármast hívta ki, tízes, bubi, dáma. Winkler a treff hármast tette a virtuális asztalra, Bódis Gyula ütött az ásszal és ismét kárót hívott, ezúttal a nyolcast. Dél ütött a kilencessel, partnere a hatost tette. Mit hívsz?



Dumbovich a pikk dámával próbálta rövidíteni a felvevőt, de ez a húzás nem sikerült, mert a felvétel csak egyet bukott. Ezek voltak a lapok:

Ha Dél kőrre vált, akkor Észak tudott volna még egy adut hívni, így a felvétel kettőt bukott volna 500-ért, mert kiadó egy pikk, két kőr és három káró. Persze ha a felvevő látnok, és másodszor nem a káró nyolcassal, hanem a királlyal(!) száll ki, akkor egy bukással megússza a kalandot, mert az a szerencse éri, hogy egy lopás után úr lesz a nyolcasa. Az egy kontrázott bukás a GAMAX-nak nem volt elegendő, mert a másik asztalnál csak 2 treffel szólt közbe a Kelet helyén ülő Homonnay Géza, így a Fischer Brigitta–Talyigás Péter páros 4 pikk felvételig jutott, melyet szürrel teljesítettek. Ha a második ütésben pikk helyett treffre vagy kőrre fordultál, vagy a negyedik ütésben kőrt hívtál volna, akkor jobban játszottál volna, mint a mester, és a GAMAX csapat két IMP-t ír a partin. Így vesztett hatot.

„Híresek leszünk!” – RR
Talyigás András kapitány (tajcsi), Budinszky András (bandras), Fischer Andrea (tcsftm), Sinkovicz Péter (ant11)


Az RR csapat tagjai két András és két Sinkovicz. A jelentős korkülönbség ellenére azt hiszem, egyre inkább egységes csapatot alkotunk. Már a csapatbajnokságban is jól működtünk együtt, de a Karantén Kupa és a MaradjOtthon Bajnokság még jobban összecsiszolt bennünket. Ezekben a hetekben rendszeresen gyakorlunk a BBO-n, megvitatjuk a partikat, és ezekből sokat tanulunk. Szeretünk más csapatok ellen meccseket játszani, de ha négyen ülünk az asztalnál (persze mindenki a sajátjánál otthon), akkor korábbi nagy versenyeken játszott partikat játszunk le, és megbeszéljük, hogy a nagymesterek mit csináltak jobban.

A MOB főszakaszának második hete különösen jól sikerült, mindhárom meccsünket megnyertük, így feljutottunk az A-csoportba. Ehhez hozzájárult a következő parti is, amelyben relé precíziós rendszerünk jól működött.

Dél a precíziós 1 treff indulás után kikérdezte Észak elosztását és a zónáját, 4 pikknél már tudta partnere 8–10 pontját, 5–5–0–3 vagy (65)–0–2 elosztását és 1 kulcslapját. Miután Északnak treffben és káróban összesen 1 pontja lehetett, az ászon kívüli 4–6 pontjához kellett a kőr dáma és legalább két bubi. Így a 6 pikk nyitott könyv volt.
Talyigás András


Az RR csapat nem tudott az A-ligában maradni, mert mind a GAMAX, mind a Visoft ellen alulmaradtak. Harmadik ellenfelüket, a Mesdamest viszont 32–25-re legyőzték. A győzelemhez hozzájárult a Sinkovicz házaspár jó ellenjátéka az alábbi partiban.

Sinkovicz Péter a kőr dámával indult, ami ígérte a bubit, de tagadta a királyt. A felvevő kárót dobott, Fischer Andrea ütött az ásszal. Te mit hívtál volna a helyében?



Andrea a káró királyt hívta, mely az egyetlen buktató hívás volt (na jó, a káró dáma is az), mert ez volt a teljes kiosztás:

A felvétel azért bukott, mert a felvevő mind a négy színben kiadott egyet. De hogyan kellett volna játszania? Ha a kőr kezdést ellopja, lehív két magas adut és treffre fordul, akkor teljesíteni tudott volna, mert Kelet nem kerül egyhamar ütésbe, hogy elvegye Déltől az utolsó adut, mivel a treff húz. A másik asztalon csak 3 pikket játszott Dél, de tízet ütött, így az RR csapat 6 IMP-t keresett a partin.

„Híresek leszünk!” – Dömös és Expat
Végh Alexandra kapitány (lorien), Karancsi Balázs (balu_hu), Dienes Ödön (domoske), Takács Gábor (taki61)

Sorozatunk másik csapata a B-ligában játszik. Csoportjukban a második helyen végeztek, ezzel egyelőre maradtak a helyükön. Két ellenfelüket legyőzték ugyan, de a Palatinus csapattól kikaptak.


