HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2013. augusztus 27.

Táblás ház – II. Budaörsi Bridzsünnep

A Budaörsi Ifjúsági Klub összes asztalára és székére szükség volt, hogy a Bubi Klub versenyén megjelent 41 pár elférjen _az idei Országos Párosbajnokságra ennél jóval kevesebb pár nevezett be_. A mezőny erősségére jellemző volt, hogy egy olimpiai bajnok mellett még számos magyar bajnok és kupagyőztes, jó néhány mester és nagymester is ellátogatott erre a versenyre.
 
 
 
 

 
A szervezők kitehették volna a színházaknál használatos „minden jegy elkelt” táblát – már olyan okból is, hogy nemcsak bridzsverseny zajlott a teremben, hanem egy kis ízelítőt is kaptak a megjelentek egy stand up műsorból.
 
Jordán Tamás egyszemélyes műsora több szálon is kötődött ehhez a versenyhez, mivel ifjúkorában bridzsversenyző volt, és a közeljövőben Budaörsön fog szerepelni a teljes előadással.
 
Szerintem telitalálat volt a meghívása – a színvonalasan szórakoztató műsora után ünnepi hangulatban kezdődött el a verseny. Ennyit az előzményekről, bevezetésként pedig itt egy parti, amit nem könnyű az asztal mellett megoldani. A felvevő és az ellenjáték is érdekes, de kicsit bonyodalmas, ezért az összes lapot láthatjuk.
 
2. leosztás  


Ha alaposan megnézzük mind a négy lapot, akkor látszik, hogy a 4 kőr gyakorlatilag esélytelen, mivel a két treff figura és a káró ász mellett egy adut is üt az ellenfél. A 4 pikkben viszont nem kell kőrt kiadni, mert az asztali káró királyra el lehet dobni a kézből egy rossz kőrt – és a harmadik treffet esetleg le lehet lopni az asztalon. Persze nem olyan egyszerű minderre sort keríteni, gondosan kell játszani, és az ellenfelek segítsége sem árt.
 
Nyugat elindul az egyik treff figurájával, majd utána adut hív. Az asztali kilencest átütjük a tízessel, és kárót hívunk, Nyugat üt, és újabb adut hív. Most kihívjuk a treff dámát, és már nyeregben vagyunk, hiszen ezt Nyugat üti, és neki nincs több aduja. Kőr bubi hívását kézben ütjük, lopjuk a harmadik treffet, kézbe jövünk káró lopással, elvesszük Kelet aduját – majd a kőr királlyal ütve az asztali káró királyra eldobjuk a kézben lévő negyedik kőrünket. Hat adut _egyet lopással_, három kőrt és egy kárót ütöttünk.
 
Mi van akkor, ha Nyugat a treff figura helyett aduval indul? Ütünk a kézben, hívunk egy kárót, üt az ász és Nyugat aduval folytatja, amit megint kézben ütünk, és treffet hívunk. Üt az egyik figura, majd treff vagy káró hívásra le tudjuk lopni a kézi kis treffünket az asztalon. Kőr bubi hívásra viszont ki kell aduznunk _ha újabb treff hívással kísérletezünk, akkor kőr lopással buktatnak el_. A harmadik adut az asztalon ütjük, káró királyra most treffet dobunk, majd káró lopással kézbe jövünk. Ezek alapok maradtak:  


Lehívjuk az utolsó adunkat, és ez Nyugatnak nem esik jól. Kőr vagy treff dobása nyilvánvalóan ütést ad, kénytelen a káró bubitól megválni. Kőrt hívunk, és minden kiderül – tehát hívjuk a treff dámát, és eltűnt Nyugat kőr ütése, mivel most neki kell a színt hívnia.
 
Adu indulás esetén a káró ásszal való ütés után Nyugat hívhatja az újabb adu helyett a kőr bubit is – ez csak annyit változtat a helyzeten, hogy egy lappal több marad mindenkinél.  


Valahogy azért mégis el lehet buktatni ezt a 4 pikket, így utólag nem is olyan nehéz a megoldás. A treff király indulás után rögtön meg kell hívni a kőrt _esetleg kőrrel kell indulni_ – ez a parti kulcsa. A felvevőnek háromszor aduzni kell _különben a kőr lopás buktat_, így a káró ásszal ütve le lehet hívni ellene három treffet.
 
Egy versenyfutás ez a parti a piros színek között: ha a felvevő előbb hív kárót, mint mi kőrt, akkor ő nyert, ellenkező esetben mi. Az asztalok felén bukott a gém, de azt nem tudom, hogy hány helyen találták meg a nyerő ellenjátékot a 4 pikk ellen.
 
A mestereknek szóló fejtörő után jöjjön egy–két könnyebb műfajú feladat.
 
5. leosztás  


Gyenge 2-essel indul a partnerünk mansban bell ellen. Ebben a szkórhelyzetben lehet a szokásosnál kicsit gyengébb is – mivel ilyenkor a bukás olcsóbb, és az ellenfél gémje meg többet ér.
 
19 pontunk van, minden színben fogással, mi a gond? Ha húzni akarjuk egy kicsit az időt, akkor kérdezzük meg, milyen lapja van – azt fogja mondani, hogy nem túl jó. És akkor? Nagyon kevés kell a gémhez, tehát nem szívesen maradunk ki belőle. Nem is ez a feladat, hanem az, hogy melyik gémet játsszuk, a 3 szant, vagy a 4 kőrt? Nincs tuti recept az ilyen helyzetekre – de azt számításba kell venni, hogy a szan játékban esetleg nem tudunk lemenni az asztalra, és akkor csak két kőrt ütünk a hat helyett _ez négy ütés különbség, ha jól számolok_. Az a legérdekesebb, hogy ha a kőrünk AKxx lenne, valami ilyen lappal: AJT, AKxx, QJx, AJT – akkor inkább lehetne 3 szanra vállalkozni, mint azzal, amit osztottak.
 
