HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2021. május 5.

Talán Egyszer Vége Ennek Csapatbajnokság, 4. játéknap

A TEVE 4. játéknapján is két 16 leosztásos fordulót játszottak a csapatok, és az ültetés ismét az előző játéknap végi állás szerinti svájci rendszerben történt. De ezúttal már nagy volt a tét, mert azoknak a csapatoknak, amelyek versenyben akartak maradni a bajnoki címért, fel kellett kerülniük a főtáblára, azaz be kellett jutniuk a legjobb 32 közé. Mivel mindkét forduló teljes volt, a játéknap végére tiszta lett a kép, és eldőlt, hogy az ötnapos rájátszásban mely csapatok folytatják az úgynevezett Oázis, és melyek a találó nevű Délibáb csoportban a játékot. A továbbjutó ágon, azaz az Oázisban hagyományos egyenes kieséses rendszerben és vigaszág nélkül folytatódik a bajnokság, de úgy, hogy nem csak a győztes, hanem a vesztes csapatok is tovább játszanak minden héten, így a verseny végére kialakul a 32 csapat pontos sorrendje. A Délibáb csoportból nem lehet feljutni, az ebbe a szakaszba jutó csapatok egy csoportban folytatják a küzdelmet. Itt az első két játéknapon svájci, az utolsó hármon pedig dán ültetéssel határozza meg a szervező az egyes csapatok ellenfeleit. De ez a szakasz nem nulláról indul, mert az ide jutók az addig elért eredményeiket magukkal viszik.

A 7. fordulóban ismét az élmezőnyből választottam meccset, és a Visoft–P-T mérkőzést szemeltem ki magamnak. Mindkét csapat jól szerepelt az online bajnokságokban, ezért a találkozó izgalmasnak ígérkezett. 

1. leosztás

A parti a licitben dőlt el. Miután a zárt teremben mindenkinek bemutatkozott az ötlapos gyenge 2-es, Észak nem tudott ellenállni a kísértésnek, és az 5-ös magasságot is vállalta. Az 5 kőrt azonban annak ellenére sem lehetett teljesíteni, hogy a felvevő eltalálta a treffet. A nyílt teremben 4 kőr egyenlőt játszott a Visoft úgy, hogy a felvevő káró és pikk elimináció, majd treff ász, treff után a dámát rakta az asztalról, de hiába ütött Nyugat, csak dob-lopot tudott hívni, +10 IMP a Visoftnak.

2. leosztás

Azonnal jött az újabb ötlapos 2-es kizárás, de ezúttal két passz után a harmadik helyen. A felvétel három passzal és két bukással ért véget, +100 a P-T-nek. A másik asztalon gémig licitált Észak–Dél, mert Dél kontrával nyitott újra, de nem a teljesíthető 4 pikkben, hanem 3 szanban kötöttek ki, melyből kiállt öt káró és a kőr ász, 7 IMP vissza.

5. leosztás

6 kőrig nem nehéz ellicitálni, és a szlem felvétele egyik csapatnak sem okozott gondot. Párosversenyen a 6 szan lett volna a topszkór, és a zárt teremben Szilágyi László ezt a felvételt meg is találta. De hogyan? A partit nem páros-, hanem csapatversenyen játszották, így a 6 szanra ugrás után Talyigás Péter talán még mindig gondolkozna, ha a treff négyes helyett a káró kettest osztották volna neki. Számomra ez a gyors megközelítéses licit a teniszhálót, a szervát és a szexi női harisnyát juttatta eszembe, de nem árulom el, hogy miért.    

7. leosztás

Ez a leosztás azért került terítékre, mert a nyílt teremben Hittmann László 1 kőr közbeszólása után (4+ pikk, bármilyen erő, max. 11 vesztő) kimaradt Észak–Dél terített 3 szanja. Persze e mesterséges közbeszólás ellen külön meg kellene beszélni egy pontos védekezési szisztémát, de kinek van erre ideje és energiája? És mi lenne, ha mindenki ilyen szokatlan licitrendszert találna ki? Engem ez a „bármilyen” erő zavar különösen (ezt a max 11 vesztős gyerekes szöveget hagyjuk, ez a jobb kocsmákban még szódával se menne el), mert ha ebben a helyzetben ez a licit kötelező, akkor mit jelent a passz? Kopognak rá? Ugyanis a passz akkor vagy 12 vesztőt (azaz legfeljebb bubikat és 4333 elosztást), vagy maximum hármas pikket jelentene, ugye? Szóval, ha mindig licitálni kell legalább négyes pikkel a fenti 4–3–3–3 elosztást és a magasfigurás lapot kivéve, akkor megtörténik-e a passznál a kopogás? És az 1 pikk közbeszólás gondolom, nem pikket jelent, tehát az ellen is egy védekezési rendszert kellene kialakítani. Mert ahogyan láttam, az ellenfél 1 kőr indulása után az 1 pikk közbeszólás 5+ treffet ígér kvázi bármilyen erővel. De azt nem láttam, hogy 1 kőr után a passzra kopogtak volna, azaz az tagadja 5+ treffet, és még biztos mást is, mivel a kontra mellőzése is jelent valamit. Más kérdés, hogy a Visoft részéről volt  figyelmetlenség a licitben.

Ellenjátékban ezek az infók sokat érhetnek, mégis rejtve maradnak a Hittmann–Szőnyi pár ellenfelei elől. Sok kérdést már megoldottunk, énekelte Szörényi Szabolcs és az Illés együttes anno. De ezt talán még nem, énekelhetné a szövetség versenyrendező bizottsága, ha komolyabban foglalkoznának a témával. 

