HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2021. március 31.

Tavaszi Online Párosbajnokság 2021, 5. játéknap

Az 5. játéknap már a rájátszásé volt, az A-csoportban 16 pár küzdött 8 virtuális asztalon. A játékosok nem nulláról indultak, mert a selejtezőben jó helyen végző párok némi plusz ponttal kezdtek, de annyival azért nem, hogy ne lett volna esélyük az alulról érkezőknek. A mezőny maradék része a selejtezőben kialakult erősorrend szerint szintén 16 párból álló csoportokban játszott tovább, így a második legrangosabb B-csoportban is remek játékosok küzdöttek a minél jobb helyezésekért. A bajnokság ilyetén lebonyolítása összhangban áll a népes mezőnyű nemzetközi versenyekével, így az utolsó, azaz a G-csoportban sem érdektelen a játék, ott is érdemes még küzdeni. Örvendetes, hogy az összes csoportban azonos leosztásokat játszottak, így a 30 leosztás jó összehasonlítási alapot nyújt mind a játékosoknak, mind az elemzőknek.

1. leosztás

Jó néhány asztalon Nyugat közbeszólt kőrrel, sőt, voltak, akik azután is, hogy Dél licitálta a színt. Furcsa, hogy két-három Nyugat még a 3 kőrt is megúszta, mert ellenfeleik inkább a 3 szant választották. Pedig… Az egész mezőnyben csak a Kepecs Gábor–Mirk Gábor páros tudta elkapni a 2 kőrt kontrával játszó Nyugatot, mely felvétel jó ellenjátékra ötöt(!) bukik. Hogy hogyan? Pikk ász, pikk király, Dél treffet dob. Káró király, káró dáma, melyet Dél átüt az ásszal és kihívja a káró bubit. Észak lop, pikk lopás, káró lopás, pikk lopás, káró lopás, végül treff, és Dél még üt egyet. Kepecsék csak hármat buktattak, de az is elég volt az osztatlan topszkórhoz.

A 3 szanban 10 ütés volt az átlagírás, de előfordult az az ellenjáték-blama is, hogy a treff ász-király összeütött –460-ért és a nulláért. Aztán akadt olyan felvevő, aki a kárókra beszorította saját kezét és csak kilencet ütött, így szintén telibe találta a nullát.

3. leosztás

A játszma azért volt érdekes, mert számos asztalon Nyugat játszott 3 kárót 4–2-es aduval. Ezt a szakirodalom Szuper Moysian-fitnek hívja (a 4–3-as adu a Moysian-fit, az előző cikkben már volt róla szó), de ha még nem találtak rá nevet, akkor innentől fogva tőlem származik e frappáns elnevezés. A Kelet–Nyugat vonalon 24 figurapont van, és a Kelet kezéből felvett 3 szan csak kőr király indulásra bukik. És ezt a kezdést leginkább akkor lehet megtalálni, ha Észak a harmadik helyet és a kedvező szkórhelyzetet kihasználva nem túl acélos lapjával 2 kőrt licitál. Sok helyen ez történt, Kelet kontrázott és a Nyugatok 3 káróban landoltak, melyet pikk kezdésre simán teljesíteni lehet, ha a felvevő mélyimpasszal kezdi az aduzást és elszedi Déltől az összes kárót. Kőr dáma indulásra keményebb a helyzet. Először Délnek kell jól játszania, mert ütésvesztés nélkül a dámát nem ütheti át a királlyal, hiába tanulta azt az iskolában. Ugyanis a kőr tízes és kilences abban az esetben ütést hoz. Ha ezt az akadályt sikerült megugrani, akkor kis kőr folytatásra a felvevő lép a helyzet magaslatára, ha üt az ásszal, és körbeengedi a káró nyolcast, majd impasszol a bubival.

De vigyázat! A káró ász után kint kell hagyni Délnél egy adut, mert ha a felvevő elvenné a dámát is, akkor Észak a treff ász beütése után az összes kőrjével zongorázni kezd. Nyugat tehát kint hagyja az adut és treffet hív. Ha Észak kicsit rak, akkor üt a király, Nyugat pikkel kézbe megy, elveszi a kintlévő adut és üt még két pikket. Ha Észak azonnal beszalad a treff ásszal és kétszer kőrt hív, Dél először treffet dob. De a második kőrre vigyáznia kell a felvevőnek, mert ha leszinglizi az asztalon a treff királyt, akkor azt Dél később el fogja lopni és kiadó még egy pikk. Az asztal tehát pikket dob, és ekkor hiába dobja el Dél a treff dámát, a felvevő impasszal elfogja a treff tízest.

Kelet–Nyugat 120-tól felfelé írt jó partit, a 3 szan teljesítése vagy bukása pedig a top vagy a nulla körül ingázott.

10. leosztás

Kelet–Nyugaton a Martin Vodicka–Talyigás Péter páros írta fel az osztatlan topszkórt, mert Dél optimista 3 treffjét pontos ellenjátékkal háromszor buktatták +300-ért. Érdekes, hogy sok 2 pikket játszó Nyugat elbukta a felvételt, pedig a teljesítés talán nem is olyan nehéz.