Ha úgy vesszük, szokatlan ez a felállás. Balázs és jómagam már egy ideje nem játszottunk otthoni terepen, 2012-ben váltunk mi is expatokká. Az Egyesült Államokba való költözéssel a bridzs is elmaradt egy röpke 6 évre. Amerikát Svájcra cseréltük, én néha Scharnitzky Péterrel játszottam a Hegyalján, és bizony a bridzs is egyre jobban hiányzott. 2018 végén jött el a pillanat, menjünk el játszani valahová itt Genfben, nézzünk utána, milyen is a helyi bridzsélet. Mondják, hogy biciklizni nem lehet elfelejteni, khmmm, ezt már megcáfoltam, és a bridzs is rendesen berozsdásodott a kihagyott évek alatt. A helyi bridzsélet jórészt a klubokban zajlik, a svájci szövetség a bajnokságokat, kupákat jórészt a hétvégén rendezi meg, hiszen a játékosállomány jelentősen decentralizált (Genf, Lausanne, Zürich, Bern, Ticino etc). Az eddigi legnagyobb élményünk a helyi válogatón való részvétel volt a Zimmerman csapat ellen, felejthetetlen élmény világbajnokok ellen kiállni és helytállni, de erről talán majd máskor. (Svájci karanténbridzs a la Expat)

Nagy örömmel vettük észre, hogy online Korona Kupa, majd MaradjOtthon Bajnokság szerveződik, ezúton is köszönet a szervezésért! Csapatunk természetesen már egy ideje nem volt otthon, és Honyi (Honyek András – a szerk.) hozott össze minket Dömösékkel. Dömös vállalt minket látatlanban is, mi meg örömmel készültünk a megmérettetésre. A csapat tehát összeállt, az eredmények jöttek. Kiemelném a GAMAX elleni mérkőzésünket, ahol az utolsó parti előtt 27–0 ra(!) vezettünk, és az utolsó partiban egy bubiimpasz döntött 16 IMP sorsáról. A gémet ők bemondták, az impassz ült (K542 – QT63 színt kell kezelni), így lett 33–0 helyett 27–10. Persze erre is büszkék lehetünk. De félre a dicsekvéssel! Minket az otthoni játék egyáltalán nem zavar, külön szobában játszunk Balázzsal, és viszonylag csendesen viseljük, ha egy-egy parti rosszabbul sikerül, vagy ha a BBO rendetlenkedik. Csapatszinten sincs feszültség, az elrontott partik mindenkinek ugyanúgy fájnak.

Szuper újra magyar mezőnyben játszani, a svájci jóval gyengébb, leszámítva a világbajnok csapatot és néhány jó játékost. Minden egyes név és moniker mögött egy-egy ismerős rejtőzik, akiről fel-felelevenednek a régi emlékek. Hiányoztok mindannyian, akiket volt szerencsénk otthon megismerni és együtt vagy egymás ellen játszani! Na, úgy tűnik, a bezártság érzelgőssé tesz, a következő keddig is vigyázzatok magatokra.
Végh Alexandra


Vajon ki gondolná. hogy az alábbi leosztás körpasszal végződik? Márpedig a Dömös és Expat–Palatinus mérkőzésen ezt történt, miután Vikor Dániel Nyugat lapjával passzal indított.

Az utóbbi néhány évtizedben inkább az a trend, hogy az indulóerőt lazábban értelmezik a játékosok, mint Alvin Roth,akinél gyakran a 14 figurapont sem volt elég az 1-es magasságú színindításhoz. Mindenesetre Vikorral ellentétben a nagymamám elindult volna 1 pikkel a fenti lappal, bár az is igaz, hogy ő nem volt jó játékos.

A másik teremben Karancsi Balázs 4 kőr splinter licitje után a 20 pont dacára Kelet–Nyugat jó felvételben kötött ki, mert Végh Alexandra 4 pikket vett fel. Ha 2–1 az aduelosztás, akkor könnyű a parti, a 3–0 viszont nehézséget okozott. Igazi pingpongmeccs folyt a lejátszás alatt, mert hol bukásra, hol teljesítésre állt a felvétel. A felvevő végül bukott, mert nem találta el a nyerő játékot, így Vikornak lett igaza: kis lappal írni kell!

Bár a Palatinus ellen csak szépségtapasz volt, a Dömös-csapat 11 IMP-t szerzett az alábbi játszmán.

Ezt a játékot nem pontra, hanem ütésre játsszák, gondolta Dienes Ödön, és 2 szannal nyitott Északon. Igaz, hogy a figurális ereje nem fedte le teljes mértékben a hagyományos értelemben vett 20–21 pontot, és az egyenletes elosztású lapok értelmezésében is volt némi kivetni való, de Dömös a tömör hetes színért fejben hozzáadott néhány extra pontot, így meg sem álltak a kisszlemig. És bár a pikk impassz nem ült, a védett kézből játszott felvétel ellenben igen, mert csak a treff ászt kellett kiadni, köszönhetően a jól ülő kárónak, és ha a felvevő arra játszik, a 3–3-as kőrelosztásnak. (Dienes Ödön, a bridzsdíjak, a húsvétitojás-kosár és a gyümölcskompozíció)

A másik asztalon csak 3 szan volt a felvétel, de a Palatinus játékosai nem szomorkodtak, mert 37–17-es győzelemmel, A-ligába jutással, és a „Minden jó, ha a vége jó!” – mondással zárták a napot.

*1931-ben ő robbantotta fel a biatorbágyi vasúti viaduktot. A merénylet 22 halálos áldozatot követelt.