HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2019. szeptember 25.

Meglepetésekkel értek véget a negyeddöntők – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 10. nap

A tegnapi félidő után 63 ponttal vezetett Anglia az USA1 ellen, ami az amerikaiak körmérkőzés győzelme után finoman szólva is meglepetés, ezért ezt a meccset követtük először, arra számítva, hogy bizonyára megfordul a trend, és szorosabb lesz a csata. Nos, az amerikaiak jól kezdtek.

Északnak vakon kellett indulnia két gyenge négyes piros színéből a 3 szan ellen. Forrester káróval indult, Dél elment az ásszal, ezzel azonnal lett a felvevőnek 4 káró ütése, és végül tízzel ért haza, míg Rodwell kőrje megtalálta a partner negyedik bubiját, így szép lassan kidolgoztak itt egy ütést, míg a felvevőt el tudták vágni az asztaltól, ezzel bukott, 10 fontos pont az USA1-nek.

A 21-es parti is izgalmasan alakult. Az amerikaiak 6 treffet mondtak, amihez mindenképp kellett, hogy a treff jól legyen elosztva, ami nem volt, így gyorsan buktak egyet. A 6 szannak több esélye is van, akár a treff, akár a kőr húz, hazaérünk. Nos, érdekes módon a pikk tízes indulásra van esély a teljesítésre, persze kérdéses, hogy ez-e a legjobb sansz: a pikket elengedni a királyhoz, majd lehívni a külsőket, és amikor az asztalon már csak kőrök és a pikk dáma marad, kitalálni, hogy vajon miért dobta Dél a pikk bubit? Lehet csel is, de ha elfogadjuk, hogy szorult a helyzete, üttetjük pikkel, és a kőr QT villába kell hívnia a végén. Allerton nem így játszott, hanem betette a pikk dámát az első ütésben, beállítva az ütésszámot, azonban Meckstroth résen volt, és visszahívta a színt, a partit kihúzták. Ha nem pikkel folytatja, előáll egy automatikus kétoldali háromszínű beszorítás: Észak a treffet, Dél a kőrt kell tartsa, és a pikk kettes magas lesz.

Kisvártatva jött egy újabb érdekes játszma, ahol megint résen kellett lennie az ellenjátékosnak, ha pedig nem voltak, a felvevő gondos játékkal teljesíteni tudott.

Mindkét asztalon 4 pikk volt a felvétel (mint szinte minden asztalon, egyedül a hollandok mondtak rá 5 kőrt – a svéd ellenjáték pedig mindkét teremben megbicsaklott, +4 helyett –14 IMP). A kőr király után Levin lehívta a pikk ászt, és hívott egy kőrt, ezután a felvevőnek nem maradt más esélye, mint megadni a treff impasszt, egyszer nem. Allerton azonban azonnal kőrrel folytatta a király után, amit a partnere átütött, hogy hívjon...egy kárót, amit a felvevő megköszönt, és eliminálta a piros színeket (azaz mindkét kézben ellopta a kis lapokat), majd ezután hívott adut – a szingli ász ütött, és lehetett teríteni, hiszen vagy a treff hívás adja az ingyenes treff impasszt, vagy dob -lopot hív, amire szintén eltűnik a treff vesztő. A szép játék jutalma újra 10 pont volt.

Ezután nem volt kevesebb izgalom, de pont nem sok. Előbb mindkét asztalon bemondtak egy két sikénnel megspékelt 6 kőrt, és meg is csinálták, majd az angolok jobb töredéket játszottak, ahol addig-addig vágták el az adu király impassztól a felvevőt, míg kénytelen volt lehívni az ászt, beejtve a hátsó szingli királyt...7 pont Angliának.

A játékrész legtöbb pontot hozó partija azonban ezután jött. Rodwellék csak 2 káróig jutottak, és ütöttek 11-et, a másik asztalon kicsit nagyobb volt a tét.

A kontra és a rekontra egyaránt két négyes nemest ígért, majd Északnak lehetősége volt ezután szabadon megemelni a kárót, így Robson bátran 3 szant mondott. Bár Weinstein próbálta lebeszélni a gémről egy spekulatív kontrával, végül ez lett a felvétel.