Nem is mutatom meg a teljes leosztást, mert egy eset nem bizonyít semmit. Most az volt a különbség, hogy a 3 szan szépen bukott, a 4 kőr meg kevesebbet – de néhány helyen valami csoda folytán meg is lett. A 3 szanokon még a csoda sem segíthetett…
 
10. leosztás  


Akár így is mehetett volna egy licitmenet _nem értek egyet a 3 treffel, pedig a partnerem is azt mondta ugyanebben a helyzetben, szerintem az itt inkább 5–5-öt a minorokban, a kontra kifejezőbb, az biztos nem ígér négyes pikket, mert pikk színtalálkozásunk tutira nem lehet – a szerk._ . Káró figura indulás után Dél hív egy adut, rátesszük a tízest, Észak bubiját ütjük, káró lopás, majd kőr dáma, amit Észak üt. Ezek a lapok maradtak:  


Eddig szépen ment minden, most már csak az kell, hogy Észak adut hívjon – és előáll egy „haladó tanfolyamos” alaphelyzet. Arra gondolok, hogy a kezdőknek ilyenkor nincs gondja, treffet fognak hívni – de a haladók már eljuthatnak oda, hogy „persze, hogy treffet hívok, de melyiket?”
 
Ugye megvan? Rejtvényként nem megoldhatatlan egy ilyen feladat, de az asztal mellett sok rutinos játékos is elronthatja, ha egy pillanattal később ismeri fel a helyzetet a kelleténél.
 
Ha a hetest hívjuk, akkor Dél ráteszi a nyolcast, ütünk a tízessel és…, ajaj, az asztalon vagyunk, és onnan kell hívnunk, ami nem jó. Próbáljuk a dámát hívni – Dél nem teszi rá a királyát, és most sokkal jobb a helyzet, hiszen kézből hívhatjuk a következő treffet. De ez sem az igazi, mert most a második treffet viszi az asztali tízes, és így se tudjuk megütni mind a négy treffet _az se segít, ha a dámába betesszük a tízest, mert akkor a kilencesünkre Dél ráteszi a királyt, és a nyolcasa gátolja meg a négy treff ütést_.
 
Ha viszont Észak aduhívását ütve a treff kilencest hívjuk, akkor Dél tehetetlen. Ha ráteszi a királyt, akkor az ászon kívül üt a dáma, a bubi és a tízes. Ha nem teszi rá, akkor a következő hívásunk a dáma, és így harmadszor is kézből tudjuk hívni a treffet – ezzel bebiztosítva a négy treff ütést.
 
Ha valakinek ez így „fejben” nem teljesen követhető – az rakja ki kártyákkal ezt a színt _ez nem szégyen, a többszörös világbajnokok is így kezdték_, és úgy próbálja végig a különböző variációkat.
 
Előjöttek a „hőskor” emlékei, amikor egész jó eredményeket elérve szerepeltünk a külföldi versenyeken – amiken a bridzsen kívül más dolgunk is akadt. Megkérdezték tőlem, hogy tudunk tűrhetően játszani akkor, amikor a mérkőzések közötti szünetekben se pihenünk, hanem mindenféle ügyekben intézkedve szaladgálunk össze-vissza. Pont ez a titka a dolognak – feleltem, így nincs időnk tépelődni a hibákon, kellőképpen kiszellőzik a fejünk, és jól fel is vagyunk pörögve.
 
Miért jutott ez eszembe? Mert ennek a kellemes estének a főszervezője az egész esti szaladgálás, nyüzsgés közepette nyerte meg partnerével ezt a versenyt. Ezúton is gratulálok a párjuknak a győzelemhez!
 
9. leosztás  


A 3 treffről azt tudjuk, hogy géminvit kőrben, a kontránk meg treff találkozást ígér legalább egy figurával. Azt tudjuk, hogy a partnerünknek nincs nagyon nagy lapja – hiszen az ellenfél gémet mondott –, és nincs túl nagy elosztása sem, mert akkor 5 treffet mondott volna. Ez a 4 kőr könnyen elbukhat, és valószínűleg egy átlag körüli partit írunk fel vele, ha most passzolunk. Ha a bukó gémet lementjük 300-ért, az nagyon rossz parti lesz – ha a benne lévő 4 kőrt írják fel ellenünk kontrával, az se lesz sokkal jobb. Mit tegyünk?
 
Passzolhatunk az ilyen helyzetekben, ha nem tudjuk, hogy kontrázzunk vagy mentsünk. De egy dolog a mentés mellett szól – rámondhatják az 5 kőrt, és azt sokkal inkább el lehet bukni, mint a 4-et…
 
A többség hagyta a 4 kőrt, páran meg is kontrázták, pedig jó az 5 treff mentés. Erre a partira is érvényes egy szólás kicsit módosított változata: „Nem fog tudni a sült galamb a szájunkba berepülni, ha nem tátjuk ki jó nagyra…” _Az is igaz, hogy partnerünk 2 treff közbeszólása után két ásszal a kezünkben korántsem automatikus a mentés._