HUEN

Kezdőoldal

Csepeli Miklós
2011. augusztus 26.

Hogy is volt? – A Várkert kioszk

Ybl Miklós szivattyúháznak tervezte, egy ideig úgy is működött, de a gyönyörű neoreneszánsz épület később kedvelt szórakozóhely lett. Az északi oldalon a kerthelységben esténként élőzenére táncolhatott a vendég, az épület déli részén kártyabarlang működött, amelynek nyitott terasza volt. Étterem és éjszakai bár is üzemelt a kioszkban. Egyszóval amolyan polgári csökevény volt az egész… A 60-as években be is zárt, valószínűleg elnyomta  a szemközti Várkert bazárban megnyíló Ifjúsági Park és a növekvő gépkocsi forgalom. Később egy időre a kioszkból kaszinó lett, a hely szelleme (genius loci) örömére.
Koltai Gábor
2011. augusztus 15.

Hogy is volt? – Bridzsmesék (VIII.): Kertes Ottó

A múltidézésben nincs uborkaszezon, nincs nyári szünet, és a „láncreakció” is folytatódik. Kovács László után a „Csalogány utcai bridzsklub” törzstagjáról, Kertes Ottóról szól a mese. Talán már említettem, hogy ebben a sorozatban nem tűztük ki célul, hogy feltétlenül minden elismert, sikeres játékos szerepeljen benne a múltból. Ahhoz sokkal több tér, idő és főleg több információ kellene. Sajnos sokan ki fognak maradni olyanok, akiknek az említettek mellett lenne a helyük, de nem tudtuk felkutatni egyetlen jópofa partijukat sem. (A kép negyven évvel ezelőtt a nyári keszthelyi verseny szünetében készült)  
Kovács András
2011. július 20.

Családi album – Csapi: apámról

(Amit már Homonnay Géza könyvében megírtam: Fiatalon megözvegyült apai nagyanyám két fia felneveléséhez a 30-as években az akkoriban divatos bridzsszalon háziasszonyaként kereste meg a mindennapit. A szalon télen a Belvárosi Kávéházban, nyáron pedig margitszigeti Casinóban működött – és nagy népszerűségnek örvendett. A fiúk segédkeztek, de csak az egyiket kapta el a gépszíj: a Lacit (édesapámat) – ha nem voltak meg, ő ült be negyediknek, pillanatok alatt túljátszva az odajárókat.)
Koltai Gábor
2011. július 11.

Hogy is volt? – Bridzsmesék (VII.): Kovács László

Nyáron is folytatjuk a múltidézést, de most egy kis helycserével, Kovács Misit Csapi, vagyis Kovács András helyettesíti egy alkalommal. Mivel nemrég emlékezett meg a rovatunk Ottlik Gézáról, a bridzsmesék sorozat csak barátjával és partnerével, Kovács Lászlóval folytatódhat.    
Kuttner György
2011. június 21.

Ottlik Géza: Visszatekintés az I. oszt. párosbajnokságra (1971)

Másodközlés. Első ízben is a Bridzséletben jelent meg a cikk – negyven évvel ezelőtt, papíron. A szerző az önként vállalt passzív ellenállását a magyar nyelvű bridzsírásaiban is képviselő Ottlik Géza. Szépprózát is keveset írt, a Bridzséletbe még kevesebbet. Ezúton adjuk közre az 1971-es párosbajnokság győztesének korabeli, a versenyre visszatekintő írását. És mellétesszük bridzstörténeti rovatunk tagjainak Ottlik-idézését.  
Homonnay Géza
2011. június 4.

A rímkirály meg a pikk ász – Romhányi József

Az egyik legkevésbé elismert művészeti tevékenység a fordítás. Pedig ebben a műfajban is lehet nagyot alkotni. A magyar fordítók általában igen magas színvonalat képviselnek, gondoljunk csak Arany János Shakespeare-fordításaira, de még ebből az elit mezőnyből is kiemelkedik két név: Karinthy Frigyes és Romhányi József, akiknek fordításai az eredeti műveknél lényegesen jobb és élvezhetőbb alkotásokat hoztak létre. Ezzel a cikkel utóbbira emlékszünk, és a könyvhét alkalmából egy kis „könyvet” (Szabados Erzsébet munkája) is mellékelünk (csatolmányként letölthető), valamint közreadjuk az általunk föllelt bridzses Romhányi-rímeket.
Koltai Gábor
2011. június 1.

Hogy is volt? – Bridzsmesék (VI.): Bolgár Pál

Folytatjuk Kovács Misivel a múltidézést, és továbbra is a legendás Góth csapatnál maradunk, mivel van még egy pár parti a tarsolyban róluk. Bolgár Pali nemcsak nagyon jó zsugás volt, de az egyesület főtitkáraként nagyon sokat tett a sportunkért is. Leginkább Góth Gabi bácsival (a képen a Góth-csapat), vagy azzal a „Rímhányó” Romhányival játszott a sokszoros bajnokcsapatban, akiről majd egy más helyen fogunk megemlékezni, mivel a verseivel ellentétben a partijai közül nem tudunk felidézni egyet sem.
Koltai Gábor
2011. május 17.

Kupán innen, kupán túl – a magyar kuparendszerek krónikája

Így kupázgattak eleink! Rovatunk éberen figyeli bridzséletünk minden fontos rezdülését, így aztán nem térhetünk ki az idei kupaversenyeket kísérő viták elől sem. Szakíróink feldolgozták az elmúlt több mint ötven év kupaküzdelmeinek tapasztalatait, és javaslataikat sem rejtik véka alá.
Kovács Gergely
2011. április 29.

Nyereményjáték: megfejtés, eredményhirdetés

Az EcoSoft-kupa előtt közzétettünk egy régi balatoni versenyen készült fényképet, a feladat az volt, hogy az olvasók minél több embert azonosítsanak a fotón. Pluszpontok jártak annak, aki felismerte, melyik versenyen készült a kép, illetve minél több információval szolgált a versenyről. A győztes indulási jogot nyert az EcoSoft-kupa párosversenyére, a második legjobb megfejtő pedig a vegyespárosversenyre. Kik nyerték a díjakat? És kik vannak a képen?
Csepeli Miklós
2011. április 27.

Hogy is volt? – Ajkai László emlékére

A 90-es évek közepén, egy siófoki versenyen a tenisz után és a bridzs előtt egy árnyas kerthelyiségben elemeztük néhányan egy-két sör mellett az előző napi baklövéseket. Én már két hónapja nyaraltam, és távol lévén a bridzseseményektől, hírhiányban szenvedtem. A nyár amúgy szűkölködik a hírekben, az újságokból is csupán egy valami tudta a figyelmemet felkelteni: szénaláz miatt szünetelnek az ügetőversenyek. Fel is tettem a kérdést a társaságnak: „Mit csinál akkor az Ajkai?”