HUEN

Kezdőoldal

Kovács Gergely - 2021. augusztus 29.

Sporttörténelmet írt a női válogatott, kijutott a világbajnokságra

Végül is sima lett. Az első fordulóban 14.00–6.00-ra kapott ki a női válogatottunk az oroszoktól az online megrendezett európai vb-kvalifikációs versenyen, ezzel 11. volt a húszcsapatos mezőnyben, azután már végig vb-t érő helyen állt a Hegedüs Orsolya, Lajos Hanka, Szűcs Villő, Tichy Eszter, Zalai Ágnes ötös. Milyen jó és felnőtt-vb-k tekintetében igencsak szokatlan, hogy nem úgy kell írni, hogy sokáig, majdnem végig vagy az utolsó pillanatig. Nem: végig, a legvégén is. (Zalai Ágnes, Hegedüs Orsolya, Tichy Eszter, Lajos Hanka, Szűcs Villő – fotók: Selmeci Dávid)

Az előzmények itt és itt találhatók.

Az utolsó játéknap öt fordulójának a hatodik helyről vágott neki női csapatunk úgy, hogy 8,5 pont előnye volt a 9., már éppen nem vb-t érő helyen álló hollandokkal szemben. Biztatónak tűnt, de megannyi csalódás után aligha volt olyan, aki biztosra vette volna a sikert ekkor.

Izlandot elkapták a lányok, Izraelt 28–1-es IMP-különbséggel mosták le, innen már csak fel kellett tenni az i-re a pontot. Írország és Svájc ellen viszont óriási pofonba néztünk bele, de így is a hatodik helyről 11 VP-vel a vonal fölött várhattuk a Belgium elleni végső csatát. 24–3-as magyar sikert hozott a mérkőzés, így a hatodik helyen jutott ki a csapat a vb-re. Korábban semelyik kategóriában nem tudta kiharcolni magyar válogatott a vb-kvalifikációt.

A Butler-eredményt tekintve a 190 partiból 120-at együtt játszó Eszter–Ági pár és a versenyt végignyomó Hanka–Villő szinte ugyanolyan átlaggal – +0,22, illetve +0,21 IMP/parti – zárt. Orsi Eszterrel 30 partiban +1,13-as átlagot hozott, Ágival 40 közös partija –0,25-re volt jó. (Zalai Ágnes, a háttérben Szegedi Balázs)

A női verseny végeredménye.

16. forduló, Magyarország–Izrael
8. leosztás
Sok magyar pontot és szokatlan megoldást hozott az izraeliek elleni egyik parti. Ez volt az a mérkőzés, ami tulajdonképpen bebiztosította a magyar sikert.

Első pillantásra látszik, hogy csak káró indulásra bukik a parti, de arra simán. Ki gondolná, hogy az izraeliek eltalálták a színt, Hanka mégis szürt csinált? (Lajos Hanka, a háttérben jobbra Zöld Ferenc, háttal Dumbovich Miklós)

Lia Petelko Északon úgy gondolta, ad egy csavart ennek a kisszlemnek, és elindult az ász alól a négyessel. Partnere nem számított az ász alóli indulásra, érthető módon a tízest tette az ütéshez, Hanka egy darabig forgatta volna a kezében a káró dámát, hogy ezzel hogy sikerült ütnie, ha kártyával játsszák a versenyt, de online volt. A fura első ütés a teljesítést hozta, az eső kőr bubi pedig a szürt.

A másik asztalon az ellenfelek 3 szanban landoltak, ami pikk indulásra végül négy szürrel lett meg, pedig káróra bukott volna, de a 9 IMP is jól jött.

Görög tragédia
A Földi József–Fogaras András, Gál Péter–Jakab Sándor, Kuttner György–Zöld Ferenc összeállításban játszó szeniorok összeestek az utolsó napra, a 17. helyről visszacsúsztak a 20.-ra. (Zöld Ferenc)

A szeniorverseny végeredménye.

Óriási távolságot mutat a Butler-eredményük:
Gyuri–Feri (150 leosztás) +0,69
Jóska–András (160) –0,38
Péter–Sanyi (150) –1,13

Öt éve a budapesti Európa-bajnokságon is tűzközelben volt a nyílt csapatunk, ám az utolsó nap nem a mi szánk íze szerint alakult. A zárófordulóban egy görögök elleni esetleges nagy győzelemmel még lehetett volna bízni a csodában, de mi kaptunk ki nagyon, nem ők, 11. hely lett a vége.

