HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2017. augusztus 20.

Véget ért az alapszakasz, kezdődik a rájátszás! – 43. bridzsvilágbajnokság, Lyon

Várakozásommal ellentétben a kínaiak nem pukkadtak ki, remekül játszottak, és az utolsó forduló eredményétől függetlenül bejutottak a rájátszásba. Az Egyiptomiak is tudták magukat tartani az első meccsen, a másodikon azonban nagy zakóba futottak bele az amerikaiak egyik egysége ellen, és itt bizony már látszottak a fáradtság jelei. Szerencséjükre a többi, továbbjutásra ácsingózó csapat remekül keresztbe verte egymást, de Új-Zéland (az olaszok elpáholásával) még látótávolságon belül maradt az utolsó forduló előtt.

Mivel a franciák a 20-dikban megverték kissé Hollandiát, az első helyük biztosnak tűnt, így a svéd-francia meccsnek csak presztízs (és a svédek szempontjából pozíciós) jelentősége volt. Ezen a svédek végül alaposan elpáholták a hazaiakat, de nem veszélyeztették a franciák első helyét.

A hollandok szintén tuti másodiknak tűntek, ennek megfelelően óvatosan kezdték a Monaco elleni meccset, ezzel nekik is esélyt kínálva a bejutásra.

Egyiptom a szintén minél jobb bejutási helyekért hajtó Bulgáriát kapta az utolsó kanyarban, míg Új-Zélandnak a már elbúcsúzott Brazília ellen kellett (volna) nagyot dobnia a bejutásért.

Sokáig úgy tűnt, hogy Egyiptomot akarja mindenki továbbjutónak: a Hollandok behozták a korai Monacoi előnyt, a bolgárok nem tudták kihasználni az egyiptomi hibákat, míg Új-Zéland sem tudott elegendő előnyre szert tenni. A 12-dik partiban azonban megtörtént, amire az All Blacks várt: egyrészt Bulgária végre behúzta az egyiptomiak hibáiért járó pontokat, másrészt a brazilok is hibázni kezdtek, és végül (egy kihagyott bolgár szlem dacára) bejutottak a 8 közé! Meg kell jegyezzük azonban, hogy ehhez leginkább Egyiptom döbbenetes hiba-sorozata kellett, kényszerítő licitek elpasszolása (kimaradt bellgém), fölösleges 800 bukás egy rossz szlemben a sima gém helyett egy másik színben, tömések...elfáradtak nagyon bizonyára.

A végső sorrend: 1. Franciaország, 2. Hollandia, 3. USA1, 4. Svédország, 5. USA2, 6. Bulgária, 7. Kína, 8. Új-Zéland.

Mivel a tavalyi olimpián a franciák az NZ-seket választották, majd simán kikaptak, nem hiszem, hogy újra megpróbálják, ezért ezt a párosítást várom (a szabály szerint sorban választanak a lejjebb végzők közül az elsők, másodikok, stb, és azt is, melyik párosmeccs győztese ellen akarnak az elődöntőben esetleg játszani - kivéve, ha két amerikai jut az elődöntőbe, ez esetben azoknak egymás ellen kell játszaniuk):

Franciao-Kína, Hollandia-Új-Zéland, USA1-Bulgária, Svédország-USA2.

A nőknél úgy tűnt tegnap, hogy eldőltek a dolgok, a lengyel hölgyek azonban gyengén muzsikáltak, míg az USA1 csapat hosszú hajrát nyitott, és az utolsó forduló előtt már csak 8 pont volt a hátrányuk! A végén azonban a lengyel lányok sikerrel verték vissza az amerikai támadást, és megőrizték a nyolcadik helyet. Nem is emlékszem, mikor volt utoljára olyan, hogy egyik amerikai csapat sem jutott tovább valamelyik versenyszámban a rájátszásba.

A nőknél (bizonyára visszalépés miatt) 8 európai indult, itt 6-an jutottak tovább, Kína és Indonézia mellett, meglepetésre az esélyes hazaiak azonban nem.

A sorrend: 1. Svédország, 2. Kína, 3. Oroszország, 4. Indonézia, 5. Izrael, 6. Anglia, 7. Hollandia, 8. Lengyelország.

Párosítás tipp: Svédo-Lengyelo, Kína-Izrael, Oroszország-Hollandia, Indonézia-Anglia.

A szenioroknál 20 forduló után teljes volt a káosz: a 7-dik helyen biztos bejutónak tűnt Japán, azonban a nyolcadik helyért hatalmas volt a tolongás, India őrizte épp a fontos pozíciót, mögötte azonban HAT csapat volt 11 ponton belül! Köztük voltak sokat emlegetett osztrák barátaink is, akik épp egy hatalmas verést úsztak meg az utolsó néhány partiban az USA1 ellen, végül 69-61-re (!) kaptak csak ki, és még élt a remény.

Az utolsó kanyar két nagy rangadót, izraeli-indiai, valamint osztrák-hong-kongit hozott. Aki a legjobban nyer, az bejut. Hongkong 40-nel verte az osztrákokat, de India 55-tel verte Izraelt, így (végül Japánt is megelőzve) továbbjutott.

A legjobb nyolcba itt mindössze három európai került, úgy látszik, szeniorban nem annyira menő az öreg kontinens.

A sorrend: 1. USA2, 2. Franciaország, 3. Olaszország, 4. Ausztália, 5. Svédország, 6. USA1, 7. India, 8. Japán.

Itt ezt a párosítást várom: USA2-India, Franciaország-Japán, Olaszország-Svédország, Ausztrália-USA1.

A végére egy nagyszlem:

Bár egy valamirevaló párnak illene ezt a 13 fejütéses nagyszlemet bemondania (a legjobb pikkben persze), sok csapat 6 v. 7 kárót vállalt, még a 6-ot is elbukta pár csapat...

A Bermuda Kupában 4, a Velence Kupában 2, míg a d'Orsi Kupában 5 csapat találta meg a jó nagyszlemet, ami talán meglepő - bár, ha belegondolunk, ez volt a verseny 336-odik partija - és a java még csak most jön!