A treff indulást ütötte, pikkel lement az asztalra, majd hívta káró 9-est, kicsi – és természetesen percekig állt a játék. Vajon mire kontrázott Weinstein? Nem lehet, hogy a káró AQ7 mind nála van? Ekkor ugyanis kicsit kell tenni persze. Végül Robson betette a királyt, és nyert. A káró ász után még próbált valamilyen csodát látni Kelet, ezért lehívta a kőr ászt, a második kontrázott szűrt adva ezzel. +1150 és 14 pont Angliának, akik így átvették a vezetést a játékrészben, melynek végén mindkét csapat kihagyott egy-egy mansgémet, 7-7 pontért, így ez a szett is Angliáé lett, 29–27-re.

A többi meccsen sem unatkozhattak nézők, a kínai-lengyel szoros maradt, az olaszok végre nyertek egy játékrészt, de sokra nem mentek vele, a hollandok pedig kezdtek elhúzni, a 15 pontos előnyt 60-ra hízlalták.

A második harmadban a svéd-holland meccs ígért remélhetőleg magas színvonalat, és szorosabb összecsapást.
Rögtön az első partiban a svédek mentettek, de mivel nem kontrázták meg őket az 5 káróban, amiben 150-et buktak, csak az volt a kérdés, vajon meglesz-e a 4 pikk odaát?

Nos, az összeemelt kőr után Verhees kis kőrrel indult, és van Prooijen arra tippelt, partnerénél van a tízes, ezért nem ütött be – innen már nem volt nehéz dolga a felvevőnek, 7 pontot kerestek a svédek. (Ez a gém amúgy mindenhol meglett, egyedül az angolok bukták el kontrával… Mindig benne van, a treff színt kell unortodox módon kezelni: előbb a dámát hívni, majd a második menetben impasszt adni a 9-es ellen.)

A 3-as parti egy tiszta eltalálós gém volt, bár talán Ola Rimstedt jobban játszotta, mint van Proojien. Az adunk AQTxxx – 9x, de csak egy átmenetünk van. A holland kicsit hívott a dámához, és bukott, míg Ola előbb lehívta az ászt, hátha történik valami (nem történt), majd lement és hívta a kilencest, kicsi – végül eltalálta, kicsit tett és ütött a király, ezzel 10 pontot keresett.

A következőben Nab eggyel magasabban zárt ki, mint Nystrom, és ez meghozta nem várt jutalmát.

2 káró után a hollandok kibogozták, melyik színben van fit, és az 5–4-es kőrben csináltak 650-et (amúgy ez a felvétel is bukós, pikk ász, pikk lopás, kis káró az AKQ alól még egy lopásért…). A 3 káró után azonban a kontrára Mikael, talán a későbbi licitre felkészülve 3 pikket mondott, testvére pedig ezt emelte gémre. Az 5-1 adu miatt buktak, 13 pontot adva a hollandoknak, akik kicsit megnyugodhattak ekkor.

Néhány csendesebb parti után mindkét asztalon 5 treffig jutottak, az volt a kérdés, kinél van a káró király?

Miután kiderült, hogy jobbra van a pikk ász-király, Verhees egyenes impasszt adott, és bukott, míg Mikael Rimstedt előbb kis kárót lopott, majd lopimpasszt adott, és teljesített, újabb 10 skandináv pont! 39–20 volt az állás ekkor, de még nem volt vége a svéd rohanásnak.

„Ütött” a holland mini szan, 4 pikket játszottak a talán esélyesebb 4 kőr helyett, amit el is buktak. Ugyan a másik oldalon játszott 4 kőr is bukós, azonban van Prooijen túl aktívan indult, a pikk királlyal! Ez még önmagában nem tömi be a felvételt, hiszen az adu ász ütés után ráér még partnere kárót hívni, azonban (talán érthető módon) Verhees azt gondolta, szingli királyt csapott ki partnere, nem dublót (a pikk szín nem hangzott el a licitben), ezért a kőr ász után a pikk dámát hívta, hogy a harmadik menetben lopasson – ezt azonban a felvevő magasan tudta vinni, és aduzás után elmentek a vesztő kárók a magas pikkekre. Még 10 IMP, 49–20.