Ha Észak treffel indul, akkor Dél meglopatja treffben úgy, hogy hívásirányító jelzéssel kőrt kér vissza. Észak engedelmesen a bubit hívja. A felvevőnek azon mindenképpen el kell gondolkoznia, hogy ki az, aki az asztal nagy gábliját látva a király mellől elhív úgy, hogy Dél megkérte a színt. Miért kérne Dél kőrt, ha nincs nála a király? Ha az asztal a dámát teszi, Dél üt a királlyal, visszahívja a színt, és a káró ász után az ellenvonal üt még egy kőrt a bukásért. Szóval, ütni kell az ásszal, majd jöhet a sikeres pikk impassz és a kiaduzás. A káró királyt üti Észak, és kis kőr hívására könnyű kicsit tenni. Ha a kőr tízest hívja, azt már fedheti a dáma és úr lesz a kilences. Észak persze kárót hív, de a felvevő ezután is kitalálhatja, hogy Délnél dubló volt a kőr király. Igazán akkor érdekes a parti, ha Észak nem treffel, hanem a kőr bubival kezdi a játékot, és a felvevő a dámát teszi. Üt a király, és treff ász, treff király, treff lopás következik. Eddig nem nehéz az ellenjáték. De mit kell hívni négy ütés után? (A fenti ábrában a Next gombbal lehet léptetni a lejátszást – a szerk.)

A pikk szóba se jön, mert megadná az ingyen impasszt, és a káró hívás se játszik. Kőrt kell hívni, de nem a tízest! Ha Észak a tízest hívja, akkor üt az ász és magas lesz a kilences. A kis kőr folytatásra a felvevő persze kicsit tesz, de hiába üt Nyugat kilencese, a pikk impasszt nem lehet megadni. Ha Nyugat a káró királlyal próbálkozik, akkor Észak üt és kőrrel meglopatja Délt az egy bukásért. Biztos kitalálta ezt a kis kőr hívást valaki, gondoltam én. Keresgélni kezdtem. Végigpásztáztam az összes asztalt, de ez a kis kőr hívás nagyon elbújt, nem találtam sehol.

17. leosztás

A leosztás abból a szempontból érdekes, hogyan kell kezelni a pikket. A nyerő játék persze a kis pikk hívás az ász-dáma felé, mert esik Délről a szingli király, de a közlekedési problémák miatt ezt senki nem merte megkockáztatni. Enélkül pedig kőr indulás után nem lehetett tizenkettőt ütni. Martin Vodickának Kelet helyén ez mégis sikerült, de nem a pikk szín kezelése, hanem az indító kijátszás miatt. De akár tizenhármat is üthetett volna, ha figyelembe veszi a licitet is! Dél passzosként 1 szannal közbeszólt a maradék két színt, azaz a kőrt és a treffet ígérve. Ezért talán meg lehetett volna kockáztatni a kis pikk hívást, ráadásul azután, hogy Dél kis treffel indult és bekergette partnere királyát. De a felvevő a tizenkét ütéssel is 100 százalékos partit írt, így utólag elfogadom, hogy nem volt maximálisan mohó.

28. leosztás

Az eliminációval fűszerezett játszma akár tankönyvparti is lehetne. Nyugat kőr dáma indulását a felvevő üti, kikergeti az adukat és lopással eltünteti a kőrt. Eddig majdnem mindenki eljutott. De voltak, akik kihívták a treff bubit, talán arra számítva, hogy kínai impasszként körbeér. Nem nyertek, mert a Keletek fedtek és a Délek buktak. A legesélyesebb játék az, ha a felvevő lehívja a treff ászt és a királyt, hátha esik a dáma. Ha nem esett, akkor treffel kiszáll és drukkol, hogy az a játékos üssön, akinél a káró ász van, mert ha meghívja a kárót, akkor a felvevő két kárót üt, dob-lop hívásra úgyszintén. Kicsit szomorú, hogy ezt a nem túl bonyolult technikai fogást jó pár játékos átlapozta a könyvben, de nem lehet mindenki olvasott ember vagy könyvmoly.

A rájátszás első fordulóját Martin Vodicka–Talyigás Péter nyerte Bódis Gyula–Macskásy Gábor előtt. Harmadik pozícióból a Hittmann László–Szőnyi György páros várja a folytatást. Martin Vodickáról annyit lehet tudni, hogy szlovák ifiválogatott, itt járt a legutóbbi IBBF-en és a vigaszversenyt megnyerte. Talyigás Péter bejelölte ismerősnek és játszott ellene néhány meccset, melyek után megállapította, hogy nagyon megbízhatóan játszik. Felkérte partnernek a versenyre, így jött létre a párosuk.

A csoportok eredményeit ezen a linken találjátok meg. Találkozzunk jövő héten veletek ugyanitt!