Most megint a görögök jöttek szembe a végén, bíztunk benne, hogy ezúttal mosolyogva állhatnak fel a fiúk az asztaltól. Nem így lett.

Közel hét ponttal a vonal alatt kezdték a napot Winklerék. Egyértelmű volt, hogy az első kilenc hely a cél, hiszen a vb-házigazda olaszok a csupa 12–0-s „győzelmeikkel” elöl végeznek. (Erőt gyűjtenek szünetben a fiúk)

Meseszerűen alakult az első négy forduló: a románokat kiütötték a magyarok, legyőzték a versenyt megnyerő „svájciakat”, a spanyolok elleni mérkőzésben maradt pár IMP, de nyertünk, és lelépte a mindig erős törököket is a csapat.

Ezzel a nagy szériával a nyolcadik helyre jöttünk föl, több mint 10 ponttal vezetve a 10. angolok előtt, a bolgárok két ponttal álltak mögöttünk az utolsó forduló előtt. Nem kellett csoda a görögök ellen, döntetlen közeli eredménnyel biztos a siker, de nagyon rosszul kell alakulniuk a dolgoknak, hogy innen ne sikerüljön – így gondolkoztunk. Hát úgy alakultak, annál is úgyabbul.

Sokáig minden rendben volt, 18–17-es magyar vezetésnél jött az utolsó parti. A bolgárok nagyot nyertek, ők elénk kerültek, és vezettek ugyan az angolok a németek ellen, de csak 10 IMP-vel. Mi meg úgy álltunk, hogy ha ez marad, történhet bárhol bármi, egyszerre két csapatunk is kijut a vb-re, hiszen akkor már biztos volt a női csapat kvalifikációja. (Dumbovich Miklós)

Ha jön egy gémhiba, összeíró töredékek, akár egy kövérebb bukás bellben a semmivel szemben, még mindig nincs baj, de nem az jött, hanem ez:

31. forduló, Magyarország–Görögország
10. leosztás

A másik asztalon a görög Nyugat nem sok esélyt adott a nagyszlemnek a kétvesztős lapjával: a 2 pikkre 6 kőrre ugrott. Eredményes megoldás volt. Itt a kisszlem felé sem indult meg a bika kétszínű lap, a 4 pikk gém alá bukott, a –500 pont az +1430 ellenében 14 IMP-t hozott a görögöknek, akik ezzel 14,28–5,72-re nyertek. (Szegedi Balázs)

A parti csak mint egy tűszúrás, röviden sajgó kellemetlenség lett volna, ha az angolok ellen a németek nem nagyszlemezik el a partit 17 IMP-hez juttatva ezzel riválisunkat, amely így 0,98 VP-vel elénk került a hőn áhított 9. helyre.

290 lejátszott parti között több tucatnyiban megkereshető a hiányzó 0,99 VP, meglehet igazságtalan, de érthető és mindenképp emberi, hogy erről a versenyről minden magyar – és angol – bridzsezőnek ez a záróparti fog eszébe jutni, amíg világ a világ. És erre nekünk mindig nagyon fájdalmas lesz visszagondolni. Az ilyen kudarcot nehéz megemészteni a szurkolónak is, hát még a játékosnak. (Ez a fotó Winkler Gáborról tuti nem az utolsó parti után készült)

2016-ban és 2018-ban is 11. lett a csapat az Eb-n, most 10. ezen az Eb-nek beillő vb-selejtezőn. Itt a helyünk, a küszöbén a nagy sikernek, de sose azon túl?

Mondhatjuk keserűen, cinikusan vagy a rosszban a szemernyi jót keresve, de mi inkább csak a tények kedvéért szögezzük le: ezzel a 10. hellyel végre meglett a Bajnokcsapatok Európa-kupájában az indulás a magyar bajnoknak.

A nyílt verseny végeredménye.

A nyílt csapat Butler-eredménye:
Miklós–Gábor (200 parti) +0,72
Gál–Balázs (210) +0,23
Csaba–Balázs (80) –0,15
Csaba–Gábor (90) –0,16