És amikor azt hittük, vége a hollandok véreztetésének, jött ez:

Kelet minden asztalon 4 pikkel indult, és a legtöbb Dél treffel jött, amire szöknie kellett volna kőr királynak – mivel nem tette, ezért a felvétel bukott. A holland (és az angol) Dél azonban trükköt szimatolt, és a kőr ásszal indult! Erre még szür is lett, mindkét meccsen a hátrányból visszajövő csapat szerzett 11 pontot. Ezzel a menetet a svédek 60–20-ra nyerték, és 60 pontos hátrányukból csak 20 maradt az utolsó 16 leosztásra!

Mivel ezt a meccset figyeltük, kevesebb figyelem hárult az USA1 (hazai nevén Nickell csapat) hajrájára, holott köztudott, hogy ők rendszeresen állnak fel hasonlóan nagy hátrányokból. Nos, ezúttal 76–13-ra nyerték az ötödik menetet, és 2 pontra zárkóztak!

A lengyelek nagyon elverték Kínát szintén, előnyük már 64 pont lett ekkor, míg az olaszok ugyan nyerték a napi első két menetet, de még mindig 78 volt a hátrányuk, ezért kétséges volt, lesz-e még játék.

A nőknél Japán 4 menet után feladta, a norvégok nem tudták folytatni a felzárkózást (–70 -ről kezdték az elején), és nehéz dolguk lesz. A svédek visszajöttek 6 pontra, míg a lengyelek is kapaszkodtak kicsit, de még mindig 43 a hátrányuk.

A szenioroknál 3 meccs is egyszámjegyű különbségen állt, egyedül az amerikaiak, azaz a Wolfson csapat –39-e sok kicsit.

A vegyesek közt pedig az angolok és az oroszok is növelték az előnyüket, míg a kínaiak átvették a vezetést 3 ponttal az egyik amerikai csapat ellen, a másik viszont faragott a románokon, még így is maradt 36 pontja keleti szomszédainknak.

És ekkor jött az utolsó felvonás…

Az olaszok és a kínaiak nem adták fel, bár esélyeik minimálisak voltak, a másik két összecsapáson azonban nagy izgalmakra lehetett számítani, igyekeztünk mindkettőt figyelni.

Az amerikaiak 5 pontot szereztek, amikor leálltak egy töredékben, ezzel átvették a vezetést! A hollandok azonban pontosabb ellenjátékkal, és töredék licittel növelni tudták az előnyüket, ami már 30 pont volt 5 parti után.

Rendszerbeli különbségek, vagy tán lapértékelési hiba miatt az angolok kimaradtak egy 24 pontos 3 szanból, amit mindenki más bemondott – egy impassz kellett hozzá, ez ült, az amerikaiak hetet kerestek rajta, és már 21–0 volt a játékrészben a javukra, azaz 19 ponttal vezettek 8 lejátszással a vége előtt.

És ekkor jött…

Hm, 7–6 a majorokban, fiatalként mindig álmodoztunk ilyen lapról – de egy vb-negyeddöntőben elég bizonytalan, ki tudja, mi lesz benne?

Meckwellék elég hatékonyak voltak, a 4 treff már támogatást ígért, az 5 káró exclusion, erre Meckstroth tartalék sikén pikkjével, (mint kiderült) fölösleges treff magasfiguráival bemondta a nagyszlemet.

Az angolok sem vacakoltak, a kulcslicitre egyszerűen 6-ot mondott Forrester, Robsonnak pedig volt tartalékja hogy rámondja a 7-et.
Unalmas húzó, mindhatnánk...

Amásik meccsen azonban:

Az emelés után Upmark próbált finom lenni, de az ászkérdésre már válaszként nagyszlemet jelentett.

A zárt teremben De Wijs türelmetlen volt:

Talán így is mondhatott volna Muller 7-et, de nem mondott, 11 nagyon vágyott IMP Svédországnak, de 12 parti után is még mindig 4 pont hátrányban voltak a menetben, tehát 4 játszma alatt kellett volna még több mint 20 pontot hozni a hollandokon.

Ez végül nem sikerült, bár bemondtak egy szép szlemet.

Szinte minden meccsen 6 kőr ment, de például a kínai szeniorok ennek köszönhették vesztüket, hogy kihagyták, az utolsó 3 partin 22-t adtak le, így kaptak ki 4-gyel.