12. leosztás

A zárt teremben Szilágyi 2 kőr szupergyenge indulása ezúttal is ötös színnel történt, és szinte biztos, hogy ezzel a laperővel nem vették volna fel az erőművész tanfolyamra. Ez a licit olyan jól sikerült, hogy kizárta Észak–Délt a szlemből, bár Dél azért tehetett volna egy kísérletet. Kőr kezdésre tizenkét ütést vitt haza a felvevő, miután a treff dámával kikergette a királyt. A nyílt teremben pároslicit után felvették a szlemet, de a jó 6 káró helyett 6 szanban landoltak, melyet pikk kezdésre nem lehetett teljesíteni. Ha a belicitált 6 kárót hagyja Észak, azt még pikk indulásra is haza lehet vezetni (a licitekhez adott megjegyzéseket érdemes végnézni, sok minden kiderül belőlük). A felvevő üt az ásszal, szükség szerint aduzik, a treff ász után treffet lop, és miután kiderül, hogy Keletnél lapul a király, a treff lop-impasszal meg is van a 12. ütés. A másik verzió, hogy pikk lopásra játszik Észak, azaz a pikk ász után visszahívja a színt és megpróbál ellopni egy pikket a rövid aduval. Ennek az a veszélye, hogy Kelet aduhívása után Nyugat treff felüllopása erősen fenyeget, így ez a terv magától dugába dől. A Visoft által bukott szlem 13 IMP-vel segítette a P–T-t a 49–22 arányú győzelemhez.

A mezőnyben 6 olyan csapat indult, melynek tagjai egyetlen mesterponttal sem rendelkeztek. Ez azért lehetséges, mert a játékosok az Unoka-bridzs és az KOLIBRI projekt képzéséből kerültek ki, és pár éve ismerkedtek meg a briddzsel, így a legtöbbjüknek ez volt élete első jelentősebb versenye. És nem is reménytelenül! A Kolibri-MTK 1 a 7. fordulóban legyőzte a jó nevekből álló OLD BOYS csapatot, és ezzel jó eséllyel ültek a virtuális asztalhoz, hogy bejussanak a legjobb 32 közé. A sorsolás is kedvezett nekik, mert az ellenfél nem volt más, mint a bajtársi Kolibri-MTK 2, akik szintén ugyanabból az alomból kerültek ki, mint ők.

Erre a mérkőzésre ültem be, mert ezeket a fiatalokat még nem láttam játszani. 

6. leosztás

Igen ritkán találunk olyan játszmát, melyen az egyik asztalon 2 kőr, a másikon 6 kőr volt a felvétel. És elég vad volt ez a kiosztás ahhoz, hogy a licit ne álljon meg túl alacsonyan. A zárt teremben azonban mégis maradtak a 2-es magasságon, mert a Kolibri-MTK 2 játékosai, Biborka Bernadett és Biborka Dániel hagyta Tarcali Barnabást 2 kőrt játszani. Barnabás óvatosan licitált, de lapja a passzoló partner ellenére is egy 3 kőr licitet talán megért volna. Persze így, hogy nem volt benne a gém, a parti őt igazolta. Nyugaton a treff szín már az első alkalommal is szívesen bekéredzkedett volna, sőt, annyira, hogy a másik asztalon Jánosik Máté bellben kéredzkedés nélkül is mert 4 treffre ugrani. A licit a túlságosan optimista 6 kőrrel ért véget, mivel ennél az asztalnál nem olyan óvatos játékosok ültek, mint a másikon. A bátor, egyúttal vakmerő és merész Zábrádi Benjámin szlem bemondásának egyetlen pozitívuma az volt, hogy a felvételt nem kontrázták meg, így az 1-es számú csapat 7 IMP-t kontra nélkül is keresett a bolton. 

11. leosztás

Manapság a 2-es magasságon nem divat büntető kontrát játszani, ezért Délnek nem szabad Észak erőjelző kontráját lepasszolnia. A 3 káró után Bánhegyi Barnabás valószínűleg 3 szant mond, ha nem fél a trefftől, a 9 ütés pedig felülről lefelé megvan, mert blokkol a treff. Ráadásul az ellenjáték sem volt a helyzet magaslatán, így a két kontrázott szür és a mínusz 670 nem mutatott jól a Kolibri-MTK 1 szkórlapján.

A másik asztalon nehezebb volt a helyzet, miután Nyugat 3 treffel közbeszólt. Juhász-Molnár Mirkó először negatív kontrával mutatott valamilyen nemes színű érdekeltséget, de miután nem talált nemes fitet, indulóerős lapját leértékelte a treff szín gyengesége miatt, gondolom én. A kizárás után valóban nehéz a 3 szant megtalálni, és talán az éljátékosok bicskája is beletört volna Észak–Délen. De az ürömre jött a másik asztal öröme és a 2-es csapat +13 IMP-je.

A mérkőzést a Kolibri-MTK 2 nyerte kis különbséggel, így az 1-es csapat a 23. helyen jutott be a döntőbe, amihez ezúton gratulálunk! Csak így tovább, fiatalok!   

A bajnokság selejtezőjét a végig jól játszó Lowell nyerte, a második helyen a Budaörs 17, a harmadikon a Brumm csapat végzett. Nagy meglepetés nem történt eddig, és az esélyesek jutottak a legjobb 32 közé. A rájátszásban már 32 leosztásos mérkőzések lesznek, melyeket két félidőben kell majd lejátszani. A verseny eddigi eredményeit ezen a linken lehet megtalálni. Hajrá, TEVE!