HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2019. február 28.

Svédország az első, Magyarország 24. – vegyes csapat Eb

Véget ért az első hivatalos vegyes csapat Európa-bajnokság. (A nyílt Eb-ken eddig is megrendezték a vegyes csapatok versenyét, de akkor egy országból több együttes is indulhatott.) A magyar válogatott (Kerekes Zsuzsa–Gulyás Dániel, Lajos Hanka–Honyek András, Szűcs Villő–Bódis Gyula) harminc ország versenyében a 24. helyet szerezte meg. Európa-bajnok Svédország: Sanna Clementsson–Simon Ekenberg, Ida Grönkvist–Mikael Grönkvist összeállításban, azaz négyesben játszották végig a versenyt. Óriási fölénnyel győztek, 389,04 győzelmi pontot szereztek. (A fotón a friss Európa-bajnok svéd vegyes négyes: Simon Ekenberg, Sanna Clementsson, Ida Grönkvist és Mikael Grönkvist)

A második Lettország (Alfejeva–Rubins, Romanovska–Lorencs) 364,89 ponttal zárt. Harmadik Franciaország (Bessis–Gaviard, Cronier–Cronier, Frey–Volcker) 356,68 ponttal, negyedik Lengyelország 348,06-tal, ötödik Anglia 340,21-gyel, hatodik Dánia 339,39-cel, hetedik Olaszország 338,31-gyel, nyolcadik Románia 336,81-gyel. Ez a nyolc ország jutott ki az őszi, kínai világbajnokságra. A kilencedik helyezett Oroszország tíz ponttal maradt le. Szerintem meglepetés, hogy a németek csak a 12., a bolgárok pedig csak a 14. helyen végeztek. A tizedik horvátoknak egy kis szerencse kellett volna a vébére jutáshoz.

A magyar csapat az utolsó napot rosszul kezdte, egyetlen győzelmi pontot sem szerzett a lettek ellen. Aztán viszont három győzelem következett: Norvégia ellen 14,22–5,78, Írország ellen 13,18–6,82, Hollandia ellen 11,38–8,62. Csapatunk összesen 244,25 győzelmi pontot hozott el a megszerezhető 580-ból, ez 42,11 százalék. A győztes svédek éppen 67 százalékot értek el.

Már említettük, hogy nagyon éles játék folyt az Eb-n. Ennek jellemzésére itt az egész torna utolsó előtti leosztása:

Mindkét asztalon ugyanígy indult a licit. A major indulásra a 2 szan jó támogatást ígér elosztásos lappal. Körülbelül annyi erőt mutat, mint nálunk a gyengébbik Bergen.
A svédeknél a 3 treff jelezte a gyenge indulást, ezért Sanna Clementsson megpróbált töredékben leállni. (Tulajdonképpen igaza volt, csak kilenc ütés jár annak, aki kőr felvételt játszik.)

Csakhogy Benedicte Cronier megszimatolta a lehetőséget, és két ötös olcsó színét látva 3 szannal beszállt a ringbe. Több sem kellett négyszeres Európa-bajnok férjének, 5 treffre ugrott. (A Next gomb nyomogatásával lehet nézni, hogyan ment a játék.)

Pikk kezdés elbuktatná a felvételt, de ezt a már megismert svéd junior játékos sem találhatta ki. A kőr bubival kezdett, Dél ütött a királlyal, és treffet hívott vissza. Phillipe Cronier ezt a kézben vette a királlyal, kis kárót hívott. Clementsson berohant az ásszal, de már késő volt pikkre fordulni. Az asztali dámát fedte a király és az ász, a felvevő treff dáma, treff ász sorrendben kiaduzott, és a káró kilencest hívta. Vége: a káró impassz ül, és a rossz pikkeket el lehet dobni a magas kárókra.

A másik asztalon a 2 szanra rossz lappal 3 kőrt kellett mondani. Thomas Bessis pedig megérezte, hogy az ellenfeleknek volna lehetőségük, ezért elővágásként 4 kőrt licitált. Erre már Kelet nem bírt belépni. A franciák csak kilencet ütöttek, de az 50 pontos veszteséget kompenzálta a másik asztalon megszerzett 400.