A hajrázni próbáló olaszoknál Dubion–Madala nagyszlemet mondott, és ha már bemondta, Madala meg is csinálta – a pikk impassz kell hozzá, és némi beszorítás Dél ellen, akinek a pikket és a kárót is tartania kell, ha nem fedi az első pikk figurát… Ki tudja, mi lett volna, ha egy hétig nem nyomja az ágyat az argentinból lett olasz?

Az amerikaiak végül a teljesen széteső angolok ellen simán nyertek, utóbbiak összesen 2 partin írtak a 32-es finisben, mindkettő egy-egy szür volt… 37–2 volt az utolsó menet, az eredmény pedig 23 pont különbség (195–162) az USA1-nek.

A svédek nem bírtak elég izgalmat okozni végül,  a remek hollandok nem hagyták kiénekelni a sajtot a szájukból, és 35–20-ra hozták a szettet, 207–173 lett a vége.

Az olaszok megmutatták, hogy tudnak még kártyázni, a nem túl komolyan figyelő norvégokat 70–29-re elgyepálták, igaz, ez is csak a tisztes vereséghez volt elég: 239–202 Norvégiának.

A lengyelek végig remekül játszottak, és 215–140-re nyertek Kína ellen, hatalmas meccs várható Meckwellék ellen, csakúgy, mint a norvég–holland rangadón. A tippem USA1–Hollandia a döntőben.

A hölgyeknél Kína tehát már korábban továbbjutott, ellenfelük Hollandia lesz, akik némi meglepetésre alaposan, több, mint 70 ponttal elverték a norvégokat. A másik ágon a svéd hölgyek jól hajráztak, ma mindhárom fordulót nyerték, és az utolsóban fordítva végül simán, 26 ponttal bizonyultak jobbnak az amerikaiaknál. Ellenük Anglia játszik majd, akiket végül a lengyelek nem tudtak megszorítani, 52 lett közte. Tipp: Kína–Svédország döntő.

A szenioroknál voltak a legnagyobb izgalmak, ha csak az IMP-különbségeket tekintjük. Az egyetlen kevéssé izgalmas szett az USA2–Hollandia volt, itt az európaiak nyertek 28-cal. Ellenfelük a már említett Angol csapat, akik tehát 4-gyel verték Kínát. A másik két meccs sokkal izgalmasabb volt, a dánok a franciákat (Abecassis, Lebel, Levy...) 1(!), míg India Tajvant 3 ponttal verte, úgy, hogy az utolsó 16 közepéig nem is vezetett a meccsen… Tippem az elődöntőben holland és dán győzelem, ők lesznek tehát a döntősök.

A vegyes csapatok, azaz a Vuhan-kupa negyeddöntőiben a lettek, tippemmel ellentétben nem tudták legyőzni Angliát – bár jól hajráztak, de végül 12 ponttal alulmaradtak. Az USA1 3 ponttal égett 16-tal a vége előtt, de végül 20-szal nyert Kína ellen. A végig simán vezető oroszok (Gromovék) simán, 40-nel verték a Crionier házaspárral felálló franciákat, míg a románok végig kezükben tartva a meccset,  több, mint 50-nel verték a jó nevekből álló (Wollpert, Zur-Campanile, Rosenberg, stb.) USA2-t. Tippem az elődöntőkre: az USA1 és Románia győz, és vívja a döntőt.

A nyílt vb-n végül 110 csapat indult, a legjobb 32-be kell kerülni, tehát a legjobbak nem izgulnak még, szerdán további 5 meccs vár rájuk a csütörtökön kezdődő rájátszás előtt.

Kikerültek a Butler (más néven cross-IMP) eredmények az alapszakaszról, az első napon halovány Meckstroth–Rodwell kerek 1 IMP-s partinkénti átlaggal nyert – ennyit arról, hogy öregszenek.

Szolgálati közlemény a bulletinből: előrendelhető kedvezményes, postaköltséget tartalmazó 30 USD áron a mostani vb később (kb. kora nyáron) elkészülő könyve Brian Senior főszerkesztőnél. bseniorKUKAChotmail.com  címre várja az emailt és a paypal utalást is. (Én már kipróbáltam az Orlandói vb-könyvvel, bevált.)